برگزاری مسابقه معماری برای طراحی مجدد برج کلیسای نوتردام پس از آتش سوزی

برگزاری مسابقه معماری برای کلیسای نوتردام

در ۱۵ آوریل ۲۰۱۹ کلیسای نوتردام در آتش گرفتار شد. با وجود ۹ ساعت تلاش مداوم آتش‌نشانان، برج کلیسا و قسمتی از سازه‌ی سقف که از چوب بلوط بود، فروریخت.

آتش‌سوزی کلیسای نوتردام، این میراث تاریخی ۸۵۰ ساله‌ی کشور فرانسه بازتاب جهانی پیدا کرد و بسیاری از رسانه‌های جهان در مورد آتش‌سوزی این کلیسا و علت آن صحبت کردند.

آتش‌سوزی کلیسای نوتردام بدل به یک فاجعه‌ی تاریخی برای کشور و مردم فرانسه شد. کلیسایی که سالیانه میلیون‌ها گردشگر و بازدید‌کننده از سرتاسر جهان را به خود فرامی‌خواند. برای بسیاری از مردم دنیا دردناک بود که ببینند این کلیسای زیبا در آتش می‌سوزد و نمی‌توان برای نجات این اثر ارزشمند تاریخی کاری انجام داد.

«ادوارد فیلیپ» نخست‌وزیر فرانسه در این باره می‌گوید: «برای طراحی مجدد برج و سقف کلیسای نوتردام، یک رقابت جهانی معماری برگزار خواهد شد. این رقابت معماری فرصتی مناسب برای تکنیک‌ها و چالش‌های زمان ما خواهد بود. اگرچه هنوز تخمین هزینه‌ی بازسازی کلیسای جامع نوتردام انجام نشده است.»

میلیاردرهای فرانسوی، شرکت‌های چند ملیتی و شهروندان عادی فرانسه تاکنون ۸۸۰ میلیون یورو برای بازسازی کلیسای جامع نوتردام اهدا کرده‌اند.

«استفان برن» نماینده‌ی فرهنگ دولت فرانسه، روز چهارشنبه گفت که ۸۸۰ میلیون یورو برای بازسازی کلیسا اهدا شده است. شرکت اپل، شرکت توتال، برندهای لوکس فرانسه همانند L’Oréal، Chanel، Dior و Louis Vuitton و بسیاری از شهروندان فرانسوی و افراد دیگر در سراسر جهان مبالغی را برای بازسازی کلیسا اهدا کرده‌اند.

رئيس جمهور فرانسه، «امانوئل مکرون» روز سه‌شنبه به مردم کشور فرانسه وعده داد که نوتردام در عرض پنج سال مجددا احیا شود و بسیار زیباتر از گذشته خواهد شد. البته بسیاری از کارشناسان معتقد هستند بازسای کلیسای نوتردام در یک برنامه زمانی ۵ ساله غیرممکن است.

اسقف «پاتریک چووت» پیشوای کلیسای نوتردام گفته است: «انتظار داریم که ساختمان به مدت پنج تا شش سال به روی عموم مردم بسته باشد.»

سخنگوی اداره‌ی آتش نشانی شهر پاریس اعلام کرد: «دو سوم ساختار سقف کلیسا در آتش‌سوزی نابود شده است ولی هیچ خطر فوری وجود ندارد که سقف باقی‌مانده نیز سقوط کند.» دادستانی پاریس گفته است: «کلیسا هنوز برای ورود بازرس‌ها و شناسایی علت آتش‌سوزی امن نیست، اما به محض ورود محققان منبع آتش‌سوزی شناسایی خواهد شد.»

آتش سوزی کلیسای نوتردام

«فیلیپ دامای» یکی از مقامات آتش نشان حاضر در صحنه گفت: «عملیات بسیار دشوار بود. اگر ۴۰۰ آتش‌ نشان حاضر در عملیات سریع حرکت نمی‌کردند و تجهیزات سنگین را می‌آوردند، احتمال سقوط برج های دوقلو کلیسای جامع وجود داشت.»

ساخت کلیسای جامع نوتردام پاریس در میانه‌ی قرن ۱۲ میلادی آغاز شد و تکمیل ساخت آن حدود ۲۰۰ سال به طول انجامید. طی یک پروژه‌ی بازسازی بزرگ در میانه‌ی قرن ۱۹ برج ۹۳ متری کلیسا توسط معمار فرانسوی «ویوله لو دوک» ساخته شد.

«ادوارد فیلیپ» نخست‌وزیر فرانسه پس از نشست کابینه به خبرنگاران گفت: «این مسابقه و رقابت جهانی برای بازسازی کلیسای نوتردام به ما اجازه می‌دهد تا این سوال را مطرح کنیم که آیا برج باید شبیه طرح  ویوله لو دوک باشد یا خیر. یا در روند تکامل میراث تاریخی، آیا برج کلیسا باید طرح جدیدی داشته باشد یا نه. برای همه‌ی ما آشکار است که بازسازی کلیسای نوتردام یک مسئولیت تاریخی و چالشی بزرگ است.»

عکس کلیسای نوتردام


منبع: The Guardian

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبا توزنده‌جانی

مجتبا توزنده‌جانی

ایده‌پرداز و بلاگر. عاشقِ نوشتن، موسیقی، خونه و طراحی داخلی

نظر خودتون رو بنویسید