چطور با خارج کردن ذهن از حالت اتوپایلوت گامی موثر در جهت تحقق رویاهایمان برداریم؟

تحقق رویاها

امروز زمان یک تغییر جدی است، تغییری که انجام آن، به چیزهایی بسیار بیشتر از اندکی مثبت‌اندیشی نیاز دارد. به وضعیتی فکر کنید که ذهن و رفتار شما به‌ صورت اتوپایلوت باشند، حالتی که در آن بدون کنترل سخت و نظارت شما، ذهن و فعالیت‌های‌تان در روتینی همیشگی، به‌طور خودکار پیش می‌رود. اما مشکل کار کجاست؟ زمانی که شما احساس خوشبختی نداشته باشید، با ماندن در حالت اتوپایلوت، در واقع وضعیت ناشادی را که نمی‌خواهید، دوام می‌بخشید.

اگر برای مدتی طولانی در وضعیت اتوپایلوت زندگی کنید، به همان حالت خو می‌گیرید و در آن احساس راحتی و امنیت می‌کنید. در این وضع باور‌ها، تفکرات و گفته‌های شما برای مدتی طولانی بدون تغییر خواهد ماند و ابعاد زندگی‌تان تغییر شگرفی نخواهد داشت. چنین حالتی ایراد جدی نخواهد داشت؛ تا زمانی که شما در حال زیستن زندگی‌ای باشید که هر روز لبخند به لب‌های شما می‌آورد.

اما اگر زندگی امروزتان اینطور نیست و شما بودنی شادتر و خوشبخت‌تر را می‌خواهید، پس لازم است عزم خود را جزم کنید، از منطقه امن خود خارج شوید و جسارت به‌ خرج دهید.

تمام ترس‌های شما، تمام چیزهایی که شما را فلج کرده‌اند و در گریز از آن‌ها به حالت امن، مطمئن، پایدار و مشخص اتوپایلوت پناه برده و به آن عادت کرده‌اید، همگی راهنماهای شما به سمت شادی و خوشبختی هستند. اما آنچه تا به امروز یاد گرفته‌ایم، نه قدم گذاشتن به سمت ترس‌ها، که فرار از آن‌ها بوده است.

برای خلق زندگی شادی‌آور و خلاقانه، سختی را به‌ عنوان امری هنجار و طبیعی بپذیرید. و هر زمان که دچار وسوسه گریزناپذیر فرار شدید، به خود یادآوری کنید در انتهای مسیر چیزهایی بزرگ‌تر انتظار شما را می‌کشند.

هر کسی باید در راستای شور و اشتیاق‌های درونی، اهداف و امیال خود زندگی کند، بیاندشید و عمل کند، حتی اگر ترس‌های زیادی احاطه‌اش کنند. و شاید گاهی احساس خوبی نداشته باشید. شاید همه چیز را فراموش کنید یا شاید دوباره از ترس‌های‌تان فرار کنید. در هر حال چیزی به اسم اشتباه یا شکست وجود ندارد و تمام این ماجراجویی فرصتی است تا به ‌وسیله آن خودتان را بیشتر و بهتر بشناسید.

چه کسی دوست دارد که احساساتش همیشه اطراف سختی و عدم‌آرامش پرسه بزنند؟ هیچ کس. به‌همین دلیل نیز این مسیر، مسیر جنگجویان است. به‌همین دلیل شما هر روز با مردمانی مواجه می‌شوید که دست از مسیر می‌کشند و تسلیم می‌شوند. به ‌همین دلیل وقتی دوستان‌تان طرز زندگی شما را می‌‌بینند، به شما لقب افراطی می‌دهند و امیدوار هستند که روزی از «میان ابرها» به زندگی طبیعی و نرمال قبلی خود بازگردید تا آن‌ها بتوانند احساس آرامش کنند!

اما این منطقه امن آن‌ها است و شما برای خود و خوشبختی‌تان زندگی می‌کنید، نه برای احساس امنیت و شادی آن‌ها.

شما چیزهایی دیگری از دنیا و زندگی می‌خواهید. شما می‌خواهید قدردانی و شادی به حالت پیش‌فرض ذهنی‌تان تبدیل شوند. پس نیاز دارید تا روحیه جنگاوری خود را به‌ کار بیاندازید، تا هر روز با ترس‌های خود مبارزه کنید، تا هر روز با احساس بی‌ارزشی بجنگید و تا قادر شوید هر روز، با ناراحتی و عدم آسودگی کنار بیایید.

در این جدال، شما تنها نیستید و هم‌ قبیله‌هایی نیز بیرون از محدوده زندگی شما حضور دارند، هم‌ قبیله‌هایی که می‌بایست آن‌ها را پیدا کنید و مانند چسب به‌ آن‌ها بچسبید. و پس از آن اگر دوستان قدیمی‌تان در مسیر شما را ترک کردند، مطمئن خواهید بود که تنها نیستید.

همزمانی که افرادی پایین می‌لغزند، دست‌های بیشتری برای بالا کشیدن شما دراز می‌شود و فضای بیشتری برای صعود گشوده می‌شود. و پس از رسیدن به اوج، متعجب خواهید بود که پیش از آن چگونه زنده بوده‌اید و چه هوایی را تنفس می‌کردید. پس بگذارید کسانی که می‌خواهند پایین بروند، بلغزند و شما با چشمانی خیره به سمت بالا، هرگز به پشت سر خود نگاه نکنید.

اتوپایلوت برای کسانی است که طاقت عدم آسایش و سختی را که برای رسیدن به رویا‌ها لازم است، ندارند، کسانی که از شکست می‌ترسند و در بهانه آوردن استاد هستند. اتوپایلوت برای جنگجویان نیست. فرقی نمی‌کند که مردم شما را با چه القابی صدا می‌زنند؛ این مسیر پشتکاری را نیاز دارد که برای پیمودن آن باید گردن‌کلفت و کله‌خر باشید.

پس گردن‌کلفت و کله‌خر باشید. به افرادی که شما را زیر نظر دارند، نشان بدهید که جنگاوری چطور شما را به رویاهایتان می‌رساند و با این کار، آن‌ها را نیز به جنگیدن ترغیب کنید.

حتی اگر ترغیب دیگران به جنگ و نشان دادن «خود شگفت‌انگیز‌شان» به آن‌ها، تنها دلیل مبارزه شما باشد، پس ادامه بدهید. با جنگیدن، با پیش رفتن، با نشان دادن پیروزی و در نهایت ترغیب دیگران به جنگاوری، سرانجام دنیا نیز تغییر خواهد کرد.

ذهن ما بیش از آنچه می‌اندیشیم، با الگوهای ناخودآگاه‌مان از شک، ترس، شرم، خود ویرانگری و افکار منفی عجین شده‌ است. هیچ واژه، اندیشه یا عملی را که در راستای رویاهای زندگی‌تان نیست، نپذیرید. هیچ‌چیزی را. و برای چنین رفتار محکمی، نیاز به روحیه‌ای سخت با نظمی سازش‌ناپذیر و طرد مداوم ذهنیت اتوپایلوت دارید. در این مسیر بارها توسط دوستان، همکاران، همکلاسی‌ها، شرکای عاطفی و اعضای خانواده امتحان خواهید شد، و نتیجه هر چه باشد، باید ادامه دهید و تسلیم نشوید!

زمانی که دلهره‌های قدم بعد سراغ شما آمد، زمانی که نگران بودید که چه اتفاقی خواهد افتاد، زمانی که ترسیدید که به اندازه کافی خوب عمل نکرده‌اید، تنها کافی است محکم و پایدار پیش بروید. دریچه ذهن خود را به روی نگرانی و دلهره ببندید، نگرانی‌هایی که تنها ضایعات تغییر دنیای شما از حالت عادی به یک جنگجوی گردن‌کلفت و کله‌خر هستند. و افکار مثبت، سازنده، فوق‌العاده و هم‌راستا با رویاهای‌تان را به‌جای آن‌ها به ذهن خود وارد کنید. هر زمان که افکار نگرانی‌آور به درون شما خزیدند، با اندیشه‌های مثبت آن‌ها را بیرون کنید.

این بینش هرچند به ‌طرز معجزه‌آسایی زندگی شما را دگرگون خواهد کرد؛ اما باید بدانید که پایبندی به آن قطعا آسان نیست. با وجود این، شک نداشته باشید که این مسیر جادویی ارزش آزمودن و تلاش را خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:  زندگی خود را پاکسازی کنید: ۶ راهکار برای ریست کردن زندگی و شروع دوباره

منبع: Mind Body Green

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

صنم وفقی

مترجم و دوستدار ادبیات

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

4 دیدگاه

 • سلام مطالب تون عالی بود دقیقا اتوپایلوت ادم رو بیچاره میکنه فقط یه نکته ای رو میخواستم مطرح کنم اینکه به نظرم راهکارای عملی واسه خروج از منطقه امن یا اتوپایلوت رو هم بیان میکردید کارایی و اثربخشی مطالب بیشتر میشد.

  • سلام و عصر بخیر. خیلی ممنون از توجه تون. خیلی از سایتهای دیگه روی موضوع خروج از منطقه امن کار کردند ولی خب حتما در آینده راهکارهای خروج از اتوپایلوت در همین پست قرار خواهد گرفت.
   با تشکر.

  • سلام وقت بخیر
   ممنون از پیشنهادتون. حتما در آینده نزدیک بخش خبرنامه رو فعال میکنیم. زنده باشید

نظر خودتون رو بنویسید

error: