با بهترین فواید یوگا برای سلامتی آشنا شوید

بهترین فواید یوگا برای سلامتی

خیلی از ما در مورد فواید یوگا برای سلامتی چیزهایی شنیده‌ایم. شاید در خانه یا باشگاه تمرین یوگا انجام می‌دهید و فواید بینظیر یوگا رو تجربه کرده باشید. تمرین یوگا انواع مختلفی از سلامت جسم و روان رو برای ما به ارمغان میاره، مثل افزایش انعطاف پذیری بدن، کاهش استرس و روشنی و وضوح ذهنی.

واقعیت اینه که تمرین یوگا باعث افزایش حال خوب شما میشه و شاید برای همینه که خیلی از افراد به انجام یوگا اعتیاد پیدا می‌کنند.

در ادامه با ۱۰ مورد از بهترین فواید یوگا برای سلامتی آشنا خواهیم شد.

۱- افزایش انعطاف‌پذیری

حرکت و کشش در یوگا باعث میشه بدنی انعطاف‌پذیر داشته باشید. با استمرار تمرین عضلات ران و ساق، پشت، شانه‌ها و باسن انعطاف‌پذیری بیشتری کسب خواهند کرد.

با پیر شدن انسان، انعطاف‌پذیری و چابکی او کاهش می‌یابد، مخصوصا اگر زمان زیادی صرف نشستن و بی‌تحرکی شود. خوشبختانه یوگا می‌تواند این پروسه را معکوس کند.

۲- افزایش قدرت جسمانی

بسیاری از حرکات یوگا به شما آموزش میده که وزن خود را به روش‌های جدیدی تحمل کنید، از جمله: تعادل با یک پا (حرکت درخت) یا تحمل وزن با دستان (حرکت سگ رو به پایین) انجام این‌گونه حرکات یوگا به افزایش قدرت عضلانی شما کمک شایانی خواهد کرد.

۳- تقویت عضلات بدن

هر چقدر قدرت فیزیکی شما بیشتر بشه، طبیعتا عضلات شما نیز قوی‌تر خواهد شد. انجام یوگا باعث میشه عضلات پاها، بازوها، پشت و شکم شما به تناسب برسد و اصطلاحا روی فرم بیاید.

۴- افزایش تعادل

افزایش تعادل و بالانس یکی از مهم‌ترین مزایای یوگا به شمار میره. مثلا با انجام حرکت درخت شما یاد می‌گیرید که از قدرت درونی خود استفاده و تعادل خودتان را به خوبی حفظ کنید.

۵- بهبود سلامت مفصل‌ها

حرکات یوگا اصلا خشن و آسیب زننده نیست. یوگا این امکان رو به شما میده از مفاصل خود استفاده کنید بدون آنکه به آنها آسیب وارد شود.

افرادی که دچار التهاب مفصل (آرتریت) هستند با تمرین مستمر یوگا می‌توانند درد کمتر و تحرک بیشتری را تجربه کنند.

۶- پیشگیری از کمردرد

انعطاف‌پذیری و قدرت بیشتر باعث پیشگیری انواعی از کمردرد‌ها خواهد شد. بسیاری از افراد مبتلا به کمردرد، زمان زیادی را صرف نشستن پشت کامپیوتر و رانندگی می‌کنند. نشستن بیش از حد موجب سفتی بدن و فشردگی ستون فقرات خواهد شد. خوشبختانه یوگا می‌تواند این مشکل را حل کند.

۷- تنفس بهتر

اکثر اوقات نفس‌های کوتاه می‌کشیم و متاسفانه به این فکر نمی‌کنیم که تنفس صحیح می‌تواند تاثیر مثبتی روی بدن داشته باشد. تمرینات تنفسی یوگا (پرانایاما) توجه‌مان را به تنفس معطوف می‌کند و به ما آموزش می‌دهد که چگونه نفس عمیق بکشیم.

۸- آرامش روان

آسانا یوگا بر فعالیت فیزیکی تمرکز داره و به ما نشان میده که چگونه فعالیت بدنی روی سلامت روان و ذهن تاثیر میذاره.

یوگا همچنین شما رو با تکنیک‌های مراقبه آشنا میکنه، تکنیک‌هایی مثل تمرکز روی دم و بازدم و مشاهده‌ی افکار ذهن. استفاده از این تکنیک‌ها در موقعیت‌هایی مثل زایمان، بی‌خوابی و در هنگام اضطراب و تنش می‌تواند بسیار سودمند باشد.

۹- کاهش استرس

کاهش استرس یکی از فواید داشتن فعالیت فیزیکی به شمار میره. حرکات یوگا شامل فعالیت فیزیکی نیز می‌شود.

در هنگام تمرین یوگا، شما به نوعی از تمرکز می‌رسید. به معنایی دیگر در طول تمرین تمام مشکلات کوچک و بزرگ زندگی ناپدید می‌شود و به طور موقت عوامل استرس‌زا فراموش خواهد شد. یوگا این امکان را به شما می‌دهد تا از پرسپکتیوی جدید به مشکلات نگاه کنید.

یوگا همیشه بر لحظه‌ی حال تاکید می‌کند، بنابراین ما یاد خواهیم گرفت به اتفاقات گذشته و آینده بیش از حد فکر نکنیم. در پایان تمرین متوجه خواهید شد که بسیاری از استرس‌ها ناپدید شده است.

۱۰- افزایش اعتماد به نفس

انجام یوگا موجب بهبود ارتباط بین ذهن و بدن می‌شود. به معنایی دیگر ما از بدن خود بیشتر آگاه می‌شویم. حرکات کوچک و ظریف یوگا باعث میشه ارتباط بهتری با موجودیت فیزیکی خودتون برقرار کنید و بدن‌تان را بدون قضاوت بپذیرید.

با گذشت زمان، احساس راحتی بیشتری با بدن به شما دست‌ می‌دهد و این احساس خود به خود منجر به افزایش اعتماد به نفس خواهد شد.


منبع: Verywell fit

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبا توزنده‌جانی

مجتبا توزنده‌جانی

ایده‌پرداز و بلاگر. عاشقِ نوشتن، موسیقی، خونه و طراحی داخلی

نظر خودتون رو بنویسید