ترنسندنتال مدیتیشن یا مدیتیشن متعالی چیست؟

مراقبه متعالی

ترنسندنتال مدیتیشن یکی از ساده‌ترین و طبیعی‌ترین روش‌های مراقبه به شمار میره. مدیتیشن متعالی یا مراقبه متعالی آنقدر ساده و آسان است که کودکان بالای ۱۰ سال نیز می‌توانند آنرا یاد بگیرند.

ترنسندنتال مدیتیشن در عین آسانی یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های مراقبه به حساب میاد اما اساسا روشی متفاوت رو دنبال میکنه. مدیتیشن متعالی بر اساس درکی عمیق و کامل از ذهن و رفتار بدن است. به معنایی دیگر این نوع از مراقبه به نحوه‌ی تعامل ذهن و بدن می‌پردازه.

برای انجام ترنسندنتال مدیتیشن تنها به حداکثر ۲۰ دقیقه زمان، دو نوبت در روز و راحت روی صندلی نشستن نیاز است.

«دکتر دیپاک چوپرا» سخنران مشهور و نویسنده‌ی بیش از ۵۰ عنوان کتاب در مورد مراقبه متعالی میگه: «من در سال ۱۹۸۰ با ترنسندنتال مدیتیشن آشنا شدم. من و دوست‌م وینود اسم این روش رو گذاشتیم مراقبه‌ی واقعی. چون یک پیشرفت فوق‌العاده از سنت کهن مراقبه را درک و احساس کردیم. به یاد دارم که با احساس خوشبختی سردرگم شده بودم و فقط گفتم که بله.. این درسته.»

مراقبه TM  نه تمرکز و تجسم است و نه کنترل یا ذهن آگاهی.

این دانش متعالی به طور معمول به نام یوگا شناخته می‌شود. مراقبه متعالی به ما کمک میکنه تا ذهن خود را بدون هیچ تلاشی به سکوتی لذت‌بخش دعوت کنیم. استفاده از این نوع مراقبه، یکی از قدرتمندترین روش‌ها برای بازگشایی پتانسیل و قدرت درونی هر فرد به شمار میره.

اغلب کسانی که تجربه‌ی مدیتیشن دارند، وقتی مراقبه متعالی را یاد می‌گیرند بسیار متعحب و شگفت‌زده می‌شوند چون این دانش متعالی بسیار ساده و کاربردی‌ست و نتایج قابل توجه‌ای را برای همه‌ی افراد به ارمغان می‌آورد.

در مدیتیشن متعالی برای دعوت آرامش از مانترا یا ذکر استفاده می‌شود. به معنایی دیگر، ذهن خود را آزاد می‌گذارید تا به دنبال تمایلات خودش برود و به خوشبختی برسد، در این بین ذهن شما خود به خود ساکت و آرام خواهد شد.

مراقبه متعالی از فرهنگ باستانی وداها ریشه می‌گیره. این روش منحصربفرد توسط یک معلم معتبر به مشتاقان آموزش داده می‌شود. معلمان این تکنیک حتما در بنیاد ماهاریشی مهش یوگی یا بنیاد TM  آموزش دیده‌اند.

آرامش و صلح بدست آمده از مدیتیشن متعالی بسیار لذت‌بخشه. این صلح درونی فرد رو به حالت استراحتی عمیق می‌برد (بسیار عمیق‌تر از خواب). این حالت عمیق و درونی باعث درمان تمامی استرس‌ها و زخم‌هایی میشه که فرد در طول زندگی تجربه کرده.

با انجام مراقبه همیشه به دنبال سکوت هستیم و چه بسا که از سکوت و آرامشی که مراقبه برایمان به ارمغان آورده لذت‌های فراوانی برده‌ایم. جالبه بدونید مدیتیشن متعالی می‌تواند بهبود چشمگیری در هر جنبه از زندگی ما به وجود آورد و تمام تحقیقاتی که در ۴۵ سال گذشته در این باره انجام شده این نکته را ثابت می‌کند.

بیشتر بخوانید:  آهنگ مدیتیشن و مراقبه: صدای دریا، دلفین و نهنگ


منبع: Meditation Trust

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبا توزنده‌جانی

مجتبا توزنده‌جانی

ایده‌پرداز و بلاگر. عاشقِ طبیعت، نوشتن و موسیقی

نظر خودتون رو بنویسید