از شغلم متنفرم! نشانه‌های شغل سمی و اتفاقی که برای بدن‌تان می‌افتد

من از شغلم متنفرم

میدونی وقتی از شغلت متنفری چه اتفاقی برای بدنت میفته؟ یک شغل سمی به روش های مختلفی می‌تواند به شما آسیب برساند. هر کسی ممکن است روزهای بدی در محل کار داشته باشد اما نشانه‌هایی وجود دارد که با دیدن آنها می‌توانید از داشتن یک هفته‌ی بد در محل کار که منجر به استرس و ضعف بی پایان کاری میشود و سلامتی شما را به خطر میندازد، جلوگیری کنید. تعداد زیادی از مردم آمریکا در مشاغل سمی به دام افتاده‌اند، مشکلی که هم  کارمندها و هم کارفرماها باید بیشتر آن را جدی بگیرند.

جفری فِفِر[1] استاد رفتار سازمانی در دانشگاه استنفورد که کتاب «مردن برای چک حقوق»[2] را تالیف کرده، طی تحقیقات خود به این نتیجه رسید که مدیریت ضعیف در شرکت‌های امریکایی بیش از هشت درصد هزینه‌های سالانه مربوط به سلامت افراد را تشکیل میدهد و هر سال 120000 مرگ اضافی به همراه دارد.

ممکن است بدن شما زودتر تشخیص دهد که شغل تان مقصر اصلی استرس شماست و برایتان هشدارهایی بفرستد که حالتان خوب نیست.

9 نشانه داشتن یک شغل سمی

1- نمیتوانید بخوابید

یک روانشناس بالینی به نام مونیک رینولدز میگوید: «بیشتر وقتها اولین چیزی که میشنویم در مورد شبهای بیخوابی است. مردم میگویند نمیتوانند بخوابند چون ذهن آنها درگیر است. در میانه شب از خواب بیدار میشوند و به کارهایی که باید انجام دهند فکر میکنند.»

چند شبِ پراکنده بیخوابی خیلی مسئله بزرگی نیست اما اگر تبدیل به یک الگو شود، ممکن است علامتی از این باشد که شغلی شما سمی است و در حال آسیب رساندن به شما. رینولدز میگوید: «اگر این بیخوابی مربوط به کار است پس نشانه این میتواند باشد که چیزی در محل کار نامتعادل است.»

بیشتر بخوانید: برای بهبود کیفیت خواب، در معرض نور صبحگاهی خورشید قرار بگیرید

2- دچار سردرد میشوید

عضلات شما بدن‌تان را در مقابل آسیب‌های محیطی محافظت میکنند. طبق گفته انجمن روانشناسی امریکا، وقتی محل کار را مثل یک محدوده خطرناک میبینید عضلات شما به شدت آسیب میبینند. تنش های مزمن در گردن، شانه‌ها و سر ممکن است نشانه‌ی میگرن و سردردهای شدید باشد.

رینولدز میگوید: «استرس علائم فیزیولوژیکی ایجاد میکند که به صورت درد در قسمت‌های مختلف بدن آشکار میشوند.»

3- دچار بدن درد میشوید

وقتی شغل شما سمی باشد مثل این است که پشت میز کارتان با یک ببر وحشی در حال جنگیدن هستید. تحت تاثیر چنین حسی مغز شما بدن‌تان را با آدرنالین و دیگر هورمون‌های استرس پر میکند.  ظبق گفته رینولدز: سیستم عصبی ما در یک شغل سمی همواره تحریک پذیر است. همواره منتظر و آماده واکنش نشان دادن به رفتار ناخوشایند یک همکار یا مدیر هستیم.

4- سلامت روان و ذهن شما آسیب می‌بیند

طبق یادداشت‌های رینولدز افزایش استرس میتواند مسائل سلامت ذهن و روان موجود را تشدید کند، فردی که در یک محیط کار سمی است امکان دارد مضطرب‌تر شود، این اضطراب آستانه رسیدن به تنش عصبی را تشدید خواهد کرد.

اگر حس میکنید مدیرتان همواره منتظر گیر دادن به شماست، هزینه این حس را ذهن و روان شما خواهد داد. تحلیل 279 تحقیق و بررسی در سال 2012 ادراک ناعادلانه سازمانی را با شکوه‌های سلامت کارمندان مثل پرخوری و افسردگی مرتبط دانست. کوین کلووی مدیر دایره تحقیق یک مرکز روانشناسی در دانشگاه ماری کانادا گفت رفتار ناعادلانه در محیط کار میتواند منشا استرس بسیار زیاد و غیرنرمالی در ما انسان‌ها شود.

او در ادامه گفت بی عدالتی یک محرک تنش زا و سمی است چون از درون ما را تخریب میکند. وقتی شما ناعادلانه با من رفتار میکنید به شان و منزلت من به عنوان یک انسان حمله میکنید- در واقع میخواهم بگویم من مستحق رفتار غیر عادلانه نیستم یا اینکه مثل بقیه با من رفتار نشود.

بیشتر بخوانید: بهار را به محیط کار خود بیاورید: با پنج تغییر تازه و کاربردی

5- بیشتر از قبل احساس ناخوشی و بیماری میکنید

اگر دائم سرما میخورید چه احساسی در مورد شغل‌تان خواهید داشت. تحقیقات بسیار زیادی نشان میدهد استرس شدید میتواند سیستم ایمنی را ضعیف و شما را مستعد بیماری کند.

بیشتر بخوانید: چرا تنفس بهترین عامل دفاعی در برابر استرس است؟ تمرین‌های تنفس برای کاهش استرس

6- میل جنسی‌تان کاهش می‌یابد

این که چطور وقت میگذرانید بازتاب این است که ارزش های شما چیست. وقتی درگیری‌های شغلی‌تان را با خودتان به خانه می‌آورید، رابطه شما قطعا آسیب خواهد دید. انجمن روانشناسی امریکا یادآور میشود که زنان مجبور هستند در راس پیشرفت شخصی و تعهدات مالی با استرس شغلی مقابله کنند، این میتواند میل جنسی آنها را کاهش دهد. برای مردها، این استرس شدید میتواند باعث کاهش تولید تستوسترون شود که به نوبه خود میل جنسی را کاهش میدهد.

رینولدز میگوید: «باید میزان معینی آرامش وجود داشته باشد تا احساس برانگیختگی جنسی ایجاد و افزایش یابد. علاوه براین عامل زمان هم مطرح است. برخی افراد میگویند وقت کافی برای برقراری رابطه ندارند.»

بیشتر بخوانید: از کاهش استرس تا افزایش لذت با 5 حرکت یوگا

7- همواره احساس خستگی میکنید

یک خستگی عمیق در شما ایجاد میشود که باعث احساس ضعف میشود و خوابیدن و استراحت آخر هفته آن را درمان نمیکند. آقای پففر معتقد است: مشاغل سمی میتوانند یک چرخه ایجاد کنند که ما را می بلعد. احساس خستگی و درهم شکستگی میکنید، تا دیر وقت مشغول کار هستید چون احساس سردرگمی میکنید.

بیشتر بخوانید: 5 درس مهم و ساده از سادگورو برای تغییر درونی

8- وضعیت شکم و معده‌تان به هم میریزد

سوهاضمه، یبوست و نفخ میتوانند مربوط به استرس شوند چون استرس روی عمل هضم و کارکرد معده و روده اثر میگذارد و میتواند باکتری‌های روده را تغییر دهد که این موضوع روی حال عمومی فرد تاثیرگذار است.

کلووی میگوید: «به همین دلیل است که وقتی ناراحت هستید احساس سوزش و درد معده دارید. چرا که خودش این وضعیت را وقتی دچار یک شغل سمی بوده تجربه کرده است.

او تعریف می‌کند: بعد از حدود شش ماه هر یکشنبه ظهر احساس درد در معده توجهم را جلب کرد. و این درد درست زمانی شروع میشد که داشتم فکر میکردم صبح دوشنبه سرکار چه وظایفی دارم و این یعنی ارتباط درد و شغلم. وقتی که از کار استعفا دادم همه علائم از بین رفت.»

9- اشتهای شما تغییر میکند

اشتهای شما به شدت بستگی به وضعیت ذهنی شما دارد. طبق اسناد مرکز بهداشت هاروارد، تحت استرس شدید واکنش فیزیولوژیک شما ترشح آدرنالین است، که به بدن شما میگوید عمل هضم را متوقف مند تا ما را از خطری که حس کرده محافظت کند. تحت استرس طولانی مدت غدد فوق کلیوی کورتیزول ترشح میکنند، هورمونی که میتواند گرسنگی شما را افزایش دهد. وقتی شغل شما باعث اضطراب طولانی مدت میشود، ممکن است برای آرام شدن به غذا خوردن روی آورید.

هاروارد همچنین گزارش میکند که خوردن غذاهای قندی میتواند واکنش‌های مربوط به استرس را کاهش دهد به همین دلیل اغلب به عنوان غذاهای راحت شناخته میشوند اما یک عادت غذایی ناسالم است که بهتر است از آن دوری کنید.

بیشتر بخوانید: 14 روش برای تمرین آگاهانه غذا خوردن

برای مبارزه با این مشکل چه کاری میتوانید انجام دهید؟

به خودتان استراحت بدهید، بعد از مدتی بدن‌تان در وضعیتی قرار میگیرد که میتواند در مقابل درخواست‌های غیرمنطقی و مدیر بد، از شما دفاع کند. رینولدز میگوید وقتی به سیستم عصبی‌مان فرصتی برای آرام شدن و  تجدید قوا نمی‌دهیم، باعث آسیب‌های شدید در طولانی مدت میشود. او گفت مصاحبت و هم‌نشینی خارج از محیط کار، مدیتیشن و ورزش کردن میتواند به متعادل کردن سیستم عصبی شما کمک کند.

افکار منفی را از خود دور کنید. یکی از اصول رفتارشناختی درمانی این است که طرز فکر شما میتواند احساس شما را تغییر دهد. رینولدز میگوید: «برای هر کسی امکان تغییر شغل وجود ندارد اما میتوانیم روی شرایطی که تحت کنترل خودمان هستند تمرکز کنیم.»

میتوانیم برای مدیریت شایعات و قضاوتهای بی‌اساس درمورد این که جلسه ارائه چطور پیش رفت یا همکاران در مورد ما چطور فکر میکنند، از مدیتیشن و ذهن‌آگاهی استفاده کنیم. اگر لازم است شغل‌تان را ترک کنید تا به آرامش برسید باز هم این کار را انجام دهید. این هشدار را که برای آرامش داشتن به یک شغل جدید نیاز دارید، جدی بگیرید. ففر میگوید: عدم استقلال، برنامه ریزی نامطمن و ناامنی اقتصادی در شغل، عواملی هستند که دست به دست هم میدهند تا یک محیط کار سمی ایجاد کنند که کارمندان ترغیب میشوند آنجا را ترک کنند نه این که با آن کنار بیایند.

او افزود که شما باید مشکل اصلی را حل کنید نه این که با علائم آن کنار بیایید.

بیشتر بخوانید: چرا ثروت کافی جذب نمی‌کنید؟ 4 راهکار درونی برای پولدار شدن


[1] – Jeffrey Pfeffer

[2] -Dying for a paychech

منبع: Huffington Post

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

الهام افسری

عاشق نوشتن، کد زدن، تحلیل داده و زندگی پر از ریاضی

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید

error: