خون آشام عاطفی کیست؟ 7 نشانه برای شناخت آدم های سمی

خون‌ آشام عاطفی

«خون آشام عاطفی» یک اصطلاح برای آدم های سمی‌ است، آدم‌هایی که انرژی ما را تحلیل می‌برند و از نظر عاطفی ما را درمانده و خسته می‌کنند. خون آشام عاطفی مثل یه انگل باعث واکنش احساسی دیگران می‌شود و از عواطف و احساسات آن‌ها تغذیه می‌کند. معمولا افرادی با شخصیت احساسی و خونگرم به دلیل انرژی و سطح عواطف بالایشان طعمه‌ی خون آشام عاطفی می‌شوند.

حضور در کنار یک خون آشام عاطفی باعث حس اضطراب، افسردگی، ترس و احساس گیجی می‌شود. حضور این آدم های سمی، حال خوب ذهنی، عاطفی و فیزیکی ما رو کاهش میده و قدرت تمرکز و تاثیرگذاری ما رو مختل می‌کند.

همچنین اصطلاح خون آشام عاطفی برای توصیف افراد خودشیفته و ضد اجتماعی نیز کاربرد دارد، افرادی که از لحاظ روانشناختی قوای درونی ما رو تضعیف می‌کنند. طیف‌های مختلفی از این افراد وجود دارند که ممکنه تهدیدی برای سلامت روانی ما باشند.

اگر شما پرانرژی و حساس هستید، مهم‌ترین قربانیان خون‌ آشام‌های عاطفی به شمار می‌روید؛ زیرا خون آشام عاطفی جذب گرما، صمیمیت و یکدلی و همچنین انرژی خالص شما می‌شود. این آدم های سمی با سواستفاده از ویژگی‌های مثبت شما ضیافتی برای سیر کردن خودشان برپا می‌کنند در حالیکه شما مریض و بی‌انرژی خواهید شد.

در ادامه با 7 نشانه آشنا خواهید شد که در تشخیص آدم های سمی و خون آشام عاطفی به شما کمک می‌کنند.

1- خون آشام عاطفی شما را از نظر فیزیکی و احساسی تهی می‌کند، در نتیجه نمی‌توانید از خودتان مراقبت کنید

بودن با آدم های سمی درست شبیه این است که خودتون رو با یک جسم سیاه سنگین کنید. این موضوع در سطوح فیزیکی و روانی، شما رو تحت تاثیر قرار می‌دهد. احساس سکون می‌کنید و تمام بدن شما واکنش نشان می‌دهد، مثلا ممکن است قلبتان تندتر بزند، کف دستهایتان عرق کند، و احساس دردی ناگهانی سراغتان بیاید، یا به علتی نامعلوم بیمار شوید.

از لحاظ روانی، احساس مشارکت شما تقلیل می‌یابد و احساس ناامیدی در شما اوج می‌گیرد. دیگر قادر به انجام عملی سازنده نخواهید بود زیرا حق به جانب بودن افراطی آدم سمی، و همچنین عدم وجود یکدلی و بی توجهی علنی به احساسات شما در تمام جهات روابط شما با او نمایان است. خون آشام عاطفی انرژی شما رو تحلیل می‌برد و دیگه شما قادر به تمرکز روی امورات واقعا مهم نخواهید بود.

در واقع هدف خون آشام عاطفی این است که حواس شما را با تاکتیک‌های عمدی پرت کند و در نتیجه دیگر قادر نخواهید بود نیازهای خودتان را برآورده کنید. اما در عوض منحصرا به او خدمت می‌کنید و نیازهایش را برآورده می‌‌کنید.

2- وقتی کنار او حضور ندارید، ممکن است همچنان تحت تاثیرات منفی او باشید

ممکن است ناگهان به خودتان بیایید و متوجه شوید مدام به چیزهای عجیبی که او گفته فکر می‌کنید و یا درگیر فکر کردن به کارهای بی‌رحمانه‌ای که در حق شما انجام داده شده‌اید. ممکن است به خاطر برخوردهای عجیب و غریب، و تلاش او برای ساختن موقعیتی دراماتیک و یا بی احترامی وقیحانه به نیازها و حقوق ابتدایی شما، احساس خستگی روحی و روانی کنید.

مدام به دنبال واقعیت خودتان هستید و خودتان را مورد بازخواست قرار می‌دهید و از احساس شک و تردید مداوم راجع به رابطه‌ی خود به ستوه می‌آیید.

اضطراب شدید در افراد بسیار حساس که در رابطه‌ای ناسالم با یک خون آشام عاطفی گیر افتاده‌اند بسیار شایع است. به علاوه افسردگی نیز یکی از تاثیرات اجتناب‌ناپذیر حضور طولانی یک خون آشام عاطفی در زندگی افراد است.

3- پس از اینکه برای چند روز یا چند هفته از خون آشام عاطفی دور باشید احساس شادابی و انرژی می‌کنید؛ هر چقدر زمان این دوری طولانی‌تر باشد اثرات منفی این آدم های سمی بیشتر پاکسازی خواهد شد

زمانی که خودتان را از شر آدم های سمی خلاص کنید و زمان لازم برای یک ریست روانی داشته باشید، احساس سبکی، خوشحالی و خلاق‌ بودن بیشتری خواهید کرد. همچنین احساس می‌کنید که سنگینی بیش از اندازه‌ای از روی ذهن شما برداشته شده و حالا قادرید با دقت و قدرت بیشتری به راه خود ادامه دهید. اگرچه اگر دوباره با خون آشام عاطفی وارد رابطه شوید دوباره بخاطر انرژی آشفته و منفی او از مسیر خود منحرف خواهید شد.

بیشتر بخوانید:  15 راهکار برای رسیدن به حال خوب و حس خوشبختی در زندگی

4- حتی یک مکالمه‌ی ساده با او در مورد چیزی که یک راه حل ساده دارد باعث گیجی و آشفتگی شما می‌شود

گاهی متوجه این موضوع می‌شوید که برای دفعات متوالی در حال توضیح اصول ابتدایی و انسانی همچون نیکی و راستی برای او هستید. با این حال او از دادن جوابی مستقیم و شفاف و همچنین ارزش قائل شدن برای نظر شما خودداری می‌کند.

او با خصوصیت‌های سمی خود با شما رفتار می‌کند، و در قبال توضیح خواستن در مورد رفتارهای غیرمسئولانه‌‌اش حالتی تدافعی به خود می‌گیرد. خون آ‌شام عاطفی اساسا نسبت به رنج و غمی که در شما پدید می‌آید بی تفاوت است.

5- او مثل یک سوزن برای بادکنک است و طبیعت انگلی‌اش باعث می‌شود شما هم نیز احساس کنید که در حال سمی شدن هستید

خون آشام عاطفی از انرژی مثبت شما تغذیه می‌کند و باعث سوتغذیه‌ی شما می‌شود. وقتی احساس لذت، شادی و اعتماد به نفس می‌کنید، خون آشام عاطفی سعی می‌کند این حالت شما را دفع کند. با انجام کارهایی مثل انتقاد کردن، انرژی منفی دادن یا با تاکتیک موذیانه‌ای برای خرابکاری و تضعیف روحیه‌ی شما گام برمی‌دارد.

جالبه بدونید طبق افسانه‌ و داستان‌هایی که در مورد خون‌ آشام‌ها وجود دارد، با مکیدن خون قربانیان خود، آن‌ها را نیز به خون‌ آشام تبدیل می‌کنند. مشاهدات و تحقیقات انجام شده نیز ثابت کرده رابطه و نزدیکی با یک خون آشام عاطفی هر چه بیشتر به طول بینجامد باعث می‌شود شما نیز دچار بعضی از عادات منفی و حالات روحی او شوید.

بیشتر بخوانید:  طلاق عاطفی چیست؟ با 15 نشانه طلاق عاطفی در رابطه زناشویی آشنا شوید

6- هیچ رابطه‌ سالم و متقابلی با خون آشام عاطفی شکل نمی‌گیرد؛ او از شما فقط برای برطرف کردن نیازهای خودش استفاده میکند در حالیکه شما را نادیده می‌گیرد

خون‌ آشام‌های عاطفی یک بعدی و یکطرفه هستند. به این معنا که لطف بیش از حد شما (کاری که معمولا افراد حساس و احساسی زیاد انجام می دهند) باعث خوشحالی بیشتر آن‌ها می‌شود.

در خلال گفتگوهای این اشخاص فقط و فقط خودشان در مرکز همه چیز حضور دارند و مدام خودشان هستند که مهم به شمار می‌روند. در تصمیماتی که می‌گیرند به هیچوجه احساس متقابل شما را مدنظر قرار نمی‌دهند. خون آشام عاطفی شما را خوار و کوچک می‌کند و شما را تحت کنترل می‌گیرد تا خودش احساس قدرت و اهمیت کند. او همه چیز را تنها برای خودش می‌خواهد و بس.

بیشتر بخوانید:  5 راهکار ذهنی برای غلبه بر استرس قبل از اولین قرار

7- خون آشام عاطفی از پایین کشیدن شما و از آزار و تحقیر شما لذت می‌برد

خون آشام عاطفی وقتی در بیشترین حد خودشیفتگی قرار دارد به شکل بیمارگونه‌ای نسبت به قربانی خود حس حسادت دارد. موفقیت و وضعیت خوب شما باعث جرقه زدن حسادت در وجود او می‌شود.

این آدم های سمی منابع و ذخایر وجودی شما را برای خودشان می‌خواهند و نسبت به هرآنچه دارید طمع دارند. به جای اینکه موفقیت شما را جشن بگیرند، تلاش می‌کنند آن را کوچک بشمارند و تقلیلش دهند؛ یا به طرز ماهرانه‌ای هر کاری انجام دهند تا موفقیت شما را نابود کنند.

خون آشام عاطفی با نقشه‌های حساب ‌شده و هر کاری از دستش بربیاید سعی می‌کند به این هدف خود برسد. مثلا ممکن است این کار را با ستایش از شخص دیگری انجام دهد، یا با مقایسه‌ی تحقیرآمیز شما با دیگران، یا با تلاش برای مخفی کردن شما از دسترس کسانی که برایتان ارزش قائل هستند. خون آشام عاطفی همیشه در تلاش است تا به نحوی افرادی را که به شما توجه می‌کنند و برایتان ارزش قائل هستند از شما دور کند.

برای رهایی از دام خون آشام عاطفی چه باید کرد؟

اگر شما قربانی یک خون آشام عاطفی شده‌اید، بسیار مهم است که خودتان را از شر تاثیرات مخرب این فرد رها کنید و تا جایی که ممکن است رابطه‌تان با او را به حداقل برسانید. بیشتر اوقات تنها راه پایان دادن به این رابطه‌ی مخرب و سمی«قطع کامل» رابطه است. توجه داشته باشید که بریدن به موقع رشته‌های رابطه برای بازگشت به آزادی احساسی و روانی بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

بهتر است دنبال دلایل بیشتری برای قطع رابطه‌ی خود با خون آشام عاطفی و آدم های سمی نباشید. این یک تلاش بیهوده است. در عوض بهتر است از منابع روانی و درونی برای مراقبت از خودتان استفاده کنید.

مدیتیشن کنید، یوگا انجام دهید، دویدن را امتحان کنید، با طبیعت ارتباطی دوباره برقرار کنید و در جستجوی ارتباطات گرم، صمیمی و راحت باشید. افرادی که به معنای واقعی به شما توجه کنند و از شما حمایت کنند.

قاطعیت را تمرین کنید و با ایجاد هدف، رویا و دوستی‌های جدید انرژی‌تان را احیا کنید و استقلال خودتان را دوباره به دست آورید. از هر منبعی که می‌تواند به شما برای رهایی از این شخص ناسالم کمک کند استفاده کنید. رو به جلو حرکت کنید و این انگل خودشیفته و سمی را فراموش کنید.

بیشتر بخوانید:  10 تست رابطه برای افزایش صمیمیت با شریک زندگی خود


این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مرتضی روشن

مرتضی روشن

نویسنده‌ی خلاق | گوینده | علاقمند به طبیعت، دیدن و درون

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

6 دیدگاه

نظر خودتون رو بنویسید