مضرات امواج وای فای و چرا برای بهبود کیفیت خواب باید شب‌ها مودم وای فای رو خاموش کنیم؟

خطرات امواج وای فای

در بیشتر خونه‌ها مودم وای فای یکی از بزرگترین منابع تولید امواج الکترومغناطیسی‌ست. مودم وای فای شما از طریق نوعی از امواج الکترومغناطیسی موسوم به فرکانس‌های رادیویی به دستگاه‌های الکترونیکی شما متصل می‌شود. این فرکانس رادیویی که باعث اتصال شما به اینترنت می‌شود بسیار سودمند است اما از طرفی دیگر نیز می‌تواند خطرناک باشد.

یکی از بهترین روش‌ها برای اینکه کمتر در این معرض این امواج قرار بگیرید، خاموش کردن مودم در طول شب است. این کار ساده باعث بهبود سلامتی و همچنین بهبود کیفیت خواب شما در طول شب می‌شود. در ادامه‌ی این مطلب در مورد دلایل واقعی مضرات امواج مودم صحبت خواهیم کرد و اینکه چرا خاموش کردن مودم در شب‌ها یه امر ضروری برای سلامتی محسوب میشه. در انتها نیز 3 روش ساده برای خاموش کردن مودم در هنگام خواب و کاهش مضرات امواج وای فای خواهید خوند.

آیا امواج وای فای واقعا خطرناک هستند؟

بله، امواج وای فای صد در صد خطرناک هستند. اما روش‌هایی برای کاهش این خطرات وجود داره. اول از همه باید روشن کنیم وقتی از امواج وای فای صحبت می‌کنیم منظورمون دقیقا امواج الکترومغناطیسی ‌ست که از دیوارهای خونه و محل کارتون نفوذ میکنه و قادره مسافت‌های طولانی رو طی کنه. این امواج دقیقا مشابه امواجی‌ست که گوشی‌های تلفن همراه برای برقراری ارتباط از برج‌های مخابراتی دریافت می‌کنند. و دقیقا از نوعی هستند که باعث آسیب به مغر و بدن ما میشن.

امواج وای فای کیفیت خواب ما رو تحت تاثیر قرار می‌دهند

این موضوع بهترین دلیل برای خاموش کردن مودم در طول شب به شمار میره، و همچنین علت اینکه شما نباید کنار گوشی همراه خودتون بخوابید.

در سال 2013 تحقیقی جامع در دانشگاه ملبورن در مورد تاثیر امواج الکترومغناطیس بر کیفیت خواب و بخصوص غده‌ی صنوبری مغز انجام شد. نتایج این تحقیقات ثابت کردند که بدن ما به امواج الکترومغناطیس دقیقا شبیه به نور واکنش نشان می‌دهد. وقتی بدن در معرض این امواج قرار می‌گیرد، غده‌ی صنوبری مغز (غده‌ای که مسئول تولید ملاتونین است، هورمونی که خواب و ریتم شبانه روزی ما رو تنظیم می‌کنه) شروع به کم کار شدن می‌کند.

بیشتر بخوانید:  موسیقی با فرکانس امواج دلتا برای خواب عمیق و آرامشبخش

امواج وای فای باعث کاهش تولید سلول‌های سالم در بدن می‌شود

در مورد تاثیر مخرب امواج وای فای بر سلامتی بدن نظرات ضد و نقیضی وجود داره. اما بهتره کمی دقیق‌تر به این موضوع نگاه کنیم.

بدن ما به طور مداوم گلبول‌ قرمز تولید می‌کند، تقریبا هر ثانیه بیش از 2 میلیون گلبول قرمز در بدن تولید می‌شود. با این حال قرار گرفتن در معرض امواج وای فای باعث وارد شدن استرس به بدن می‌شود و همین موضوع ممکن است سرعت بیش‌ از اندازه‌ی تولید سلول‌های سالم خونی را دچار اختلال کند.

داخل غشای هر گلبول قرمز یک حسگر وجود دارد، شبیه یک آنتن ماکروسکوپیک. این حسگر وظیفه‌ی بسیار مهمی بر عهده دارد و اینکه شبیه به یک روش کاملا ابتدایی بدن ما پیام‌های مختلف را از طریق سیگنال‌های شیمیایی جابجا می‌کند. و مشکل دقیقا از اینجا شروع می‌شود که ثابت شده این آنتن‌های سلولی از امواج وای فای نیز سیگنال دریافت می‌کنند.

گلبول‌های قرمز با دریافت این امواج احساس خطر می‌کنند و در موقعیتی قرار می‌گیرند که از بدن محافظت کنند. اما این مسئله باعث آسیب به بدن می‌شود. وقتی سلو‌ل‌ها امواج الکترومغناطیس مانند امواج وای فای رو در محیط خونه حس می کنند فورا سه اتفاق می‌افته:

 1. کاهش توانایی بدن برای تولید سلول‌های کامل، سالم و بدون نقص
 2. کاهش توانایی سلول‌ها برای جذب مواد مغذی و ویتامین‌ها
 3. کاهش توانایی سلول‌ها برای دفع سموم و رهایی از مواد مضر

ترکیب این موارد تاثیراتی دومینویی بر سلامت تمام بدن دارد. بدن توانایی‌اش برای جذب نیازها و مواد مغذی را از دست می‌دهد، و سموم در سلول‌ها تلنبار می‌شود و در نتیجه سلول‌ها به مرور توانایی حمل اکسیژن مورد نیاز بدن را از دست می‌دهند. البته مطرح کردن این موارد برای ترساندن شما نیست. و عمق تاثیرات احتمالا کمتر از حدی است که مطالعات نشان می‌دهند. با این حال بهتره بدونیم امواج وای فای برای سلامتی انسان مضر هستند و هرچه کمتر در معرض این امواج قرار بگیریم قطعا می‌تونیم سالم‌تر باشیم.

بیشتر بخوانید:  ترفندهای روانشناسانه‌ای که باعث اعتیاد به اینترنت و دنیای مجازی می‌شوند

افزایش ریسک احتمالی ابتلا به سرطان

مطالعات زیادی در زمینه‌ی ارتباط ابتلا به تومور مغزی و استفاده از تلفن‌های هوشمند انجام شده است، به علاوه مطالعات و تحقیقات زیادی ثابت کرده‌اند قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیس احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

بهتره به خاطر بسپاریم امواج الکترومغناطیس در محیط زندگی ما به طور فزاینده‌ای در حال افزایش هستند، پس هر چقدر کمتر خودمون رو در معرض این امواج قرار دهیم به سلامت ما کمک خواهد کرد. ما مدام در معرض امواج مودم‌های مختلف در اطراف محل زندگیمون هستیم. بسیاری از ما در شهر و در آپارتمان زندگی می‌کنیم  و به طور متوسط با حدود 10 تا 15 مودم وای فای محاصره شده‌ایم.

برای اثبات این موضوع فقط کافیست با گوشی تلفن همراهتون یک جستجوی ساده کنید و تعداد سیگنال‌های وای فای موجود رو بشمارید. بخاطر همین خاموش کردن مودم وای فای خودتون در هنگام خواب به عنوان نزدیکترین منبع تولید امواج الکترومغناطیس میتونه کمی از خطرات این امواج روی بدن بکاهه.

هنوز در کشور ما اطلاعات و دانش عمومی و کافی در مورد مضرات امواج وای فای وجود نداره، یا این حال جالبه بدونید برای مثال درکشور فرانسه از سال 2015 قوانین ملی برای محدود کردن استفاده از وای فای در مدارس، کافه‌ها و مکان‌های عمومی وضع شده است.

چند روش ساده برای خاموش کردن مودم وای فای در هنگام شب:

1- از یک تایمر مکانیکی روی پریز استفاده کنید

این ایده بسیار ساده است. با خرید یک تایمر مکانیکی و نصب روی پریزی که سیم پاور مودم رو وصل می‌کنید به صورت اتومات در هر بازه‌ی زمانی که بخواهید جریان برق قطع و وصل می‌شود. همچنین خاموش بودن مودم در ساعاتی که به آن نیاز ندارید عمر مفیدش را افزایش می‌دهد. مثلا، زمانی که میتونید برای تایمر در نظر بگیرید از نیمه شب تا هر ساعتی که از خواب بیدار می‌شوید میتونه باشه. این روش راهی آسان و کم هزینه برای کنترل خاموش و روشن بودن مودم شماست. با این روش دیگه هیچوقت فراموش نمی کنید که شبها مودم رو به صورت دستی خاموش کنید و یا صبح‌ها زحمت روشن کردن مودم رو به خودتان بدهید.

2- در تنظیمات مودم خودتون برنامه‌ی خاموش و روشن شدن رو فعال کنید

این گزینه کمی از مورد قبل پیچیده تر به نظر میرسه و نیاز به اطلاعات و دانش تخصصی کامپیوتر داره. اما اغلب مودم‌های خانگی در تنظیمات خود چنین قابلیتی رو دارند. شما می‌تونید از طریق مرورگر سیستم خودتون و از طریق نرم‌افزار مودم این تنظیمات رو فعال کنید. بهتره برای استفاده از این روش از شرکتی که اینترنت و مودم خودتون رو خریدید یا از شخصی مطلع کمک بگیرید.

مزیت این روش نسبت به روش تایمر مکانیکی این میتونه باشه که اگه فرزندان شما از قطع شدن اینترنت ناراحت میشن به راحتی میتونن تایمر رو از پریز جدا کنن و مودم رو مستقیم به برق وصل کنن. اما با این روش و تنظیم یک پسورد برای اتصال به بخش تنطیمات مودم این کار تقریبا غیرممکن خواهد شد.

3- از کابل شبکه استفاده کنید

این روش کمی قدیمی به نظر میرسه اما اینطوری دیگه نیازی به روشن کردن وای فای مودم ندارید و فقط وقت‌هایی که واقعا به وای فای نیاز دارید یا وقت‌هایی که براتون مهمون میاد میتونید وای فای مودم رو روشن کنید.

ایده‌ی کلی این روش خیلی ساده‌ست، اول از همه میتونید همین الان به یه فروشگاه اینترنتی مثلا دیجی‌کالا سر بزنید و یه کابل شبکه در طول مورد نظر خودتون سفارش بدید. بهتره کابل شبکه‌ای که انتخاب می‌کنید طول مناسبی داشته باشه تا برای اتصال به سیستم خودتون دچار دردسر نشید و مهم تر از همه طول سیم به قدری باشه که بتونید به راحتی اون رو از کنج دیوار رد کنید تا در نمای خونه‌تون اصلا به چشم نیاد. به خاطر داشته باشید رنگ سیم رو هم همرنگ دیوارهاتون انتخاب کنید.

استفاده از کابل شبکه یک راه حل قدیمی و مناسب برای محافظت از خودتون در برابر مضرات امواج وای فای محسوب میشه. البته با این روش اگه می‌خواهید فرزندان‌تون شب‌ها به اینترنت وصل نشن تنها راه اینه که سیم پاور مودم رو قایم کنید.

بیشتر بخوانید:  5 نکته برای ارتباط دوباره با طبیعت


این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مرتضی روشن

مرتضی روشن

نویسنده‌ی خلاق | گوینده | علاقمند به طبیعت، دیدن و درون

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

4 دیدگاه

 • خیلی عالی و جامع بود. منم از وقتی که شبها مودم رو خاموش میکنم خیلی راحت تر به خواب میرم. خیلی ممنون که در مورد مضرات مودم اطلاع رسانی میکنید.

  • حتما با ما نظرات و پیشنهاداتون رو مطرح کنید تا مطالبی موثرتر و کاربردی تر تهیه و منتشر کنیم

 • با سلام ، فرزندی یکسال ونیمه دارم، از لحاظ رشد جسمی و روحی و یادگیری عالی. لیکن حدود دوماهه حالاتی از او بروز کرد که زجرآور بوده چه برای خودش چه برای ما( از ما حرف شنوی نداره و تمام طول شب و روز دائم جیغ میکشه اشیاء را پرت میکنه کمتر میخوابه کم غذا میخوره ، رنگ به چهره نداره ) بردن پیش چندفوق تخصص و آزمایشات متعدد و صرف هزینه زیاد هیچ نتیجه ای نداد و وضع هرروز بدتر ،بنده و همسرم هرروز افسرده ترو ناامیدتر، شاید تنها نقطه امیدماجمله “نگران نباشید چیز مهمی نیست چون بچه فلانی و فلانی و . . . هم مثل بچه شما هستند و این عمومیت داره” تنها چیزی که بفکر ما نرسید امواج وای فای منتشره از دستگاه مودم منزل و دستگاه همسایه ها بود که موجب صدمات جدی به فرزند من و دیگران شده بود. این موضوع را همسرم در خواب دید.دستگاه را جمع کردم، در عین ناباوری رفتار کودکم رو به بهبود رفت، باورم نمیشد، آرامش و ثبات به منزلم برگشت، خدارا شکر.

  • سلام و وقت بخیر
   خیلی ممنون و خوشحالیم که تجربه تون رو با ما و مخاطبین در میان گذاشتید
   و خیلی بیشتر خوشحالیم که جمع کردن مودم وای فای باعث بهبود حال فرزند شما و خودتون شده
   برقرار و سرزنده باشید

نظر خودتون رو بنویسید