قانون دو سوم در طراحی دکوراسیون چه درسی به ما می‌دهد؟

قانون دو سوم

وقتی در اینترنت یا اینستاگرام تصاویر منزل دیگران رو میبینیم، شاید با خودمون بگیم که « انجام این دکور که کاری نداره و راحته » اما یه سری خونه‌های دیگر هم هستند و فرد با دیدن اینجور خونه‌ها احتمالا با خودش میگه: «  واووو.. چقد حرفه‌ای و دست‌ نیافتنی »

احتمالا تجربه‌ی بالا برای خیلی از ماها رخ داده باشه. اما جالبه بدونید در طراحی دکوراسیون، با دونستن  و اجرای چندین نکته‌ی ساده، هر کسی میتونه خونه‌ی خودش رو به مکانی جذاب و شاد تبدیل کنه.

در این بین شاید به تابلوها و آثار هنری علاقه‌مند باشید یا قصد خرید یک تابلوی جدید داشته باشید. حالا این سول مطرح میشه: چطور از یک تابلوی دیواری و وسیله زیرین آن، ترکیبی جذاب و زیبا به  وجود آورد؟ چیدمان آثار هنری روی دیوار باید چطور باشه؟

قانون دو سوم در طراحی دکوراسیون

در دکوراسیون، قانونی به نام دو سوم وجود داره. این قانون می‌گوید اثر هنری که بالای یک مبل یا تختخواب آویزان شده، حداقل باید دو سوم عرض مبل یا تخت را دارا باشد. از قانون دو سوم میتوان در چیدمان آثار هنری در گالری‌ها و نمایشگاه‌ها نیز بهره برد.

البته این به معنی نیست که حتما طول تابلو باید 66.67 درصد وسیله زیرین خودش باشه، بلکه به این قانون باید به چشم یک تناسب نگاه کرد. قانون دو سوم به ما کمک میکنه به نسبت تابلو و وسیله‌ی زیر آن بیشتر توجه کنیم و بتونیم بهترین ترکیب ممکن رو بوجود بیاریم

برای درک این قانون و نسبت تابلو با وسیله‌ی زیرین، به عکس‌های زیر توجه کنید:

طراحی دکوراسیون

دو اثر هنری بزرگ، که مجموع طول آن حدود دو سوم مبل است.

بیشتر بخوانید:  5 اشتباه متداول در تغییر دکوراسیون که احتمالا از آن خبر ندارید

قوانین طراحی دکوراسیون

این تابلو زیبای بالای تخت‌خواب یه حس منحصربفرد به اتاق بخشیده. تم سیاه و سفید تابلو با وسایل دیگر، باعث ایجاد محیطی آرام و راحت شده.

قانون دو سوم در دکوراسیون

قانون دو سوم تنها به مبل ختم نمیشه و می‌توان آنرا در تخت‌خواب، شومینه، دراوِر یا میزکنسول و …  نیز بکار برد.

قوانین طراحی دکوراسیون

یه خونه‌ی جذاب و شیک. اثر هنری باعث شده که دیوار به نقطه کانونی اتاق نشیمن تبدیل بشه. در نهایت تابلو و مبل، هر دو به اشیایی خاص تبدیل شده‌اند.

اکنون با اجرای قانون دو سوم در طراحی دکوراسیون می‌تونید اتاق پذیرایی و یا اتاق خواب خودتون رو به محیطی شیک و استایلیش تبدیل کنید.

بیشتر بخوانید:  با 8 گیاه که زندگی شادی در حمام و سرویس بهداشتی خواهند داشت آشنا شوید


 منبع: Apartment Therapy

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. علاقمند به طبیعت، خونه و موسیقی

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید