مدیتیشن متعالی یا ترنسندنتال مدیتیشن چیست؟

مدیتیشن چیست

ترنسندنتال مدیتیشن یکی از ساده‌ترین و طبیعی‌ترین روش‌های مراقبه به شمار میره. مدیتیشن متعالی یا مراقبه متعالی آنقدر ساده و آسان است که کودکان بالای ۱۰ سال نیز می‌توانند آنرا یاد بگیرند.

مدیتیشن چیست؟

در جواب مدیتیشن چیست باید گفت مدیتشین تنها به ذهن اختصاص ندارد و در واقع فرآیندی است که آغاز و پایان آن در بدن رخ می‌دهد. مدیتشین فعالیتی است که می‌تواند بسیار آرامش‌بخش باشد؛ چراکه اگر به بدن‌مان فرصتی بدهیم، با ریتمی درونی به فرآیند آرام‌سازی ما کمک می‌کند.

مدیتیشن متعالی چیست؟

ترنسندنتال مدیتیشن در عین آسانی یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های مراقبه به حساب میاد اما اساسا روشی متفاوت رو دنبال میکنه. مدیتیشن متعالی بر اساس درکی عمیق و کامل از ذهن و رفتار بدن است. به معنایی دیگر این نوع از مراقبه به نحوه‌ی تعامل ذهن و بدن می‌پردازه.

برای انجام ترنسندنتال مدیتیشن تنها به حداکثر ۲۰ دقیقه زمان، دو نوبت در روز و راحت روی صندلی نشستن نیاز است.

«دکتر دیپاک چوپرا» سخنران مشهور و نویسنده‌ی بیش از ۵۰ عنوان کتاب در مورد مراقبه متعالی میگه: «من در سال ۱۹۸۰ با ترنسندنتال مدیتیشن آشنا شدم. من و دوست‌م وینود اسم این روش رو گذاشتیم مراقبه‌ی واقعی. چون یک پیشرفت فوق‌العاده از سنت کهن مراقبه را درک و احساس کردیم. به یاد دارم که با احساس خوشبختی سردرگم شده بودم و فقط گفتم که بله.. این درسته.»

مراقبه TM  نه تمرکز و تجسم است و نه کنترل یا ذهن آگاهی.

این دانش متعالی به طور معمول به نام یوگا شناخته می‌شود. مراقبه متعالی به ما کمک میکنه تا ذهن خود را بدون هیچ تلاشی به سکوتی لذت‌بخش دعوت کنیم. استفاده از این نوع مراقبه، یکی از قدرتمندترین روش‌ها برای بازگشایی پتانسیل و قدرت درونی هر فرد به شمار میره.

اغلب کسانی که تجربه‌ی مدیتیشن دارند، وقتی مراقبه متعالی را یاد می‌گیرند بسیار متعحب و شگفت‌زده می‌شوند چون این دانش متعالی بسیار ساده و کاربردی‌ست و نتایج قابل توجه‌ای را برای همه‌ی افراد به ارمغان می‌آورد.

در مدیتیشن متعالی برای دعوت آرامش از مانترا یا ذکر استفاده می‌شود. به معنایی دیگر، ذهن خود را آزاد می‌گذارید تا به دنبال تمایلات خودش برود و به خوشبختی برسد، در این بین ذهن شما خود به خود ساکت و آرام خواهد شد.

مراقبه متعالی از فرهنگ باستانی وداها ریشه می‌گیره. این روش منحصربفرد توسط یک معلم معتبر به مشتاقان آموزش داده می‌شود. معلمان این تکنیک حتما در بنیاد ماهاریشی مهش یوگی یا بنیاد TM آموزش دیده‌اند.

آرامش و صلح بدست آمده از مدیتیشن متعالی بسیار لذت‌بخشه. این صلح درونی فرد رو به حالت استراحتی عمیق می‌برد (بسیار عمیق‌تر از خواب). این حالت عمیق و درونی باعث درمان تمامی استرس‌ها و زخم‌هایی میشه که فرد در طول زندگی تجربه کرده.

با انجام مراقبه همیشه به دنبال سکوت هستیم و چه بسا که از سکوت و آرامشی که مراقبه برایمان به ارمغان آورده لذت‌های فراوانی برده‌ایم. جالبه بدونید مدیتیشن متعالی می‌تواند بهبود چشمگیری در هر جنبه از زندگی ما به وجود آورد و تمام تحقیقاتی که در ۴۵ سال گذشته در این باره انجام شده این نکته را ثابت می‌کند.

دیوید لینچ و ترنسندنتال مدیتیشن

دیوید لینچ کارگردان مشهور آمریکایی در سال ۱۹۷۳ به تمرین مدیتیشن متعالی پرداخت. لینچ در سال ۱۹۷۵ برای اولین بار استاد خود یعنی ماهاریشی مهش یوگی بنیانگذار جنبش ترنسندنتال مدیتیشن را ملاقات می‌کند.

او در سال ۲۰۰۵ بنیاد دیوید لینچ را تاسیس کرد. بنیادی که در آغاز کار از دانش آموزان علاقمند به تمرین مدیتیشن متعالی حمایت مالی می‌کرد. با گذشت چند سال بنیاد TM با حمایت دیوید لینچ در آمریکا فراگیر شد و امروزه کلاس‌های آموزش ترنسندنتال مدیتیشن نه تنها در مدارس بلکه در بسیاری از مکان‌های عمومی دیگر نیز برگزار می‌شود.

دیوید لینچ از ترنسندنتال مدیتیشن به عنوان روشی برای به ارمغان آوردن صلح به جهان یاد می‌کند. او سخنرانی‌ها و کارهای زیادی در سراسر جهان برای معرفی مدیتیشن متعالی و جریان خلاقانه‌ی آن انجام داده است.

آموزش ترنسندنتال مدیتیشن در ایران

حدود دو یا سه ماه پیش با یکی از اساتید ایرانی بنیاد TM از طریق ایمیل صحبت کردم. از ایشون پرسیدم که آیا ترنسندنتال مدیتیشن در ایران آموزش داده میشه یا نه. ایشون گفتند چند وقتی هست که آموزش ترنسندنتال مدیتیشن در ایران محدود شده. بنابراین هیچ دوره‌ای زیر نظر بنیاد TM برای آموزش ترنسندنتال مدیتیشن در ایران برگزار نمیشه، متاسفانه!

بیشتر بخوانید:  ۳۴ راهکار فوری برای تغییر سبک زندگی: چگونه روی خودمان سرمایه گذاری کنیم


منابع:

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبا توزنده‌جانی

مجتبا توزنده‌جانی

ایده‌پرداز و بلاگر | علاقمند به طبیعت، خونه و موسیقی

درون رو در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید

error: