خواص زردچوبه ادویه شفابخش و رازهای شادی از زبان دکتر سانجای گوپتا

راز شادترین مردم جهان در زندگی

دکتر «سانجای گوپتا» به‌عنوان جراح مغز و اعصاب، ورزشکار و گزارشگر مشهور سی‌ان‌ان، ذخیره‌ای از اطلاعات را درباره سلامتی و تندرستی دارد. او با تهیه مستندی ۶ قسمتی به نام «در جستجوی زندگی با دکتر سانجای گوپتا» برای شبکه سی‌ان‌ان، موفق به کشف پاسخ این سوال اساسی شد: انسان چگونه می‌تواند به سالم‌ترین و پرمعناترین شکل ممکن، زندگی کند؟

وی برای تهیه این مستند به برخی از نقاط جهان – مانند هند، ژاپن، نروژ، ایتالیا، ترکیه و بولیوی – رفت که شادترین مردم با طولانی‌ترین عمرها ساکن آن‌ها بودند.

دکتر گوپتا می‌گوید: «در گوشه‌ و کنار جهان کشورهایی جای گرفته‌اند که ساکنان آ‌ن‌ها سال‌های بیشتری عمر می‌کنند، از بلایای قابل‌ پیش‌بینی کمتری می‌میرند و برای حفظ سلامت و افزایش طول عمر خود از منابع و پول کمتری نسبت به کشوری مانند آمریکا استفاده می‌کنند. سوال اینجاست: ما چه چیزی می‌توانیم از ساکنان این کشورها یاد بگیریم؟ و پیدا کردن پاسخ این سوال، هدف اولیه از ساخت این مستند بوده است.»

با دکتر گوپتا همراه می‌‌شویم تا حرف‌های او را در پاسخ به برخی از سوالات در زمینه تجربه ساخت این مستند بشنویم.

در سفر به کشور‌ها و شهرهای مختلفی که داشتید، از فرهنگ‌‌های متنوع آن‌ها چه چیزهایی درباره رازهای شادی و کنترل استرس یاد گرفتید؟

یکی از دلایلی که به سراغ نروژ رفتم، معرفی آن به‌ عنوان شادترین کشور از سوی سازمان جهانی سلامت بود. جالب آن است که برخی از شهرهای این کشور در فاصله ۴۰۰ کیلومتری از مدار شمالگان قرار دارد و ماه‌هایی از سال را در تاریکی کامل به‌ سر می‌برند؛ موضوعی که شما نمی‌توانید آن را با شادی مرتبط بدانید. یکی از بزرگ‌ترین درس‌هایی که من از نروژ گرفتم چگونگی تاثیر چالش‌های محیطی در ایجاد ظرفیت شادی در انسان بود.

اگر شما در مکانی زندگی کنید که با کنار گذاشتن تعدادی از امکانات خاص، بتوانید به‌طور نظام‌‌مند بر چالش‌ها فائق شوید، ظرفیت شما برای شادی بیشتر خواهد بود در مقایسه با زندگی در محیطی که هیچ چالشی برای شما ندارد.

نروژی‌ها خوشحال هستند و این نه‌ تنها در تضاد با محیط زندگی‌شان نیست؛ بلکه این محیط خود دلیل شادی آن‌ها است. نروژی‌ها هر روز با چالش‌هایی مواجه هستند که باید بر آن‌ها مسلط شوند. و من نیز بعد از این سفر، این موضوع را در زندگی خود به کار بستم.

به این ترتیب من اهداف روزانه‌ای را برای خود در نظر می‌گیرم و آن‌ها را می‌نویسم. برخی از موارد این لیست شامل کارهایی می‌شود که به‌طور مشخص باید آن‌ها را انجام می‌دادم؛ اما من همیشه تعدادی مورد جدید به لیست اضافه می‌کنم.

به‌عنوان مثال اگر یکی از موارد انجام تمرینات ورزشی است، به آن گزینه‌هایی سخت‌تر را اضافه می‌کنم، گزینه‌هایی که حتی شاید ده سال پیش نیز فکر انجام آن‌ها به ذهنم خطور نمی‌کرد. و وقتی این هدف روزانه را به اتمام می‌رسانم، در واقع کفش‌های کوهنوردی را پیدا می‌کنم که می‌توانند مرا به ارتفاعات بالاتری از شادی برسانند. بنابراین با غلبه بر چالش‌ها طبق برنامه و روشی نظام‌مند، می‌توان گامی بزرگ در پیدا کردن شادی برداشت.

همچنین در نروژ مفهومی عرفی به نام «کوسه‌لینگ» وجود دارد که روی تمام ابعاد زندگی آن‌‌ها تاثیر می‌گذارد. این مفهوم شامل برهه‌ای از زمان می‌شود که شما به‌طور کامل از اشتغالات بیرونی جدا شده باشید. در چنین مواقعی از شما انتظار می‌رود تا اشتغالات را به کناری بگذارید و از دورهمی ساده یا یک عصر دلپذیر لذت ببرید.

ما در زندگی روزانه‌ی خود چنین مواقعی را در نظر نگرفته‌ایم. البته تلاش و استرس ناشی از آن برای بقا و شکوفایی لازم است؛ اما مشکل ما در زندگی‌هایمان سختگیری بیش از حد درباره این موضوع است، یا به عبارت دیگر استرس و اضطراب مداوم. بنابراین من فکر می‌کنم که کوسه‌لینگ با ایجاد وقفه در این روند، تاثیر زیادی در افزایش باروری ذهنی و شادی روح دارد.

برای من شنا یکی از فعالیت‌هایی است که تا حدی می‌تواند موجب ایجاد وقفه شود؛ چراکه در آن ساعات کسی یا چیزی در من نگرانی یا اضطراب ایجاد نمی‌کند. وقتی در حال شنا هستم، حقیقتا از اشتغالات بیرونی جدا می‌شوم و می‌توانم برای مدتی در دنیایی متفاوت غرق شوم. حتی برخی از بهترین ایده‌ها و اندیشه‌های من در استخر شکل می‌گیرند.

در مورد تمرین‌های ورزشی که به افزایش طول عمر کمک می‌کند، چه پیشنهادی دارید؟ بعید است که افراد حاضر در مستند شما، اهل ورزشگاه بوده باشند.

وقتی در بولیوی بودم، با مردم قبیله چیمانه که قوی‌ترین قلب‌های جهان را دارند، آشنا شدم و در آنجا فهمیدم که آن‌ها با وجود سلامت بسیار، ورزش زیادی نمی‌کنند. هرچند آن‌ها مردمانی فعال بودند؛ اما فعالیت‌ها آن‌ها به شدتی که متصور می‌شویم، نبود. تحرک فیزیکی آن‌ها به همان میزانی بود که یک انسان باید داشته باشد.

مسلما قرار نیست روزی ۲۳ ساعت را به خوابیدن یا نشستن اختصاص دهیم و یک ساعت را به دویدن. آنچه موجب تفاوت اساسی می‌شود، حرکات و جنبش‌های طبیعی ما در طول روز است. این موضوع نیز یکی دیگر از مواردی بود که پس از ساخت مستند، آن را در زندگی خود به کار بردم.

به‌عنوان مثال برای داشتن حرکات طبیعی روزانه، سعی می‌کنم زمان کمتری را در حالت نشسته باشم و حتی موقع گفتگو و نوشتن راه بروم. همچنین برای نشستن، تصمیمی آگاهانه بگیرم و این کار را از روی عادت انجام ندهم. علاوه بر این‌ها، من ساعتی دارم که به من مقدار زمانی را که در حالت نشسته سپری کرده‌ام، اعلام می‌کند و در صورت پایان یافتن میزان معین‌شده، دوباره بلند می‌شوم و در اطراف راه می‌روم.

بیشتر بخوانید:  فواید ذهنی ورزش روی سلامتی

خواص چای زردچوبه

آیا غذاهایی هستند که پس از ساخت مستند برای زندگی سالم‌تر و افزایش طول عمر به رژیم غذایی خود اضافه کرده باشید؟

عادات غذایی در هند بسیار جالب بود و دلیل آن رژیم غذایی است که بر اساس طب سنتی هندی به آن پایبند بودند. این رژیم کاملا روی عملکرد غذاها و ریزخوراک‌های متفاوت متمرکز شده است. پس از بازگشتم از هند، من، همسر و فرزندانمان کتابی را درباره مواد غذایی این رژیم مطالعه کردیم.

به‌عنوان مثال زردچوبه یکی از ادویه‌هایی است که مردم معمولا از آن زیاد نام می‌برند و آن را به دلایل زیادی خوب می‌دانند. اما نکته جالب آنجا است که اگر به بسیاری از ریزخوراک‌ها دقت کنید، می‌بینید که در روغن و چربی حل می‌شوند؛ به این معنا که برای جذب مناسب آن‌ها توسط بدن، حتما باید همراه با غذا صرف شوند.

بنابراین من و خانواده‌ام درباره استفاده از این ادویه‌ها و ریزخوراک‌ها و چگونگی اضافه کردن آن‌ها به رژیم غذایی به‌طور جامع و دقیقی فکر کردیم. ازآنجا که بیماری‌های قلبی در خویشاوندان من رایج بوده است، من، همسر و فرزندانم روی رژیم غذایی مدیترانه‌ای متمرکز شدیم و آن را در تمامی وعده‌ها، حتی صبحانه رعایت می‌کنیم. یکی از این غذاها شاک شوکا یا املت تونسی نام دارد و ترکیبی از تخم‌ مرغ، گوجه، فلفل چیلی، سیر، زردچوبه، کورکومین و پاپریکا است.

زردچوبه طرفداران زیادی دارد. یکی از دستورالعمل‌های موردعلاقه‌تان را برای استفاده از آن بگویید.

من اصالتا هندی هستم، با این ادویه بزرگ شده‌ام و از هواداران پروپاقرص آن محسوب می‌شوم. به همین دلیل نیز زردچوبه در تمام وعده‌های غذایی ما، از صبحانه تا شام، پیدا می‌شود. اما یکی از چیزهایی که به‌تازگی آن را در رژیم غذایی خودمان وارد کردیم، یک نوشیدنی فوق‌العاده با نام چای زردچوبه یا چای طلایی است.

این چای را معمولا در شب صرف می‌کنیم و مزه آن بی‌نظیر است. مواد ترکیبی این نوشیدنی را شیر گیاهی بادام، زردچوبه، دارچین و مقداری زنجبیل و عسل تشکیل می‌دهند. همه اعضای خانواده این نوشیدنی را دوست داریم و برای من نیز آرامش‌بخش است.

بیشتر بخوانید:  بهترین زمان در طول روز برای انجام مدیتیشن


منبع: Mindbodygreen

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

صنم وفقی

صنم وفقی

مترجم و دوستدار ادبیات

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید