با 9 گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا آشنا شوید

گیاه آپارتمانی

خیلی از اوقات بخاطر استرس و دغدغه‌های بیشمار روزانه از یه نکته‌ی مهم غافل میشم. از کیفیت هوای خونه. شاید اصلا برامون مهم هم نباشه، با خودمون بگیم خب که چی؟ اما جالبه بدونید که حضور آلاینده‌های خطرناک در محیط خونه، یکی از 5 خطر اصلی برای سلامتی انسان به شمار میره. زمانی که خونه از تهویه‌ی مناسبی برخوردار نباشه این آلاینده‌ها افزایش چشمگیری دارند.

خوشبختانه دانشمندان ناسا برای این مشکل تحقیقات بسیاری انجام داده‌اند و سرانجام راهکاری پیدا کرده‌اند. راهکاری بسیار ساده که هر کسی می‌تونه از اون استفاده کنه: گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا. بله، به همین راحتی..

چرا کیفیت هوای خونه مهمه؟

کیفیت هوای محیط خیلی خیلی مهم میشه وقتی بدونیم که افراد بیش از 90 درصد از وقت خودشون رو در محیط‌های بسته می‌گذرانند. مبلمان، اثاثیه‌ی منزل، مصالح ساختمانی و محصولات تمیزکننده می‌توانند انواع مختلفی از ترکیبات سمی مانند فرمالدئید را منتشر کنند. خب چیزی که مشخصه این ترکیب‌های سمی برای سلامتی انسان خطرناکه. البته آلودگی هوا در داخل خونه ممکنه توسط گرده‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها نیز ایجاد بشه.

گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا چگونه هوای خونه رو تمیز می‌کنند؟ در حقیقت گیاهان باعث جذب دی اکسید کربن می‌شوند. علاوه براین می‌توانند برخی از ذرات معلق در هوا رو نیز به خود جذب ‌کنند سپس این ذرات از طریق فتوسنتز به اکسیژن تبدیل می‌شوند.

من نمی‌تونم از گل و گیاه مراقب کنم!

ممکنه با خودتون بگید که دست من اصلا به گل و گیاه نمیره. یا هر چی گل جدید می‌گیرم، بعد یه مدت خشک و پژمرده میشه. و در آخر شاید به این نتیجه برسید که اصلا منو چه به گل و گیاه.

نگران نباشید. شما تنها نیستید. منم در ابتدا همینطور بودم. با خودم فکر می‌کردم که اصلا دستم به گل و گیاه نمیره. اما کم کم گل‌های جدیدی به خونه‌م اضافه کردم. با گذشت زمان، وقتی متوجه شدم به خوبی میتونم از گل‌ها مواظبت کنم، این پیش داوری نادرست از ذهنم ناپدید شد. و حالا به نظرم بهتر از هر کسی دیگه‌ای میتونم از گیاهان آپارتمانی خودم نگهداری کنم.

 فراموش نکنید که بعضی از گیاهان آپارتمانی به مراقبت کمی نیاز دارند و بسیار مقاوم هستند. به معنایی دیگر، شما باید خیلی خیلی تلاش کنید تا بتونید اونها رو بُکشید.

هر نوع گیاه آپارتمانی، به یک شرایط بخصوص نیاز داره. البته منظورم این نیست که ما باید ساعت‌ها در مورد یک گیاه بخونیم تا سرانجام بتونیم به خوبی ازش مراقبت کنیم. خوشبختانه، به لطف اینترنت، فقط کافیه نام گیاه مورد نظرمون رو سرچ کنیم و به صورت خلاصه در مورد شرایط نگهداری اون، یه سری اطلاعات کلی کسب کنیم. مثلا به چه میزان آبیاری و نور خورشید نیاز داره.

تعویض گلدان

اگه گلدان‌ها خوشگل نباشه، یا گلدان فعلی برای گیاه کوچیک باشه، باید گلدان رو عوض کنیم. گلدان جدید رو دو و نیم سانتیمتر بزرگتر از گلدان قدیمی انتخاب کنید. مطمئن شوید که گلدان جدید به اندازه‌ی کافی سوراخ برای خروج آب اضافه داره.

 در کف گلدان مقداری خاک بریزید سپس با احتیاط گیاه رو از گلدان قدیمی خارج کنید و در گلدان جدید قرار بدید. در فضای خالی اطراف خاک بریزید. در قدم بعد با دست خاک اطراف ساقه را محکم کنید تا گیاه مستحکم شود. در پایان به گیاه آب کافی دهید و مطمئن شوید که آب اضافه از زیر گلدان خارج می‌شود.

و اکنون این شما و گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا:

گیاهان آپارتمانی

1- گل داودی

در تحقیقات ناسا مشخص شد گل داودی در تصفیه‌ی هوا یه قهرمان بینظیره. این گل خیلی ارزونه و در اغلب گلفروشی‌ها پیدا میشه.

گل داودی چه آلاینده‌هایی رو از هوا پاک میکنه؟ آلاینده‌هایی مثل آمونیاک، بنزن، فرمالدئید و زایلن.

گل آپارتمانی

2- گیاه عنکبوتی یا گندمی

عنکبوتی یک گیاه آپارتمانی مقاوم به شمار میاد و نگهداری از اون بسیار آسونه. برای همین گیاه عنکبوتی یا گندمی بهترین انتخاب برای افرادی‌ست که در پرورش گل و گیاه مبتدی هستند. گندمی به نور غیر مستقیم خورشید نیاز داره و بین هر نوبت آبیاری به خاک اجازه دهید تا کاملا خشک شود.

گیاه عنکبوتی توانایی جذب آلاینده‌هایی مثل فرمالدئید و زایلن رو داره.

بیشتر بخوانید:  با 8 گیاه که زندگی شادی در حمام و سرویس بهداشتی خواهند داشت آشنا شوید

گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا

3- دراسنا

در سراسر جهان بیش از 40 گونه از گیاه دراسنا وجود داره. دراسنا شاخ و برگ‌های بلندی داره. رنگ برگ‌های این گیاه سفید، کرم یا قرمز هستند. فراموش نکنید که گیاه دراسنا برای حیوانات خانگی مثل سگ ها و گربه‌ها سمی‌‌ست. پس اگر حیوان خانگی دارید این گیاه رو اصلا نخرید.

این گیاه باعث پاکسازی آلاینده‌هایی همچون بنزن، فرمالدئید، ترشیلا اتیلن و زایلن از هوای خونه میشه.

گیاهان تولید کننده اکسیژن

4- فیکوس

در حقیقت فیکوس یه درخته که در جنوب شرقی آسیا پیدا می‌شود. البته  زمانی که فیکوس در داخل خونه رشد می‌کنه، میتونه به ارتفاعی حدود 60 سانتیمتر تا 3 متر برسه. فیکوس گیاهی بسیار مقاوم محسوب میشه و به مراقبت کمی نیاز داره. گیاه فیکوس عاشق نور غیرمستقیم خورشید است.  بین هر نوبت آبیاری، باید خاک گیاه خشک باشه و سپس آبیاری بشه.

همچنین شما میتونید گیاه فیکوس رو در اواخر بهار از گلدان خارج کنید و در باغجه بکارید. سپس در اواخر تابستان و قبل از شروع سرما به داخل خونه منتقل کنید. البته در فصل تابستان، فیکوس باید در سایه کاشته بشه.

 این گیاه توانایی جذب آلاینده‌هایی همچون بنزن، فرمالدئید و تری‌کلرواتیلن رو داره.

گیاه آپارتمانی

5- اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم در مقایسه با دیگر گیاهان این لیست، اندازه‌ی کوچکتری داره. شرایط نگهداری این گیاه آپارتمانی نسبتا آسونه. گیاه اسپاتی فیلوم خودتون رو در سایه قرار دهید. خاک این گیاه باید همیشه مرطوب باشه. البته خاک مرطوب به این معنی نیست که گیاه رو بیش از حد آبیاری کنید.

در تابستان نیز گیاه اسپاتی فیلوم شروع به گلدهی می‌کند. در فصل گلدهی، بهتره در اتاق خواب چندین گیاه اسپاتی فیلوم قرار ندهید، چون در فصل گلدهی و انتشار بیش از حد گرده‌ها ممکنه باعث ایجاد حساسیت در اعضای خانواده بشه.

اسپاتی فیلوم در تصفیه هوا بسیار حرفه‌ای عمل میکنه و میتونه آمونياك، بنزن، فرمالدئيد و تری‌کلرواتیلن رو جذب کنه.

گیاهان آپارتمانی

6- سرخس برگ شمشیری

این گیاه آپارتمانی عاشق رطوبت بالا و مکانی خنک است. سرخس به نور غیرمستقیم و خاکی همیشه مرطوب نیاز داره. هر روز یا دو روز یکبار خاک گلدان را چک کنید و در صورت نیاز به گیاه آب دهید. همچنین ماهی یکبار نیز گلدان سرخس رو کاملا سیراب کنید.

گیاه سرخس می‌تونه فرمالدئید و زایلن را جذب و هوای خونه رو تصفیه کند.

بیشتر بخوانید:  5 گیاه آپارتمانی که با نور کم رشد می‌کنند

گل آپارتمانی

7- سانسوریا

زبان مادرشوهر یا سانسوریا، یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده‌ی هوا به حساب میاد. این گیاه بسیار بسیار مقاومه و به ندرت خشک و پژمرده میشه.

سانسوریا به نور مستقیم خورشید نیاز داره و خاک نسبتا خشک رو ترجیح میده. این گیاه رو بیش از حد آبیاری نکنید، هر وقت که خاک گلدان خشک شد، بدونید که وقت آبیاری فرا رسیده.

این گیاه دوست داشتنی و زیبا برای تصفیه هوای خانه بسیار سودمنده و باعث جذب آلاینده‌های مضری همچون: تری‌کلرواتیلن، بنزن، فرمالدئید و زایلن میشه.

گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا

8- اریکا

در میان گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا، اریکا یه قهرمان بینظیر به شمار میاد. این گیاه استوایی؛ به خوبی هوای محیط خونه رو تصفیه میکنه و باعث ازبین رفتن آلاینده‌های مضری مثل بنزن، فرمالدئيد و تری‌کلرواتیلن میشه.

اریکا به نور غیرمستقیم احتیاج داره و پنجره‌های جنوبی بهترین مکان برایش به حساب می‌آید. بین دو نوبت آبیاری به خاک زمان اجازه دهید تا خشک بشه و سپس آبیاری کنید. یادتون باشه گیاه اریکا بسیار به رطوبت علاقه داره، پس حتما روزی یک بار تمام برگ‌های گیاه رو به خوبی اسپری کنید.

نگهداری از گیاه اریکا چندان آسون نیست. قبل از خرید این گیاه، در مورد شرایط نگهداریش به صورت مفصل مطالعه و سپس این گیاه دوست داشتنی رو به خونه‌تون دعوت کنید.

جالبه بدونید حیوانات خانگی به گیاه اریکا علاقه‌ی شدیدی دارند. حضور گیاه اریکا در محیط خونه برای سلامتی اعضای خانواده بسیار مفیده. علاوه بر این حضور یک گیاه استوایی باعث انتقال یه حس خوب به محیط اتاق یا پذیرایی میشه.

گیاهان آپارتمانی

9- آلوئه ورا

برگ‌های گیاه آلوئه ورا منبعی سرشار از ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، اسیدهای آمینه و سایر ترکیبات مفید است. همچنین برگ‌های این گیاه دارای خواص ضد باکتری و ضد التهاب است. خیلی از ما در مورد خواص دارویی برگ آلوئه ورا خبر داشتیم اما جالبه بدونید این گیاه مقاوم باعث بهبود کیفیت هوای خونه میشه. بطور مثال آلوئه ورا توانایی جذب عنصر مضر فرمالدئید رو داره.

آلوئه ورا عاشق نور زیاده. البته فراموش نکنید که آفتاب سوزان ظهر تابستان موجب سوختگی برگ‌ها میشه. آلوئه ورا از آب زیاد تنفر زیادی داره. در اغلب موارد، آبیاری زیاد علت اصلی پوسیدگی این گیاه به شمار میره. برای آبیاری هر زمان که خاک گیاه خشک شد، میتونید گلدان رو آبیاری کنید.

بیشتر بخوانید:  راهنمایی ساده برای ساختن عادات مثبت در سال جدید


منبع: greatist

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. علاقمند به طبیعت، خونه و موسیقی

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید