ترفند رنگ‌آمیزی در طراحی دکوراسیون که هر فضای کوچکی را بزرگ‌تر نشان خواهد داد

طراحی دکوراسیون

هیچوقت قدرت رنگ‌ها رو دست‌کم نگیرید. وقتی رنگ وسایل بزرگی مثل کنسول‌ها، قفسه‌های کتاب، میز آرایش و دراورها با دیوار پشتی خود هم ‌رنگ باشه، یه اتفاق خیلی جالب رخ میده: به طرز شگفت‌انگیزی متوجه خواهیم شد این وسایل انگار در داخل دیوار قرار گرفته‌اند و یا اصلا اونجا نیستند.

در این مطلب قراره با هم در مورد ترفند رنگ‌آمیزی که باعث بزرگ‌تر نشان‌دادن فضاهای کوچک در طراحی دکوراسیون میشه، حرف بزنیم و عکس‌های بیشتری ببینیم

ترفند طراحی دکوراسیون

دیوار، در و فریم آن همگی سبز هستند. رنگ یکدست سبز تمام عناصر دیوار رو به یک کل واحد تبدیل کرده و در نهایت اینطور به‌ نظر میرسه که کابینت‌ها نیز انگار داخل دیوار هستند. به‌خاطر همین حس بصری، مخاطب احساس می‌کند که در فضای بزرگتری حضور داره. رنگ سبز این آشپزخانه احساس آرامش و خاص بودن رو به ما القا می‌کنه.

بزرگتر نشان دادن خانه

قفسه‌های دیواری یکی از بهترین روش‌ها برای استفاده‌ی بهینه از فضاهای کوچک خونه به شمار میره. همچنین اگه قفسه‌ها با دیوار پشتی خود هم‌رنگ باشند، فضای بسیار کمی رو از لحاظ بصری اشغال خواهند کرد و طبیعتا اتاق کوچک بزرگ‌تر به‌نظر میرسه‌. به معنایی دیگر، این قفسه‌های تیره در اتاق نشیمن با تم رنگی تیره تقریبا ناپدید می‌شوند.

چگونه اتاق را بزرگ نشان دهیم

این ترفند طراحی دکوراسیون می‌تونه با مبلمان سفید در اتاقی با دیوارهای سفید هم استفاده بشه. مثل کمد دیواری این اتاق خواب که در پس‌زمینه‌ی سفید دیوار کاملا ناپدید شده.

بزرگ نشان دادن فضای کوچک

حتی اگر در خانه‌ٔ اجاره‌ای ساکن باشیم، میتونیم  قفسه‌ی کتاب خودمون رو هم‌‌رنگ دیوار پشتی رنگ‌آمیزی کنیم.

بزرگ نشان دادن فضای کوچک

در این خانه‌ به سبک اسکاندیناوی، قفسه‌ها به جای اینکه رنگ متفاوت و هویت مستقلی داشته باشند، هم‌رنگ دیوار پشتی خود شده‌اند.

بزرگتر نشان دادن خانه

رنگ تیره اتاق نشیمن باعث پیوند بصری قفسه‌های ایستاده و دیوارپشتی اونها شده و اینطور جلوه می‌کند که انگار از مخاطب خودشون عقب‌ نشینی می‌کنند. رنگ سفید کاناپه باعث ایجاد یه کنتراست جذاب و دلنشین شده. البته همه‌چیز این اتاق‌نشیمن در تقارن قرار داره و به همین دلیل احساس منظم‌بودن رو به ما انتقال میده.

بیشتر بخوانید:  چه رنگی به آبی میاد؟ بهترین ترکیب رنگ آبی در دکوراسیون خانه

چگونه اتاق را بزرگ نشان دهیم

یک ترفند جذاب و جالب دیگه در طراحی دکوراسیون:

صندلی‌ای که به جای میزعسلی کنار تخت قرار گرفته ، به نوعی به فضای اتاق محلق میشه و به‌جای اینکه هویت شاخصی داشته باشه با دیوار پشتی خودش پیوند خورده و مثل یک اثر بی سروصدا و ساکت به نظر میرسه.

بیشتر بخوانید:  6 ایده جذاب برای داشتن یه دکوراسیون با تم پاییز


منبع: Apartment Therapy

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. علاقمند به طبیعت، خونه و موسیقی

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید