برای بهبود کیفیت خواب، در معرض نور صبحگاهی خورشید قرار بگیرید

 

کیفیت خواب

معمولا اولین کاری که بعد از بیدار شدن در صبح انجام می‌دهید چیست؟ به احتمال زیاد اولین کاری که در صبح انجام می دهید قرار گرفتن در معرض نور صبحگاهی خورشید نیست. اینکه بدانیم چطور خودمان را در معرض نور صبحگاهی قرار دهیم باعث بهبود کیفیت خواب خواهد شد مخصوصا اگر دچار اختلالات ریتم شبانه روزی باشید. شاید فکر کنید این کار چه تاثیری در بهبود کیفیت خواب خواهد داشت؟ در ادامه راجع به این موضوع بیشتر خواهیم خواند.

نور صبحگاهی چگونه به ما کمک می‌کند

نور کنترل کننده‌ی چرخه‌ی شبانه روزی ماست و بر تمام امورات از جمله حرارت بدن تا متابولیسم و خواب ما تاثیرگذار است. بدون نور، بدن ما بر اساس الگوی از پیش تعیین شده توسط ژنتیک عمل خواهد کرد. ما دارای تمایلاتی طبیعی هستیم که ترجیح ما به زمان خوابیدن در شب را مشخص می‌کند، در حالی که فقط 10 درصد افراد مایل هستند تمام شب را بیدار باشند.

هنگامی که زمان‌بندی خواب وابسته به تعهدات اجتماعی ما باشد، مشکلات متفاوتی رخ می‌دهد. دیر به خواب رفتن و یا دیر بیدار شدن ممکن است نشانه‌ی سندرم تاخیر در فاز خواب باشد. به همین ترتیب زود به خواب رفتن و زود از خواب بیدار شدن نیز نشانه‌ی سندرم پیشرفت در فاز خواب است. تمام این معضلات با قرار گرفتن در معرض نور صبحگاهی و در نتیجه ترشح هورمون ملاتونین قابل درمان و برطرف شدن است.

نور صبحگاهی خورشید همچنین به افرادی که دچار مشکلات خواب از جمله کابوس‌های شبانه هستند کمک شایانی خواهد کرد. نور باعث تنظیم الگوهای خواب و هشیاری افراد می‌شود. حال باید بدانیم که چه زمانی و چطور خودمان را در معرض نور قرار دهیم.

بیشتر بخوانید:  آهنگ صبحگاهی برای شروع یک صبح دل‌ انگیز، پر نشاط و تمرکز خلاقانه

نور صبحگاهی

کمی آفتاب صبحگاهی بگیرید

برای بیشتر افراد در معرض نور صبحگاهی قرار گرفتن باید در صبح و پس از بیدار شدن از خواب صورت بگیرد، درست هنگامی که در حال کش و  قوس آمدن در تخت خواب هستیم. بهتر است بین 30 تا 45 دقیقه در معرض تابش نور صبحگاهی قرار بگیریم طوری که مستقیم به صورت و چشمهایمان بتابد. به هیچوجه صبح‌ها از کلاه آفتابی یا عینک دودی استفاده نکنید. و این نکته را به یاد داشته باشید نوری که از شیشه‌ی پنجره عبور می‌کند تاثیری مشابه با نور مستقیم ندارد. اگر نگران تاثیرات نور بر پوست صورتتان هستید میتوانید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. اگرچه شدت نور آفتاب در صبح‌ها بسیار کمتر از حد آسیب‌زاست.

بهترین حالت ممکن برای آفتاب گرفتن در حین پیاده‌روی صبحگاهی است و یا هنگامی که روی تراس مشغول خوردن صبحانه یا چک کردن شبکه‌های اجتماعی هستید. بهتر است تا حد ممکن آفتاب مستقیم به چشم‌هایتان بتابد. اگر هوا ابری یا بارانی بود چه باید کنیم؟ حتی زمانیکه نور آفتاب از میان ابرها یا باران رد می‌شود باز هم تاثیر گذار است.

یک برنامه مستمر در مورد زمان بیدار شدنتان از خواب داشته باشید، مثلا بلافاصله در معرض نور آفتاب قرار گرفتن یا پیاده‌روی صبحگاهی داشته باشید و روی این موضوع ثابت قدم بمانید.

اگر نیازمند بهبود کیفیت خواب خود هستید، یا با کابوس‌های شبانه و اختلالات مختلف خواب دست و پنجه نرم می‌کنید، از همین فردا صبح شروع کنید. بلافاصله پس از بیداری در معرض نور صبحگاهی خورشید قرار بگیرید. قطعا پس از مدتی استمرار متوجه تغییرات طبیعی و ملموس چرخه‌ی خواب و بیداری خود خواهید شد.

بیشتر بخوانید:  تکنیک‌هایی برای صبح زود بیدار شدن و سحرخیزی


منبع: Very Well Health

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مرتضی روشن

مرتضی روشن

نویسنده‌ی خلاق | گوینده | علاقمند به طبیعت، دیدن و درون

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید