۹ راهکار برای خانه تکانی درون و انرژی معنوی

خانه تکانی معنوی و ذهنی برای پاکسازی هاله انرژی

امسال نیز مانند تمام سال‌ها، پیش از ورود به سال جدید با انواع شگرد‌ها و توصیه‌هایی که در اینترنت خوانده‌ بودیم یا دست‌به‌دست به ما رسیده بودند، مراسم خانه تکانی را به سرانجام رساندیم. اما آیا تا به حال درباره خانه تکانی درون و انرژی معنوی شنیده‌اید؟ در این مطلب در نظر داریم تعدادی از بهترین راهکار‌ها را برای پاکسازی و پالایش انرژی معنوی به شما معرفی کنیم تا امسال بتوانید پا را فراتر از نظافت خانه بگذارید و تمیزی را در سطحی متفاوت و جدید تجربه کنید.

طبق سنتی قدیمی، پایان هر سال محیط‌هایی که اغلب در آن‌ها به‌سر می‌بریم، مانند خانه، اتاق، ماشین و محل کارمان را تمیز می‌کنیم. اما چندان اهمیتی به سامان دادن انرژی‌های معنوی خود نمی‌دهیم، انرژی‌هایی که راکد و ایستا باقی‌ مانده‌اند یا دچار درهم‌ریختگی و آشفتگی هستند.

در ادامه با برخی از پیشنهادها در زمینه‌ی پالایش هاله‌ی انرژی و درون خود آشنا می‌شوید، قسمتی از بدن‌تان که شاید لزوما آن را نمی‌بینید؛ اما وجودش را هم شما و هم دیگران حس می‌کنند. پس با دنبال کردن این پیشنهادات، پا به‌ پای شکوفه‌هایی که روی درختان می‌‌شکفند، طراوت خود را پیدا کنید.

۱. محیطی را که در آن به‌سر می‌برید مرتب کنید و از زیبایی، پاکی و جذابیت آن مطمئن شوید

تا به حال دقت کرده‌اید با ورود به اتاقی مرتب و منظم، چطور احساسی از آرامش، شادی و خوش‌بینی را تجربه می‌کنیم؟

سامان دادن به محیط فیزیکی که در آن هستید، به شکلی که مطبوع و دنج به‌ نظر برسد، تاثیری شگرف بر حالت روحی شما خواهد گذاشت. بیشتر افرادی که درون‌گرا و شهودی هستند، حساسیت بالایی دارند. از آنجا که این دسته از افراد نسبت به محیط پیرامون خود بیشتر واکنش نشان می‌دهند، کارهایی از قبیل خلاصی از چیزهایی که دوست‌شان ندارند، تعمیر وسایل خراب و حتی پرداخت هزینه‌های زیاد برای تهیه کالایی زیبا مانند گل‌های تازه می‌تو‌اند در پالایش انرژی آن‌ها موثر باشد.

۲. در کافه‌ای روباز با یکی از دوستان‌‌تان قرار بگذارید و یک‌دیگر را بخندانید

پس از گذراندن فصل سرد در فضا‌های بسته، بهار فرصتی مناسب است تا در محیط‌‌های باز وقت بگذرانیم. از شادی و حال خوبی که بر انرژی شما چیره می‌شود، مانند شکوفه‌های بهاری استفاده کنید. با دوستان خود جمع شوید، درباره‌ی مسائل مختلف صحبت کنید و خنده و شوخی را در کنار آن از خاطر نبرید.

۳. ذهن‌تان را خانه تکانی کنید

اگر در چرخه‌ای از الگوهای منفی ذهنی گیر افتاده‌اید، تارهای عنکبوت را از مغز خود پاک کنید و برخی از آن اندیشه‌‌های استرس‌زا را که بودن‌شان هیچ لطفی ندارد، با یک مانترای شخصی بزدایید؛ به‌عنوان مثال با خود تکرار کنید «بالاخره، به نحوی اوضاع بر وفق مراد من خواهد شد».

کتاب‌های مثبت‌نگر و شادی‌آور بخوانید و در اخبار، ماجراهایی را دنبال کنید که به شما احساسی خوب می‌دهند و ایمان‌تان را به انسانیت حفظ می‌کنند. حتی می‌توانید به یکی از دوستان خود پیام دهید و از او بپرسید بهترین اتفاق هفته اخیرت چه بوده است. با خانه تکانی ذهن، به‌ زودی احساس شادی و امیدواری بیشتری را حس می‌کنید.

۴. آهنگ‌هایی با حال‌و‌هوای شاد و مثبت گوش دهید

برای بهار پلی لیستی از آهنگ‌های شاد درست کنید که به شما حس ماجراجویی، فراغ بال و قدرت می‌دهند. شاید آهنگ‌های پاپ و راک کلاسیکی که همیشه گوش می‌دادید یا حتی آهنگ‌های جدیدی که لبخند روی لب‌هایتان می‌‌آورد و گام‌های شما را با انرژی و شادی همراه می‌کنند، بتوانند گزینه‌هایی عالی برای پلی لیست بهاری باشد. فراموش نکنید که موسیقی تاثیر قوی و انکارناپذیری روی انرژی دارد.

۵. هر هفته انرژی‌های منفی را از محیطی که در آن به سر می‌برید، دور کنید

پاکسازی محیط زندگی از انرژی‌های منفی عادت بسیار خوبی است که می‌توانید آن را بعد از نظافت فیزیکی انجام دهید. برای این منظور می‌توانید از برگ‌های گیاه «مریم گلی» یا اسانس آن، زنگوله یا رایحه‌درمانی بهره ببرید. پیرامون محیط خود قدم بزنید و از دود، صدا و رایحه برای پاکسازی انرژی‌های منفی استفاده کنید. در برخی قسمت‌ها که حس می‌کنید انرژی منفی بیشتری انباشته شده، مانند اطراف تخت و میز کار و همچنین در نواحی که انرژی راکد و ایستا مانده است، مانند گوشه‌ها یا کمد، ظرف محتوی مریم گلی را بیشتر تکان دهید، اسپری مایع رایحه‌درمانی را بیشتر بیافشانید یا زنگوله‌ را محکم‌تر به صدا درآورید.

حین انجام این حرکات، با خود روی مانتراهایی مانند «من انرژی‌های مثبت را به این خانه دعوت می‌کنم» یا «آرامش و عشق در این خانه جریان دارد»، تمرکز کنید. پس از پاکسازی متوجه خواهید شد که تا چه میزان انرژی معنوی خود را شادمانه‌تر، سبک‌تر و پرآرامش‌تر تجربه می‌کنید.

۶. سلامت زندگی کنید

تعهد دوباره به شیوه‌های زندگی سالم در فصل جدید می‌تواند به شما کمک کند تا احساس توازن و خردمندی بیشتری داشته باشید و انرژی شما متعادل‌تر، قوی‌تر و آرام‌تر باشد. شب‌ها زود به رختخواب بروید و به اندازه کافی، نه کم و نه زیاد، بخوابید. هفته‌ای یک بار در کلاس‌های یوگا شرکت کنید و آخر هفته‌ها با دوستان خود قرار بگذارید. در بهار، هرچه رفتارهای روزمره‌ی خود را به معیارهای تندرستی و سلامت نزدیک‌تر کنید، پایه‌های انرژی شما برای اوج گرفتن، مستحکم‌تر می‌شوند.

۷. کاری انجام دهید تا شما را از محیط امن خود بیرون بکشد

آیا کاری هست که شما را به خود دعوت می‌کند؛ اما شما هنوز اطمینان کافی برای انجام آن را ندارید؟ شاید این کار شرکت در کلاس‌های رقص یا بازیگری، یا سفری به خارج از کشور باشد که همیشه آرزوی آن را داشته‌اید.

معمولا رویاهایی که از همه به قلب ما نزدیک‌تر هستند و آن را بیشتر به تپش وامی‌دارند، همان‌هایی به‌شمار می‌روند که بیرون از محیط امن ما قرار گرفته‌اند. برخی از ما با نگاه به گذشته‌ی خود درمی‌یابیم که اساسی‌ترین تجربه‌های ما را آن دسته از کارهایی شکل داده‌اند که پیش از انجام‌شان نه از چگونگی مسیر و نه از موفقیت خود اطمینان داشته‌ایم.

در این بهار، در راه رسیدن به رویاهایتان تصمیمی مخاطره‌آمیز و صحیح بگیرید. بهار فصل طبیعی زایش و آغاز‌های جدید است؛ پس به تولد بخشی جدید از خودتان بیاندیشید.

۸. زمانی را در طبیعت سپری کنید

طبیعت ظرفیت و توان زیادی در پاکسازی انرژی‌های شخصی دارد. به‌ همین دلیل نیز افراد پس از پیاده‌روی در پارک محله یا نشستن در نزدیکی رودخانه، آرامش و تمرکز بیشتری را در خود حس می‌کنند. اگر در شهر زندگی می‌کنید و نمی‌توانید هر روز، زمانی را در طبیعت بگذارنید، گیاهان آپارتمانی بخرید؛ چراکه حتی اندکی فضای سبز نیز می‌تواند تاثیرات زیادی را به‌ بار آورد. طبیعت به تعادل انرژی شما کمک می‌کند و وقتی شما توازن بیشتری را حس کنید، آسان‌تر می‌توانید از موقعیت‌های چالش‌برانگیزی که در آینده آن‌ها را تجربه خواهید کرد، عبور کنید.

۹. با بخشیدن خود، یاد و خاطره‌ای را در گذشته رها کنید

آیا با خواندن این عبارت، بلافاصله چیزی به ذهن شما خطور کرد؟ آیا در گذشته چیزی وجود دارد که از بابت آن شرمنده‌ هستید؟ و این در حالی است که شما تمام تلاش خود را برای کنترل آسیب‌های ناشی از آن انجام داده بودید و درس‌های بسیاری از آن گرفته‌اید؟ شاید درس بعدی که در این‌باره باید آن را یاد بگیرید، بخشیدن خودتان باشد.

با انجام این مراسم آیینی، خود را ببخشید: دفتری بردارید و هر آنچه را که در قلب خود راجع به آن وضعیت حس می‌کنید، بنویسید. تمام پشیمانی‌ها و تغییرات مثبتی را که پس از آن وضعیت تجربه‌ کرده‌اید، یادداشت کنید. سپس کاغذ را به تکه‌های بسیار ریز پاره و در جایی امن و ایمن دفن کنید. می‌توانید کاغذها را در حیاط یا پارک، زیر چند سانتی‌‌متر خاک که با انگشتان خود آن را حفر کرده‌اید، دفن کنید یا زیر قطعه سنگی قرار دهید.

پس از برگزاری این مراسم آیینی شخصی، تصمیم بگیرید تا با گام‌های محکم ، احساسات شرم‌آور خود را پشت سر بگذارید.

بیشتر بخوانید:  سه افسانه در مورد خوشبختی که باعث بدبختی ما می‌شود

منبع: mindbodygreen

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

صنم وفقی

صنم وفقی

مترجم و دوستدار ادبیات

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

2 دیدگاه

نظر خودتون رو بنویسید

error: