چطور گذشته و تمام اتفاقاتش را رها کنیم؟ 12 توصیه‌ برای رها کردن گذشته

رها کردن گذشته فراموش کردن گذشته و خاطرات بد

معمولا بعد از هر بار شکست عاطفی یا هر نوع احساس درد و رنج، از خودمان می‌پرسیم چطور می‌توانم گذشته را رها کنم؟ چطور می‌توانم به زندگی عادی قبل از این اتفاق برگردم؟ دو انتخاب کاملا خودآگاه دارید، زندگی کردن در گذشته و رها کردن گذشته؛ تصمیم با شماست که کدام مسیر را برای ادامه‌ی زندگی انتخاب کنید.

توانایی احساس درد یکی از مهم‌ترین عواملی است که ما را به عنوان انسان به هم وصل می‌کند. چون همه‌ی ما به نوعی تجربه‌ی آسیب دیدن و شکست خوردن را داریم چه روحی چه فیزیکی. اما چیزی که ما را از هم متمایز می‌کند، نحوه‌ی کنترل و رهایی از آن احساس است.

متخصصین به این نتیجه رسیدند که وقتی دردهای عاطفی مانع بهبود و التیام شرایط می‌شوند، نشانه‌ی این است که در مسیر رشدمحوری حرکت نمی‌کنیم. یعنی غرق در گذشته و اتفاقات آن هستیم در حالی که باید برای بهبود آن شرایط و تغییر موقعیت تلاش کنیم.

یکی از بهترین راه‌های معالجه‌ی دردها و آسیب‌ها این است که از شرایط و موقعیت‌ها درس بگیریم  و از شکست‌ها پلی برای رسیدن به حال خوب در حال و آینده بسازیم.

فکر کردن به این که «چه اتفاقی باید می‌افتاد» یا «کاش این اتفاق می‌افتاد» باعث می‌شود غرق در خاطرات و احساسات دردناک شویم و توان حرکت به جلو نداشته باشیم.

12 توصیه‌ برای رها کردن گذشته

اگر در حال تلاش برای رها شدن از احساس شکست ناشی از یک تجربه‌ی دردناک هستید اما نمی‌دانید چطور باید شروع کنید و چه کارهایی باید انجام بدهید، خواندن این 12 توصیه، مسیر تاریک پیش رو را برایتان روشن می‌کند تا بهتر بفهمیم چطور گذشته را رها کنیم.

1- یک عبارت تأکیدی مثبت برای خود داشته باشید و هر وقت فکرهای دردناک به سراغتان آمد، با آن جمله خود را رها کنید

صحبت کردن با خودتان هم می‌تواند شما را از سکون و رخوت برهاند و هم برعکس باعث درگیر کردن ذهنتان با افکار منفی شود. اغلب وجود یک عبارت تأکیدی مثبت که بتوانید با کمک آن خودتان را از دردهای عاطفی برهانید می‌تواند به تغییر موود و حال خوبِ شما کمک کند.

یک روانشناس بالینی به نام کارلا مانلی می‌گوید به جای اینکه غرق در جمله‌ی «باور نمیکنم این برام اتفاق بیفته» شوید، سعی کنید یک مانترای مثبت داشته باشید مثل «من خیلی خوش‌شانسم که می‌تونم مسیر جدیدی توی زندگی انتخاب کنم، مسیری که حالم رو خوب کنه»

بیشتر بخوانید:  موزیک مانترای اوم با فرکانس 432 هرتز برای شروع روزی دلپذیر

2- فاصله فیزیکی ایجاد کنید

حتی مردم عادی هم ممکن است توصیه کنند از شخص یا موقعیتی که باعث یک تجربه‌ی شکست و احساس درد شده است، فاصله بگیرید اما این توصیه‌ی روانشناسان برای رها شدن از گذشته هم هست.

طبق گفته روانشناس بالینی درامانی دورواسلا، ایجاد یک فاصله فیزیکی بین خودمان و شخص یا شرایطِ دردناک، می‌تواند به فراموش کردن آن کمک کند. چرا که دیگر احتمال فکر کردن به آن، یادآوری آن و درگیر کردن ذهن با تحلیل آن کمتر می‌شود.

بیشتر بخوانید:  خون آشام عاطفی کیست؟ 7 نشانه برای شناخت آدم های سمی

3- روی خودت کار کن

تمرکز کردن روی خودت خیلی مهم است. باید خودت را بهتر بشناسی تا بتوانی آسیبی که دیدی را بشناسی و کنترل کنی. وقتی که ناخواسته به کسی که به شما آسیب رسانده، چه روحی چه فیزیکی؛ فکر می‌کنید، سریعاً خودتان را به زمان حال برگردانید. سپس به داشته‌هایتان فکر کنید و شکرگذار باشید.

4- تمرین ذهن آگاهی کن

لیزا اُلیورا، تراپیست خانواده و ازدواج معتقد است هر چه بیشتر بتوانیم روی زمان حال متمرکز شویم، تاثیر گذشته و آینده روی ما کمتر می‌شود.

وقتی تلاش می‌کنیم در زمان حال زندگی کنیم و اتفاق‌های گذشته را رها کنیم، آسیب‌های محیطی کنترل کمتری روی ما خواهند داشت. بنابراین با آزادی عمل و ذهن بازتری می‌توانیم درباره‌ی ادامه‌ی زندگی‌مان تصمیم بگیریم.

بیشتر بخوانید:  تکنیک های ذهن آگاهی برای استفاده در موقعیت‌های بحرانی و چالش‌برانگیز

5- با خودت مهربان باش

گاهی درگیر شدن با حوادث گذشته باعث می‌شود احساس گناه کنید و خود را مقصر بدانید. اما بهتر است با خودتان مهربان باشید و به خودتان محبت کنید.

اُلیورا معتقد است در این شرایط سعی کنید همانطور که با یک دوست صمیمی‌تان رفتار می‌کنید با خودتان رفتار کنید. با خودتان مهربان باشید و مسیر زندگی‌تان را با دیگران مقایسه نکنید.

اُلیورا در ادامه می‌گوید آسیب‌ها اجتناب ناپذیر هستند و ممکن است ما نتوانیم مانع وقوع آنها شویم  اما اگر آسیب دیدیم می‌توانیم انتخاب کنیم که با خودمان مهربان باشیم و حال خودمان را خوب کنیم.

چطور گذشته را فراموش کنیم پاک کردن خاطرات بد

6- اجازه دهید افکار منفی نمایان شوند و جریان پیدا کنند

ترس از احساسات منفی باعث می‌شود از آنها دوری کنید اما نگران نباشید، شما تنها نیستید، همه‌ی ما هنگام رها شدن از گذشته چنین احساسی داریم.

دورواسلا معتقد است خیلی وقت‌ها مردم از احساساتی مثل اندوه، خشم، ناامیدی یا ناراحتی هراس دارند و به جای اینکه اجازه بدهند این احساسات خودشان را نشان بدهند سعی می‌کنند آنها را سرکوب کنند. متأسفانه همین کار باعث می‌شود فرآیند رها کردن گذشته سخت‌تر شود.

دورواسلا می‌گوید این احساسات منفی مثل جریان آب هستند. اجازه دهید از ذهنتان سرچشمه بگیرند و از وجودتان خارج شوند. شاید کمی باعث تخریب سلامت روحی شوند اما این دوره‌ی گذار است و حتی جزئی از فرآیند فراموش کردن گذشته است در حالی که سرکوب کردن آنها وضعیت شما را بدتر می‌کند.

بیشتر بخوانید:  ترس چیست ؟ چگونه بر ترس غلبه کنیم ؟ راهکاری برای غلبه بر ترس

7- قبول کنید که شاید دیگران عذرخواهی نکنند

سعی کنید منتظر عذرخواهی از طرف شخصی که به شما آسیب رسانده نباشید چون باعث کُند شدن فرآیند رهایی شما از گذشته می‌شود.

وقتی که غرق در احساس درد هستید بهتر به سلامت روان خود هم فکر کنید و خود را آرام کنید و بپذیرید که آن شخص قصد عذرخواهی ندارد.

8- مراقب خودتان باشید

وقتی که آسیب می‌بینید شاید با خودتان بگویید چیز مهمی نیست اما نباید بی‌تفاوت بود. اُلیورا می‌گوید تمرین کنید که از خود مراقبت کنید تا گامی مثبت در جهت رها کردن گذشته بردارید.

از نظر او مراقبت از خود یعنی برای خود مرز تعیین کنید، نه گفتن را یاد بگیرید، کاری را انجام دهید که باعث لذت و شادی درونی‌تان می‌شود و مهمتر از همه اینکه خودتان را در اولویت قرار دهید.

در ادامه می‌گوید: هر چه بیشتر بتوانیم خودمراقبتی را در زندگی روزانه پیاده کنیم، قدرتمندتر می‌شویم و بهتر می‌توانیم در موقعیت‌های مختلف واکنش نشان دهیم و تصمیم بگیریم. بعلاوه این که در این حالت آسیب‌های محیطی ما را غافلگیر نمی‌کنند.

9- با کسانی معاشرت کنید که از آنها انرژی مثبت می‌گیرید

این نکته ساده و در عین حال قدرتمند به شما کمک می‌کند بسیاری از آسیب ها را مدیریت کنید. نمی‌توانیم تنها زندگی کنیم و از طرفی هم نباید انتظار داشته باشیم در تنهایی مطلق مشکلاتمان را حل کنیم.

مانلی می‌گوید: «بیاین به خودمون اجازه بدیم به عزیزانمون تکیه کنیم چون حمایت اونها یک راه فوق العاده است که نه تنها باعث از بین رفتن انزوا میشه بلکه به ما یادآوری میکنه که چه دارایی‌های با ارزشی توی زندگی داریم.»

بیشتر بخوانید:  ۳ توصیه برای قرار گذاشتن پس از یک دوره تنهایی و چگونگی لذت بردن از آن

10- به خودت اجازه بده در مورد موضوعی که باعث رنجش خاطرت شده صحبت کنی

وقتی درگیر احساسات دردناک هستید یا در موقعیتی هستید که به سلامت روان شما آسیب می‌رساند، به خودتان جسارت بدهید که در مورد آن صحبت کنید. دورواسلا می‌گوید: گاهی دلیل اسیر شدن در گذشته‌ی دردناک این است که مردم احساس می‌کنند نباید در مورد آن صحبت کنند.

گاهی خود آن شخص از صحبت کردن خجالت می‌کشد یا به هر دلیلی راحت نیست و گاهی هم شخصیتی که برای گوش دادن انتخاب کرده، اشتباه است. به همین دلیل دورواسلا پیشنهاد می‌کند یک دوست صمیمی یا تراپیست صبور پیدا کنید که مشتاق شنیدن صحبت‌های شما باشد و با شما همراه شود تا احساس خوبی داشته باشید.

 11- به خودتان اجازه گذشت و بخشش دهید

بهتر است به جای این که منتظر باشید کسی که به شما آسیب رسانده، عذرخواهی کند، قدرت گذشت و بخشش خودتان را تقویت کنید.

داشتن روحیه‌ی بخشش و گذشت برای التیام درد حیاتی است چون به شما کمک می‌کند از احساس خشم، احساس گناه و مقصر بودن، شرم، ناراحتی یا هر احساس دیگری راحت‌تر بگذرید و این باعث آرامش روحی می‌شود.

12- از یک متخصص کمک بگیرید

اگر درگیر رهایی از یک تجربه‌ی بد هستید، بهتر است با یک متخصص صحبت کنید. گاهی پیاده کردن این توصیه‌ها به تنهایی مشکل است و به یک متخصص باتجربه نیاز دارید تا در این پروسه کنار شما باشد و شما را راهنمایی کند.

کلام آخر

برای رهایی از آسیب های گذشته شما باید یک تصمیم آگاهانه برای کنترل موقعیت بگیرید. فراموش نکنید که این فرآیند نیاز به زمان و تمرین دارد. نسبت به خودتان مهربان باشید و از این راه تمرین کنید که چگونه شرایط را بسنجید و موفقیت‌های کوچک را جشن بگیرید.

بیشتر بخوانید:  نوشتار درمانی: با استفاده از کاغذ و خودکار، به رشد شخصیت خود کمک کنید

منبع: Health Line

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

الهام افسری

عاشق نوشتن، کد زدن، تحلیل داده و زندگی پر از ریاضی

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید

error: