ترس چیست ؟ چگونه بر ترس غلبه کنیم ؟ راهکاری برای غلبه بر ترس

چگونه بر ترس غلبه کنیم

سادگورو: ابتدا برای غلبه بر ترس، باید به ذهنیت خودمون نگاهی عمیق‌تر بندازیم و به روند افکارمون بیشتر توجه کنیم.ترس درون ما ایجاد می‌شود. چرا؟ چون با زندگی همراه نمی‌شویم. احساس ترس در شما همیشه به خاطر اتفاقات آینده است. شما از چیزی ترس دارید که در حقیقت وجود ندارد.

دوباره به ترس‌هایتان توجه کنید. منشا ترس چیست؟ آیا چیزهایی که وجود ندارند در شما ترس ایجاد می‌کند؟ اغلب اوقات جواب مثبت است، در این صورت مطمئن باشید که احساس ترس در شما، تنها یک حس خیالی‌ست.

افراد همیشه از اتفاقات گذشته و حوادث احتمالی آینده رنج می‌برند. احساس ترس در افراد همیشه از چیزهایی سرچشمه می‌گیرد که در واقعیت وجود ندارند.اما دلیل این موضوع چیست؟ به این خاطر که ما در واقعیت ریشه‌ای نداریم و همیشه در ذهن خود حاضر هستیم.

برای درک این موضوع، باید به ذهن توجهی دوباره کنیم. حافظه و تخیل دو بخش ذهن هستند. اگر بیشتر دقت کنیم متوجه خواهیم شد که حافظه و تخیل هیچکدام وجود خارجی ندارد. بنابراین غرق شدن در تخیلات بی پایان، علت اصلی ایجاد ترس است.

ترس، مرزهای اطراف را تعیین و شما را محدود می‌کند. دقیقا به خاطر احساس ترس است که همیشه می‌خواهیم برای خود محدوده و مرز تعیین کنیم. این مرزهای مختلف، زندگی فرد را محدود می‌کند. بعد از اعمال این محدودیت و فرد احساس امنیت و آرامشی نسبی می‌کند.

ترس به خاطر این دلیل ساده به وجود می‌آید که شما با جریان زندگی، زندگی نمی‌کنید – بلکه در ذهن خود زندگی می‌کنید.

یادتون باشه که محدود کردن خود یعنی فرار از پذیرش زندگی. یعنی نمی‌خواهی از زندگی لذت ببری و تجربه‌های زیبایی داشته باشی.

ذهن آشفته

باید تصمیم بگیرید که آیا برای «تجربه‌ی زندگی» و یا «اجتناب از زندگی» به این دنیا آمده‌اید. اگر می‌خواهید زندگی را تجربه کنید، لازمه‌ی آن داشتن شور و اشتیاق است. اگر در برابر دنیا شور و اشتیاق نداشته باشیم، یک زندگی بی‌برکت و ناچیز را تجربه خواهیم کرد.

زمانی که به ترس بها می‌دهیم و از آن به عنوان ابزاری برای محافظت از خود استفاده می‌کنیم، شور و اشتیاق منحصربفرد خودمان را کاهش داده‌ایم. وقتی که شور و اشتیاق کم‌رنگ شود، تجربه‌ی واقعی زندگی نیز از دست می‌رود.

فرد به یک حالت روانشناختی تبدیل می‌شود و تمامی اتفاقات، آن چیزهایی هستند که در ذهن او رخ می‌دهد. در چنین حالتی فرد نمی‌تواد هیچ چیز خارق‌العاده و شگفت‌انگیزی را تجربه کند. زیرا احساس رهایی خود را از دست داده و ترس بر او غلبه کرده است.

چنین فردی نمی‌تواند آواز بخواند، برقصد، بخندد و یا گریه کند. در واقع ترس باعث شده که او هیچ چیز را نتواند تجربه کند. این فرد فقط می‌تواند در جایی بنشیند و در مورد زندگی و تمام ریسک‌های آن افسوس بخورد و ناراحت باشد.

بیشتر بخوانید:  4 تاثیر شگفت انگیز مدیتیشن که زندگی شما را متحول می‌کند

ترس چیست ؟

عمیق‌تر نگاه کنید. ترس چیست ؟ شما هیچ وقت در مورد اتفاقاتی که رخ داده است نمی‌ترسید. ترس همیشه در مورد آینده و اتفاقاتی‌ست که ممکن است رخ دهد. آینده هنوز نرسیده. یعنی هنوز اتفاق نیفتاده است. پس نتیجه می‌گیریم که آینده وجود ندارد و نخواهد داشت. بنابراین زمانی که در خود احساس ترس می‌کنیم، از چیزی رنج می‌بریم که وجود ندارد. اگه از چیزی که وجود نداره بترسیم، باید اسم خودمونو چی بزاریم؟ یه آدم غیرمنطقی یا عاقل؟

غلبه بر ترس

فراموش نکنید که ترس محصول زندگی نیست. در واقع ترس حاصل یک ذهن آشفته‌ست. ما انسان‌ها دچار رنج می‌شویم چون به چیزی اهمیت می‌دهیم که وجود ندارد. همیشه واقعیت و لحظه حال رو فراموش می‌کنیم. چون ذهن ما بطور مداوم در حال بررسی گذشته است و همیشه می‌خواهد گذشته را به آینده ربط بدهد.

اساسا ما چیزی در مورد آینده نمی‌دانیم. فقط تکه ای از گذشته را انتخاب می‌کنیم، آنرا کمی تغییر می‌دهیم و سپس فکر می‌کنیم که آینده این است. در نهایت مرگ فراخواهد رسید و تو خواهی مرد. پس حدافل تصمیم بگیر تا زندگی کنی، قبل از اینکه مرگ فرا برسد. میتوان برای فردا برنامه‌ای داشت، اما نمیشه در فردا زندگی کرد. امروزه اکثر افراد در فردای خودشان زندگی می‌کنند و دقیقا به همین علت، ترس همراه دائمی آنهاست.

چگونه بر ترس غلبه کنیم ؟ تنها کاری که میشه انجام داد اینه که تمام توجه خودمون رو به واقعیت معطوف کنیم. برای غلبه بر ترس باید به تمام چیزهایی که در همین لحظه و اکنون وجود داره توجه کنیم. زمانی که ذهن آشفته‌مان ناپدید شود، تمامی ترس‌هایمان نیز از بین می‌رود. شخص در چنین حالتی، در مورد چیزهایی که وجود نداره ، دست از خیال‌پردازی برمی‌دارد و تمام توجه خودش رو به لحظه حال اختصاص میدهد.

بیایید با خودمون رو راست باشیم. این همه در زندگی ترس رو برای خودمون رقم زدیم، زندگی‌مون رو محدود کردیم و رنج و غذاب بیهوده‌ای رو تجربه کردیم. ترسیدیم که تجربه کنیم و لذت ببریم. دوباره با خودت فکر کن… این همه احساس ترس چه نتیجه‌ای رو برات به ارمغان آورده؟ تقریبا هیچی.

بیایید امروز تصمیم بگیریم. در نهایت چیزی بیشتر از مرگ وجود نداره و به سراغ همه‌ میاد. حداقل قبل از مرگ، تصمیم بگیریم که یک بار زندگی کنیم. خیلی از ما دوست نداریم در مورد مرگ فکر کنیم. برای سال‌های متوالی برنامه داریم و هزاران کار که باید انجام بدیم.

اما مرگ، هر لحظه ممکنه رخ بده. واقعا اینطور نیست؟ تنها سوالی که در مورد زندگی ما انسان‌ها مطرح میشه، اینه: «چقدر آرامش و رهایی رو در زندگیت تجربه کردی؟»

بیشتر بخوانید:  3 دلیل مهم برای جلوگیری از سرکوب احساسات و تجربه‌ی کامل زندگی


منبع: Isha Sadhguru

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. علاقمند به طبیعت، خونه و موسیقی

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید