کتاب 52 تغییر

تکنیک‌هایی برای صبح زود بیدار شدن و سحرخیزی

چگونه صبح زود راحت بیدار شویم

به نظرم صبح زود بیدار شدن یکی از بهترین کارهای دنیاست. صبح زود هیچ سروصدایی به گوش نمیرسه و همیشه آرامش و سکوت دلنشینی برقراره. صبح زود بهترین زمان برای مدیتیشن، نوشتن، ورزش، کتاب خوندن و هر کار خلاقانه‌ی دیگه‌ای میتونه باشه.

وقتی صبح زود از خواب بیدار میشیم در واقع  یک تا سه ساعت زمان بیشتری نسبت به بقیه داریم. جالبه بدونید سحرخیزی باعث بهبود تمرکز و خلاقیت میشه.

نسل جوان امروز با صبح زود بیدار شدن مشکل داره و به نوعی برای خیلی از ماها کار سختیه. چگونه صبح زود راحت بیدار شویم ؟ این سوال ممکنه برای خیلی از افراد مطرح بشه. در ادامه تکنیک‌هایی موفقیت آمیز برای صبح زود بیدار شدن و سحرخیزی خواهیم خوند.

تغییرات تدریجی خواب

تغییر تدریجی بهترین و آسان‌ترین روش برای سحرخیزی به شمار میره. اگه از امروز تصمیم گرفتید که صبح‌ها زودتر بیدار بشید، پس کافیه فردا ده تا پانزده دقیقه زودتر از روز قبل بیدار بشید. سپس برای 2 تا 4 روز راس همین ساعت بیدار بشید. بعد از دو سه روز آلارم گوشی خودتون رو 15 دقیقه زودتر کوک کنید.

مثلا من امروز ساعت هشت و نیم صبح از خواب بیدار شدم. برای صبح فردا روی ساعت هشت و ربع آلارم رو تنظیم می‌کنم. صبح فردا راس این ساعت از خواب بیدارم میشم و همین ساعت رو برای دو تا سه روز ادامه میدم. بعد از اینکه عادت کردم، 15 دقیقه زودتر گوشی رو کوک میکنم و همین روند رو دوباره ادامه میدم.

شاید با خودمون بگیم که روزی فقط 15 دقیقه زودتر از خواب بیدار بشم؟ چه خبره؟ من همین فردا میتونم راس ساعت 6 بیدار بشم. این حرف شاید درست باشه اما حقیقت اینه که تغییرات ناگهانی هیچ وقت پایدار نمی‌مونه و بعد از چند روز شخص دوباره به عادات قبلی‌ش برمیگرده.

احتمالا برای خیلی از ماها اتفاق افتاده باشه، اینکه تصمیم گرفته بودیم صبح‌ها ساعت 7 بیدار بشیم و اما هر زمان که ساعت زنگ میخورد، به راحتی اون رو خاموش می‌کردیم و دوباره به خواب ناز فرو می‌رفتیم.

برای همینه که باید از تغییرات ناگهانی پرهیز کنیم. تغییرات تدریجی و آهسته، باعث ایجاد تغییرات مثبت در روند خواب میشه. همچنین تغییر تدریجی در ساعات خواب و بیداری، باعث اذیت و ناراحتی ما نمیشه. و بهترین نکته اینه که این تغییرات پایدار خواهد موند.

3 راهکار موثر برای سحرخیزی

شما زنگ موبایل رو 10 تا 15 دقیقه زودتر از حد معمول تنظیم کرده‌اید. بعد از چند روز دوباره 10 تا 15 دقیقه زودتر تنظیم کنید. و به زودی شما 30 تا 45 دقیقه زودتر از حد معمول بیدار می‌شوید.

اما مهمترین مسئله بعد از به صدا دراومدن زنگ آلارم، اینه که فرد دوباره چرت میزنه و از رختخواب بیرون نمیاد. شاید بیدار بشه اما از رختخواب بیرون نیاد.

چگونه صبح زود راحت بیدار شویم ؟ حالا سه روش برای سحرخیزی :

هیجان زده باشید

شب قبل از خواب، به چیزهایی فکر کنید که قراره صبح روز بعد آنها را انجام دهید. به چیزهایی که شما رو هیجان زده می‌کند.  این فعالیت هیجان انگیز هر چیزی میتونه باشه؛ یوگا یا مدیتیشن، نوشتن، مطالعه‌ی یک کتاب، کار کردن و یا حتی بیرون رفتن با دوستان.

صبح، هنگامی که صدای زنگ گوشی را می‌شنوید، به اون فعالیت هیجان انگیز فکر کنید. این هیجان به شما انگیزه می‌دهد تا از رختخواب بیرون بیایید و روز رو با انرژی فراوانی شروع کنید. 

از تختخواب خارج شوید

بله، زمانی که آلارم گوشی شما به صدا دراومد، به سرعت از تختخواب خارج شوید. با شور و اشتیاق دست‌های خود را باز کنید و بگویید: «بله! من زنده ام! با عشق و علاقه‌ به سمت زندگی میرم و یه روز خوب رو برای خودم رقم میزنم.»

گقتن این جمله شاید خنده‌ دار باشه و اولش مسخره بنظر برسه، قبول دارم. اما حتما امتحان کنید. مطمئنم که جواب میده. 

بیشتر بخوانید:  آهنگ صبحگاهی برای شروع یک صبح دل‌ انگیز و پر نشاط

موبایل رو با فاصله از خودتون قرار دهید

اگه گوشی موبایل رو کنار خودتون قرار بدید، صبح هنگامی که زنگ به صدا درمیاد، وسوسه میشید و به راحتی دکمه‌ی بیصدا رو میزنید. اما وقتی گوشی رو با فاصله از خودتون قرار داده باشید، صبح مجبور خواهید شد که از تختخواب بیرون بیایید و به سمت گوشی برید و خاموشش کنید.

حتما بعد از خاموش کردن گوشی به سمت دستشویی برید و به صورت خودتون آب بزنید. بعد از انجام این کار ساده، برای دوباره خوابیدن میل نخواهید داشت. البته بعد از خاموش کردن آلارم؛ دوباره اون کار هیجان انگیز رو به خاطر بیارید.

کارهای لازم بعد از بیدار شدن از خواب

  1. هنگامی که بیدار می‌شوید، اصلا به سراغ چک کردن اینستاگرام، تلگرام، ایمیل و اینجور کارهای مجازی نروید. زمان ارزشمند و سکوت دلچسب صبحگاهی رو با انجام این کارها هدر ندهید. در باقی روز به اندازه‌ی کافی فرصت خواهید داشت تا در تلگرام و اینستاگرام چرخ بزنید.
  2. در طول شب آب نخورده‌اید، بنابراین بعد از بیدار شدن اول از همه یک لیوان آب تازه بنوشید. نوشیدن آب باعث میشه بدن و ذهن شما بیدار بشه.
  3. مدیتیشن کنید. حتی فقط 3 دقیقه. مدیتیشن صبحگاهی بهترین راه برای شروع یه روز خیلی خوبه. فقط کافیه راحت بنشینید و روی دم و بازدم خودتون تمرکز
  4. کنید.
  5. لیست کارهایی را که باید در طول روز انجام دهید بنوبسید.
  6. کاری خلاقانه مثل نوشتن انجام دهید.
  7. قبل از صبحانه خوردن، ورزش کنید حتی 10 دقیقه. به پارک نزدیک خانه‌تان بروید و ورزش کنید. یا مثلا خرید نان تازه بهانه‌ی خوبی برای پیاده ‌روی صبحگاهی میتونه باشه.
  8. از نوشیدن یک فنجان قهوه یا چای لذت ببرید.

بیشتر بخوانید:  4 تاثیر شگفت انگیز مدیتیشن که زندگی شما را متحول می‌کند

نکاتی برای زودتر خوابیدن

باید با خودمون روراست و منطقی باشیم. اگه شب قبل به اندازه‌ی کافی نخوابیم پس صبح زود از خواب بیدار شدن به کاری سخت تبدیل میشه. این نکات به شما کمک می‌کند تا شب زودتر به خواب بروید و صبح راحتر از خواب بیدار شوید.

قبل از بیدار شدن، سعی کنید حتما 7 تا 8/30 ساعت خواب داشته باشید. مثلا اگه میخواهید ساعت 6 صبح از خواب بیدار بشید، پس شب باید ساعت 9/30 تا 11 بخوابید.

البته هر شخص به میزان متفاوتی از خواب نیاز داره. اکثر افراد به 6 تا 8 ساعت خواب شبانه نیاز دارند. بنابراین با توجه به سیستم بدن خودتون مقدار مورد نیاز خواب خود رو شناسایی کنید.

قبل از خواب بهتره خونه رو تمیز کنید و ظرفها رو بشورید. اینجوری وقتی صبح از خواب بیدار میشید، با یه خونه‌ی تمیز و مرتب مواجه خواهید شد.

صفحه نمایش ممنوع. هنگامی که به رختخواب می‌روید اصلا از گوشی، لب‌تاپ و تبلت استفاده نکنید. جالبه بدونید بی خوابی با صفحه‌ نمایش‌ها ارتباط مستقیمی داره. به جای استفاده از گوشی و لب تاپ عادات مناسبی رو جایگزین کنید. مثلا چند صفحه کتاب خوندن به شما کمک میکنه تا راحت و سریع‌تر به خواب برید.

بیشتر بخوانید:  ارتباط بی خوابی با صفحه نمایش‌های دیجیتال

ورزش در طول روز باعث ایجاد خستگی میشه و این خستگی به فرد کمک میکنه تا شب‌ها خیلی راحت‌تر به خواب فرو بره. البته یک ساعت قبل از خواب اصلا ورزش نکنید چون باعث پمپاژ خون میشه و ساعت خواب رو به تعویق میندازه.

اگه مشکل بی‌ خوابی دارید از این روش استفاده کنید: چشمان خود را ببندید و راحت باشید. سپس به اولین چیزی که صبح آن روز انجام دادید، فکر کنید. اولین کار احتمالا خاموش کردن آلارم گوشی بوده. سپس چه کاری انجام دادید؟ به کار بعدی بعدی فکر کنید و همینطور ادامه دهید. زمانی که به کارها فکر می‌کنید، سعی کنید با تمام جزئیات آن‌ها را به خاطر آورید. خودم شخصا هرگز به اواسط روز نمی‌رسم و خوابم میبره.


آهنگ آرام برای خواب راحت و عمیق - رفع بیخوابی و کابوس های شبانه


منبع: Zen Habits

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. شیفته‌ی زندگی و طبیعت

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید

error: