چه غذایی باید بخوریم؟ نظر سادگورو درباره‌ی انتخاب غذای مناسب

تغذیه سالم

سادگورو عارف هندی در این مقاله توضیح میده؛ برای انتخاب غذای سالم، اول باید بدونیم بدن ما در واقع چه نوع ماشینی و با چه ساز و کاریست. سادگورو در مورد تاثیر غذا روی سلامتی و سرزندگی انسان توضیح میده و سپس به ما یادآور میشه که تغذیه سالم نقش بسزایی در تندرستی افراد ایفا میکنه.

سادگورو: هر چند سال یکبار، نظریه‌ای در مورد اینکه باید چه غذایی بخوریم پدیدار میشه. این نظریه‌ها در بین مردم تبدیل به یک مد میشه و افرادی زیادی نیز از این نظرات پیروی می‌کنند. مثلا چندین سالی است که گیاه‌خواری خیلی مد شده و افراد همیشه در این باره حرف می‌زنند.

در واقع ما نباید غذا رو تبدیل به یک مذهب یا دین کنیم. مهم نیست که دیگران یا شما در مورد غذا چه فکری می‌کنند. در واقع ما باید به غذا و تاثیری که روی بدن ما میذاره توجه کنیم.

فراموش نکنید که غذا برای انسان، شبیه سوخت برای یک ماشینه. براتون یه مثال ساده رو تعریف میکنم: اگر بخواهید به ماشین خودتون بنزین بزنید، به پمپ بنزین می‌روید و بنزینی رو که مناسب ماشین‌تون باشه انتخاب می‌کنید تا ماشین بهترین عملکرد خودش رو داشته باشه.

حالا اگر به جای بنزین، نفت بریزید و به رانندگی ادامه دهید، عملکرد ماشین چگونه خواهد بود؟ یقینا مشکلات زیادی برای خودرو به وجود میاد. سرفه‌های زیادی میکنه و دود سیاه از اگزوز خارج میشه و اصلا به سرعت مورد نیاز خودتون نخواهید رسید.

وقتی زمان انتخاب غذا فرا میرسه، این قضیه در مورد خیلی از افراد صدق خواهد کرد. در واقع برای اینکه بهترین سوخت برای بدن خودمون رو انتخاب کنیم، باید بدونیم که چه نوع ماشینی هستیم.

نحوه‌ی طبخ غذا نیز یکی از جنبه‌های مهم سلامتی افراد به شمار میره. اگر برای تندرستی خودتون اهمیت قائل باشید، باید همیشه از غذاهای تازه استفاده کنید. تغذیه‌ی مردم آمریکا رو براتون مثال میزنم: به طور متوسط شهروندان آمریکایی از غذا‌هایی استفاده می‌کنند که سه تا شش ماه قبل آماده شده است.

فرهنگ یوگا به ما توصیه میکند از غذاهایی استفاده کنیم که حداکثر یک و نیم ساعت پیش تهیه شده باشد. هر چه مدت زمان بیشتری از طبخ غذا گذشته باشه، غذای مورد نظر موجب رخوت و بی حالی بیشتری میشه. خوردن چنین غذایی باعث از دست رفتن پویایی و انرژی فرد خواهد شد.

ارتباط غذا و میزان خواب

جالبه بدانید بین نوع غذائی که می‌خورید و میزان خواب مورد نیاز شما ارتباط مستقیمی وجود داره. در کل پزشکان به همه توصیه می‌کنند که حداقل روزی هشت ساعت بخوابند. اگه فرد هشت ساعت در روز خواب باشه، به معنایی دیگر یک سوم زندگی خود را در خواب خواهد بود.

کتاب‌های زیادی در بازار وجود داره که به افراد آموزش میده چطور در روز هشت ساعت بخوابند و به همه هشدار می‌دهند که اگر کمتر از هشت ساعت بخوابند با خطراتی جدی مواجه خواهند شد.

سادگورو در ادامه می‌گوید: «این روزها کمی تنبل شدم و روزی 4 ساعت می‌خوابم. اما قبل از این به مدت 25 سال روزی 3 ساعت می‌خوابیدم.»

بدن به استراحت نیاز داره نه خواب. ما همیشه این دو را اشتباه می‌گیریم و با خود فکر می‌کنیم که استراحت فقط یعنی خوابیدن. غذایی که فرد میخوره، یکی از فاکتورهای مهمی‌ست که میزان خواب افراد رو تعیین میکنه.

 اگه سوخت نامناسبی در ماشین بریزید، بنابراین طبیعی‌ست که خودروی شما به تعمیر بیشتری نیاز پیدا ‌کند. به معنایی دیگر، اگه غذای نامناسب و مانده بخورید، به خواب بیشتری نیاز خواهید داشت. خوردن غذای مانده، باعث میشه فرد انرژی و تحرک خودش رو از دست بده و بی‌حالی و رخوت به سراغ شخص بیاد.

بیشتر بخوانید:  برای بهبود کیفیت خواب، در معرض نور صبحگاهی خورشید قرار بگیرید

چه غذایی بخوریم ؟

بدن شما از مجموعه غذاهایی که خورده‌اید تشکیل می‌شود. از نظر علمی، ژنتیک بدن می‌داند که هر نوع غذا را تبدیل به چه چیزی کند.

همانطور که زندگی در حال تکامل است، اطلاعات و حافظه‌ی بدن نیز به طور فزاینده‌ای پیچیده‌تر می‌شود. در سنت یوگا ما همیشه می‌گوییم که باید غذاهایی را بخورید که از لحاظ ژنتیکی نسبت به شما متفاوت باشند. بطور مثال گیاهان از لحاظ ژنتیکی با انسان‌ها فاصله‌ای بسیار دارند. بنابراین غذاهای گیاهی گزینه‌ای بسیار مناسب برای انسان به شمار میره.

سادگورو ادامه می‌دهد: « در بین غذاهای گوشتی، ماهی گزینه‌ای بسیار عالی‌ست. اگر از چشم انداز تکامل به همه‌ی موجودات نگاه کنید، ماهی‌ها از نظر ژنتیکی فاصله‌‌ی زیادی با انسان دارند. »

به مدت یک قرن پزشکان در دنیای غرب به مردم توصیه می‌کردند که بهترین غذا گوشت است. امروزه اما دیدگاه‌ پزشکان عوض شده. آنها می‌گویند که گوشت گاو عامل اصلی بسیاری از بیماری‌های قلبی در آمریکاست. حتی در سال‌های اخیر می‌گویند که گوشت باعث ایجاد سرطان می‌شود.

از چند هزار سال قبل فرهنگ یوگا به افراد می‌گوید اگر غذایی را با یک کد ژنتیکی پیچیده بخورید، سیستم بدن شما با مشکل مواجه می‌شود. برای رسیدن به این نتیجه، هیچ تحقیق چند صد میلیون دلاری انجام نشده. تنها کافیه به غذاهایی که می‌خوریم توجه کنیم و تاثیر این غذاها بر سیستم بدن را مشاهده کنیم.

بطور مثال یک سگ می‌داند که چه چیزی را بخورد و چیزی را نه. اما آدم‌ها از زندگی آگاه نیستند بخاطر همین هر نکته‌ای که دیگران به آنها بگویند همان را انجام می‌دهند.

غذا را به عنوان یک دین نگاه نکنید. اگه آدم فقط بخواد زنده بمونه، هر چیزی رو که پیدا بشه میتونه بخوره. اما وقتی حرف از مراقبت و سلامت فردی می‌زنیم چیزی به نام انتخاب ظاهر میشه. منظور از انتخاب اینه که ما می‌تونیم غذای مورد نظر خودمون رو انتخاب کنیم. در این موقع شما باید در میزان خوردن معقول باشید و غذایی رو انتخاب کنید که برای سیستم بدن‌تون بهترین باشه.

هر غذایی‌ که فرد رو هوشیار، چابک و فعال کنه، بهترین غذا به حساب میاد. شما می‌توانید تمام غذا‌ها و تاثیر آنها روی بدن‌تان را آزمایش کنید. مثلا یک روز فقط میوه بخورید، سبزیجات خام، سبزیجات پخته، ماهی و روزی دیگر گوشت. تمام غذاها را آزمایش کنید و به این توجه کنید که چه غذایی به شما بیشترین انرژی را می‌بخشد.  در نهایت با خوردن غذای مناسبی که پیدا کرده‌اید، سالم و سلامت خواهید بود.

بیشتر بخوانید:  باز کردن چاکرا با خوردن غذا، مناسب ترین تغذيه برای باز کردن چاكراها و چاکرا درمانی

هضم غذا

اگر شما میوه بخورید، یک و نیم تا 3 ساعت طول می‌کشد تا کاملا هضم شود. سبزیجات پخته 10 تا 15 ساعت طول می‌کشد تا هضم شود. غلات پخته برای هضم به 24 تا 30 ساعت نیاز دارد. گوشت پخته 48 تا 52 ساعت طول می‌کشد تا هضم شود و گوشت خام نیز برای هضم به 72 ساعت احتیاج دارد.

بعضی غذاها زمان بسیار زیادی برای هضم شدن نیاز دارند. در این مدت طولانی این غذاها در معده می‌مانند. هنگامی که غذا برای مدت زمان طولانی در معده باقی بماند، پوسیده خواهد شد و باعث ایجاد باکتری در معده می‌شود.

بنابراین خوردن چنین غذاهایی که هضم آنها بسیار طول می‌کشد، به بدن آسیب وارد می‌کند و باعث ایجاد بیماری می‌شود. در این هنگام فرد فکر می‌کند که به دارو نیاز دارد نه به زندگی سالم. در واقع فرد به دارو نیاز دارد چون در بدن خود سم تولید کرده است.

تغذیه سالم، تاثیری چشمگیر در بدن ایجاد می‌کند. لازم نیست که اطلاعات گسترده‌ای داشته باشیم و تبدیل به دانشمند شویم تا بتوانیم به این نتیجه برسیم. فقط کافی‌ست به این توجه کنید که بدن شما چگونه کار می‌کند و واکنش‌های مختلف به غذاها چیست.

اما اکثر مردم به غذای خود توجه نمی‌کنند و در نهایت متاسفانه دچار نسخه‌های پزشکی می‌شوند. اگر مدت زیادی از غذاهای ناسالم استفاده کرده باشید، احتمالا نمی‌توانید از تغییرات آگاه شوید. چون بدن به غذاهای ناسالم عادت کرده است.

سادگورو در این باره می‌گوید: «گر برای مدت طولانی از غذای ناسالم استفاده کرده‌اید، به شما روزه گرفتن را توصیه می‌کنم تا بدن شما پالایش شود و از سموم آزاد شوید. فقط از خودتان بپرسید که این غذا خوب است یا نه؟ تاثیر مثبتی روی بدن‌ام خواهد داشت یا نه؟»

بیشتر بخوانید:  7 روش برای افزایش جذب انرژی پرانا از طریق غذا


منبع: Isha Sadhguru

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. علاقمند به طبیعت، خونه و موسیقی

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید