7 نکته اختصاصی برای قدم زدن آگاهانه و تجربه‌ی حال خوب

قدم زدن آگاهانه

گاهی در شلوغی و ازدحام زندگی گم می‌شویم. بعضی روزها احساس می‌کنیم حتی یک لحظه هم زمان آزاد برای خودمون نداریم، فقط همینطور ادامه میدیم و میریم و میریم و میریم… اما این در حرکت بودن به این معنا نیست که ما باید سلامت روانی و حال خوب خودمون رو قربانی کنیم.

چه بخواهید با استرس کنار بیایید، یا احساس انگیزه کنید، یا شاید فقط با جهان اطرافتون رابطه برقرار کنید، میشه با قدم زدن آگاهانه این کار رو انجام داد. قدم زدن باید اونقدر طولانی باشه تا احساس بهتری بهتون دست بده و باید اونقدر کوتاه باشه تا حتی در یک روز شلوغ هم بشه انجام داد.

مطالعات ثابت کرده قدم زدن، حال روحی فرد و جریان خون رو بهبود میبخشه، خطر بیماری‌ها و احساس خستگی رو کاهش میده و بسیاری فواید دیگر.

در ادامه 7 نکته اختصاصی برای قدم زدن آگاهانه و تجربه‌ی حال خوب خواهیم خوند.

به بدن خود متصل شوید

ما زمان زیادی در روز رو در ذهن خودمون یا با حواس‌پرتی سپری می‌کنیم. پس این‌بار در حین قدم زدن تمرین کنید تا توجهتون رو متمرکز به بدن خودتون کنید و با احساس طبیعی در حرکت بودن بدن خود ارتباط برقرار کنید.

اعصاب خود را آرام کنید

روز بزرگ، روز بد یا هر چیز دیگه‌ تنها خاصیتی‌ست که ما به روزها می‌بخشیم. همه‌ی ما لحظاتی در روز ممکنه عصبی بشیم، اما با قدم زدن آگاهانه بسیاری از این احساسات منفی محو خواهد شد. بنابراین یک نفس عمیق بکشید و همینطور با هر قدم و با هر بازدم احساسات منفی را از خود خارج کنید.

احساس انگیزه کنید

ما هیچگاه به اهداف بزرگ خودمون نخواهیم رسید  اگه راه رو به قدم‌های کوچک‌تر تقسیم نکنیم. در حین قدم زدن آگاهانه، ذهنتون رو از افکار اضافی پاک کنید تا به درک بهتری برای روش‌های پیشبرد برنامه‌هاتون برسید.

چاشنی لذت رو اضافه کنید

بسیاری از آدم‌ها بر این باورند که تنها با فکر کردن درباره‌ی چیزی که بخاطرش قدردان‌ هستند، احساس خوشبختی بیشتر و اضطراب کمتری می‌کنند. در حین قدم زدن یک احساس جدید برای قدردان بودن نسبت به حضور افراد و چیزها در زندگی خودتان پیدا کنید.

دکمه‌ی ریست رو فشار دهید

حواستون مدام پرت میشه، احساس رنج می‌کنید یا توی افکار مختلف غرق شدید؟ احساس کنید که قدم زدن شبیه به یک دکمه‌ی ریست برای ذهنتون کار میکنه. از ذهن شلوغ خودتون دور بشید و به ریتم طبیعی قدم زدن متصل شوید. قدم بزنید و پاهاتون رو روی زمین حس کنید.

از حالت سرگیجه بیرون بیایید

وقتی که غمگینیم، جریان افکار تشدید و از حالت عادی خارج می‌شود. درحین قدم زدن آگاهانه با کاهش و افزایش سرعت قدم‌هایتان، سعی کنید روی چیزهایی که باعث آزار و سرگیجه‌ی شما می‌شوند کار کنید. با این عمل نوسانی به افکارتان اجازه دهید تا بالا و پایین بروند. آهسته آهسته به حالت آرام و متعادل ذهنی باز خواهید گشت.

به جهان متصل شوید

در طول روز چند مرتبه توقف می‌کنید تا محیط اطرافتان را احساس و درک کنید؟ در حین قدم زدن به طور کامل از ذهن خود خارج شوید و به جهان پیرامون خودتان توجه کنید. به تمام نشانه‌ها، رنگ‌ها، بوها، نورها و صداها دقت کنید و حس کنید که چطور بدنتان میان این جهان در حال حرکت است.

بیشتر بخوانید:  5 نکته برای ارتباط دوباره با طبیعت

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مرتضی روشن

نویسنده‌ و مترجم

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید

error: