ازش استفاده کن یا اونو از دست بده – راهنمای رسیدن به سلامتی از سادگورو

بهترین روش رسیدن به سلامتی و داشتن بدن سالم

سادگورو در این مقاله توضیح میده که استفاده‌ مناسب از بدن و داشتن فعالیت فیزیکی در طول زمان، بهترین روش رسیدن به سلامتی و داشتن بدن سالم به شمار میره.

سادگورو: بیماری نزد پزشکی جوان آمد. پزشک جوان هر چه تلاش کرد نتوانست بیماری مریض خود را پیدا کند و به همین خاطر نزد همکار ارشد خود رفت تا از او مشاوره بگیرد. همکار ارشد به او گفت: «اوه… فکر کنم بیماری این شخص مربوط به عصب‌ و استفراغ باشه. درسته؟» پزشک جوان پاسخ داد: «ممم… اما من هیچ دلیل پزشکی برای درد عصبی و استفراغ پیدا نمی‌کنم.» همکار ارشد پیشنهاد کرد: «از او بپرسید که آیا گلف بازی میکنه یا نه؟ اگر بازی میکنه بهش بگو که دست از بازی گلف برداره. و اگه بازی نمی‌کرد بهش بگو که به سراغ بازی گلف بره. او به زودی خوب خواهد شد.» بله سلامتی دقیقا شبیه همینه.

سادگورو عارف هندی ادامه می‌دهد: بعضی افراد بیش از حد فعالیت فیزیکی دارند و طبیعتا دچار بیماری می‌شوند. در نقطه‌ی مقابل نیز خیلی از افراد فعالیت فیزیکی کمی دارند و به همین دلیل دچار بیماری خواهند شد. اگر شما در 200 سال پیش زندگی می‌کردید، حداقل 20 برابر بیشتر از حد کنونی‌تان فعالیت فیزیکی میداشتید. در 200 سال قبل با پای پیاده به همه جا می‌رفتید و همه چیز را با دستان خود انجام می‌دادید. اگر تا این حد فعالیت فیزیکی انجام می‌دادید من به شما می‌گفتم که کمی استراحت کنید.

اما اکثر مردم در دنیای امروز از بدن خود به اندازه‌ی کافی استفاده نمی‌کنند. از لحاظ فعالیت بدنی و فیزیکی خیلی از جوان‌های 20 ساله‌ی امروزی نمی‌توانند مثل یک پیرمرد 60 ساله در 100 سال پیش باشند. این بدان معناست که ما فقط انسانیت رو ضعیف و ضعیف‌تر می‌کنیم. برای رسیدن به سلامتی فقط کافیه از بدن استفاده کنید. هر چه بیشتر از بدن استفاده کنید، بیشتر احساس سلامتی خواهید کرد.

چند سال قبل با همراهی چندین نفر در کوهستان گات به راه‌پیمایی رفتیم. این کوهستان در منطقه‌ی حسن منگالور قرار داشت و قبل از این هم چندین بار به آنجا رفته بودم و جذابیت و زیبایی آن مکان رو می‌شناختم. مکان جادویی‌ای بود، پر از حیات وحش و پوشش گیاهی. چند هفته قبل از راه‌پیمایی ما، یک هلیکوپتر نیروی دریایی در این منقطه‌ی جنگلی سقوط کرده بود. آنها جستجوی هوایی انجام دادند و نتوانستند اثری از هلیکوپتر پیدا کنند. سپس یک گردان 200 نفره از پرسنل ارتش را به آنجا فرستادند تا هلیکوپتر را پیدا کنند. اما آنقدر پوشش گیاهی متراکم و فشرده بود که بعد از گذشت چند هفته این افراد همچنان موفق نشده بودند.

گروه 35 تا 40 نفره ما نیز از این منطقه عبور می‌کرد. یک روز تمام راه می‌رفتیم و به خاطر بارش مداوم باران برای غذا درست کردن مشکل داشتیم. به سمت اردوگاه ارتش رفتیم. فرمانده اردوگاه بسیار سخاوتمند بود و از ما استفبال کرد.

یکی از سربازان گردان پرسید که دلیل راه‌پیمایی ما چیست. به او گفتیم که خودمان خواسته‌ایم که به چنین راه‌پیمایی بیاییم. او خیلی تعجب کرد و گفت « همین؟ ما چند هفته است که در اینجا اردو زده‌ایم و فقط انتظار داریم که این ماموریت لعنتی به پایان برسه. هر روز 20 تا 30 کیلومتر پیاده‌روی می‌کنیم تا این هلیکوچتر لعنتی رو پیدا کنیم و اونوقت شما می‌گویید که فقط برای تفریح راه‌پیمایی می‌کنید؟ آیا واقعا امکان داره که فردی فقط برای تفریح شروع به راه‌پیمایی کنه؟ با تمام تاول‌هایی که روی پایتان زده؟ » این سرباز گردان نمی‌دانست که انجام این ماموریت اجباری باعث داشتن یک بدن سالم براش میشه.

بیشتر بخوانید:  با 6 تاثیر مثبت ورزش آشنا شوید

اجازه دهید زندگی به طور کامل عمل کند

استفاده مناسب از بدن، بهترین روش رسیدن به سلامتی به شمار میاد. اگه از بدن به طور کافی استفاده کنید، بدن برای خودش سلامتی رو به ارمغان میاره. می‌تونم به شما بگم که اگه از بدن خود به اندازه‌ی کافی استفاده کنیم، 80% بیماری‌ انسان‌ها روی کره‌ی زمین ناپدید خواهد شد. از 20% باقی‌مانده، 10% بیماری‌ها به خاطر مصرف غذای نامناسب به وجود میاد. بنابراین با انتخاب غذای مناسب میشه از این 10‌% نیز پیشگیری کرد.  10% آخر بیماری‌ها به خاطر کارما، شرایط جوی و جنبه‌های دیگر در سیستم به وجود می‌آیند.

اگر افراد بیمار از بدن خود به صورت کافی و مناسب استفاده کنند و به تغذیه‌ی سالم توجه کنند، خود به خود 90% بیماری‌هایشان درمان خواهد شد. امروزه حجم زیادی از بیماری‌ها در سراسر جهان مشاهده میشه، زیرا ما به درستی غذا نمی‌خوریم یا خیلی خوب غذا می‌خوریم اما از بدن خود درست استفاده نمی‌کنیم.

مردم به این نتیجه رسیده‌اند که سلامتی یک ایده‌ی شخصی است و خودشان سلامتی را ایجاد کرده‌اند. سلامتی چیزی نیست که شما آنرا اختراع کنید و به همین دلیل ایده‌ی شما نیز نخواهد بود.

وقتی در روند زندگی همه چیز به خوبی اتفاق بیفته، به این می‌گویند سلامتی. اگر اجازه دهید زندگی به طور کامل عمل کند، سلامتی به سراغ‌تان خواهد آمد. شما باید از بدن خود، مغز و انرژی‌هایتان استفاده کنید. اگر از این 3 بخش به خوبی استفاده بشه و بین آنها تعادل برقرار باشه، بی شک سالم و سلامت خواهید بود.

همچین اتفاقی برای من هم یک بار رخ داد. در طول برنامه دوم یا سوم بهاوا اسپاندانا بودم. برنامه در مکان کوچکی برگزار شده بود و من مجبور شدم چندین بار از طریق راه‌پله به سمت بالا و پایین برم و بخش‌های مختلف رو مدیریت کنم. فقط در همان روز، زمانی که برنامه را اجرا می‌کردم 125 بار از پله‌ها بالا و پایین رفته بودم و در انتهای برنامه نیز خیلی احساس سلامتی می‌کردم.

یک فعالیت فیزیکی ناگهانی ممکنه باعث خستگی فوری شما بشه اما اگر در طول روز فعالیت فیزیکی، ذهنی و انرژیکی داشته باشید، مطمئنا سلامتی به سمت شما می‌آید. بدن شما به خوبی کار میکنه، ذهن شما به خوبی در حال فعالیته و انرژی شما از این دو بخش حمایت میکند و مطمئنا در چنین شرایطی هیچ چیز اشتباهی اتفاق نمی‌افتد و این یعنی سلامتی.

به یاد داشته باشید که بهترین روش رسیدن به سلامتی اینه: «زندگی باید جاری باشه.»

بیشتر بخوانید:  10 تست رابطه برای افزایش صمیمیت با شریک زندگی خود


این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. علاقمند به طبیعت، خونه و موسیقی

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید