ترفندهای روانشناسانه‌ای که باعث اعتیاد به اینترنت و دنیای مجازی می‌شوند

اعتیاد به اینترنت و دنیای مجازی راهکارهایی برای ترک اعتیاد به اینترنت

اپلیکیشن‌ها و شبکه‌های اجتماعی از ترفندهای روانشناسانه برای اعتیاد به اینترنت و دنیای مجازی و همچنین هک ذهن شما برای گشتن در صفحات اینترنتی استفاده می‌کنند. در این مقاله روش‌هایی که کمپانی‌های اینترنتی برای ایجاد اعتیاد اینترنتی به‌ کار می‌برند و همچنین چند راهکار برای استفاده هوشمندانه‌تر از تکنولوژی و فضای مجازی را در زندگی روزمره بررسی می‌کنیم.

اعتیاد به اینترنت و نبرد بر سر توجه

کمپانی‌های بزرگ تکنولوژی این نبرد را «جنگ توجه» می‌نامند، جنگی که در آن بتوانند شما را پشت گوشی‌ها و سیستم‌های‌تان نگه دارند. امروزه توجه ما کالایی ارزشمند به‌شمار می‌رود و تحقیقات نشان داده‌اند ما قیمت گزافی برای آن می‌پردازیم؛ چراکه بازه زمانی توجه ما روزبه‌روز کمتر می‌شود و ما حواس‌پرت‌تر از گذشته می‌شویم.

اصول طراحی در امور تبلیغاتی به ‌آرامی روی تصمیمات هر روزه ما اثر می‌گذارند، اغلب بدون آن که حتی به روند آن آگاه باشیم. در دنیای اینترنت و تکنولوژی این تاثیرات شکل عمیق‌تری به خود می‌گیرند و موجب می‌شوند به گوشی‌های هوشمند خود بیشتر اعتیاد و وابستگی داشته باشیم. در نتیجه با صرف ساعت‌ها وقت در اینترنت و دنیای مجازی، به‌طور همزمان کیفیت زندگی‌های‌مان نیز کاهش پیدا می‌کند.

برای استفاده هوشمندانه‌تر از تکنولوژی ۵ راهکار ساده زیر را می‌توانید به ‌کار ببندید.

راهکارهای درمان اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی

۱. انجام تنها یک کار در آن واحد را تمرین کنید

مطالعات نشان داده‌اند که انجام چند کار در آن واحد، راندمان و بازده کمتری از انجام کار به‌صورت تک تک دارد. هنگام استفاده از کامپیوتر، به‌جای صورت دادن به چند فعالیت به‌طور همزمان، در یک زمان تنها روی یکی از کارها تمرکز کنید. این راهکار ذهن شما را آرام‌تر و شفاف‌تر نگه می‌دارد.

بیشتر بخوانید:  با 10 تاثیر شگفت انگیز نظم در زندگی روزانه آشنا شوید

۲. از توقف مقدس استفاده کنید

هر زمان که گوشی یا تبلت خود را به‌ دست می‌گیرید، صدای نوتیفیکیشن را می‌شنوید یا پشت لپ‌تاپ خود می‌نشینید، از فرصت استفاده کنید و مدیتیشین بسیار کوتاهی انجام دهید. برای این منظور، پیش از آغاز کار با دستگاه خود، چند ثانیه توقف کنید و با تمرکز روی بازدم و دم‌‌های خود، نفس بکشید.

بیشتر بخوانید:  پنج راهکار ساده برای انجام مدیتیشن

۳. صدای هشداردهنده نوتیفیکیشن دستگاه‌تان را خاموش کنید

به‌جای انفجارهای ناگهانی و مرتب صدای نوتیفیکیشن، می‌توانید صدای نوتیفیکیشن خود را خاموش کنید. با این کار، این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چه زمانی به سراغ دستگاه خود و دنیای مجازی بروید؛ نه کمپانی‌های تکنولوژی. این یک گام موثر در جهت ترک اعتیاد به اینترنت است.

۴. میزان زمانی را که با گوشی خود سپری می‌کنید، اندازه بگیرید

با اپلیکیشن‌های متعددی می‌توانید اطلاعاتی مفید درباره مقدار زمانی که در روز با گوشی خود صرف می‌کنید و همچنین مقدار زمانی که در اپلیکیشن‌ها و شبکه‌‌های مجازی می‌گذرانید، به دست آورید. یکی از آن‌ها را روی گوشی خود نصب کنید و با در نظر گرفتن میزان زمان سپری شده، برنامه‌ریزی بهتری برای استفاده از اپلیکیشن‌های‌تان داشته باشید.

۵. نظم قرارگیری اپلیکیشن‌های خود را در منوی گوشی به‌طور مرتب تغییر دهید

وقتی ذهن شما به محل قرارگیری آیکون هر اپلیکیشن در منوی گوشی عادت می‌کند، شما نیز از روی عادت و گاهی بدون تصمیم قبلی روی برنامه‌ها کلیک می‌کنید. با جابجا کردن آیکون برنامه‌‌ها، می‌توانید این چرخه عادت را دچار گسستگی کنید و با افزایش تمرکز برای پیدا کردن آیکون برنامه مورد نظرتان، ناچار شوید آگاهانه‌تر تصمیم بگیرید. با این گام ساده قدمی موثر در فرآیند ترک اعتیاد به اینترنت برمی‌دارید.

بیشتر بخوانید:  7 روش عملی برای ترک اعتیاد به اینترنت که همین الان می‌توانید امتحان کنید

منبع: Mrs Mindfulness

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

صنم وفقی

صنم وفقی

مترجم و دوستدار ادبیات

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید

error: