چرا افسرده هستم ؟ 19 دلیل علمی افسردگی

دلیل افسردگی من چیه

امروزه افسردگی یکی از رایج‌ترین اختلالات احساسی در سراسر جهان به شمار میره. طبق آماری که «موسسه ملی سلامت روانی آمریکا» در مورد افسردگی منتشر کرده؛ ثابت می‌کند 16.2 میلیون بزرگسال آمریکایی حداقل یک دوره‌ی جدی افسردگی را تجربه کرده‌اند. در مورد کودکان و نوجوانان آمار ابتلا به افسردگی حدود 12.8% است. آمار ابتلا به افسردگی در مورد زنان بالغ خیلی وخیم‌تر میشه: 19.4% زنان آمریکایی دوره‌ای در زندگی خود افسرده بوده‌اند، به معنایی دیگر از بین هر 5 زن در جامعه‌ی آمریکا یک نفر افسردگی را تجربه کرده است.

در ایران نیز آمار درستی از میزان ابتلای افراد به افسردگی در دست نیست. اما یقینا افسردگی مردم در ایران بسیار بیشتر از جامعه‌ی آمریکاست. همه‌ی ما کم و بیش افسردگی رو تجربه کردیم و احتمالا از خودمون پرسیدیم که چرا افسرده میشم یا دلیل افسردگی من چیه. اما قبل از اینکه دلایل ایجاد افسردگی رو بررسی کنیم، باید بیماری افسردگی رو بیشتر بشناسیم.

خیلی از افرادی که با افسردگی دست و پنجره نرم می‌کنند به دنبال درمان این اختلال احساسی نیستند. در نقطه‌ی مقابل نیز کسانی که به دنبال درمان افسردگی خود هستند، نتیجه‌ی مطلوبی از روش‌های درمانی نمی‌گیرند.

یکی از روش‌های معمول برای درمان افسردگی، استفاده از دارو یا گفتگو درمانی است. طبق آمار موسسه‌ی سلامت روانی آمریکا حدود 40 تا 60 درصد از افراد مبتلا به افسردگی توانسته‌اند افسردگی خود را به واسطه‌ی دارو درمان کنند. همچنین استفاده ازگفتگو درمانی نیز در التیام افسردگی موفق گزارش شده است.

امروزه پیشرفت‌های زیادی در علم پزشکی اتفاق افتاده؛ اما چرا راهکارهای پزشکی و درمانی نمیتونه در التیام افسردگی خیلی موثر باشه؟ آیا واقعا روشی وجود داره که بشه درصد موفقیت راهکارهای پزشکی و غیر پزشکی برای درمان افسردگی رو افزایش داد؟

یقینا جواب بله است. چون علل ایجاد افسردگی میتونه خیلی متفاوت و ناهمگون باشه. به خاطر همین روش درمان افسردگی که برای یه فرد دیگه موفق بوده، شاید برای من و شما موفقیت آمیز نباشه. پس نمی‌تونیم یه نسخه‌ی کلی و جامع برای درمان افسردگی ارائه بدیم.

در ادامه با یک لیست کامل از دلایل علمی ایجاد افسردگی آشنا میشیم. مطالعه این لیست به ما کمک میکنه که منشا افسردگی خودمون رو بیشتر بشناسیم و برای درمان اون از راهکارهای موثرتری استفاده کنیم.

1- عدم تعادل مواد شیمیایی در بدن

تعادل در مواد شیمیایی مغز برای سلامت جسم و رفتارهای سالم خیلی خیلی مهمه. هنگامی که دچار افسردگی هستیم ممکنه  برخی از پیام‌رسان‌های عصبی مغز ما دچار عدم تعادل شده باشه: به طور مثال پیام‌رسان‌های عصبی همانند: سروتونین، دوپامین، نوراپی نفرین، استیل کولین، گلوتامات و گاما آمینوبوتیریک اسید.

2- ژنتیک

برخی شواهد نشان می‌دهد خطر ابتلا به افسردگی ژنتیکی بیشتر میشه اگر شخص در بستگان خود  کسانی را داشته باشد که مبتلا به افسردگی باشند. اگر یکی از بستگان درجه بک او مبتلا به افسردگی جدی باشد، خطر ابتلا به افسردگی برای چنین فردی از 1.5% به 3% افزایش پیدا خواهد کرد.

3- آسیب شناسی (پاتولوژی) سیگنال‌های الکتریکی مغز

در مغز ما انسان‌ها دو نوع سیگنال وجود داره: شیمیایی و الکتریکی. روی سیگنال‌های شیمیایی مغز و ارتباط آن با افسردگی تحقیقات زیادی انجام شده. اما برای رفع آسیب سیگنال‌های الکتریکی‌ که مرتبط با افسردگی است، اطلاعات چندانی وجود ندارد.

4- ابتلا به بیماری‌های دیگر نیز موجب ایجاد افسردگی میشود

یکی از رایج‌ترین عوارض بیماری‌های مزمن، افسردگی است. وبسایت WebMِِD در مقاله‌ای به بیان این نکته پرداخت: افرادی که دچار حمله‌ی قلبی شده‌اند (40 تا 65%) بیشتر از دیگر افراد در معرض ابتلا به افسردگی قرار می‌گیرند. برای بیماری‌های دیگر: درد‌های مزمن (30 تا 54%)، دیابت (25%)، سرطان (25%)، ام‌اس (40%) و پارکینسون (40%)

5- دارو‌های تجویز شده

طبق تحقیقات انجام شده مصرف داروهای تجویز شده می‌تواند منشاء 10 تا 15 درصد از افسردگی‌ها باشد. به عنوان مثال استفاده از «قرص‌های ضد بارداری» « قرص بلوک کننده بتا برای بیماری‌های قلبی » و « قرص ایزوترتینوین برای درمان آکنه شدید» می‌تواند منجر به بروز افسردگی در فرد شود.

6- هورمون

زنان دو برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به افسردگی هستند. هورمون‌ها یکی از دلایل این تفاوت به شمار میره. به گفته‌ی مرکز کنترل بیماری کشور آمریکا؛ 11 تا 20 درصد زنان از افسردگی بعد از زایمان رنج می‌برند.

7- تجربیات ناخوشایند در دوران کودکی

مطالعات نشان می‌دهد کودکانی که تجربه‌های ناخوشایند در دوران کودکی داشته‌اند در بزرگسالی خطر احتمال ابتلا به افسردگی در آنها افزایش می‌یابد. طبق یک مطالعه ثابت شد کودکانی که در بچگی پدر یا مادر خود را از دست داده‌اند، در بزرگسالی  بیشتر به افسردگی دچار شده‌اند.

8- تغییر فصل

تغییر فصل نیز یک دلیل ایجاد افسردگی به شمار میرود. به این نوع افسردگی «اختلال عاطفی فصلی» یا «افسردگی زمستانه» می‌گویند.

9- رژیم غذایی

دانشمندان فراتحلیل کشف کرده‌اند که کمبود ویتامین «D» با افسردگی در ارتباط است. در رابطه با رژیم غذایی و ارتباط آن با افسردگی، مطالعه‌ای دیگر نشان داد مردانی که در روز 67 گرم شکر مصرف می‌کنند؛ نسبت به مردانی که میزان استفاده از شکر در آنها 40 گرم یا کمتر است بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید:  چه غذایی باید بخوریم؟ نظر سادگورو درباره‌ی انتخاب غذای مناسب

10- عوامل اجتماعی

ادبیات و قضاوت‌های رایج و نادرست در مورد رابطه‌ها، وضعیت تاهل، وضعیت کاری و … می‌تواند منجر به افسردگی فرد شود. جمله‌های از این دست: «اگه نتونی برای خودت یه دوست خوب پیدا کنی معلومه که خیلی آدم بی عرضه‌ای هستی» «اینقدر توانایی نداری که برای خودت یه شوهر خوب پیدا کنی؟» «هیچ توانایی و مهارتی نداری برای همین هیشکی به تو کار نمیده»

بیشتر بخوانید:  چگونه با ترس از قضاوت دیگران کنار بیاییم؟

11- چرخه‌ی خواب و بیداری

بین خواب و افسردگی یک رابطه پیچیده وجود دارد: عادات نادارست خواب و بیداری و کیفیت کم خواب شبانه می‌تواند باعث ایجاد افسردگی شود. در نقطه‌ی مقابل نیز تجربه‌‌ی افسردگی موجب بروز اختلال در روند خواب و بیداری افراد میشود.

بیشتر بخوانید:  مضرات امواج وای فای و چرا برای بهبود کیفیت خواب باید شب‌ها مودم وای فای رو خاموش کنیم؟

12- اعتیاد به تلویزیون، موبایل و اینترنت

استفاده‌ی بیش از حد از رسانه‌های اجتماعی موجب سردرگمی، کاهش بهره‌ وری، تغییر در حس و حال افراد و کاهش اعتماد به نفس میشه. همچنین تماشای بعضی از فیلم‌ها و سریال‌ها باعث ایجاد افسردگی‌های کوتاه مدت یا بلندمدت در افراد خواهد شد.

13- شخصیت

افرادی که دارای شخصیتی بخصوص هستند بیشتر از دیگر افراد افسردگی را تجربه می‌کنند. به طور مثال افرادی که شخصیتی حساس دارند و در کودکی تجربه‌ای تلخ و ناخوشایند برایشان رخ داده است.

14- اقلیت و اکثریت

برخی افراد جامعه که در اقلیت به سر می‌برند، بیشتر با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنند. این افراد که در اقلیت قرار دارند بیشتر احساس شرم، گناه و خجالت می‌کنند.

15- تجربه‌ی مصرف مواد یا دارو

ترک اعتیاد بعضی از داروها و مواد مخدر منجر به افسردگی خواهد شد.

16- استرس

استرس مداوم باعث ترشح بیش از حد هورمون کوریتزول می‌شود. هورمون کوریتزول به صورت غیر مستقیم موجب کاهش مقدار سروتونین و دوپامین خواهد شد. ترشح مداوم کوریتزول منجر به افسردگی و غم و اندوه می‌شود.

بیشتر بخوانید:  تنفس صحیح راهی برای درمان استرس و اضطراب های روزمره

17- پیر شدن

در روند پیر شدن تغییرات زیست شناختی، اجتماعی و روانشناختی در بدن انسان رخ میده. به همین دلیل افراد سالخورده بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار می‌گیرند. در این بین افرادی هستند که با روند پیر شدن مبارزه می‌کنند، این مبارزه‌ی ناموفق منجر به بروز افسردگی در این افراد می‌شود.

18- محل زندگی

میزان افسردگی در هر کشور، استان و شهر متفاوت است. افرادی که در مناطق شهری ساکن هستند نسبت به کسانی که در روستا زندگی می‌کنند، بیشتر افسردگی را تجربه خواهند کرد.

19- نداشتن معنا و هدف در زندگی

افرادی که در زندگی خود انگیزه و هدفی ندارند و برای چیزی تلاش نمی‌کنند، خود به خود بیشتر به افسردگی دچار می‌شوند.

بیشتر بخوانید:  7 نکته اختصاصی برای قدم زدن آگاهانه و تجربه‌ی حال خوب

منبع: psychologytoday


این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. علاقمند به طبیعت، خونه و موسیقی

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید