چطور از مقایسه خود با دیگران دست برداریم؟

مقایسه خود با دیگران

در زندگی هر کدام از ما بسیار پیش آمده است که خود را با دیگران مقایسه کنیم. در حقیقت، مقایسه‌ای که با هدف بررسی و آگاهی صورت بگیرد، نه تنها تاثیرات منفی ندارد، حتی می‌تواند به‌عنوان یک تمرین مثبت و سازنده، به ما در ارزیابی و برآورد موفقیت‌ها و داشته‌هایمان در کنار موفقیت‌ها و داشته‌های دیگران (و نه در مقابل آن‌ها) کمک کند.

اما در اکثر موارد، مقایسه با قضاوت همراه می‌شود. و اگر محتاط و مراقب نباشیم، این نوع قضاوت می‌تواند به افکار و احساساتی مانند ناامنی، خجالت، کمبود عزت نفس و حتی افسردگی ختم شود.

همچنین قضاوت می‌تواند وارونه عمل کند. بدین ترتیب اگر خود را با دیگرانی که در سطح پایین‌تری از ما هستند، مقایسه کنیم، ممکن است دچار احساساتی مانند برتری و غرور شویم و افرادی را که دستاور‌دهایی کمتر از ما داشته‌اند، تحقیر کنیم.

در این قسمت با هم حقایق مهمی را مرور می‌کنیم که هنگام مقایسه باید در ذهن داشت:

۱. در هیچ مقایسه‌ای، برنده واقعی وجود ندارد. فرقی نمی‌کند خود را با چه اشخاصی مقایسه می‌کنیم، همیشه کسانی هستند که دستاوردهایی بیشتر یا کمتر از افراد مورد بررسی شما دارند. بنابراین انجام مقایسه با هدف تعیین برنده و بازنده یا حتی رتبه‌بندی، کاری بی‌معنی و عبث است. و متاسفانه این دقیقا یکی از انواع مقایسه‌هایی است که ما اکثرا درگیرش می‌شویم.

۲. هنگام مقایسه، ما اغلب از اطلاعات اشتباه یا غیردقیق استفاده می‌کنیم. آنچه انسان‌ها به‌عنوان واقعیت زندگی خود به جامعه بیرونی عرضه می‌کنند، در اکثر موارد با حقیقت درونی آن‌ها تفاوت زیادی دارد.

ما از بچگی به‌گونه‌ای آموزش دیده‌ایم تا مثبت‌ترین نکات زندگی خود را با دیگران سهیم شویم و نکات منفی را پنهان کنیم یا کم‌اهمیت جلوه دهیم. در نتیجه اگر ما خود حقیقی‌مان را با تصویر نادرستی که دیگران از خودشان به ما القا می‌کنند، مقایسه کنیم، هرگز به نتیجه درست و واقعی نخواهیم رسید. چراکه ما تمام حقیقت را درباره خودمان می‌دانیم؛ اما از تمام حقیقت دیگران آگاه نیستیم و هرگز نمی‌توانیم تصویر دقیق و کاملی از آن‌ها داشته باشیم.

۳. اگر ما ارزش شخصی‌‌مان را بر اساس مقایسه با دیگران ارزیابی کنیم، هرگز نمی‌توانیم شادی و رضایت را تجربه کنیم. اگر هدف شما بهتر بودن نسبت به تمام اطرفیان‌تان است، هیچ‌وقت به این هدف نخواهید رسید. برتری نسبت به همه کسانی که پیرامون ما هستند، آن هم در تمام زمینه‌ها غیرممکن است. و مهم‌تر از غیرممکن بودن، این هدف ناخوشایند و نامطلوب است.

یکی از دلایل محبوبیت و جذابیت اشخاص برای دیگران، منحصر‌به‌فرد بودن هر شخصیت است و این یکتایی علاوه بر نقاط قوت، شامل کمبود‌ها و کاستی‌ها نیز می‌شود. رابطه‌های ما وقتی غنی‌تری و پرثمر‌تر می‌شوند که نه تنها به‌دنبال آموزش دادن، بلکه نیازمند یادگیری از اطرافیان نیز باشیم. با داشتن افرادی که می‌توانند به رشد شخصی‌مان کمک کنند، ما قادر خواهیم بود در طول رابطه‌ها پیشرفت بیشتری داشته باشیم و شادی واقعی‌تری را تجربه کنیم.

با آگاهی از این حقایق، چطور می‌توان دست از مقایسه خود با دیگران برداشت؟ با مقایسه خودمان با خودمان.

به‌جای پرسیدن «من چقدر بهتر یا بدتر از فلانی هستم؟»، باید بپرسید «من چقدر از خود ۶ ماه پیش یا یک سال قبلم بهتر هستم؟» ما از فرصت مقایسه می‌توانیم برای ارزیابی میزان رشد، تعداد دستاوردها و فاصله‌ای که با اهداف‌مان داریم، استفاده کنیم.

برای این کار می‌بایست یک خط مبدا را به‌عنوان معیار بررسی در نظر بگیریم و این خط مبدا با ارزیابی بی‌طرفانه، سراسری و دقیق درباره وضعیت فعلی‌مان به‌دست می‌آید. بدون در نظر داشتن نقطه آغازی واقعی، بررسی و مقایسه ما دقیق و صحیح نخواهد بود.

بهترین راه برای بهره‌برداری بیشتر، تبدیل مقایسه درونی به‌صورت تمرینی منظم است. برای این کار می‌توانیم یک بازه زمانی را در نظر بگیریم و در هر دوره، دستاوردها و موفقیت‌های خود را بشماریم؛ به‌عنوان مثال یک‌ بار در هفته، یا حداقل یک بار در ماه.

در ارزیابی‌های شخصی‌مان، نه تنها می‌بایست کارهای فوق‌العاده و شگرفی را که انجام‌ داده‌ایم، در نظر بگیریم؛ بلکه باید چالش‌ها و موانعی را نیز که با آن‌ها مواجه شده‌ایم، بشماریم. مسلما تمام تجربه‌های زندگی خوشایند و مطبوع نیستند؛ اما هر تجربه فرصتی برای رشد و پیشرفت است.

به‌جای تخریب کردن‌های شخصی در مقایسه‌های ناعادلانه و غیرواقعی با دیگران، با تمرکز روی شخص و زندگی خود و با مقایسه وضعیت و شخصیت فعلی‌مان با گذشته، می‌توانیم عادتی را در خود نهادینه کنیم که با تمرین آن به بهبود عزت نفس و اعتماد به نفس ما بیشتر کمک می‌شود. در این پروسه ما علاوه بر داشتن حس حق‌شناسی و سپاس‌گزاری نسبت به داشته‌هایمان و آنچه هستیم، قادر خواهیم شد تا خودمان را بیشتر دوست داشته باشیم و شادی بیشتری را نیز تجربه کنیم.

بیشتر بخوانید:  چرا امروزه بیشتر از گذشته احساس تنهایی می‌کنیم؟


منبع: Skilled at Life

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

صنم وفقی

صنم وفقی

مترجم و دوستدار ادبیات

نظر خودتون رو بنویسید