چطور سر صحبت را باز کنیم؟ ۸ راهکار وقتی که حرفی برای گفتن نداریم

چطور سر صحبت را باز کنیم + حرف برای شروع صحبت

گاهی اوقات شروع صحبت با طرف مقابل میتونه تبدیل به موقعیتی استرس‌زا بشه چون حرف‌های دو طرف تموم میشه و اونها نمی‌دونند که باید به هم چه چیزی بگویند. برخی افراد در اولین قرار خود چنین چیزی را میکنند.

هیچکدام از ما این سکوت ناخوشایند در گفتگوی دونفره رو دوست نداریم برای همین در موقعیت بعدی وقتی حرفی برای گفتن نداشتید، می‌تونید از این ایده‌ها برای شروع صحبت استفاده کنید و به راحتی با استرس قبل از اولین قرار کنار بیایید.

در ادامه با ۸ راهکار عملی برای شروع صحبت با پسر یا دختر آشنا میشیم.

۱- صحبت در مورد یک مکان یا رویداد

به اطراف نگاهی بیندازید و چیزی با ارزش برای حرف زدن در مورد آن پیدا کنید. چند مثال برای شروع صحبت در مورد مکان یا رویداد:

«چه خونه‌ی خوشگلی» «این منظره بینهایت زیباست!» «واوو چه غذای خوشمزه‌ای» «واای این گربه‌ رو ببین، چقد ناز و ملوسه»

۲- پرسیدن سوالات مفصل و کوتاه

خیلی از افراد عاشق صحبت کردن در مورد خودشون هستند، بنابراین شما می‌تونید این فرصت رو به اونها بدهید. با پرسیدن سوال‌های مفصل از طرف مقابل، این فرصت رو به شخص میدهید تا در مورد خودش توضیح بده. با استفاده از اینجور سوالات، گفتگوی دونفره‌ی شما جذاب‌تر میشه و گفتگو آسان‌تر پیش خواهد رفت.

سوال‌های مفصل اغلب با چه کسی، چه موقع، چه چیزی، چرا، کجا و چطور شروع میشه و طبیعتا جواب طولانی‌تری داره. سوال‌های بله/خیر نیز اغلب با آیا شروع میشه.

  • سوالات بله/خیر: «کتاب خوندن رو دوس داری؟» «حیوانات خانگی رو دوس داری؟» «به نظرت من آدم فضولی هستم؟»
  • سوالات مفصل: «چه نوع کتابی رو بیشتر دوس داری؟» «عاشق کدام حیوان خانگی هستی؟ چرا؟»«تو دانشگاه چی خوندی؟» «کدوم فصل رو بیشتر از همه دوس داری؟ چرا؟» «الان مشغول چه کاری هستی؟» «کدوم کافه یا رستوران رو دوس داری؟»

بسته به موقعیتی که در آن قرار داریم، می‌تونیم از سوالات مفصل و بله/خیر استفاده کنیم.

بیشتر بخوانید:  ۳ توصیه برای قرار گذاشتن پس از یک دوره تنهایی و چگونگی لذت بردن از آن

۳- ترکیب سوالات مفصل با نظرات شخصی

گاهی اوقات مطرح کردن بعضی از سوالات مفصل، برای طرف مقابل کمی عجیب یا ناخوشایند به نظر میرسه. برای رسیدن به نتایج موثر، بهتره اینجور سوالات رو با نظر شخصی خودمان ترکیب و سپس آن‌ها رو مطرح کنیم. مثلا:

  • «چه کیف خوشگلی. از کجا خریدیش؟» این سوال به دارنده‌ی کیف اجازه میده تا خاطرات و جزئیات خرید کیف رو برای شما تعریف کنه. در نقطه‌ی مقابل، این سوال اینجوری میتوانست مطرح بشه: «کیف‌ات رو دوس دارم. خیلی خوشگله» و در پاسخ: «مرسی از نظرت»
  • «این کافه یا رستوران فوقالعاده‌ست. چه نوع غذایی رو بیشتر دوست داری؟» پرسیدن نظر طرف مقابل میتونه خیلی سودمند باشه.
  • «چقد ارائه‌ی خوبی دادی. کدوم یکی از استادها راحت‌تر نمره میده؟»
  • «استایل لباس پوشیدن‌ات رو خیلی دوست دارم. تا حالا ست لباس نارنجی و آبی پوشیدی؟»

۴- صحبت در مورد حیوانات خانگی

حیوانات زمینه‌ی مشترک خیلی از افراد است. اگر حیوانات رو دوست داشته باشید، پس براتون آسونه که با دیگر دوستداران حیوانات ارتباط برقرار کنید. مثلا از آنها بپرسید که سگ‌ها، گربه‌ها، پرنده‌ها یا ماهی رو بیشتر دوست دارند.

البته صحبت کردن از حیوان خانگی خودتان برای بعضی از افراد ناخوشایند است. پس بهتره اول نظر طرف مقابل رو بپرسید و سپس نظر خودتان را اعلام کنید. صحبت در مورد تاثیرات نگهداری از حیوانات خانگی، یکی از موضوعات بامزه برای شروع صحبت به شمار میره. از این موضوع نهایت استفاده رو ببرید.

۵- به اتفاقات جاری توجه کنید

صحبت در مورد اتفاقات رومزه‌ای که در اخبار دیده‌اید یا دوستان‌تان به شما گفته‌اند نیز یکی دیگر از موضوعات برای باز کردن سر صحبت به شمار میره. مثلا:

  • «شنیدی میگن انسان قراره تا سال ۲۰۲۵ میلادی روی کره‌ی مریخ ساکن بشه؟»
  • «راستی میدونستی قراره تا سال ۲۰۵۰ ماشین‌های برقی بیاد. به نظرت اونموقع خیابون‌ها چه شکلی میشه؟»

۶- اشاره به موضوعات پیشن مکالمه

اگر شخص مقابل رو می‌شناسید، به قرار قبلی فکر و چیزهایی رو پیدا کنید که در مورد آن حرف زده‌‌اید. یکی از این موضوعات رو انتخاب و در قرار آینده آن را دوباره مطرح کنید. مثلا طرف مقابل در مورد پروژه‌ی خودش چیزی گفته یا خبر بدی رو با شما به اشتراک گذاشته.

پیگیری این موضوعات از طرف شما باعث میشه که فرد فکر کنه که شما به فکر او هستید و به او توجه می‌کنید. برای افزایش صمیمیت با شریک زندگی، هیچوقت رابطه‌ای رو با دروغ شروع نکنید. از همان ابتدا صادق باشید و تظاهر و نقاب را کنار بگذارید.

کاراکتر و شخصیت واقعی‌تان را به طرف مقابل نشان دهید. مطمئنا اگر طرف مقابل از شخصیت شما خوشش بیاید، به زودی جذب شما خواهد شد.

۷- سوال‌های آسان بپرسید

جواب دادن به بعضی از سوالات مشکل و سخته. مثلا کسی تا حالا از شما پرسیده که برنامه‌ی آخر هفته‌تون چطوریه و شما به این سوال فکر کنید و به سختی پاسخی برای آن پیدا کنید؟

بیشتر افراد سوالات آسان رو ترجیح می‌دهند. مثلا:

  • «امروز چه برنامه‌ای داری؟» «کلاس‌های دانشگاه خیلی آزاردهنده شده این روزا؟ مگه نه؟»

مطرح کردن سوالات آسان، باعث میشه صحبت دونفره به راحتی پیش بره و دو طرف نیز احساس راحتی کنند.

بیشتر بخوانید:  غلبه بر ترس از جواب رد شنیدن

۸- در مقابل احساسات آنها حساس باشید

همیشه سوالات خود را غیرتهاجمی نگه دارید. به یاد داشته باشید که نباید موضوعاتی را مطرح کنید که طرف مقابل نسبت به آن بی‌میل است.

بیشتر افراد تمایل ندارند در مورد موضوعات شخصی صحبت کنند. موضوعاتی همانند: وزن، سن، مدرک تحصیلی. تا زمانی که طرف مقابل خود را به خوبی نشناخته‌اید از مطرح کردن موضوعات شخصی پرهیز کنید.


منبع: WikiHow

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبا توزنده‌جانی

مجتبا توزنده‌جانی

ایده‌پرداز و بلاگر. عاشقِ نوشتن، موسیقی، خونه و طراحی داخلی

نظر خودتون رو بنویسید