فواید گیاهخواری برای سلامتی

فواید رژیم گیاهخواری

رژیم گیاهخواری اگر به دقت برنامه‌ریزی و چیده شود، می‌تواند در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن رایج بسیار موثر باشد و در عین حال تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن شما را برای عملکردی فعال و پایدار تامین کند.

همچنین طبق تحقیقات انجمن رژیم‌ غذایی آمریکا، خطر ابتلا به چاقی در گیاهخواران کمتر از دیگران است و دلیل این موضوع را میزان بسیار کم چربی‌های اشباع و کلسترول در رژیم‌های غذایی آن‌ها تشخیص داده‌اند. البته برنامه‌ریزی رژیم‌ گیاهخواری اهمیت زیادی دارد تا بدن شما بتواند تمام مواد غذایی مورد نیاز خود را در سطح لازم دریافت کند.

سلامت قلب

گیاهخوار، همان‌طور که از نامش پیدا است، به کسی گفته می‌شود که از خوردن گوشت قرمز، ماکیان و ماهی در رژیم غذایی خود پرهیز کند. وگان‌ها نیز که زیرگروهی از گیاهخواران محسوب می‌شوند، شامل کسانی هستند که علاوه بر اجتناب از خوردن انواع گوشت، محصولات حیوانی مانند شیر، پنیر و تخم مرغ را نیز مصرف نمی‌کنند.

از نظر انجمن رژیم آمریکا رژیم‌های گیاهخواری نه تنها می‌توانند مواد غذایی لازم بدن را به‌طور کافی تامین کنند؛ بلکه علاوه بر آن در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مزمنی مانند فشار خون، دیابت نوع دوم و بیماری سرخرگ کرونری (بیماری قلبی) نیز موثر هستند. این انجمن متذکر شده است که به‌‌صورت کلی گیاهخواران میزان کلسترول بد و فشار خون پایین‌تری دارند که این موضوع موجب کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن می‌شود.

طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۱۴ در «مجله تغذیه» منتشر شد، گیاهخواران با رژیم‌های طولانی مدت از ظرفیت آنتی اکسیدان بهتری نسبت به همه‌چیز‌خواران سالم برخوردار هستند که همین امر به‌شدت خطر ابتلا به بیماری سرخرگ کرونری را کاهش می‌دهد و موجب سلامتی عمومی بدن می‌شود.

پیشگیری از سرطان

علاوه بر بیماری‌های قلبی، طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۱۳ در «مجله واگیر‌شناسی سرطان، نشانگر زیستی و پیشگیری» منتشر شد، رژیم‌های گیاهخواری فرد را در مقابل ابتلا به سرطان نیز محافظت می‌کند.

محققان ۶۹۱۲۰ نمونه مطالعاتی ابتلای سرطان را از میان شرکت‌کنندگان آزمودند و متوجه شدند که رژیم‌های وگان، افراد را در برابر سرطان‌های مخصوص زنان و همچنین سرطان‌های مشترک بین دو جنسیت مصون نگه می‌دارد. گیاهخوارانی که لبنیات و تخم مرغ نیز مصرف می‌کنند، طبق یافته‌های محققان از ایمنی زیادی در برابر ابتلا به سرطان‌های گوارشی برخوردار هستند.

انجمن رژیم غذایی آمریکا در این باره اعلام کرده است که مصرف زیادتر فیبر و مواد شیمیایی گیاهی و مصرف کمتر چربی اشباع و کلسترول از فاکتورهای موثر در تاثیرات پیشگیرانه سرطان در افراد گیاهخوار هستند.

بیشتر بخوانید:  زردچوبه ادویه شفابخش و رازهای شادی از زبان دکتر سانجای گوپتا

فیبر، وزن بدن و باروری

سرویس اطلاع‌رسانی اینترنتی مدلاین پلاس متذکر شده است که رژیم‌های گیاهخواری معمولا از فیبر بالاتری برخوردار هستند. طبق مقاله‌ای که در سال ۲۰۰۹ در «مجله بررسی‌های تغذیه» منتشر شد، افراد با مصرف روزانه بالای فیبر در وعده‌های غذایی خود، به‌طرز چشمگیری کمتر در معرض ابتلا به بیماری‌ قلبی، سکته، فشار خون، انواع دیابت، اختلالات گوارشی و چاقی هستند.

همچنین طی مقاله‌ای که در سال ۲۰۱۰ در «مجله آمریکایی تغذیه بالینی» منتشر شد، رژیم‌ گیاهخواری با شاخص توده بدنی کمتر و نسبت پایین‌تر چاقی در کودکان مرتبط است. علاوه بر این‌ها، مواد غذایی که در رژیم گیاخواری مصرف می‌شود در بهسازی باروری و کیفیت زندگی نیز موثر هستند.

پرهیز از کمبودهای معمول در رژیم‌ گیاهخواری

یکی از کلیدهای اساسی رژیم گیاهخواری موفق، برنامه‌ریزی دقیق آن است تا بدین وسیله از کمبودهای بالقوه‌ مواد مغذی که در میان گیاهخواران رایج است، جلوگیری شود. طبق تحقیقات دانشگاه براون، کمبود‌های مواد مغذی رژیم‌ گیاهخواری بیشتر شامل پروتئین، کلسیم، آهن، ویتامین B12 و ویتامین D می‌شود و دلیل این موضوع آن است که این مواد مغذی در مواد غذایی رژیم‌های گیاهی کمتر وجود دارند. اگرچه تعدادی از غذاهای رژیم گیاهخواری از مواد مغذی مانند کلسیم و ویتامین B12 غنی هستند؛ اما مکمل‌های روزانه می‌توانند جای خالی دیگر مواد مغذی مورد نیاز بدن را پر کنند.

بیشتر بخوانید:  چه غذایی باید بخوریم؟ انتخاب غذای مناسب


منبع: Live Strong

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

صنم وفقی

صنم وفقی

مترجم و دوستدار ادبیات

نظر خودتون رو بنویسید