دلایل ترس از صحبت در جمع

ترس از صحبت در جمع

خوب صحبت کردن در مورد ایده‌ها و افکار خودمون یکی از بخش‌های همیشگی موفقیت به شمار میاد، واقعیت اینه که چنین بخش مهمی رو نمیشه هیچ وقت دست کم گرفت. توانایی خوب صحبت کردن به ما کمک میکنه تا در کارمون موفق بشیم، روابط جدیدی رو با دیگر افراد به وجود بیاریم و در مقابل دیگران نیز جذاب‌تر به نظر برسیم.

بعضی وقت‌ها نیاز میشه در مقابل جمع بایستیم در مورد چیزی صحبت کنیم و یا در جمع دوستانه‌ای از ایده‌ها و علایق خودمون برای بقیه بگیم، در چنین شرایطی تنها چیزی که بین شما و مخاطب‌تان قرار داره احساس ترس از صحبت کردن است. به این پدیده‌ی روانشناختی «ترس از صحبت کردن در جمع» یا Glossophobia می‌گویند.

ترس از س6خنرانی اغلب اوقات به عنوان بزرگترین ترس انسان‌ها یاد میشه. اما این برداشت اشتباه است و ترس از گفتگو با دیگران بزرگترین ترس ما انسان‌ها نیست. در حقیقت چیزهای زیاد دیگری وجود داره که مردم از آن فرار می‌کنند ولی حدود 25% از افراد جامعه ترس از سخنرانی رو تجربه‌ کرده‌اند.

بعضی افراد به طرز شدیدی با ترس از صحبت کردن دست و پنجه نرم می‌کنند. نباید فراموش کنیم که حتی داشتن یه ذره ترس از صحبت کردن باز هم میتونه تاثیر خیلی مخربی روی عملکرد و درصد موفقیت ما داشته باشه. البته تجربیات ناخوشایند شما در این زمینه موجب میشه میل و رغبت خود را برای حرف زدن در جمع از دست بدهید. به معنایی دیگر ترس به شما آموزش میده که در موقعیت‌های خطرناک از خود محافظت کنید.

ترس از صحبت در جمع مانع این میشه که ایده‌های ناب خودمون رو با دیگر افراد به اشتراک بذاریم، در مورد کارها و تجربیات شخصی‌ بگیم و راهکارهای ارزشمندی رو به دیگران ارائه دهیم. به یاد داشته باشید که تبادل نظر با دیگر افراد در رشد شخصی و حرفه‌ای در رشد شخصی و حرفه‌ای شما بسیار اثرگذار است. پس بدون شک باید به ترس از سخنرانی غلبه کنیم. اولین قدم اینه که منشا ترس رو بشناسیم.

چرا از صحبت کردن در جمع هراس داریم؟

خیلی جالبه که بدونید ترس از صحبت کردن به کیفیت سخنرانی یا حرف‌ها بستگی نداره. در واقع ترس از صبحت به احساس، افکار و واکنش شما در اون لحظه مربوط است. پس دلایل ترس از صحبت در جمع چی میتونه باشه؟ علت‌های زیادی موجب ایجاد این نوع ترس میشه. محققان دلایل ترس از صحبت در جمع رو به 4 دسته تقسیم کرده‌اند:

1- فیزیولوژی

ترس و استرس موجب تحریک سیستم‌های عصبی میشه، یعنی ترس و استرس یک واکنش به تهدیدهای بالقوه است. وقتی ما انسان‌ها با یک تهدید مواجه می‌شویم، بدن ما به صورت خودکار برای نبرد آماده می‌شود. این احساس منجر به تجربه‌ی ترس و مانع از نشان دادن عمکلرد مناسب خواهد شد. به خاطر این ترس افراد فرصت‌های گفتگو در مقابل دیگران رو رد می‌کنند.

برخی از محققان معتقدند افرادی که معمولا در موقعیت‌های مختلف اضطراب بالایی رو تجربه می‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به ترس از صحبت با دیگران هستند. همچنین افرادی که به سرعت دچار ترس و اضطراب می‌شوند، نمی‌توانند به خوبی به ترس از صحبت کردن غلبه کنند و به همین به کل از آن صرف نظر خواهند کرد.

بیشتر افراد نیز چیزی به نام «حساسیت به اضطراب» یا  Anxiety sensitivity را تجربه کرده‌اند. حساسیت به اضطراب یعنی زمانی که فرد در حال صحبت در مقابل دیگران است، از میزان استرس و اضطراب خود نگران می‌شود، بنابراین اضطرابی دو چندان را تجربه خواهد کرد. در بین انسان‌هایی که دچار ترس از سخنرانی هستند، افرادی که به اضطراب حساسیت دارند میزان بیشتری از استرس را تحمل می‌کنند و همیشه نگران این هستند که اضطراب‌شان موجب کاهش کیفیت سخنرانی‌شان شود.

بیشتر بخوانید:  تنفس صحیح راهی برای درمان استرس و اضطراب های روزمره

2- افکار

باورهای فرد یکی دیگه از عوامل ایجاد ترس هنگام سخنرانی‌ست. در این حالت فرد برای ابراز علایق و ایده‌های خودش در مقابل افراد بیش از حد ارزش قائل میشه و تصویر کلی گفتگو با دیگران رو به عنوان یه تهدید برای خودش فرض میکنه.

داشتن نظرات منفی درباره خودمان نیز باعث ایجاد چنین ترسی میشه. نظراتی این دست: «من برای صحبت کردن در جمع اصلا خوب نیستم»«من آدم خسته‌کننده‌ای هستم»«اعتماد به نفس ندارم و اصلا سخنران خوبی نیستم» به یاد داشته باشید که بها دادن به این نظرات منفی منجر به کاهش چشمگیر اعتماد به نفس هنگام صحبت کردن در جمع خواهد شد.

نظریه‌هایی که در این زمینه مطرح شده، سخنرانی و صحبت رو به دو گونه‌ی اصلی تقسیم میکنه:

  • صحبت با جهت گیری عملکردی: در این گونه صحبت، شما به سخنرانی به چشم یک مهارت ویژه نگاه می‌کنید و افراد روبروی خود را به عنوان قاضی فرض خواهید کرد. مخاطبان شما می‌توانند ارزیابی کنند که شما تا چه میزان در سخنرانی و ارائه دادن مطلبی مهارت دارید.
  • صحبت با جهت گیری ارتباطی: در نوع دوم هدف اینه که صحبت‌ها همانند مکالمات روزمره بین شما و مخاطبان منتقل بشه. به این قضیه برعکس نگاه کنید: در تک تک مکالمات روزمره با دوستان و آشنایان، تصور کنید که در یک سالن یا کلاس هستید و افرادی در آنجا حضور دارند. حالا به این دقت کنید که چقدر راحت و واضح می‌تونید حرف خودتون رو منتقل کنید و به آسانی با دیگران ارتباط برقرار کنید.

برای اینکه ترس ما از صحبت در مقابل جمع بریزه باید از همین روش استفاده کنیم. مثلا در سخنرانی یا ارائه‌‌ای که دارید تمرکز خود را روی اشتراک گذاری اطلاعات و ایده‌ها بگذارید. اما در نقطه‌ی مقابل، وقتی تمام تمرکز خود را روی نحوه‌ی ارزیابی دیگران معطوف کنید، خوب طبیعتا میزان استرس نیز افزایش پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید:  چطور با خود صحبت می‌کنید؟

3- شرایط موجود

اما خوب یه سری شرایط خاص وجود داره که احتمالا هیچ کدوم از ما دوست نداریم در چنین وضعیتی سخنرانی داشته باشیم یا در مقابل دیگران شروع به حرف زدن کنیم:

  • کمبود تجربه: همه‌ی ما میدونیم که داشتن تجربه در هر زمینه‌ای باعث افزایش اعتماد به نفس میشه. اگه بخوایم در مورد چیزی که تجربه‌ی زیادی در انجام اون نداریم صحبت کنیم، طبیعتا احساس خوبی به ما دست نمیده و به نوعی احساس کمبود تجربه می‌کنیم و به خاطر همین دچار ترس و استرس میشیم.
  • ارزیابی دیگران: هنگامی که دیگران در حال ارزیابی صحبت‌های ما هستند یا تصور می‌کنیم که در حال ارزیابی هستند، میزان استرس هنگام صحبت کردن به طرز چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد. مثلا اگر در جلسه‌ی دفاع پایان نامه باشیم و تک تک داوران کاغذی برای ارزیابی صحبت‌های ما در دست داشته باشند، استرس بسیار بیشتری به وجود میاد.
  • تفاوت در مخاطبان: همان جلسه‌ی دفاع پایان نامه رو تصور کنید، مخاطب جلسه‌ی پایان نامه، استادان بلند پایه‌ی شما هستند. در حقیقت وقتی مخاطب صحبت‌های شما افرادی با موقعیت بالاتر باشند، احساس اضطراب و ترس بیشتری در شما به وجود می‌آید.
  • ایده‌های جدید: اگر برای اولین بار ایده‌ها و نتایج خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، یه حس نگرانی به خصوص در شما پدیدار میشه. شاید با خود بگویید:«اگه دیگران نظر مثبتی در مورد ایده‌های من نداشته باشن چی؟»«اگه اونها از حرف‌های من خوششون نیومد چی؟» در چنین شرایطی ارائه‌ی یه مطلب جدید کمی سخت‌تر میشه، شاید احساس ناراحتی به ما دست بده یا جواب دادن به سوالات مخاطبان به کاری دشوارتر تبدیل بشه.
  • مخاطبان جدید: اگر مخاطبان صبحت‌های ما افرادی جدید و تازه باشند، اعتماد به نفس ما کمی دچار تنزل میشه و ترس و اضطراب به سراغ‌مون میاد.

4- مهارت‌ها

یکی از دلایل ترس از صحبت در جمع مربوط به مهارت‌های شخصی خودمون در این زمینه است. بعضی افراد فکر می‌کنند به طور طبیعی یک سخنران حرفه‌ای هستند و بعضی دیگر نیز همیشه در تلاش‌‌اند تا مهارت‌های خود را در این زمینه بهبود ببخشند.

روش‌های زیادی برای بهبود توانایی صحبت کردن وجود داره. افزایش به اعتماد به نفس یکی از کلیدی‌ترین و موثرترین روش‌ها برای غلبه بر ترس از صحبت در جمع به شمار میاد. به معنایی دیگه اعتماد به نفس میتونه یه پاد زهر موثر برای هر نوع ترس باشه. اما فراموش نکنید که داشتن اعتماد به نفس به تنهایی نمیتونه تضمین کننده‌ی یه سخنرانی خوب و موثر باشه.

بیشتر بخوانید:  چطور با اضطراب در روابط اجتماعی کنار بیاییم؟ دیدگاه سادگورو در این باره


این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. علاقمند به طبیعت، خونه و موسیقی

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید