3 نشانه‌ی هک شدن توجه در دنیای مدرن توسط تکنولوژی و فضای مجازی

تاثیرات منفی اعتیاد به اینترنت

از آنجا که امروزه تکنولوژی با پیشرفت‌های هرروزه‌ی خود بیشتر موجب عدم تمرکز و حواس‌پرتی ما می‌شود، آگاهی نسبت به آنچه که توجه و حواس ما را به خود جذب می‌کند، امری ضروری و مهم است. در این مقاله خواهید دید که چگونه می‌توانید دوباره تمرکز و کنترل خود در این زمینه را پیدا کنید.

جنگ برای جلب توجه

آیا تا به حال دقت کرده‌اید که برای کسب توجه شما چه جنگی در جریان است؟ در این جنگ که «اقتصاد توجه» نامیده می‌شود، توجه شما برای افراد دیگر کالایی سودآور و ارزشمند شده است. هر چه بیشتر در صفحات اینترنتی بالا و پایین می‌روید، روی لینک‌ها کلیک می‌کنید و دکمه «لایک» را فشار می‌دهید، سهم بیشتری از اطلاعات خودتان را بسته‌‌بندی می‌کنید و می‌فروشید.

از آنجا که توجه زیادی را صرف فضای مجازی می‌کنید، سیستم‌ها نیز به شکلی تکامل می‌یابند تا حتی‌الامکان زمان بیشتری توجه شما را جلب کنند. این کار را می‌توان «فریب» نامید. قوی‌ترین انواع فریب شامل آن دسته‌ای می‌شود که شما به‌عنوان فریب‌خورده حتی نسبت به وقوع آن آگاهی ندارید و از آن بدتر، فریب‌هایی که گویی شما با اراده و میل خود آن‌ها را انتخاب کرده‌اید.

شاید با خود بپرسید که چرا باید به چنین مسائلی اهمیت بدهم؟ دلیل آن این است که نمی‌توان نقش توجه را در زندگی نادیده یا کمرنگ پنداشت. هر آنچه که توجه شما را به خود جلب می‌کند، به بخشی از زندگی شما تبدیل می‌شود. اگر وقتی را صرف دنبال کردن آمارهای بازی فوتبال کنید، این موضوع بخشی از زندگی شما می‌شود. با انتخاب‌ آنکه چگونه و روی چه چیزی توجه خود را سرمایه‌گذاری می‌‌کنید، در واقع ساختار و مفهوم زندگی‌تان را شکل می‌دهید.

از آنجا که راه‌های جلب توجه، هر روز وسوسه‌انگیزتر و فریبنده‌تر می‌شوند، چگونگی آگاه بودن نسبت به بهره‌برداری از توجه نیز ضرورت بیشتری پیدا می‌کند. به دلیل آنکه این سیستم‌های فریب از کنجکاوی طبیعی یا ترس‌های شما برای رسیدن به اهداف خود سودجویی می‌کنند، قدرت انتخاب شما بر اساس تمایلاتتان نیز کاهش می‌یابد.

با تعلل برای یک لحظه و در نظر گرفتن آنچه از زندگی خود توقع دارید، شما می‌توانید تنها منابع محدودی از توجه خود را روی چیزهایی که برایتان ارزش دارد، سرمایه‌گذاری کنید و زندگی خود را همانگونه که خود می‌خواهید شکل بدهید.

کلید کنترل توجه در درک چگونگی کارکرد آن است. در ابتدا این لحظات زودگذر به‌ نظر ناپیدا می‌‌آیند؛ اما به مرور زمان و با تمرین، می‌توانید لحظه‌ی دزدیده شدن توجه خودتان را آشکارا تشخیص دهید.

سه نشانه‌ی هک شدن توجه:

۱. تجربه‌ی پرتاب شدن از لحظه‌ حال

فرض کنید در حال نوشتن یادداشتی شخصی هستید و در میان کار، توجه شما به چک آمار بازی‌های دیشب تغییر مسیر می‌دهد. تجربه‌ی پرتاب شدن از لحظه‌ی حال هنگامی رخ می‌دهد که توجه شما روی موضوعی متمرکز شده است و ناگهان بی‌اراده به سوی موضوعی نامربوط کشیده می‌شود.

۲. حالت زامبی اینترنتی

فرض کنید که دانش آموزی از خواب بیدار می‌شود و ۳۰ دقیقه ابتدایی روزش را با بالا و پایین کردن صفحات شبکه‌های مجازی سپری می‌کند (در نظر داشته باشید که بدین ترتیب ۳ ساعت و نیم در هفته صرف چنین کاری می‌شود). وقتی که از حرکت ربات‌وار انگشت‌ خود که به دنبال انگیزش و تحریک بیشتر روی صفحات دیگر کلیک می‌کند یا آن‌ها را بالا و پایین می‌برد، نوعی منگی خفیف در خود احساس کردید، بدانید که در حالت زامبی اینترنتی قرار گرفته‌اید.

بیشتر بخوانید:  ترفندهای روانشناسانه‌ای که باعث اعتیاد به اینترنت و دنیای مجازی می‌شوند

۳. سقوط در سوراخ خرگوش

فرض کنید در حال جستجوی اطلاعات و بررسی برای خرید ماشین هستید. مجله اینترنتی به شما پیشنهاد می‌دهد که شاید ولوو گزینه بدی نباشد. شما با خودتان فکر می‌کنید «ولوو ساخت سوئد است، نه؟». و بعد سوئد را سرچ می‌کنید و پس از آن زنجیره‌ای از لینک‌ها توجه شما را به دنبال خود می‌کشد تا آنکه خود را در صفحه‌ای درباره خوراک گوشت‌ قلقلی‌های سوئدی می‌بینید. و فرآیند همچنان ادامه دارد.

با خود می‌گویید «مامان قبلا خوراک گوشت قلقلی درست می‌کرد و خیلی وقته که نپخته. دوست دارم طرز تهیه‌ش رو بدونم». و انگشتان شما شروع به تایپ «طرز تهیه خوراک گوشت قلقلی» می‌کند. بعد به خاطر می‌آورید که شما وگان هستید و این خوراک از گوشت تهیه شده است. پس به‌جای کلمات قبلی، «طرز تهیه خوراک گوشت قلقلی وگان» را سرچ می‌کنید. صفحه باز می‌شود و آن را بالا و پایین می‌کنید. «در سوئد وگان وجود دارد؟» تایپ می‌کنید، صفحه باز می‌شود و بالا و پایین می‌کنید. «وایکینگ‌ها وگان بودند؟» تایپ، صفحه، بالا و پایین. و باز تایپ، صفحه‌ی جدید و بالا و پایین.

و پیش از آنکه حتی متوجه شوید، ۴۵ دقیقه گذشته است و شما بیش از آنکه درباره ماشین اطلاعاتی کسب کرده باشید، درباره تاریخچه غذایی وایکینگ‌ها خوانده‌اید.

این مارپیچ از دست دادن توجه، همان سوراخ خرگوشی است که نباید در آن سقوط کنید.

حالا که با چگونگی از دست دادن کنترل توجه آشنا شدید، چند توصیه برای بازپس‌گیری و مهار آن به‌ شما پیشنهاد می‌‌کنیم:

آگاهی: آگاهی داشتن فرآیند دزدیده شدن توجه شما را قطع می‌کند. پس سعی کنید پیش از انجام این قبیل کارها، آگاهی خود را حفظ کنید. به احساسی که موقع مرور صفحات وب دارید، دقت کنید و از آن‌ها آگاه باشید. چه احساسی را در بدنتان تجربه می‌کنید؟ چه ماجراهایی در سر شما می‌گذرد؟ چه حس‌هایی را لمس می‌کنید؟ آیا این همان چیزی است که می‌خواهید و در جستجوی آن بودید؟ هرگونه تغییر مسیری در توجه نمی‌تواند بد باشد؛ اما صرف ۶ ساعت و نیم برای کسب چه اطلاعاتی سودمند است؟

پرسش و تغییر مسیر: پرسش به سوگیری مسیر شما کمک می‌کند و پس از آگاهی، با پرسش و تغییر مسیر می‌توانید توجه خود را بهتر در کنترل داشته باشید. از خود بپرسید «آیا این صفحه همان جایی است که توجه من نیاز دارد برای آن صرف شود؟» و اگر جواب شما منفی بود، دست از آن بکشید و مسیر خود را به کاری که ارزش بیشتری برایتان دارد، عوض کنید.

تکرار: با شکل‌دهی عادت آگاهی، پرسش و تغییر مسیر، عضلات توانایی انتخاب شما قوی‌تری می‌شود و به‌آرامی متوجه می‌شوید که پیش از این تا چه اندازه توجه خود را با صرف برای موضوعات بیهوده و نامربوط تضعیف می‌کردید. پس از آن مسیرهای جایگزین شروع به شکل گرفتن می‌کنند و شما می‌توانید به‌راحتی از دام‌های وسوسه‌انگیز دوری کنید. همچنین سوراخ‌های خرگوش را با سرعت بیشتری تشخیص می‌دهید و می‌توانید توجه خود را روی موضوعی که برایتان مهم بوده است، برگردانید.

بیشتر بخوانید:  با نشانه های خیانت همسر یا پارتنرتان در رابطه بیشتر آشنا شوید

منبع: Mrs Mindfulness

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

صنم وفقی

مترجم و دوستدار ادبیات

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید

error: