امواج دلتا چیست؟ تاثیر امواج دلتا بر خواب عمیق

فرکانس امواج دلتا

امواج دلتا یکی از امواج مغزی انسان به شمار میره. فرکانس امواج دلتا بین ۱ تا ۴ هرتز هستند و با دستگاهی به نام نوار مغزی یا الکتروانسفالوگرافی سنجیده می‌شوند. این امواج مغزی در بخشی از مغز به نام تالاموس ظاهر می‌شوند و با خواب عمیق (مراحل سوم و چهارم در خواب) در ارتباط هستند.

زمانی که در مغز انسان‌ امواج دلتا ظاهر شود، این حالت اغلب به عنوان خواب عمیق شناخته می‌شود.

امواج دلتا چیست ؟

امواج دلتا در دهه‌ی ۱۹۰۰ شناسایی و توصیف شد. در این زمان دستگاه نوار مغزی اختراع شد و به پژوهشگران این امکان را داد که روی امواج مغزی انسان در خواب تحقیق و مطالعه کنند.

امواج دلتا در خواب

در طول خواب، مغز به چندین مرحله‌ی مختلف وارد میشه. هر کدام از این مراحل به واسطه‌ی فعالیت‌های مغزی بخصوصی از هم متمایز می‌شوند.

در مراحل اولیه‌ی خواب فرد بیدار و تا حدودی هوشیار است. در این مرحله امواج دلتا به صورت سریع و کوچک تولید می‌شوند. به مرور سرعت مغز کم میشه و امواج دیگری به نام آلفا ظاهر می‌شود که با دستگاه نوار مغزی قابل مشاهده است.

زمانی که فرد به خواب فرو می‌رود، مرحله‌ی ۱ رسما آغاز می‌شود. در این مرحله مغز امواجی آهسته با دامنه‌ای زیاد تولید می‌کند. به این امواج تتا نامیده میگویند. این مرحله بسیار کوتاه است و حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد.

مرحله‌ی ۲ حدود ۲۰ دقیقه طول خواهد کشید. در این زمان، انفجاری سریع از فعالیت ریتمیک مغز اتفاق می‌افتد که به عنوان دوک‌های خواب شناخته میشه.

هنگامی که فرد به مرحله‌ی سوم وارد می‌شود، مغز شروع به تولید امواج دلتا می‌کند، امواجی عمیق و آهسته‌. فرد در این نقطه نسبت به محیط خارجی خود واکنش کمتری نشان می‌دهد و به نوعی از محیط خارجی کمتر آگاهی داره.

در طول مرحله‌ی سوم، کمتر از نیمی از امواج مغزی شامل امواج دلتا هستند. همچنین در مرحله‌ی چهارم نیز بیش از نیمی از امواج مغزی شامل امواج دلتا می‌باشند. به همین دلیل این دو مرحله عموما به عنوان یک مرحله شناخته می‌شوند.

در مرحله‌ی بعدی نیز حرکات تند چشم رخ می‌دهد و رویاپردازی بیشتر می‌شود.

بشنوید: موسیقی با فرکانس امواج دلتا برای خواب آرامشبخش

حقایقی جالب در مورد فرکانس امواج دلتا

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبا توزنده‌جانی

مجتبا توزنده‌جانی

ایده‌پرداز و بلاگر. عاشقِ طبیعت، نوشتن و موسیقی

نظر خودتون رو بنویسید