تاثیر بازی‌ کامپیوتری روی مغز انسان

تاثیر بازی کامپیوتری

در سال‌های اخیر دانشمندان تاثیر بازی‌های رایانه‌ای را روی مغز و رفتار انسان بررسی و مطالعه‌ کرده‌اند. تحقیقات تا به امروز نشان می دهد بازی‌های ویدئویی می تواند مناطقی از مغز را که مسئول توجه و مهارت‌های حرکتی است، تغییر دهد و به نوعی آن‌ها را کارآمدتر کند.

محققان همچنین به بررسی قسمتی از مغز که مرتبط با سیستم پاداش است پرداخته‌اند و نحوه‌ی ارتباط آن با اعتیاد به بازی‌های ویدئویی را بررسی کرده‌اند.

آیا شما هم یکی از طرفداران بازی‌های کامپیوتری هستید؟ امروزه بازی‌های کامپیوتری بیشتر از هر زمانی در جهان رایج شده و بزرگسالان بطور فزاینده‌ای طرفدار اینجور بازی‌ها شده‌اند.

جالب است بدانید میانگین سنی طرفداران بازی‌های کامپیوتری بیشتر از گذشته شده. مثلا آمارهایی که در سال ۲۰۱۶ و در کشور آمریکا گرفته شده، اعلام می‌کند میانگین سنی طرفداران بازی کامپیوتری به ۳۵ سال رسیده است. در واقع با گسترش تکنولوژی، افراد بیشتر به سمت بازی‌های کامپیوتری می‌روند.

عده‌ای از افراد در کنسول‌ها یا کامپیوترهای رومیزی بازی می‌کنند. اما چند سالی است که نسل جدیدی از بازی‌ها در ایران رواج پیدا کرده. این بازی‌های جدید از طریق اینترنت و توسط گوشی موبایل انجام میشه.

امروزه کودکان و بزرگسالان زیادی در اطراف خودمون میبینیم که با گوشی در حال بازی هستند، چه در اعضای خانواده، فامیل یا افراد مختلف جامعه.

این باز‌ی‌های اعتیادآور هر لحظه افراد رو ترغیب میکنه تا به سراغ گوشی بروند و ادامه بازی رو پیگیری کنند. در حقیقت افراد در تمام ساعات روز بازی می‌کنند: صبحانه، ناهار، شام. سرکلاس درس، بعد از بیدار شدن و قبل از به خواب رفتن.

امروزه از بازی‌های موبایل و کامپیوتر به عنوان یک سرگرمی لذت‌بخش یاد میشه. آیا این بازی‌ها روی مغز و رفتار ما تاثیر میذاره؟ در این مطلب با تاثیر بازی‌های کامپیوتری بیشتر آشنا خواهیم شد.

طی سالیان گذشته برخی عنوان کرده‌اند که بازی‌های کامپیوتری برای سلامتی و شادی انسان میتونه مفید باشه. «مارک پالوس»، نخستین نویسنده‌ای که روی این موضوع کار کرده، می‌گوید: «گاهی اوقات بازی‌ها بسیار تحسین برانگیز بوده‌اند و گاهی دیگر بسیار زشت و ناخوشایند به نظر می‌رسند.»

اما تمام ادعاهایی که در مورد بازی‌ها عنوان می‌شود اغلب بدون اطلاعات واقعی و تحقیقات لازم است. علاوه بر این بازی‌های کامپیوتری یک فعالیت محبوب بین افراد جامعه به شمار میره و بخاطر همین اکثر افراد در این مورد نظری ثابت دارند.

پالوس و همکارانش می‌خواستند ببینید که بازی‌های ویدئویی چه تاثیری روی مغز و ذهن افراد میذاره. برای همین آنها به تمام تحقیقاتی را که در مورد این بازی‌ها انجام شده بود بررسی کردند. تیم تحقیقاتی پالوس ۱۱۶ پژوهش علمی را جمع آوری کردند و از این بین ۲۲ پژوهش در مورد تغییرات ساختاری مغز و ۱۰۰ پژوهش دیگر با عملکرد و رفتار مغز مرتبط بود.

مطالعات نشان می‌داد که بازی‌های کامپیوتری می تواند مغز و حتی ساختار آن را تغییر دهند. بطور مثال بازی‌های کامپیوتری بعد از مدتی طرز توجه فرد رو تغییر میداد و بر قدرت توجه نیز تاثیر گذار بود.

آنها متوجه شدند مناطقی از مغز بازیکنان کامپیوتری که مربوط به قدرت توجه بود، به مرور کارایی بیشتری پیدا می‌کرد و در مدت زمان کمتری فعال میشد.

شواهد موجود نشان می‌دهد که بازی‌های ویدئویی روی قدرت و کارایی مناطقی از مغز که مربوط به مهارت‌های بصری‌ست تاثیر گذار است و آنها را تقویت می‌کند.  به عنوان مثال، هیپوکامپ سمت راست مغز در گروهی از علاقه مندان به بازی کامپیوتری تحت بررسی قرار گرفت. پس از یک دوره آزمایش محققان متوجه شدند هیپوکامپ سمت راست مغز این افراد رشد چشمگیری داشته است.

تاثیر بازی کامپیوتری

اعتیاد بازی‌های اینترنتی

بازی‌های آنلاین می‌توانند اعتیاد آور باشند. این نوع اعتیاد «اعتیاد بازی‌های اینترنتی» نام دارد. محققان با بررسی مغز معتادان بازی‌های اینترنتی دریافتند سیستم‌ عصبی پاداش در مغز آنها، دچار تغییرات کارکردی و ساختاری شده است.

محققان مغز این افراد را هنگامی که در حال بازی بوده اند بررسی کرده و متوجه شده‌اند تغییرات عصبی که در مغز آنها رخ می‌دهد اساسا مشابه سایر اختلالات اعتیاد است.

نکته‌ی پایانی

این تغییراتی که در ذهن اتفاق میفته دقیقا باعث چی میشه؟ مارک پالوس می‌گوید: «ما روی چگونگی واکنش مغز به بازی‌های کامپیوتری تمرکز کرده‌ایم، اما این اثرات همیشه در زندگی واقعی نمایان نمی‌شود.»

از آنجایی که تاثیر بازی‌های کامپیوتری پدیده‌ای جدید به حساب می‌آید، تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده چندان کامل نیست. پالوس در ادامه می‌گوید: «احتمال دارد بازی‌های ویدئویی هم سودمند باشند و هم مضر. مثلا جنبه‌ی اعتیاد این بازی‌ها یک نکته منفی به حساب می‌آید. و جنبه‌ی مفید این بازی‌ها مربوط به تقویت مهارت‌های بصری و قدرت توجه است.»

بیشتر بخوانید:  آیا تکنولوژی باعث نابودی انسانیت می‌شود؟


این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبا توزنده‌جانی

مجتبا توزنده‌جانی

ایده‌پرداز و بلاگر. عاشقِ نوشتن، موسیقی، خونه و طراحی داخلی

نظر خودتون رو بنویسید