چرا امروزه بیشتر از گذشته احساس تنهایی می‌کنیم؟

احساس تنها بودن

تنهایی احساسی فراتر از ناراحتی یا تنها بودن است. تنهایی می‌تواند حسی به‌شدت دردناک و ناشی از گسستگی و انزوا باشد و موجب صدمات مخربی بر سلامتی روح و جسم ما شود. متخصصان، تنهایی را تهدیدی برای سلامت همگانی می‌دانند و قدرت شیوع آن را از اعتیاد به سیگار یا چاقی بیشتر برآورد می‌کنند.

این گستردگی و رواج تنهایی چه دلیلی می‌تواند داشته باشد؟ در این مقاله هفت عاملی را بررسی می‌کنیم که به‌وسیله‌ آن‌ها تنهایی ما در این عصر تشدید شده است.

شبکه‌های اجتماعی می‌توانند موجب انزوای بیشتر شوند

محققان دانشگاه پزشکی پیتزبورگ متوجه شده‌اند، هرچه جوانان بین ۱۹ تا ۲۳ سال، وقت بیشتری را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذارنند، احتمال آن بیشتر است که دچار احساس انزوای اجتماعی شوند.

این موضوع دلایل متنوعی دارد، به‌عنوان مثال استفاده مکرر از شبکه‌های اجتماعی زمان کمتری را برای ارتباطات در دنیای واقعی باقی می‌گذارد یا دیدن نسخه‌های ایده‌آل و فیلترشده افراد در شبکه‌های اجتماعی، در ذهن ما موجب گمان اشتباهی می‌شوند که همگی در دنیا شادتر از ما هستند، یا حتی به‌طور اتفاقی ممکن است با عکس‌ها یا پست‌های مراسمی مواجه شویم که در آن دعوت نشده بودیم.

طبق مطالعات دکتر بریان آ.پریماک ما موجوداتی ذاتا اجتماعی هستیم؛ اما زندگی مدرن به‌جای آن‌ که ما را کنار هم گرد آورد، اجتماع را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم کرده است. او در ادامه می‌گوید:«هرچند به‌ نظر می‌رسد که شبکه‌های اجتماعی فرصتی را فراهم آورده‌اند تا این خلا اجتماعی را پر کنند؛ اما تحقیقات حاکی از آن است که شبکه‌های اجتماعی نمی‌توانند آن راه حلی باشند که از آن‌ها انتظار می‌رود».

محیط کاری می‌تواند موجب ایجاد احساس تنهایی شود

کتاب «مسیر شادی» اثر اما سپالا، به بررسی مطالعاتی می‌پردازد که طبق مضمون آن‌ها، بخش اعظمی از مردم، یعنی حدود ۵۰‌ درصد از شاغلان از هر حرفه‌ای، در اثر حجم و فشار زیاد کاری دچار فرسودگی روانی می‌شوند و این فرسودگی با احساس تنهایی در ارتباط و همبستگی است.

اگر در محیط کار خود در اثر کار زیاد دچار خستگی شدید و فرسودگی شوید و در عین حال روابط اجتماعی مثبتی با همکاران خود نداشته باشید، ممکن است دستخوش احساس تنهایی شوید.

فرم‌های نوشتاری ارتباط مانند ایمیل و پیام‌ نیز به یکی از رایج‌ترین راه‌های ارتباطی بین کارمندان تبدیل شده و همین موضوع میزان ارتباطات رودررو را در میان آن‌ها کاهش داده است. کارمندان منزوی که ارتباطات موثری با همکاران خود ندارد، می‌توانند موجب تاثیرات منفی روی سودبخشی، امنیت و ارزش سهام شرکت شوند.

در مجموع محیط‌های کاری همدلانه که کارمندان در آن به ساخت شبکه‌های حمایتی ترغیب می‌شوند و موفقیت‌های ریز و بزرگ در آن جشن گرفته می‌شود، می‌توانند در نبرد با احساس تنهایی موثر و کمک‌کننده باشد.

بیشتر بخوانید:  اهمیت سلامت روان در محیط کار

انسان‌ها دوستان نزدیک و صمیمی کمتری نسبت به گذشته دارند

رسانه‌های اجتماعی شاید در حال رشد و انبساط باشند؛ اما شبکه‌‌های اجتماعی در زندگی واقعی رو به کاستی هستند. طبق نتایج مرکز آمارگیری جامع اجتماعی، تعداد افرادی که اعلام کرده‌اند در بحث و صحبت پیرامون مسائل مهم، هم‌صحبتی ندارند، نسبت به سال ۱۹۸۵ سه برابر شده است.

در سال ۱۹۸۵، اغلب مردم سه فرد مورد اعتماد برای هم‌صحبتی درباره موضوعات مهم داشته‌اند و در سال ۲۰۱۴، این رقم به برای اکثر افراد به صفر رسیده است. نداشتن دوست نزدیک برای صحبت یا حمایت می‌تواند به احساس تنهایی ختم شود.

مردم نسبت به گذشته در فواصل دورتری از هم زندگی می‌کنند

از آنجا که مردم به‌طور روزافزونی به‌دلیل کار یا تحصیل مجبور به جابجایی می‌شوند، اعضای خانواده‌ها نیز در عصر حاضر بسیار بیشتر از گذشته‌ در شهرها و مکان‌های مختلف پخش شده‌اند.

در گزارشی از سرویس داوطلبانه سلطنتی زنان آمده است از هر ۱۰ فرد سالخورده خانواده‌دار در انگلستان، اعضای خانواده یک نفر در فاصله بیشتر از یک‌ ساعتی آن زندگی می‌کند و ۱۵٪ از این دسته افراد، فرزندان خود را تنها سالی یک‌بار ملاقات می‌کنند. این موضوع موجب تنهایی همه‌گیر در میان جمعیت افراد مسن و سالخورده شده است.

به همین دلیل نسل هزاره (نسلی از انسان‌ها که آغاز آن اواخر دهه ۱۹۶۰ یا اوایل دهه ۱۹۷۰، و پایانش اوایل ۲۰۰۰ بود) بیشتر به محیط‌های زندگی همگانی مانند آپارتمان‌ها تمایل دارد تا بتواند زندگی اجتماعی خود را در محیط خانه شکل دهد، خانه‌هایی که از هر سه‌تای آن‌ها، تنها در یکی فرد بالغ با والدین‌اش زندگی می‌کند.

انسان‌ها نسبت به‌ تمام اعصار، سال‌های بیشتری را زنده هستند

هرچند افزایش طول عمر بر اثر پیشرفت علم و پزشکی می‌تواند دستاورد مهمی باشد؛ اما با مرگ یکی از زوج‌ها، دیگری باید سال‌های زیادی را در تنهایی به زندگی ادامه دهد.

تمایل مردم به دوری و اجتناب از افراد تنها، آن‌ها را تنهاتر می‌کند

آزمایش‌های بحث‌برانگیز هری هارلو روی میمون‌های رزوس نشان دادند میمون‌هایی که ماه‌ها در فضای خالی و تاریک «گودال ناامیدی» در انزوا مانده بودند؛ پس از بازگشت، توسط دیگر اعضای جامعه تا اندازه‌ای طرد می‌شدند.

تنهایی، برقراری ارتباط با دیگران را برای شما سخت می‌کند و اگر محزون و اندوهگین باشید، این موضوع از علاقه و تمایل دیگران نیز در برقراری ارتباط با شما می‌کاهد.

بیشتر بخوانید:  ۳ توصیه برای قرار گذاشتن پس از یک دوره تنهایی و چگونگی لذت بردن از آن

وجود افراد منزوی در اطراف، می‌تواند احساس تنهایی را تشدید کند

طبق مطالعه جدید موسسه بیمه سلامت سیگنا، تنهایی در آمریکا در دسته پدیده‌های همه‌گیر قرار دارد. همچنین در تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ در «مجله روانشناسی فردی و اجتماعی» منتشر شد، آمده است که تنهایی می‌تواند طی جریانی واگیردار و مسری در میان افراد پخش شود. احتمال دچار شدن به احساس تنهایی در کسانی که با افراد منزوی در ارتباط هستند، ۵۲ درصد بیشتر از دیگران است. پس در انتخاب اطرافیان خود دقت بیشتری کنید تا بتوانید احتمال سرایت تنهایی را کاهش دهید.


منبع: Insider

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

صنم وفقی

صنم وفقی

مترجم و دوستدار ادبیات

نظر خودتون رو بنویسید