خیال پردازی روشی برای درمان بی خوابی شبانه

برای درمان بی خوابی شبانه باید چیکار کرد؟ چطور میشه ریلکس شد و به راحتی خوابید؟ استفاده از تخیل و قدرت خیال ‌پردازی یه راهکار ساده و موثر برای درمان سریع بی خوابی شبانه به حساب میاد. بهترین مزیت اینکار اینه که شما از هیچ دارویی استفاده نمی‌کنید و به طبع بدن شما هیچ آسیبی نمی‌رسه.

قبل از اینکه در مورد خیال پردازی حرف بزنیم، باید به نکاتی کلی توجه کنیم. عوامل زیادی باعث بی خوابی افراد میشه. استرس و اظطراب یکی از دلایل اصلی بی خوابی به شمار میاد. نگرانی در مورد شرایط مالی، سلامت جسمی، امنیت شغلی، یا فکر کردن در مورد یه اتفاق بخصوص در آینده باعث ایجاد استرس و اضطراب در افراد میشه.

اول از همه باید دلیل اصلی بی خوابی خودمون رو شناسایی کنیم. به ذهن، جسم و روش زندگی خودتون دوباره توجه کنید. بعد از بررسی ممکنه یک یا چند دلیل پیدا کنید. حالا سعی کنید برای رفع هر کدوم راهکاری ترسیم کنید و سپس عمل کنید.

البته گاهی اوقات دلایلی ساده باعث بی خوابی فرد میشه. مثلا خواب بیش از حد در بعد از ظهر، یا استفاده از گوشی و لب تاپ در تخت‌خواب باعث بی خوابی شبانه میشه. پس یادتون باشه که به عادات نادرست خودتون باید عمیق‌تر نگاه کنید و سعی کنید کم کم این عادات نادرست رو به عاداتی سالم تبدیل کنید.

بیشتر بخوانید:  ارتباط بی خوابی با صفحه نمایش‌های دیجیتال

درمان بی‌خوابی شبانه

یک علت بی خوابی شبانه، افکار بی پایان ذهن ما انسان‌هاست. افکاری که انگار تمومی ندارند و هر لحظه در حال هجوم به ذهن ما هستند. برای درمان بی خوابی باید از شر این افکار بی پایان خلاص شوید، اما چطور؟ راهکاری وجود داره؟ بله میشه از قدرت تخیل استفاده کرد.  برای استفاده از تخیل و خیال‌پردازی، ذهن باید روی یک تصویر خیالی یا یک داستان متمرکز بشه. زمانی که تمام توجه به یک چیز معطوف بشه، فرد میتونه از چرخه این افکار بی پایان و آزاردهنده‌ی ذهن خودش خلاص بشه.

بعد از خیال پردازی، احساس آرامش می‌کنید. علاوه بر این خیال پردازی به شما کمک میکنه تا احساس درمانده بودن نکنید. بله درسته، خیلی از ما موقعیت‌هایی رو در زندگی تجربه کرده‌ایم که به ما حس درمانده بودن رو منتقل کرده. چرا؟ شاید چون توانایی تغییر موقعیت رو نداشتیم و حقیقتا کاری از دست‌مون برنیومده. در چنین موقعیت‌هایی، میشه از خیال پردازی استفاده کرد. در حقیقت خیال پردازی باعث کم‌رنگ شدن حس درمانگی در اینجور موقعیت‌ها میشه.

در موقعیت‌هایی که استرس و تنش زیادی رو حس می‌کنیم میتونیم خیال پردازی کنیم و از شدت استرس بکاهیم.

چطور خیال پردازی کنیم؟

 دراز بکشید و راحت باشید. چشم‌ها رو ببنید و به یک لحظه‌ی خاص، یک تصویر بخصوص و یا به یک داستان فکر کنید. اصلا مهم نیست به چه چیزی فکر می‌کنید، فقط باید تصویر مورد نظر براتون آرامش رو به ارمغان بیاره.

مثلا من می‌تونم تصور کنم که روی شن‌های ساحل ایستاده‌ام با صدای امواج دریا و نسیمی ملایم صورت‌م رو لمس می‌کنه. آبِ دریا به پاهام میرسه و به آرومی برمیگرده.

 یه مثال دیگه، تصور می‌کنم که زیر درخت دراز کشیدم و دست‌هام رو زیر سرم گذاشتم. فصل پاییزه و تمام برگ‌ها نارنجی شده. به برگ‌های نارنجی توجه می‌کنم که یکی یکی از درخت به پایین سُر می‌خورند. به آواز زیبای چند پرنده گوش می‌کنم. به ابرهای پراکنده پاییزی نگاه می‌کنم و …

تا جایی که می‌تونید جزئیات رو برای خودتون به تصویر بکشید. چه چیزی می‌بینید، طعم و بو، چه صدایی می‌شنوید و چه احساسی می‌کنید. به تک تک  جزئیات توجه کنید. عجله نکنید و کم کم پیش برید.

هنگام خیال پردازی، دوباره اون افکار آزاردهنده به سراغ شما خواهند اومد. این برگشت افکار مزاحم کاملا طبیعی‌ست. در این هنگام؛ تمام توجه‌تون رو دوباره به خیال پردازی معطوف کنید. زمانی که در خیال پردازی غرق بشید، خود بخود تمامی افکار مزاحم ناپدید می‌شوند. و در نهایت خوابی آرام و عمیق رو تجربه خواهید کرد.


آهنگ آرام برای خواب راحت و عمیق - رفع بیخوابی و کابوس های شبانه


منبع: Sleep

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. شیفته‌ی زندگی و طبیعت

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید

error: