نوشتن شرح حال درونی: در ذهن و قلب شما چه می‌گذرد؟

تخلیه احساسی از طریق نوشتن
نوشتن شرح حال درونی یکی از روش های رسیدن به حال خوب و برقراری ارتباط با لایه‌های عمیق وجود است. اگر با مفهوم نوشتن شرح حال درونی آشنایی نداشته باشید ممکنه بپرسید که اصلا چی هست و چطور با حال خوب در ارتباطه؟

نوشتن شرح حال عمیق به معنای واقعی از هسته‌ی درونی ما برمیاد. نوشته‌ای بسیار شخصی و احساسی بدون توجه به قواعد و فرم معمول و دستور زبان. در این موقعیت بهتره کاملا وسواستان را به غلط‌های املایی و خطاهای دستوری زبان کنار بگذارید. در نوشن شرح حال عمیق، نیازی نیست به تناسب جملات و کلمات توجه کنید، بلکه فقط باید هرآنچه را در ذهن و قلبتان وجود دارد، روی کاغد شرح دهید.

در نوشتن شرح حال درونی‌تان بیشتر از همه باید به احساسات توجه کنید تا به حوادث، خاطرات، چیزها و یا افراد مختلفی که در حین نوشتن به ذهنتان خطور می‌کند. نوشته‌ی شرح حال درونی نیز ممکن است دقیقا مثل داستان، دارای مقدمه، نقطه‌ی اوج و پایان‌بندی باشد.

به علاوه گاهی وقت‌ها نوشته‌ی درونی شبیه یک داستان می‌شود و تم و زمینه‌ی مشخصی دارد. اما فراتر از همه‌ی اینها، این نوشته بیشتر از اینکه درباره‌‌ی حوادث و اتفاقات مختلف باشد، نگاه و احساس درونی شماست درباره‌ی اتفاقاتی که افتاده یا در حال افتادن است.

برای اینکه درک بهتری از نوشتن شرح حال درونی داشته باشیم بهتر است اینطور تصور کنیم که در حال تحقیق روی درون خودمان هستیم. برای شروع بهتر است روزی ۲۰ دقیقه اختصاص دهید به نوشتن و کاویدن درونیات خودتان.

همچنین می‌توانید از دستور‌العمل‌های  زیر برای نوشتن بهره ببرید:

  • حداقل ۴ روز متوالی و ۲۰ دقیقه در روز را به نوشتن شرح حال درونی اختصاص دهید.
  • مضمون نوشته‌ باید به شدت شخصی و دارای اهمیت ویژه‌ای برای شما باشد.
  • در مورد دستور زبان و غلط های املایی نگران نباشید. سعی کنید تا جایی که ممکن است بی‌وقفه بنویسید. اگر هیچ ایده‌ایی برای نوشتن نداشتید بهتر است خودکار را از روی کاغذ برندارید و مجددا همان نوشته های قبلی را تکرار کنید و یا فقط روی کاغذ خط بکشید.
  • فقط برای خودتان بنویسید. این تمرین ذهنی را تبدیل به نامه نوشتن نکنید. این تمرین فقط برای خود شماست.
  • اگر در حین نوشتن احساس می‌کنید که توانایی نوشتن در مورد موضوع خاصی را ندارید و حال درونی‌تان متلاطم می شود، بهتر است از نوشتن برای مدت کوتاهی دست بکشید و روی نفس کشیدنتان متمرکز شوید.
  • انتظار ضربه‌های سنگینی داشته باشید. بسیاری از افراد پس از نوشتن شرح حال درونی کمی احساس غم و اندوه می‌کنند، خصوصا در اولین روز. مطمئن باشید این احساس ماندگار نیست و به زودی محو خواهد شد.

در حین نوشتن شما باید عمیق‌ترین احساسات و افکارتان را کشف کنید و به سراغ تجربه های تلخ گذشته‌ی خود بروید. این نقطه عطف‌ها ممکن است در کودکی شما، یا در روابطتان با والدین، عشاق، دوستان و افراد مهم دیگر نهفته باشد.

بهتر است بین نوشته‌ و آینده‌ی خود پیوندی برقرار کنید، مخصوصا با شخصیتی که تمایل دارید در آینده داشته باشید، یا با شخصیتی که در حال حاضر دارید.

تمام افراد تجربه‌های تلخ و مهیب نداشته‌اند اما همه‌ی ما به نوعی درگیری‌ها و موقعیت‌های استرس‌زای زیادی رو تجربه کردیم که می توانیم در موردشان بنویسیم. نوشتن در مورد این موضوعات باعث افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد.

بعد از اتمام نوشتن به خودتان کمی زمان دهید تا در مورد متنی که نوشته‌اید عمیق‌تر شوید. اگر نگران این هستید که کسی نوشته‌ی شما را ببیند، بهتر است در گوشی موبایل خود این کار را انجام دهید. اگر رو کاغذ مینویسید، نوشته‌ی خود را در جای امنی قرار دهید و یا حتی پاره کنید یا بسوزانید. در هر صورت بهتر است بعد از اینکه ۴ روز به صورت مستمر نوشتن را ادامه دادید، دوباره به نوشته‌ها رجوع کنید و دوباره شرح حال درو‌نی‌تان را بخوانید.

مطمئنا بعد از یک یا دو هفته، متوجه بعد تازه‌ای از درون و زندگی شخصی خود می‌شوید. حالا بهتر می‌توانید جزئیات رفتاری و احساسی خودتان را درک کنید و شاید بتوانید با شخصی کاملا مورد اعتمادتان این مسائل را در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید: ۱۵ راهکار برای رسیدن به حال خوب و حس خوشبختی در زندگی

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مرتضا توزنده‌جانی

مرتضا توزنده‌جانی

نویسنده و گوینده. علاقمند به طبیعت، مدیتیشن و دیدن

نظر خودتون رو بنویسید