25 راهکار موثر و عملی برای افزایش اعتماد به نفس

افزایش اعتماد به نفس

شاید این تجربه برای خیلی از ما اتفاق افتاده باشه، اینکه سال‌ها رویایی داشته‌ایم و به خاطر کمبود اعتماد به نفس، هیچ وقت به سمت‌ش نرفته باشیم. همه‌‌ی ما به نوعی دچار این مسئله شده‌ایم. پس سوال اصلی این‌جاست: چطور میشه از شکست خوردن نترسید؟ چطور میشه بدون هیچ ترسی به دنبال رویاها رفت؟ افزایش اعتماد به نفس جواب اصلی این سوال است.

اعتماد به نفس بالا به فرد کمک میکنه تا بتونه بر ترس‌ها غلبه کنه و سرانجام به رویاهای خودش برسه.

لازم نیست همه‌ی ترس‌ها رو برای همیشه نابود کنیم. در واقع بعضی از ترس‌ها همیشه همراه ما هستند و هر از چند گاهی به سراغ‌مان میایند. برای اینکه همیشه با این موضوع کنار بیاییم، باید اعتماد به نفس خودمون رو بیشتر کنیم. تنها در این صورت است که می‌تونیم به راحتی تمامی ترس‌ها رو شکست بدیم.

اعتماد به نفس خود را تحت کنترل بگیرید

فرض کنید که شما دچار کمبود اعتماد به نفس هستید. آیا روشی وجود داره که باعث تقویت اعتماد به نفس بشه؟ آیا واقعا میشه فرد اعتماد به نفس خودش رو تحت کنترل بگیره؟

شاید در نگاه اول برامون غیرممکن به نظر برسه. اما حقیقت اینه که اعتماد به نفس اصلا مسئله‌ای ژنتیکی نیست. بنابراین نیازی نیست که فرد برای افزایش اعتماد به نفس خودش به دیگران متکی باشه.

حتی اگر به خودتان بگویید که «من زرنگ نیستم. من آدم اجتماعی نیستم. من برای بقیه اصلا جذاب نیستم و …» باز هم به خود باور داشته باشید و مطمئن باشید که می‌تونید تمام باورهای خودتون رو تغییر دهید. به مرور شما به فردی تبدیل خواهید شد که خواسته‌های خود را دنبال می‌کند و انتقادات منفی دیگران بر او اثری ندارد.

تنها کافی‌ست که زندگی خود را کنترل کنید و اعتماد به نفس را در دست بگیرید. با انجام اقداماتی بخصوص، بدون آنکه از کسی کمک بگیرید، می‌تونید اعتماد به نفس و تصویر فردی خود را تقویت کنید.

در ادامه، 25 روش موثر و اختصاصی برای افزایش اعتماد به نفس ذکر شده است. به یاد داشته باشید که هیچ‌کدام از این روش‌ها یک شبه نتیجه نمی‌دهد. برای تقویت اعتماد به نفس باید روی ذهنیت و باورهای غلط به صورت مستمر کار کنید.

 در واقع هیچ قرص و دارویی برای تقویت اعتماد به نفس وجود نداره. برای همینه که وقتی از اعتماد به نفس حرف می‌زنیم به نوعی از ذهنیت فردی خودمون صحبت می‌کنیم. پس عجله نکنید و به صورت مستمر در این مسیر قدم بردارید.

البته نیازی نیست که تمام 25 مورد را انجام دهید. از هر کدوم که خوشتان آمد، همون رو امتحان کنید. اگر جواب گرفتید، بقیه‌ی نکات رو هم امتحان کنید.

1- به ظاهر خودتان برسید

این مورد شاید خیلی واضح و آشکار به نظر برسه. اما همیشه تاثیر بسیار شگفت انگیزی به وجود میاره. بعد از دوش گرفتن و اصلاح صورت، حس خوبی به سراغ فرد میاد و موجب بهبود خلق و خوی او میشه.

 خیلی وقت‌ها میشه با انجام همین کار ساده، در حس و حال خودتون یه تغییر مثبت ایجاد کنید.

2- طرز لباس پوشیدن

اگه لباس‌های خوب و مرتبی بپوشید، پس طبیعیه که احساس خوبی در مورد خودتان خواهید داشت. وقتی فرد ظاهر مرتبی داشته باشه، به نوعی داره آمادگی خودش رو برای رویارویی با اتفاقات مختلف زندگی، به همه اعلام میکنه.

امروزه خوشتیب بودن معانی مختلفی برای افراد داره. اما چیزی که مشخصه اینه: برای ظاهری مرتب و شیک داشتن، اصلا لزومی نیست که چندین میلیون خرج شلوار، کفش، مانتو و لباس کنیم. تنها کافیه لباس‌ها ظاهری خوب، مرتب و تمیز داشته باشه.

آخرین باری که بیرون رفته بودید و لباس‌های خوبی پوشیده بودید، کی بود؟ یادتون هست چقدر احساس جذابیت و خوشتیب بودن می‌کردید؟

3- تصویر فردی

هر فرد از خودش یه تصویر بخصوص داره. این تصویری که از خودمون میسازیم خیلی بیشتر از اون چیزی که فکرش رو میکنیم روی رفتار ما تاثیر گذاره. در واقع این تصویر ذهنی، مقدار اعتماد به نفس فرد رو به طرز قابل توجهی تعیین میکنه.

خوشبختانه این تصویر فردی، ثابت و غیرقابل تغییر نیست. بنابراین شما می‌تونید اون رو تغییر دهید. برای اینکار از مهارت‌های فتوشاپی ذهن خودتون استفاده کنید و به مرور این تصویر ذهنی رو تغییر خواهید داد.

در اغلب موارد این تصویر ذهنی سرشار از تجربیات تلخ و ناکامی‌های گذشته است. باید از خودمون بپرسیم که چرا همچین تصویر ذهنی‌ای داریم؟ و در قدم بعد سعی کنیم برای حل آن راهکاری پیدا کنیم.

4- مثبت فکر کنید

هر زمان که یک فکر منفی به ذهن شما خطور کرد، تلاش کنید اون رو با یک فکر مثبت عوض کنید. اکثر افراد عادت کرده‌اند که همیشه چیزهای منفی دور و بر خودشون رو ببینند.

البته دیدن چیزهای منفی چندان بد نیست اما اگه ذهن‌مون هر لحظه پر از افکار منفی درباره‌ی خودمون باشه… خب این اصلا خوب نیست.

بنابراین سعی کنید بیشتر به نکات مثبت شخصیت و کاراکتر خودتون توجه کنید. ویژگی‌های مثبت فردی خودتون رو اصلا دست کم نگیرید.

5- قاتل افکار منفی باشید

افکار منفی با تفکر مثبت ارتباط عمیقی داره. گفتگوی درونی یا ذهنی شاید برای شما نیز پیش اومده باشه. گاهی اوقات در گفتگوی ذهنی تنها افکار و نتایج منفی رد و بدل میشه و در این بین هیچ خبری از افکار مثبت پیدا نیست.

در اولین قدم باید سعی کنید تا از گفتگوی ذهنی خودتون آکاه شوید و به اون صدا توجه کنید. و در قدم بعد اون فکر منفی رو شناسایی کنید.

یه راهکار ذهنی جالب و بامزه برای نابودی این تفکرات منفی وجود داره: زمانی که فکر منفی رو شناسایی کردید. فرض کنید که آن را در هوا می‌بینید و سپس با مگس کش به اون یک ضربه‌ی محکم و جانانه می‌زنید. اونقد محکم که اون فکر منفی در لحظه کُشته میشه. حالا اون فکر منفی رو با یه فکر مثبت جایگزین کنید.

6- خودت رو بشناس

یک صحنه‌ی جنگ رو فرض کنید. چی کسی میتونه برنده‌ی میدان باشه؟ زرنگ‌ترین ژنرال میدان، ژنرالی که دشمن خودش رو خیلی خیلی خوب بشناسه.

زمانی که تلاش می‌کنید یک تصویر منفی رو با یک تصویر مثبت جایگزین کنید، به نوعی با دشمن در حال مبارزه هستید. و حریف کسی جز خود فرد نیست. بله… شما هم برای شکست دشمن، باید اون رو خیلی خوب بشناسید.

پس از همین امروز برای شناخت خود تلاش کنید. به افکار خود گوش کنید. شروع به نوشتن کنید. در مورد افکار منفی خودتان بنویسید. آنها را بررسی کنید و از خودتون بپرسید که چرا این افکار به وجود آمده‌اند. سپس به نکات مثبت خودتان فکر کنید. به چیزهایی که در انجام آن مهارت دارید، به چیزهایی که دوست دارید آنها را انجام دهید.

اکنون به محدودیت‌های خودتان فکر کنید و آنها را شناساسی کنید. از خودتان بپرسید که آیا این محدودیت‌ها واقعیه یا تنها ساخته‌ی ذهن خودمه؟

به کاوش درون خود بپردازید. این کاوش درونی به شما کمک می‌کند تا خود را بهتر بشناسید. نهایتا این شناخت باعث بالا رفتن اعتماد فردی خواهد شد. و اعتماد فردی منجر به تقویت اعتماد به نفس میشه.

بیشتر بخوانید: عدم درک درست از انرژی درونی

7- مثبت عمل کنید

« به نیمه‌ی پر لیوان نگاه کن » کلیشه‌ای‌تر از این حرف پیدا نمیشه. البته نه اینکه تفکر مثبت خوب نباشه… ولی منظورم اینه که فقط مثبت فکر کردن کافی نیست.

عمل‌گرا بودن مهم‌ترین قسمت افزایش اعتماد به نفس به شمار میره. اول باید یاد بگیریم که چطور مثبت فکر کنیم و در قدم اول باید آن را عملی کنیم. وقتی به تفکر مثبتی که داریم جامعه‌ی عمل بپوشانیم، در حقیقت داریم خودمون رو تغییر میدیم. بله… یه تغییر مثبت برای تقویت اعتماد به نفس خودمون.

به معنایی دیگر، ما به واسطه‌ی کارهایمان تعریف می‌شویم. بنابراین اگه کارها و عادات خودمون رو تغییر بدیم، به نوعی خودمون رو نیز تغییر داده‌ایم.

به شکلی مثبت عمل کنید. به جای اینکه به خودتون بگید نمی‌تونید، آستین بالا بزنید و تغییرات رو شروع کنید. مثبت باشید و مطمئن باشید که می‌تونید. مثلا با افرادی که در طی روز آنها را می‌بینید با انرژی مثبت صحبت کنید. و انرژی‌‌تان را به کارهایتان وارد کنید. به زودی متوجه تغییر خواهید شد.

8- محبت

مهربان و سخاوتمند باشید. محبت به دیگران و مهربان بودن با خود و زمان محدودمون یکی از روش‌های عالی برای بهبود تصویر فردی به شمار میره.

طبق قانون طلایی عمل کنید: از امروز با خود مهربان باشید و سرزنش‌های بیهوده در مورد گذشته رو رها کنید. فکر کنید که فردی دوست داشتنی هستید.

این مثال‌ رو در زبان فارسی بسیار شنیدیم: « هر آن چیزی که برای خود می‌پسندی، برای دیگران نیز بپسند. » به نظرم این جمله خیلی خوبه اما یه کم قدیمی شده و شبیه یه نصیحت‌ خسته‌کننده به نظر میرسه.

مسئله اینه که ما اکثر لحظات زندگی خودمون رو با دیگران تقسیم می‌کنیم، پس بهتره هر چیزی که برای خودمون دوست داریم، برای بقیه هم ترجیح بدیم. زندگی خیلی کوتاهه و ما واقعا نمی‌دونیم که تا کی زندگی خواهیم کرد. پس چرا باید برای دیگران چیزهای بد بخواهیم؟ چرا از این لحظات اندک و زودگذر بهترین استفاده رو نکنیم.

و البته مهربان بودن با خود و دیگران به طرز شگفت انگیزی به تقویت اعتماد به نفس کمک می‌کنه.

9- آماده باشید

داشتن اعتماد به نفس خیلی سخت میشه اگه فکر کنید که در انجام هیچ‌کاری خوب نیستید. تا جایی که می‌تونیم باید خودمون رو آماده کنیم تا این حس منفی رو شکست بدیم. برای درک بهتر به یک جلسه‌ی امتحان فکر کنید:

فرض کنید که فردا امتحان دارید و اگه خوب مطالعه نکرده باشید، احساس اضطراب به شما دست می‌دهد. در این شرایط فرد به خودش اعتماد نداره و بنابراین نمیتونه تمام توانایی‌های بخصوص خودش رو در جلسه‌ی امتحان نشون بده.

حالا فرض کنید که تمام مباحث مورد نیاز رو خوب مطالعه کرده‌اید و کاملا آماده هستید. در این شرایط نسبت به خود اعتماد شگفت انگیزی حس می‌کنید و آماده‌اید که بهترین خودتون رو به نمایش بگذارید.

اکنون بیاید به زندگی به چشم یک امتحان نگاه کنیم. یک امتحان نه چندان سخت که اگه براش خوب مطالعه کنیم، خیلی راحت‌تر از اونی که فرض می‌کنیم، میتونیم از پس‌اش بربیایم.

10- اصول خود را بشناسید

هر کدوم از ما، برای خودش یه سری اصول در زندگی داره. در ابتدا باید از خودمون بپرسیم که « اصول زندگی من چیه؟ میخوام زندگی‌م رو بر چه پایه و اساسی بنا کنم؟ »

گاهی اوقات شاید نتونید جواب این سوال‌‌ها رو به راحتی بدید و بعدش ممکنه احساس کنید که در زندگی فردی بی‌جهت هستید.

به اصول خود فکر کنید. یک قلم و کاغذ بردارید. برای خود سوال مطرح کنید و به آن پاسخ دهید. احساسات خود را صادقانه در کاغذ بنویسید. مثلا «عاشق چه چیزی هستید؟ از چه چیزی تنفر دارید؟ و …»

البته حقیقت اینه که خیلی از ماها برای خودمون یه سری قواعد بخصوص داریم. اما خیلی کم به اون قواعد فکر کرده‌ایم. به قواعد موجود بیشتر فکر کنید. آیا فقط به اون‌ها باور دارید و صرفا در موردشون حرف‌های زیبا می‌زنید؟ یا سعی می‌کنید که به اون اصول عمل کنید؟

11- آهسته صحبت کنید

آهسته صحبت کردن، می‌تونه تفاوت زیادی در نحوه‌ی برخورد شما با دیگران داشته باشه.  جالبه بدونید فردی که دارای اقتدار است، به آرامی صحبت می‌کند. و این نشان دهنده اعتماد به نفس اون شخص به شمار میره.

 در مقابل، فردی که به سرعت صحبت می‌کند، در حقیقت احساس می‌کنه که حرف‌هایش ارزش گوش دادن ندارد. زیرا چنین شخصی نمیخواد دیگران را در انتظار چیزی بگذارد که ارزش شنیدن ندارد.

اگر فکر می‌کنید حرف زدن با سرعت پایین، نشانه‌ی اعتماد به نفس نیست پس حتما این روش رو امتحان کنید. با انجام این کار ساده، احساس اعتماد به نفس بیشتری به شما دست می‌دهد. البته در آرام صحبت کردن افراط نکنید. فقط کافیه حین حرف زدن، عجله‌ای نداشته باشید.

12- صاف بایستید

اکثر افراد وضعیت وحشتناکی در بدن خود دارند. مثلا در حین راه رفتن پشت و کمر آنها خمیده است. جالبه بدونید افرادی که پشت آنها در حین راه رفتن صاف است، دارای اعتماد به نفس بیشتری هستند و بنابراین جذاب‌تر به نظر می‌رسند.

هر چند وقت یکبار بهتره به خودتون یادآوری کنید که پشت و کمر شما باید صاف باشد. مثلا می‌تونم فرض کنم که یه طناب فرضی، سر منو به سمت بالا میکشه. در این حالت کمر و پشت من صاف میشه و خود به خود تمام اعضای بدن در وضعیت مناسبی قرار می‌گیرند.

13- لیاقت

آیا احساس لایق بودن می‌کنید؟ چطور میشه بیشتر احساس لایق بودن کنیم؟

هر کسی در زندگی میتونه با مطالعه و تمرین بیشتر احساس شایسته بودن خودش رو افزایش بده. تنها کافیه به انجام کارهای کوچک مشغول بشیم و اونها رو به نتیجه برسونیم.

برای مثال، اگر می‌خواهید یک نویسنده‌ی بهتر بشید؛ شروع به نوشتن کنید. در مجله یا وبلاگ. داستان کوتاه بنویسید. همه جوره تمرین کنید و دست از نوشتن برندارید.

در واقع هر چه بیشتر بنویسید و تمرین کنید، پیشرفت بیشتری خواهید داشت و بنابراین احساس لایق بودن در شما بوجود میاد.

14- تنظیم اهداف کوچک

اغلب مردم برای خودشان اهدافی بزرگ ترسیم می‌کنند، البته داشتن هدفی بزرگ اصلا بد نیست. اما وقتی فرد تلاش و تلاش میکنه و سرانجام به هدف بزرگ خودش نمی‌رسه، به نوعی دلسرد و بی‌انگیزه میشه. و بخاطر شکستی که برایش رخ داده، دست به هیچ کاری نمیزنه.

در عوض اهداف مورد نظر باید قابل دسترس باشد. برای خود اهدافی ترسیم کنید که بتونید بهش برسید. با تلاش به اون خواهید رسید و در نهایت، احساس خوبی به شما دست خواهد داد.

اکنون برای خود یک هدف کوچک دیگر تعیین کنید و به آن دست یابید. به مرور هرچه بیشتر به اهداف کوچک برسید، احساس رضایت بیشتری خواهید کرد. بعد از مدتی، شما می‌توانید اهداف بزرگتر (اما هنوز هم قابل دستیابی) را تعیین کنید و صد در صد به آنها نیز برسید.

15- تغییرات کوچک در عادات روزانه

اصلا لازم نیست در عادات روزانه‌ی خودمون، تغییرات ناگهانی به وجود بیاریم. باید با خودتون روراست باشید، هر تغییر ناگهانی هر چند که خوب باشه، اما پایدار و مستمر نمیمونه.

مثلا «با خودم تصمیم میگیرم که دیگه از فردا کلا سیگار رو ترک کنم. اما آیا مطمئن هستم که باز به سمت سیگار برنمی‌گردم؟ راستش نه… ممکنه چند روز دیگه دوباره سیگار کشیدن رو شروع کنم.»

 به جای اینکه اینطور برای ترک سیگار تصمیم بگیرم، باید با خودم طی کنم که مثلا هر دو روز یک بار، یک عدد از سیگارهایی رو که میکشم کمتر کنم.

یه مثال دیگه: «دوست دارم صبح‌ها زود از خواب بیدار بشم. پس تصمیم میگیرم که فردا زودتر بیدار بشم. به جای اینکه جوگیر بشم و با خودم بگم فردا ساعت 6 صبح بیدار میشم… باید از تغییرات تدریجی استفاده کنم. پس با خودم تصمیم میگیرم که هر دو روز یکبار ده دقیقه زودتر از خواب بیدار بشم.»

خوبی تغییرات تدریجی در عادات روزانه، اینه که مطمئن هستیم از پس این تغییرات کوچک برمی‌آیم. به معنایی دیگه هر کسی میتونه در روز یه سیگار کمتر بکشه یا فقط ده دقیقه زودتر از خواب بیدار بشه. اگه خواهان تغییرات مستمر در زندگی روزمره‌ی خود هستید، بهترین روش استفاده از تغییرات تدریجی و کوچک میتونه باشه.

بیشتر بخوانید: با ۱۰ تاثیر شگفت انگیز نظم در زندگی روزانه آشنا شوید

16- تمرکز روی راه‌حل‌ها

بعضی افراد از هر چیزی شاکی هستند و همیشه روی مشکلات و موانع تمرکز می‌کنند. اگه شما هم از این دسته افراد هستید، بهتره روی چیزهای بهتری تمرکز کنید.

سعی کنید روی راه‌حل‌ها تمرکز کنید تا مشکلات. تمرکز روی راه‌حل‌ها، یکی از روش‌های خوب برای تقویت اعتماد به نفس به شمار میره.

مثلا به جای اینکه با خودمون بگیم: «من چاق و تنبل هستم! من در زندگی‌ام انگیزه ندارم. حوصله‌ی هیچی رو ندارم. یا برای انجام کارها انرژی ندارم و …» به هیچکدام از این افکار منفی اجازه‌ی رشد ندهید و همیشه برای هر کدام از آنها راه‌حلی پیدا کنید.

17- لبخند بزنید

چه بخواهیم و چه نخواهیم، لبخند زدن یکی از ساده‌ترین و بهترین کارهای دنیاست. وقتی لبخند می‌زنیم، به سرعت حال درونی‌مان عوض میشه و حس بهتری بهمون دست میده.

لبخند زدن به ما کمک میکنه که با دیگران و همچنین خودمون مهربان‌تر باشیم. پس برای چی حق لبخند زدن رو از خودمون بگیریم؟ تنها یه حرکت کوچک در اندام‌های صورت لازمه تا این حس خوب رو در خودتون به وجود بیارید.

18- انجام کارهای داوطلبانه

با خودتون فکر کنید که چطور میشه به دیگران کمک کرد؟ واقعا لازم نیست که کاری بزرگی انجام بدیم تا به دیگران کمک کرده باشیم.

به کارهای روزمره‌ و کوچک فکر کنید. مثلا در مسیر برگشت به خونه هستید، و پیرمرد یا پیرزنی رو میبینید که میخواد از خیابون رد بشه. سمت اون شخص برید و دست‌ش رو بگیرید. بهش کمک کنید تا با خیال راحت‌تر از خیابون رد بشه. مگه چه ایرادی داره؟

بعد از انجام این کمک‌های کوچک، احساس رضایت عجیبی به سرعت در شما پدیدار میشه و حس خوبی شکل میگیره.

19- سپاسگذار باشید

بابت هر چیزی که در زندگی داریم و تمام چیزهایی که دیگران به ما داده‌اند، سپاسگذار باشیم.

یه ذره شکسته نفسی به حساب میاد اما فراموش نکنیم که تشکر کردن بابت چیزها باعث میشه هدایا و پاداش بیشتری به سمت ما بیاد. تشکر و رضایت از زندگی همچنین باعث بهبود تصویر فردی و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس خواهد شد.

20- ورزش

شاید باورتون نشه اما ورزش کردن و داشتن فعالیت فیزیکی باعث بالا بردن اعتماد به نفس میشه. به معنایی دیگر، ورزش باعث افزایش سریع قدرت اراده میشه. خیلی جالبه، قدرت اراده فردی تاثیر بسیار زیادی در تعیین میزان اعتماد به نفس داره.

می‌تونید هر هفته برنامه‌ی پیاده‌روی یا دویدن داشته باشید. در باشگاه یا دیگر کلاس‌های ورزشی ثبت نام کنید. یا به کوهنوردی و دوچرخه‌ سواری برید.

21- افزایش دانش و مهارت

توانمند سازی شخصی یکی از راهکارهای موثر برای افزایش اعتماد به نفس به حساب میاد. توانمند سازی یعنی فرد با مطالعه و تلاش به یادگیری یه مهارت تازه مشغول بشه. و بعد از چند وقت به تسلط مناسبی در مهارت موردنظر خودش برسه. البته توانمندسازی از طریق روش‌های مختلفی امکان پذیره.

امروزه اینترنت یه منبع طلایی و بی نظیر به شمار میره، منبعی رایگان و پایان ناپذیر از اطلاعاتی مفید. به جستجو بپردازید و اطلاعات، مقالات، فیلم‌ها و دوره‌های آموزشی مورد علاقه‌ی خودتون رو پیدا کنید. با چند ساعت جستجو در اینترنت می‌توانید اطلاعات مورد نیاز خودتون رو پیدا کنید و بعدش به یادگیری مهارتی بپردازید که به آن علاقه دارید.

البته موسسات آموزشی و کتاب‌ها نیز این کار را برایتان انجام می‌دهند.

فرض کنید با تلاش و پشتکار روی موضوع یا مهارتی کار می‌کنید، بعد از مدتی احساس می‌کنید که در آن زمینه‌ی بخصوص، فردی با مهارت و لایق هستید.

این احساس خود به خود منجر به تقویت اعتماد به نفس میشه. چرا؟ چون تصویر فردی شما تغییر میکنه. چون شما خودتون رو فردی با مهارت و مفید می‌بینید. با مهارت خودتون می‌تونید مشکلات بقیه‌ی انسان‌ها رو حل کنید و در نهایت احساس مفید بودن خواهید کرد.

22- کارهای عقب افتاده را انجام دهید

حتما شما هم یه لیست از کارهای مورد نیاز برای انجام دارید. یه لیست که اگه کارهای داخل‌ش رو انجام ندیم بعد یه مدت به یه لیست بلند بالا تبدیل میشه.

به لیست انجام کارها نگاه کنید و یکی از آنها را انتخاب کنید. فردا بعد از اینکه از خواب بیدار شدید، اون کار رو انجام و به اتمام برسونید.

وقتی به کارهای عقب افتاده خودمون نگاه می‌کنیم و به مرور اونها رو انجام می‌دیم، حس خوبی در ما به وجود میاد. این حس خوب شبیه بعضی از موارد بالا، باعث بهبود تصویر فردی و نهایتا افزایش اعتماد به نفس میشه.

23- فعال و پرانرژی باشید

انجام دادن هر کاری، بهتر از اینه که فرد یه جا بشینه و مشغول انجام کاری نباشه.

البته انجام بعضی چیزها نیز ممکنه منجر به اشتباه بشه. اما نباید فراموش کنیم که اشتباهات یه بخش ثابت از زندگی ماست.

اشتباهات به ما آموزش می‌دهند که چطور یاد بگیریم و راه‌حل چیزها رو پیدا کنیم. در واقع اگه اشتباه نکنید، هیچوقت چیزی یاد نمی‌گیرید و بهتر از گذشته نمی‌شوید.

نگران اشتباهات نباشید. به انجام کاری مشغول شوید و اجازه ندهید رخوت و بی حوصلگی به شما چیره بشه.

به لیست اهداف خودتون نگاه کنید. برای رسیدن به هدف‌ها، باید چه کاری رو انجام بدید؟ پس آستین رو بالا بزنید و مشغول انجام همون کارها بشید.

بیشتر بخوانید: ۱۵ راهکار برای رسیدن به حال خوب و حس خوشبختی در زندگی

24- روی چیزهای کوچک کار کنید

وقتی تلاش می‌کنیم یک پروژه بزرگ رو به سرانجام برسونیم یا سعی می‌کنیم کاری خفن و پیچیده انجام دهیم، در اغلب موارد حتی برای بهترین انسان‌ها، احساس دلهره و ترس به فرد دست خواهد داد.

اما در عوض باید یاد بگیریم که روی شکاف‌های کوچک کار کنیم. به انجام رسوندن کارهای کوچک همیشه یه حس رضایت و خوشحالی رو برای فرد به ارمغان میاره. و البته فراموش نکنید که موفقیت‌های کوچک هستند که تبدیل به دستاوردهای بزرگ می‌شوند.

این کار را انجام دهید و به زودی به فردی عصاینگر و غیرقابل توقف تبدیل خواهید شد. فردی که تشنه‌ی موفقیت و پیشرفت است. فردی که اعتماد به نفس بالایی دارد.

25- میز کار و محیط زندگی خود را مرتب کنید

شاید عجیب و کمی بی ربط به نظر برسه.

خودم رو مثال میزنم: ” اگه میز کار من به هم ریخته و شلوغ پلوغ باشه، در نتیجه جهان اطراف‌ام نیز در هرج و مرج قرار داره. وقتی میز کارم رو مرتب و وسایل اضافی رو جمع می‌کنم، به خودم ثابت می‌کنم که روی بخشی از زندگی‌ام کنترل دارم.”

مرتب کردن میز کار یه نمونه‌ی ساده است. وقتی فرد محیط کار یا زندگی خودشو مرتب میکنه، در واقع داره به جهان ثابت میکنه که به محدوده‌ی کوچک میز یا خونه‌ی خودش کنترل داره.

برای درک بهتر، فرض کنید که تمام اتفاقات جاری در اطراف ما شبیه یه طوفان به نظر برسه. اما در مرکز این طوفان آرامشی برقراره. آرامشی که خودمون اونو رقم زدیم.

بیشتر بخوانید: ۵ راهکار ذهنی برای غلبه بر استرس قبل از اولین قرار

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. شیفته‌ی زندگی و طبیعت

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید

error: