فواید ذهنی ورزش روی سلامتی

فواید ذهنی ورزش روی سلامتی

همه‌‌ی ما از فواید ورزش مطمئن هستیم و میدونیم که ورزش تاثیر خیلی خوبی روی سلامتی ما میتونه داشته باشه. اما یه سری خبر خوب دیگه هم وجود داره. در سال‌های اخیر تحقیقات نشان داده که ورزش میتونه تاثیر مثبتی روی سلامت ذهنی افراد هم داشته باشه. در ادامه با تاثیر ذهنی ورزش آشنا میشیم:

۱- بهبود خلق و خوی

اگر رسیدن به شادی و خوشبختی برایتان مهم است، انجام ورزش یکی از راهکارها به حساب میاد. فرقی نمیکنه مشغول چه نوع ورزشی باشید، بدنسازی، پیاده روی و یا هر ورزش دیگری. نکته‌ی اصلی اینجاست که ورزش باعث فعال شدن هورمون‌های شیمیایی بخصوصی میشه و این هورمون‌ها  در نهایت موجب ایجاد حس خوشبختی و آسودگی خواهد شد.

انجام ورزش‌های گروهی، فرد رو به چالش‌های جدید دعوت میکنه. به علاوه باعث بهبود روابط اجتماعی نیز خواهد شد.

۲- بهبود تمرکز

فعالیت مستمر فیزیکی موجب افزایش تمرکز و تقویت مهارت‌های ذهن می‌شود. مهارت‌های مثل: تفکر انتقادی، یادگیری و قضاوت صحیح.

تحقیقات نشان داده ترکیب ورزش هوازی و فعالیت‌های استقامتی و عضلانی میتونه بسیار مفید باشه. برای رسیدن به فواید ذهنی ورزش، انجام اینگونه فعالیت‌های فیزیکی هفته‌ای ۳ تا ۵ بار و حداقل به مدت ۳۰ دقیقه توصیه میشه.

۳- کاهش استرس و افسردگی

جالبه بدونید وقتی به صورت فیزیکی فعال هستیم، ذهن‌مان از استرس‌های روزمره رها می‌شود و افکار منفی کمتری به سراغ‌مان می‌آید.

ورزش سطح هورمون‌های استرس رو کاهش میده و همزمان موجب تولید اندروفین‌ها خواهد شد. در این شرایط استرس و افسردگی به طرز شگفت‌انگیزی کم می‌شود.

ترشح هورمون اندروپین‌ بعد از ورزش موجب ایجاد احساس آسودگی و مثبت‌گرایی در فرد میشه. البته مختصصان بر این عقیده هستند که تحقیقات بیشتری برای شناسایی ارتباط بین ورزش و افسردگی نیاز است.

بیشتر بخوانید:  چرا افسرده هستم ؟ 19 دلیل علمی افسردگی

۴- بهبود کیفیت خواب

ورزش و هر نوع فعالیت فیزیکی با بهبود کیفیت خواب ارتباط مستقیمی داره. به معنایی دیگر ورزش موجب میشه که زودتر به خواب بروید و خواب سنگین‌تری داشته باشید. خواب با کیفیت در طول شب روی خلق و خوی و ذهن‌مان تاثیر مثبتی داره و طبیعتا باعث میشه یه روز بهتر و جذاب‌تر رو شروع کنیم.

البته فراموش نکنیم که انجام ورزش قبل از خواب باعث بیداری و تعویق به خواب رفتن خواهد شد.

۵- رسیدن به وزن ایده‌آل

مراکز کنترل بیماری و پیشگیری (CDC) برای رسیدن به وزن ایده‌آل، انجام ورزش رو توصیه می‌کنند. ورزش‌های انفرادی همانند: دویدن، دوچرخه‌سواری و وزنه‌برداری روش‌هایی مناسب برای سوختن کالری و تقویت عضلات به شمار میاد.

داشتن وزن ایده‌آل و مناسب باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت، کلسترول بالا و فشار خون بالا می‌شود.

۶- افزایش اعتماد به نفس

جالبه بدونید که تمرینات ورزشی منظم موجب افزایش اعتماد به نفس و بهبود کاراکتر فردی شما خواهد شد. با انجام ورزش قدرت، استقامت و مهارت‌هایمان افزایش می‌یابد و طبیعتا تصویر فردی که از خودمان داریم بهتر و بهتر خواهد شد.

با نیروی تازه و انرژی فراوانی که از ورزش کسب می‌کنیم، بیشتر در وظایف روزمره‌ی زندگی موفق خواهیم شد.

۷- افزایش توانایی رهبری

انجام ورزش‌های گروهی مثل فوتبال، والیبال و بسکتبال، زمینه‌ای برای گسترش ویژگی‌های رهبری و هدایت گروه به حساب میاد. مطالعاتی که در دبیرستان‌ها انجام شده، ثابت می‌کند بین ورزش و توانایی رهبری گروه ارتباط مستقیمی وجود دارد.

ورزش این امکان رو به افراد میده که با هم آموزش ببینند، تلاش کنند، پیروز شوند و یا شکست بخورند. افرادی که ورزش می‌کنند بطور طبیعی میل بیشتری برای داشتن نظم گروهی در محل کار و اجتماع خواهند داشت. داشتن یک ذهنیت گروهی موجب افزایش توانایی هدایت و رهبری خواهد شد.

فواید ورزش برای کودکان

ورزش برای کودکان نیز همانند بزرگسالان مزایای زیادی دارد. وقتی کودکان ورزش را در سنین کودکی شروع می‌کنند، با افزایش سن همچنان میل به داشتن فعالیت فیزیکی خواهند داشت. شرکت در ورزش‌های تیمی عملکرد تحصیلی را نیز بهبود می‌بخشد و درصد موفقیت بعد از اتمام تحصیلات را افزایش می‌دهد.

نکته‌ی پایانی

فواید ورزش برای کودکان و بزرگسالان بیشماره. تحقیقات نشان داده ارتباط مستقیمی بین ورزش و سلامت ذهنی افراد وجود داره، به معنایی دیگر فعالیت فیزیکی باعث تحریک هورمون‌های اندروفین خواهد شد. هورمون‌هایی که با حس شادی و خوشبختی ارتباط مستقیمی دارد.

بنابراین دیگه هیچ دلیلی برای تنبلی وجود نداره. همین امروز ورزشی رو انتخاب کنید و فعالیت فیزیکی داشته باشید. به کوه بروید، دویدن و پیاده‌روی رو امتحان کنید، ورزش‌های گروهی مثل والیبال و فوتبال رو با اعضای فامیل و دوستان تجربه کنید و یا به باشگاه بدنسازی یا کلاس‌های رزمی بروید.

قبل از شروع فعالیت ورزشی، اطمینان حاصل کنید که قلب شما برای ورزش شدید به اندازه‌ی کافی سالم است. احتمال آسیب دیدن و آسم را در نظر بگیرید. در ورزش احتمال آسیب دیدن همیشه وجود دارد، اما اگر ورزش رو اصولی انجام دهید و از متخصصان همان رشته کمک بگیرید احتمال آسیب بسیار کمتر خواهد شد. اگر در مورد آسیب دیدن نگران هستید، بهتره یک ورزش بی‌خطر مثل شنا رو امتحان کنید.


 منبع: Health Line

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبا توزنده‌جانی

مجتبا توزنده‌جانی

ایده‌پرداز و بلاگر. عاشقِ نوشتن، موسیقی، خونه و طراحی داخلی

نظر خودتون رو بنویسید