معنای زندگی چیست ؟

معنای زندگی چیست

معنای زندگی چیست ؟ این سوال یکی از اساسی‌ترین سوالاتی‌ست که قرن‌ها ذهن بشر را مشغول کرده است. جواب‌های بسیار زیادی وجود داره.

قبل از اینکه به این سوال جواب دهیم، باید از خودمون بپرسیم که یه زندگی خوب دقیقا چه معنایی برامون داره؟ چی باعث میشه احساس خوشحالی و رضایت کنیم؟ و چه کارهایی باید برای رسیدن به این حس رضایت انجام بدیم؟

اگه این سوال رو از یک دانشمند، مثلا یک فیزیکدان یا زیست‌شناس بپرسیم، احتمالا داستان بیگ بنگ، تکامل گونه‌ها یا سیستم پیچیده‌ی کائنات رو به عنوان پاسخ تعریف می‌کنند.

اما آیا روند تکامل باعث میشه رو به جلو بریم و ماجراجویی‌های زندگی رو با موفقیت پشت سر بزاریم؟ یقینا نه.

تکامل نمیتونه جواب باشه. در حقیقت چیزی بیشتر از تکامل در ما انسان‌ها وجود داره. ذهن، احساس، آگاهی، رویاها و اهداف چیزهایی هستند که ما رو تبدیل به انسان می‌کنند.

بنابراین وقتی از دلایل بودنِ انسان حرف می‌زنیم، به نوعی از ارزش‌های فردی، جامعه، خانواده و تولید مثل هم شامل میشه.

اجتماع

انسان‌‌ها موجوداتی اجتماعی هستند. چه بخواهیم یا نه، همه‌ی ما ذاتا نیاز داریم با دیگران ارتباط برقرار کنیم. بخشی از یک گروه باشیم و احساس تعلق رو تجربه کنیم. و همچنین کسی رو داشته باشیم که به ما توجه کنه و بهمون اهمیت بده.

جالبه بدونید طولانی ترین مطالعه‌ای که روی شادی و رضایت از زندگی انجام شده (این تحقیق بیش از ۷۵ سال طول کشیده) به ما ثابت میکنه که زندگی خوب در کیفیت روابط تفسیر میشه. پروفسور «والدینگر» رهبر این تحقیقات می‌گوید: «ارتباط با دیگران، ما را از آسیب های ناشی از زوال زندگی محافظت می کند.»

این افراد خانواده، فرزندان، و دوستان هستند که باعث ارزش بخشیدن به زندگی یک شخص می‌شوند. اساسا همه‌ی افرادی که ما نسبت به آن‌ها احساس عشق و محبت می‌کنیم، در مقابل آن‌ها نیز به نوبه‌ی خود چنین احساسی رو به ما منتقل می‌کنند.

دستاورد و موفقیت‌ها

انسان‌ها همیشه خواهان موفقیت هستند و همیشه دوست‌ دارند تعداد موفقیت‌هایشان بیشتر از شکست‌ها باشد. این احساسی ذاتی در همه‌ی افراد وجود داره. به معنایی دیگر ما همیشه می‌خواهیم پیشرفت کنیم. رو به جلو پیش برویم و به اهداف‌مان برسیم.

مطالعات نشان داده که دستاوردهای فردی معنای بیشتری به زندگی روزمره‌ی افراد می‌بخشه.

البته فراموش نکنید که دلبستگی به تشویق و علاقه چیزی نیست که به زندگی انسان معنا ببخشه. ولی ما همیشه دوست داریم که دیگر افراد جامعه از تلاش‌های ما قدردانی کنند و اونها رو به رسمیت بشناسند. در واقع می‌خواهیم که کارهایمان با اهمیت جلوه کند.

دانش و تخصص فردی

دانش و تخصص ارتباط نزدیکی با دستاوردهای فردی داره. «کنراد لورنز»، برنده‌ی جایزه نوبل در این باره می‌گوید: «زندگی خود یک فرایند کسب دانش است.»

تبدیل شدن به بهترین نسخه از خودمون بخش بزرگی از فرایند «خود بهبودی» محسوب میشه. در زبان ژاپنی عبارتی به نام «کایزن» وجود داره. کایزن به معنای بهبود مستمر فردی‌ست. یعنی تلاش کنیم تا یک تخصص و مهارت رو فرا بگیریم. در چنین زمانی احساس بهبود فردی در ما بیدار میشه و به نوعی در زندگی احساس معنادار بودن پدید میاد.

بیشتر بخوانید: چطور با اضطراب در روابط اجتماعی کنار بیاییم؟

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبا توزنده‌جانی

مجتبا توزنده‌جانی

ایده‌پرداز و بلاگر. عاشقِ نوشتن، موسیقی، خونه و طراحی داخلی

نظر خودتون رو بنویسید