تمرین یوگا در خانه

یوگا در خانه

امروزه باشگاه‌های ورزشی زیادی در سراسر کشور، کلاس‌های یوگا برگزار می‌کنند. اینجور کلاس‌ها هم نکات مثبت و هم منفی داره. اما اگه شما امکان این رو دارید که از روی فیلم‌های آموزشی یوگا کار کنید و یا از قبل با حرکات یوگا آشنا هستید پس شاید ترجیح شما انجام یوگا در خانه باشه. برای کسب بهترین تجربه از انجام یوگا در خانه، این مقاله رو با هم میخونیم.

تمرین‌های روزانه‌ی یوگا در خانه

انجام یوگا به افراد کمک می‌کند تا پتانسیل‌های پنها‌ن خود را کشف کنند. پتانسیل‌هایی از لحاظ فیزیکی، ذهنی، احساسی و انرژیک. بنابراین بهتره یوگا در خانه به صورت روزانه انجام بشه. صبح‌ها، بهترین زمان برای انجام یوگاست. درست بعد از انجام یوگای صبحگاهی، به بیرون از منزل می‌روید تا به کارهایتان برسید. انجام یوگا در صبح به شما کمک می‌کنه تا در طول روز تمامی کارها رو به بهترین نحو ممکن انجام بدهید.

سنت یوگا به افراد توصیه می‌کند که هر روز تمرین یوگا داشته باشند. این تمرین روزانه تا یک ماندالا باید ادامه پیدا کند. ماندالا به معنای دوره‌ای ۴۰ روزه است. در سیستم انسان‌ها حدود ۴۰ روز طول می‌کشد تا یک سیکل فیزیولوژیک تکمیل شود. اگه فرد به مدت یک ماندالا، یعنی حدود ۴۰ روز بصورت منظم یوگا تمرین کنه، اونوقت میتونه یوگا در سطوح مختلفی همچون ذهن، بدن و انرژی رو هم تجربه کنه. و در عین حال از تمام فواید یوگا لذت بسیاری ببره.

بهترین زمان برای انجام یوگا

در حین انجام یوگا، حرارت یا «اوشنا»ی زیادی در بدن تولید میشه. سادگورو عارف هندی در این مورد میگه: «اگر دمای محیط زیاد باشه و حرارت داخل بدن فرد از حد مشخصی بالاتر برود، به سلول‌های بدن آسیب وارد خواهد شد» بنابراین یادتون باشه که بهتره در ساعات خنکِ روز، یعنی صبح و عصر، به انجام یوگا پرداخت.

یوگا در خانه

محل تمرین

کسانی که در خانه یوگا کار می‌کنند، باید مکانِ بخصوصی رو برای انجام یوگا در نظر بگیرند. وقتی فرد هر روز در مکان مشخصی از خانه یوگا کار میکنه، به مرور زمان کیفیت ِ این فضا بیشتر میشه. سطح انرژی‌ها در این مکان بالا میره و باعث رشد درونی فرد میشه.

یوگا

استفاده از چراغ‌های روغنی و شمع

چراغ‌های روغنی و شمع، نوری بسیار مطبوع و منحصربفرد منتشر می‌کنند. این نور فضای اتاق رو به محیطی زیباتر تبدیل میکنه و باعث انتشار انرژی مثبت در محیط خونه میشه. قبل از شروع تمرین، می‌تونید یک شمع روشن کنید یا از چراغ‌های روغنی‌ای که در آن روغن معطر ریخته شده استفاده کنید. این روشنایی منحصربفرد باعث میشه انجام یوگا به تجربه‌ای دلنشین تبدیل بشه.

دایره‌ای به قطر ۱۸۰ سانتی متر

یوگا به بدن انسان به چشم یک جهان کوچک نگاه می‌کند، که بخشی از جهان کیهانی بسیار بزرگ‌تر است.  «آسانا یوگا» به فرد کمک میکنه تا بتونه سیستم بدن و ذهن خودش رو با هندسه کائنات هماهنگ کنه. هنگامی که چنین فرایند قدرتمندی در جریان است، باید فضای کافی وجود داشته باشه تا انرژی‌های شما نیز به راحتی جریان پیدا کند. در مکانی یوگا کار کنید که دایره‌ای به قطر ۱۸۰ سانتی‌متر در اطراف شما فضای خالی موجود باشه. چنین مکانی بهترین محیط برای انجام یوگا به حساب میاد.

پرهیز از حواس پرتی در هنگام یوگا

زمانی که در خانه یوگا کار می‌کنید، از هر نوع حواس پرتی پرهیز کنید. یوگا همیشه سعی میکنه توجه شما رو به درون خودتون معطوف کنه. در حین انجام یوگا، اگه موزیک در حال پخش باشه طبیعتا توجه شما به دنیای خارج از خودتون جلب میکنه. پس هنگام تمرین یوگا در خانه هیچ آهنگی رو پخش نکنید. و یادتون باشه که موبایل‌تون رو در حالت بی صدا تنظیم یا خاموش کنید.

بیشتر بخوانید:  یوگا چیست ؟ پاسخ به 7 سوال متداول در مورد یوگا


منبع: Isha Sadhguru

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبا توزنده‌جانی

مجتبا توزنده‌جانی

ایده‌پرداز و بلاگر. عاشقِ نوشتن، موسیقی، خونه و طراحی داخلی

نظر خودتون رو بنویسید