در لحظه زندگی کن یعنی چه؟ تجربه زندگی در لحظه حال و پایان انتظار برای رسیدن زمان ایده‌آل

در لحظه زندگی کن یعنی چه؟ تجربه زندگی در لحظه حال. توی لحظه زندگی کن

زندگی در لحظه حال را چطور میتوان تجربه کرد؟ بیایید به لحظه حال نگاهی دوباره بیندازیم. احساس رضایت خاطر در جهانی که مدام در حال تغییر است بسیار سخت به نظر میرسد. در این شرایط چطور ممکنه که تنها به زندگی در لحظه‌ی حال توجه کرد وقتی که نمیتونیم منتظر رسیدن آینده نباشیم؟ آیا شرایط بهتر خواهد شد؟ دل بستن به آینده چقدر قابل اعتماده؟ و بر چه اساسی فکر می‌کنیم که در آینده زندگی بهتری نسبت به الان خود خواهیم داشت؟ اکنون می‌خواهیم به زندگی در لحظه ، نگاهی دوباره بیندازیم و لحظه حال را دوباره برای خود بررسی کنیم.

تنها چیزی که می‌توان از آن مطمئن بود لحظه حال است، همین لحظه که شما در حال تجربه‌ش هستید وقتی دارید این جملات رو می‌خونید. شما مدام به دنبال تجربه‌ی لحظه‌ای هستید که خود واقعی شما رو تحقق ببخشه، همونطور که بارها چه توسط خودتون و چه دیگران قولش رو شنیدید، اما با این حال احتمال چنین لحظه‌ای در آینده زیاد نیست، اینطور فکر نمی‌کنید؟

در واقع ما زمان بسیاری رو صرف مرور گذشته و پیش‌بینی آینده می‌کنیم. ما به دنبال کامیابی در آینده‌ایم و هنگامی که بهش نمیرسیم، خیلی احساسی به گذشته نگاه می‌کنیم به عنوان روز‌های خوشی که زمانی سپری کردیم.

ذهن همیشه در تلاش است تا ما را به جایی دیگر ببرد، جایی بهتر، جایی که ما را متقاعد می‌کند که همه‌چیز ارزشمند است، جایی که ما احساس خشنودی کنیم و به طور کامل به هدف و جایگاهمان در جهان پی ببریم.

اما اون مکان در آینده وجود نداره…

در واقع تمام این‌ها ناامید کننده است. ما به طور فزاینده با یک زندگی بی‌وقفه مواجهیم، به صورتی که نمی‌تواند تصویری کامل از خوشبختی را ارائه دهد، تصویری که مدام توسط رسانه‌های تبلیغاتی و بازاریابی در طول زندگی روزمره القا می‌شود.

هر چه بیشتر به دست بیاوریم و به چیزهای بزرگتری برسیم، نارضایتی به همون مقدار رشد می‌کنه، چون باید فاصله‌ای که تا ناممکن داریم به نوعی پر بشه. ما به مرور ناراحت‌تر و مضطرب‌تر میشیم، بیشتر از قبل دچار خودخواهی و قضاوت میشیم، عصبی تر، کم‌خواب‌تر و دچار ناهماهنگی بیشتر با جهان. این موضوع تاثیری منفی بر روابطمون با دیگران میذاره و همچنین توانایی ما برای ارتباط با طبیعت واقعی چیزها رو کاهش میده.

در طول روز و در ارتباط با دیگران این جمله رو زیاد می‌شنویم که: « چیزها بهتر میشه وقتی که من… »، «من خوشحال‌تر خواهم بود وقتی که …»

  • وقتی که چی؟
  • وقتی که دوباره خونه‌تون رو عوض کنید؟
  • وقتی که یه شغل پردرآمد پیدا کنید؟
  • وقتی که بچه‌هاتون از دانشگاه فارغ‌التحصیل بشن؟
  • وقتی که بالاخره اون تعطیلات رویایی رو تجربه کنید؟
  • وقتی که یک ماشین بزرگتر و گرون‌تر بخرید؟
  • وقتی که به اون چیزی که پدر و مادرتون انتظار دارن برسین؟
  • وقتی که شما آقا یا خانوم ایده‌آل زندگیتون رو ملاقات کنید؟
  • وقتی که بازنشسته بشید و حقوق بازنشستگی‌ای رو دریافت کنید که برای اون سالهای زیادی از عمرتون رو به بردگی گذروندید؟

این چرخه‌ی ابدی خواستن‌ها برای چیزهایی که در لحظه‌ی حال خود نداریم باعث یک رنجش روحی در ما می شود. ما در قلمروی تصورات خود زندگی می‌کنیم و توهماتی که متکی به دورنمایی است که خوشبختی را یک خرید دیگر، یک اقدام یا هدفی که باقی‌مانده تعریف می‌کند.

اما اگه برای لحظه‌ای بایستیم چی؟ اگه ما بتونیم رضایت خاطر رو در لحظه‌ی حال و اکنون بیابیم چی؟

من به شما اطمینان میدم که اگه برای لحظه‌ای به چنگ آوردن و رسیدن رو رها کنید، درک خواهید کرد که چقدر لحظه‌ی حال کامله و چقدر به طور شگفت‌انگیزی زندگی در لحظه‌ حال رو کامل احساس خواهید کرد.

هر لحظه بخشی از اجزای به هم‌پیوسته و زودگذر زندگیست. مادر طبیعت از یک ساعت استفاده نمی‌کند. در واقع هیچ زمانی وجود نداره؛ تنها دنباله‌ای از لحظات کامل که هستی ما رو شکل میده. و این چیزی بیشتر از لحظات نیستن، زیرا تنها یک لحظه در آن واحد وجود داره.

و حالا اگه شما به انگیزه‌ی بیشتری نیاز دارید برای رها کردن خودتون از قفس تفکر در مورد آنچه که ممکنه در آینده اتفاق بیفته، به خاطر بسپارید که روزی خواهد رسید که دیگه لحظه‌ی بعدی برای تفکر وجود نخواهد داشت. واقعیت سرد و سرسخت اینه که قبل از رسیدن اون لحظه‌ی ایده‌آل و کامل که همیشه رویاش رو دارید مرگ فرا خواهد رسید.

هر لحظه‌ای که ما آرزو می‌کنیم، رد میکنیم و یا نادیده می‌گیریم که شرایط به اندازه‌ی کافی خوب نیست، دیگه برگشتی وجود نداره. برعکس اما، هر لحظه متعلق به ماست برای قدردانی، برای عشق ورزیدن به خودمون، دیگران و این جهان فوق‌العاده.

ظرفیت شادی و تحقق بی قید و شرطی را که حاصل زندگی در لحظه‌ی حال است، نادیده نگیرید. نحوه‌ی برخورد شما با لحظه‌ی حال ، تاثیر مستقیمی بر آینده‌ و میزان فرصت‌ها و رفاهی دارد که برایتان پیش خواهد آمد.

بنابراین امروز، ذهن خود را به خانه بیاورید، عطشتان را برای اتفاق افتادن چیزی بهتر، یا داشتن و تملک بیشتر از لحظه‌ی حال ، یا برای کسی دیگر بودن، یا جایی دیگر بودن را متوقف کنید.

هیچگاه لحظه‌ی کاملی وجود ندارد. هیچ لحظه‌ای کامل‌تر از اکنون وجود ندارد. بخاطر اینکه لحظه‌ی حال دقیقا همان چیزی‌ست که باید باشد.

جمله‌ی « من خوشبخت میشم وقتی که… » تنها یک فریبه تا احساسی زودگذر از خودکفایی پیدا کنید. و اگه خوب به زندگی نگاه کنید میفهمید که این واقعیت داره، چرا که هر بار اون محصول جدید رو میخرید، با پارتنر تازه‌ای رابطه برقرار می‌کنید، به هدف جدیدتان می‌رسید. زمانی طولانی به طول نمی‌انجامه که دوباره احساس می‌کنید که درونتان خالی شده است. بعد می‌فهمید که دیگه اون احساس رضایت خاطر و موفقیت رو که به دنبالش بودید ندارید… و سپس یک هدف جدید برای خودتون تعیین می‌کنید و این چرخه مدام تکرار میشه…

خوشبختی در آینده یا در گذشته‌ی شما نهفته نیست. خوشبختی همینجاست. همین لحظه‌ی حال زیباترین لحظه‌ی زندگیست که با هستی شما در ارتباط است. زندگی همین حالا در حال اتفاق افتادن است. زندگی در لحظه‌ حال رو از دست ندهید. توی لحظه زندگی کن…

بیشتر بخوانید:  3 دلیل مهم برای جلوگیری از سرکوب احساسات و تجربه‌ی کامل زندگی


منبع: Pocket Mindfulness

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مرتضی روشن

مرتضی روشن

نویسنده‌ی خلاق | گوینده | علاقمند به طبیعت، دیدن و درون

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید