سه افسانه در مورد خوشبختی که باعث بدبختی ما می‌شود

روش رسیدن به خوشبختی و دوری از بدبختی

خوشبختی؛ همه‌ی ما طالب آن هستیم و آدم‌ها به طور مداوم به دنبال آن هستند. اما ممکنه کمی شگفت زده شوید اگه بفهمید که خوشبختی اونطوری که شما فکر می‌کنید اونقدرها راحت درک نمیشه. خوشبختی و استمرارش ممکنه در موقعیت‌هایی که حتی فکرش رو نمی‌کنید به وقوع بپیونده.

در این مطلب با همدیگه سه افسانه در مورد خوشبختی رو خواهیم خواند که معمولا باورشون داریم، همراه با استدلال‌هایی که معمولا باعث فشار، استرس و تلاش بیش از حد میشه.

از تله‌ی خوشبختی رها شوید

یکی از متداول‌ترین و پرکاربردترین ایده‌های جهانی در مورد خوشبختی اونطوری که «راس هریس» عنوان میکنه در واقع شبیه به یک جور تله هستند. ایده‌ها یا افسانه‌هایی که گمراه کننده‌ هستند. زمانی که به این افسانه‌ها باور داشته باشید یا به اون‌ها اجازه‌ی دیکته کردن «چطور زندگی کردن» رو بدهید، باعث احساس گناه و حتی بدبختی در شما می‌شوند.

افسانه ۱. خوشبختی حالت طبیعی برای وجود هر انسان است

اولین افسانه در مورد این ایده‌ست که خوشبختی دائمی حالت طبیعی وجود انسان است. این افسانه از این قراره که اگه یک انسان غذای کافی، سرپناه و روابط اجتماعی مناسب داشته باشه، همیشه احساس خوشبختی میکنه. گرچه واقعیت وجود انسان، تحربه‌ی جریان متغیر از احساسات مختلف است، که کاملا نرمال و طبیعی است.

برای مثال، این طبیعیه که با از دست دادن چیزی یا کسی احساس غم و اندوه کنیم، یا وقتی تهدیدی رو حس می‌کنیم یا احساس خطر می‌کنیم این طبیعیه که احساس ترس و استرس داشته باشیم. همچنین وقتی در یک جشن حضور داریم این طبیعیه که احساس شور و نشاط کنیم، یا وقتی بیش از حد مشغول کارهای مختلف میشیم احساس خستگی کنیم. در واقع، این برای وجود انسانی طبیعیه که تجربه‌ و احساسات مختلفی رو داشته باشه. از لذت گرفته تا ناامیدی و هر احساس دیگه‌ایی که در این بین قرار داره.

افسانه ۲. خوشبختی به معنای احساس خوب و احساسات لذتبخش داشتن است

دومین افسانه‌ی بزرگ در مورد خوشبختی این ایده‌ست که خوشبختی به معنای احساس خوب و احساسات لذتبخش داشتن است. اغلب افراد خوشبختی را به عنوان حالتی از لذت یا رضایت می‌شناسند. اما اگه شما چنین تفکری در مورد خوشبختی دارید پس امیدی برای خوشبختی پایدار وجود ندارد، زیرا تمام احساسات، زودگذر هستند. آن‌ها مدام تغییر می‌کنند (مهم هم نیست که ما چقدر برای نگه داشتن این حالات تلاش می‌کنیم)

به آخرین باری که در حالتی از لذت و رضایت بودید فکر کنید: چه مدت طول کشید تا این احساس تغییر کند و احساس دیگری جایگزین آن شود؟ احساساتی مانند بیقراری، بی‌حوصلگی، آزردگی، یا احساسات ناخوشایند دیگر.

«راس هریس» خوشبختی را در یک زندگی «غنی، کامل و معنادار» تعریف می‌کند. اگر در حال زندگی با وجود تمام ابعاد آن هستیم، این شامل مجموعه‌ای کامل از احساسات طبیعی انسان از لذتبخش‌ترین تا ناخوشایندترین آن‌ها می‌شود.

افسانه ۳. اگر خوشحال نیستید، دارای عیب و نقص هستید

سومین افسانه که شباهت زیادی به دو مورد اول دارد، این ایده است که اگر خوشحال نیستی، یه عیب و ایرادی در تو وجود داره. اما واقعیت این است که اگر شما همیشه خوشحال نیستید، کاملا نرمال و طبیعی هستید. زندگی انسانی در بیشتر اوقات سختی و زحمت‌هایی رو داره و ذهن ما نیز باعث گمراهی ما می‌شود و به هر حال زمانی ممکن است بین این دو گیر کنیم.

بعضی وقت‌ها زندگی بسیار لذتبخش است اما ممکنه در عین حال سخت هم باشد. پس هیچ عیب و اشتباهی در شما وجود ندارد اگر همیشه خوشحال نیستید.

ما به آسانی جذب افسانه‌های تضعیف کننده‌ درباره‌ی خوشبختی می‌شویم، افسانه‌هایی که اطراف ما را احاطه کرده‌اند و به آسانی در «تله‌ی خوشبختی» گیر می‌کنیم. اما اگر دیدگاه شما در مورد خوشبختی فراتر از این افسانه‌ها برود – ایده‌هایی که توسط افراد دیگر ساخته شده و می‌توانند شما را از تجربه‌ی یک زندگی غنی، کامل و معنادار دور سازند – در نتیجه شما موقعیت فوق‌العاده‌ای برای ارتباط عمیق با تمام جنبه‌های زندگی خود خواهید داشت، یافتن رضایت حقیقی در تمام بالا و پایین‌های زندگی.

بیشتر بخوانید:  پایبندی به فهرست اهداف سال جدید با روند تغییرات کوچک

منبع: Mrs Mindfulness

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مرتضی روشن

نویسنده‌ و مترجم

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید

error: