۷ روش عملی برای ترک اعتیاد به اینترنت که همین الان می‌توانید امتحان کنید

ترک اعتیاد به اینترنت

تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی به صورتی دراماتیک و با روش‌های گوناگون زندگی ما را بهبود بخشیده‌اند. با وجود تکنولوژی، شبکه‌های اجتماعی و اینترنت ارتباط ما با دوستان و خانواده‌مان، تحت هر شرایطی آسان‌تر شده است. به علاوه هر لحظه می‌توان از اخبار لحظه‌ای سرتاسر جهان با خبر شد و یا حتی از طریق آموزش‌های آنلاین مهارت تازه‌ای آموخت. اما، به جز مزایای شگفت انگیز همواره «متصل بودن»، ناامنی‌های اجتناب ناپذیری نیز به وجود می‌آیند.

اتصال به اینترنت در جهت اعتیاد به آن طراحی شده است. مطالعات مرتبط فراوانی در مورد ارتباط بین رسانه‌های اجتماعی با کاهش قدرت توجه ما انجام شده است. «جنی گیبلین» متخصص درمان بالینی و مخصص حوزه بهداشت و سلامت در این باره توضیح می‌دهد: «اعتیاد به اینترنت می‌تواند حافظه، خلق و خو، سطوح انرژی و توانایی‌های ما را در جهت احساس خودمان در لحظه‌ی حال کاهش دهد و تمام این عوامل بر روابط ما تاثیری منفی می‌گذارند.

طبق شرایط موجود، توصیه شده است تا هر چند وقت یکبار، همه‌ی ما از سم زدایی دیجیتالی استفاده کنیم. در ادامه ۷ روش و استراتژی اثبات شده توسط متخصصین مجرب برای هماهنگی بیشتر با دنیای تکنولوژی و کاهش اعتیاد به اینترنت خواهید خواند.

یک. از اسکرول کردن صفحات شبکه اجتماعی در اول صبح یا آخر شب دست بردارید

معمولا اولین کاری که افراد صبح‌ها بلافاصله پس از بیدار شدن؛ یا آخرین کاری که قبل از به خواب رفتن انجام می‌دهند، اسکرول کردن صفحات شبکه‌های اجتماعی است. جیبلین توصیه می‌کند در عوض این کار را انجام دهید: درست پس از بیدار شدن از خواب، لحظاتی را به تمام چیزهایی که بابتشان شکرگزار هستید فکر کنید. یکی از این چیزها حتی میتواند گرمای تخت‌تان در آن لحظه هم باشد!

به جای اینکه استرس انجام کارهای ناتمام را داشته باشید یا به صورت آنلاین در حال اسکرول کردن بشوید، شکرگزاری باعث شروع یک روز تازه و مثبت خواهد شد. تا زمانی که شما به نقطه‌ای می‌رسید که پس از انجام این کار احساس می‌کنید که دیگر روز بدی ندارید. و قبل از اینکه به تختخواب بروید به بهترین اتفاقی که در آن روز افتاده است فکر کنید. این عمل باعث می‌شود ذهن شما نسبت به فکر کردن در مورد تمام چیزهای دیگر خاموش شود، و تمرکز شما بر چیزهای خوبی که اتفاق افتاده است متمرکز شود.

بیشتر بخوانید:  ۱۱ راهکار برای آغاز روزی زیبا و موثر

دو. از زمانی که به صورت آنلاین و خیره به صفحه موبایل یا لبتاپ میگذرانید، آگاه باشید

اپلیکیشن های مختلفی برای اینکه از زمان دقیقی که در طول روز از تلفن همراه خود یا به تفکیک از هر اپلیکیشن استفاده می‌کنید مطلع شوید. اندازه‌گیری زمانی را که از تلفن همراه خود استفاده می‌کنید جزو برنامه هفتگی خودتان داشته باشید و هر هفته سعی کنید از زمانی که صرف گوشی همراه و اینترنت می‌کنید کاهش دهید.

اپلیکیشن‌هایی وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توانید تعداد دفعاتی که گوشی همراه خود را برمی‌دارید و نوتیفیکیشن‌های خود را چک می‌کنید و وقت می‌گذرانید اندازه بگیرید. با این آگاهی جدید به آرامی شروع به قطع کردن این روند ناآگاهانه می‌کنید و به جای آن زمان بیشتری روی اهداف روزانه‌ی خود متمرکز می‌شوید.

بیشتر بخوانید:  3 نشانه‌ی هک شدن توجه در دنیای مدرن توسط تکنولوژی و فضای مجازی

سه. درنظرگرفتن مناطقی که استفاده از تلفن همراه در آن غدقن باشد

بهتر است مناطقی در محیط خانه در نظر بگیرید مثلا میز غذا یا تمام فضای اتاق نشیمن که به جای کار با تلفن همراه خود به صورت طولانی، با خیالی آسوده زمان خود را با خانواده و دوستانتان بگذرانید. این حالت در مورد چک کردن ایمیل‌ها نیز صدق می‌کند. به جای اینکه در طول روز بارها مشغول چک کردن ایمیل‌هایتان باشید، این کار را تنها محدود به یک یا دو بار در طول روز کنید.

ما همیشه انتظار داریم همه چیز به طور فوری هندل شود. اما گاهی اوقات ما نیاز داریم تا از کنترل کردن دست بکشیم و همان چیزی که احساس خوبی به ما می‌دهد انجام دهیم، اما ایمان داشته باشید که تصمیم گیری و داشتن قصد جدی در این زمینه اولین قدم به سمت تغییر مثبت است.

چهار. تلاش کنید تا کاملا در کاری که انجام می‌دهید حاضر باشید

هرجایی که هستید، کاملا همانجا حاضر باشید. اگر در باشگاه ورزشی هستید، روی تمرینات خودتان تمرکز کنید. اگر در حال گذراندن یک کلاس آمورشی لذتبخش هستید، تلفن همراه خود را تا اتمام کلاس رها کنید. اگر در حال انجام وظایف خودتان هستید، لحظه‌ای توقف کنید و به خودتان یادآور شوید که کاملا مشغول کار مورد نظر هستید.

بسیار آسان و ساده توسط شبکه‌های اجتماعی مختلف مدام حواسمان پرت می‌شود، طوریکه حتی متوجه نمیشویم از مواجهه با مضمون موجود در این شبکه‌ها استرس گرفته‌ایم. در حالیکه می‌توانستیم در لحظه‌ی حال خودمان خوشحال باشیم و بابت داشتن تمام چیزهایی که داریم شکرگزار باشیم.

بیشتر بخوانید:  چهار مرحله‌ی تحلیلی (ت.ا.ب.ش) برای استفاده از ذهن­‌آگاهی در شرایط سخت زندگی

پنج. از قابلیت‌های «حالت پرواز» و «مزاحم نشوید» تلفن همراهتان استفاده کنید

اگر برای شما سخت است تا در مقابل وسوسه‌ی برداشتن تلفن همراه خودتان پس از شنیدن هر صدایی مقاومت کنید و قبل از به خواب رفتن به صورت ناخودآگاه مشغول اسکرول کردن صفحات متعدد اینترنتی می‌شوید. بنابراین بهتر است عادت جدیدی به وجود آورید، اینکه گوشی همراه خود را در حالت «مزاحم نشوید» یا در «حالت پرواز» قرار دهید. به این صورت زمان کمتری خیره به صفحه گوشی همراه خود سپری خواهید کرد.

قطعا بدون وقفه‌های دائمی حاصل از صدای نوتیفیکیشن‌ ایمیل یا پیام‌های جدید، راحت‌تر از قبل می‌توانید بر روی کاری که انجام می‌دهید متمرکز باقی بمانید.

شش. مدیتیشن کنید

مدیتیشن یا مراقبه یکی از آسان‌ترین و بهترین روش‌ها برای قطع کردن ارتباط بیرونی و داشتن احساسی خوب در ذهن و بدن و در لحظه حال به شمار می‌رود. مدیتیشن همچنین یک روش فوق‌العاده برای خاموش کردن ذهنتان برای چند دقیقه تا یک ساعت کامل است، درست شبیه استفاده‌ای که ما از تکنولوژی در عصر حاضر می‌کنیم اما در جهتی متفاوت.

هفت. نور آبی گوشی همراه خود را تا جایی که ممکن است کم کنید

هر چقدر هم که دوست داشته باشیم ارتباط خودمان را با اینترنت و تکنولوژی کمتر کنیم، باز هم در مواردی به علت وظایف شغلی و زندگی اجتماعی ناگزیر به استفاده از تکنولوژی هستیم. اما باید به خاطر داشته باشیم خیره شدن بیش از حد به صفحه‌ی گوشی یا لب تاپ ممکن است باعث ایجاد بی خوابی، میگرن و عوارض دیگر شود.

اگر بنا به دلایلی نمی‌توانید ارتباط خود با اینترنت و تکنولوژی را کم کنید، پس حتما نور آبی صفحه نمایش خودتان را کاهش دهید. بسیاری از گوشی‌های همراه دارای «حالت شبانه» هستند که نور صفحه نمایش گوشی را تغییر می‌دهد. به علاوه عینک‌هایی که نور آبی را فیلتر می‌کنند انتخاب مناسبی می‌تواند باشد.

بیشتر بخوانید:  زندگی خود را پاکسازی کنید: ۶ راهکار برای ریست کردن زندگی و شروع دوباره


منبع: Class Pass

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مرتضا توزنده‌جانی

مرتضا توزنده‌جانی

نویسنده و گوینده. علاقمند به طبیعت و دیدن

نظر خودتون رو بنویسید