شادی یا موفقیت؟ کدام اول به سراغ‌مان می‌آید؟

شادی یا موفقیت

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که شادی، موفقیت را می‌سازد یا موفقیت، موجب شادی می‌شود؟ اغلب ما با این ایده بزرگ شده‌ایم که با برخی کارهای مشخص مانند سخت‌کوشانه درس خواندن، گرفتن نمره‌های خوب، قبولی در یک دانشگاه مشهور، فارغ‌التحصیلی و داشتن شغلی شایسته، سرانجام به شادی خواهیم رسید. اما آیا واقعیت قضیه همین است؟

مطالعات زیادی در علم عصب‌شناسی و روانشناسی نشان‌ داده‌اند که شادی موجب خلاقیت بیشتر، سودمندی بالاتر و در نهایت افزایش نسبت موفقیت می‌شود. به‌عبارت بهتر، به‌جای کسب شادی پس از طی مراحل متعدد و مشخص، شادی می‌تواند موفقیت‌های بیشتری از آنچه فکر می‌کنیم، نصیب ما کند. موفق بودن لزوما برای شما شادمانی به ارمغان نمی‌آورد. همان‌طور که اکثر ما کسانی را می‌شناسیم که در شغل‌های خود بسیار موفق هستند و حساب‌های بانکی انباشته از پول دارند؛ اما همچنان شاد نیستند.

ما اغلب سخت کار می‌کنیم و در راه دستیابی به موفقیت در تکاپو هستیم؛ چراکه باور داریم این مسیر در نهایت ما را خوشحال خواهد کرد. ما به دنبال پول بیشتر، ماشین مدرن‌تر و خانه بزرگ‌تر هستیم؛ درحالی‌که تنها چیزی که از آن‌ها می‌خواهیم شادی است. در بیشتر موارد، وقتی ما به یکی از اهداف خود دست پیدا می‌کنیم، تنها شادمانی موقتی نصیب ما می‌شود و پس از رفع آن، دوباره احساس پوچی می‌کنیم.

به آخرین ماشین جدیدی که خریدید، فکر کنید. به‌جای شادی عظیمی که در پی آن بودید، بیشتر رضایتی زودگذر را هنگام راندن ماشین تجربه کردید. حتی این سطح از شادی نیز به مرور زمان و با افزایش تعداد دفعاتی که با ماشین رانندگی کنید، کمرنگ‌ و کمرنگ‌تر شده است. این مثال برای موارد دیگری مانند شغل جدید، ترفیع مقام، خانه تازه، لباس‌های نو، ساعت‌های گران‌قیمت و… صدق می‌کند.

رفاه مالی معمولا به‌عنوان معیاری برای موفقیت در نظر گرفته می‌شود. اما علی رغم این باور بسیاری از مردم با دارایی‌‌های مادی زیاد و زندگی مرفه وجود دارند که شاد و راضی نیستند. اکثر افرادی که با پیگیری مراحل سنتی جامعه (تحصیل سخت‌کوشانه، قبولی در دانشگاه خوب، داشتن شغلی مناسب، کار زیاد و خرید وسایل عالی زندگی) در پی کسب شادی هستند، تنها به شادمانی گذرا و موقتی از موفقیت‌های‌شان دست پیدا می‌کنند.

اگر دقت کنید، متوجه می‌شوید که مشکل کسب شادی از طریق دستیابی به موفقیت، در متحرک بودن اهداف است. وقتی کسی به شغل خوب دست پیدا می‌کند، بی‌معطلی به فکر ارتقا مقام و پیشرفت شغلی می‌شود. وقتی کسی ماشینی عالی می‌خرد، پس از اندک زمانی به فکر خرید ماشینی بهتر می‌افتد. و حتی برخی بعد از خرید خانه، به این نتیجه می‌رسند که بنای آن به اندازه‌ای که می‌پنداشتند لوکس و شیک نیست.

اهداف به‌طور مداوم تغییر می‌کنند و همیشه یک گام جلوتر از موقعیت کنونی ما هستند. به زبان بهتر این تغییر اهداف و تکاپو برای موفقیت، مانند یک بازی همیشگی است که هرگز تمام نمی‌شود.

»شاون آکور»، فارغ‌التحصیل هاروارد، نویسنده کتاب «فایده شادی» و ستاره همایش تد، درباره لنزی می‌گوید که از میان آن جهان را می‌بینیم. تحقیقات او نشان می‌دهد که چگونگی نگرش ما به جهان است که سرانجام واقعیت ما را می‌سازد. اگر ما لنز خود را عوض کنیم، می‌توانیم به میزان قابل توجهی شادی را افزایش دهیم و همچنین نتایج شغلی و تحصیلی بهتری از سعی و تلاش خود بگیریم.

شاون باور دارد که با تمرکز روی شاد بودن، موفقیت بیشتری می‌توان کسب کرد. با شاد بودن و تفکر مثبت، تمام جنبه‌های زندگی شما، از کار و تحصیل گرفته تا رابطه‌های عاطفی پیشرفت بیشتری خواهند داشت. و این موضوع به این معنا نیست که هدفی در کار نخواهد بود یا سختی و مشکلات کم خواهند شد؛ بلکه در حین رسیدن به اهداف و شرایط سخت، شما شادی و مثبت‌اندیشی را در خود می‌پرورانید.

ما باید از برابر دانستن موفقیت‌های آتی با شادی دست بکشیم. شغل جدید، خانه جدید، ماشین جدید و بدن لاغر جدید برای ما شادی نمی‌آورند. به‌جای آن باید باور کنیم شادی وضعیتی ذهنی است که تنها با تمرین روزانه می‌توان آن را به‌دست آورد. درست مانند تمرین‌هایی که در باشگاه برای عضلانی کردن بدن انجام می‌دهید، با تمرین‌های ذهنی نیز می‌توان شادتر، مثبت‌تر و بهتر شد.

وقتی ما شاد باشیم، تمام جنبه‌های زندگی ما کیفیت بهتری خواهند داشت، از جمله روحیه کاری و میزان سودمندی ما. افراد شاد نه تنها پول بیشتری به‌دست می‌آورند که قدرتمندتر و موثرتر نیز هستند.

به‌عبارت دیگر، شادی نوعی ذهنیت و اخلاق کاری است. وقتی که آرام، مثبت‌گرا، خوش‌بین و راضی هستیم، احتمال بهره‌گیری‌ از پتانسیل‌مان بسیار بیشتر از زمانی است که نادشاد و تحت‌فشار، به‌طور مداوم برای هدف بعدی تلاش می‌کنیم. همچنین هنگامی که شاد هستیم، تصمیمات بهتری می‌گیریم و خلاق‌تر عمل می‌کنیم.

برای این مقایسه تنها کافی است به گذشته خود نگاه کنید و ببینید در روزهای ناشادمانی و پرفشاری که تجربه کرده‌اید، تا چه اندازه خلاق، سودمند و عاقل بوده‌اید.

اگر می‌خواهید شادی بیشتری را تجربه کنید، ۵ راهکار اصلی و موثر در تربیت ذهن را برای شادمان‌تر بودن، در زیر با هم مرور می‌‌کنیم:

۱. تمرین شکرگزاری روزانه

تمرکز روی جنبه‌های مثبت زندگی، راهکاری اثربخش برای تمرین شکرگزاری و کسب شادی بیشتر است. با این کار لنزی را که از طریق آن به جهان نگاه می‌کنیم، تغییر می‌دهیم و بدین ترتیب خواهیم فهمید که چیزهای مثبت بسیاری در زندگی برای قدردانی وجود دارد.

زمان مشخصی از روز را در نظر بگیرید (دو مرتبه در روز ترجیحا)، و فهرستی از دو یا سه چیزی که برای آن قدردان هستید، تهیه کنید. از بهترین زمان‌ها در روز، پایان شب، یعنی پیش از خواب و پس از بیداری، یعنی پیش از شروع روز است. این فهرست می‌تواند شامل موارد کوچک و بزرگی باشد؛ مانند غذای خوشمزه‌ای که در شب خورده‌اید، ملاقات سودمندی که در اداره داشته‌اید یا زمان دلچسبی که با دوستان یا خانواده خود سپری کرده‌اید. چند دقیقه‌ای را به مرور این خوشی‌ها بگذارنید و در حس‌های شیرینی که تجربه‌ کرده‌اید، غرق شوید. حتی می‌توانید برای این تمرین دفتر شکرگزاری تهیه و موارد خود را به‌طور مرتب درون آن ثبت کنید.

بیشتر بخوانید:  ۱۱ راهکار برای آغاز روزی زیبا و موثر

۲. ثبت مواردی که درباره رفتار و عملکرد خود می‌پسندید

یکی دیگر از راهکاری موثر در افزایش سطح شادی، فهرست کردن دو یا سه موردی است که در رفتار یا عملکرد خود در طی روز، آن‌ها را پسندیده‌اید. اکثر ما اغلب بدترین منتقدان خود هستیم و زیاده از حد به خود سخت می‌گیریم. بهترین زمان برای ثبت این موارد می‌تواند هنگام تهیه فهرست شکرگزاری باشد.

رفتارها و عملکردهایی زیادی وجود دارد که ما آن‌ها درون خود می‌پسندیم؛ فرقی نمی‌کند چقدر کوچک یا بزرگ. مهربانی، شوخ‌طبعی، مهارت آشپزی، مطالعه زیاد و عشقی که به فرزندان یا اطرفیان خود نشان می‌دهید، همگی می‌توانند مواردی باشند که در این فهرست جای می‌گیرند.

۳. تمرین مهربانی

تحقیقات زیادی نشان داده‌اند که هنگام مهربانی با دیگران، دوپامین در مغز ما ترشح می‌شود و ما شادی بیشتری را تجربه می‌کنیم. به‌عبارت بهتر، بخشیدن، بسیار بهتر از دریافت کردن است. با انجام سه فعل مهربانانه در روز، به‌خصوص اگر به‌‌صورت مرتب و مداوم باشد، سطح شادی افزایش می‌یابد.

مهربانی می‌تواند در کارهای ساده‌ای مانند نگه داشتن در برای دیگری، خرید یک فنجان قهوه برای یکی از همکاران در صبح، بخشیدن مقداری پول به خیریه، گوش دادن به درددل‌های فردی دردمند و حتی پختن غذا برای خانواده علی رغم خستگی باشد.

۴. مراقبه و مدیتیشن

مراقبه و مدیتیشن راهکاری عالی برای تمرکز ذهن و کسب شادی بیشتر است، به‌خصوص اگر به‌طور مرتب صورت بگیرد. برای این کار تنها لازم است زمانی خاص را در روز در نظر بگیرید، بدون حواس‌پرتی، چند دقیقه‌ای را روی نفس‌های خود تمرکز کنید و هربار که حواس شما پرت شد، دوباره ذهن خود را روی نفس‌های‌تان متمرکز کنید. بهترین حالت، ۱۵ دقیقه مراقبه در روز است.

۵. ورزش روزانه

آخرین راهکار موثر در افزایش سطح شادی، ورزش روزانه است. همان‌طور که همه ما می‌دانیم، ورزش تاثیر زیادی روی سلامت کلی و روحیه می‌گذارد. اکثر ما ساعاتی طولانی را به‌طور پیوسته پشت میز می‌گذارنیم و پس از بازگشت به خانه، خود را درون مبل مورد علاقه‌مان پرت می‌کنیم و غرق تلویزیون می‌شویم. تحرک نه تنها به ترشح دوپامین و سروتونین بیشتر کمک می‌کند؛ بلکه احساس مثبت‌گرایی و شادی را نیز افزایش می‌دهد. یکی از انواع ورزش‌های روزانه را انتخاب کنید و آن را به‌طور منظم انجام دهید. در خاطر داشته باشید که جمله عقل سالم در بدن سالم واقعیت دارد.

بیشتر بخوانید:  فواید ذهنی ورزش روی سلامتی

نکته‌ی پایانی

بسیاری از ما فکر می‌کنیم که موفقیت به شادی ختم می‌شود و تنها پس از کسب موفقیت، متوجه اشتباه خود می‌شویم. به‌طور متوسط با ۸ ساعت کار روزانه، متاسفانه ما تقریبا نیمی از ساعات بیداری خود را صرف رسیدن به موفقیتی می‌کنیم که با کسب آن بتوانیم روزی شادی را تجربه کنیم.

مسلما تمام ما در راه دست‌یابی به رویاها و اهداف خود با چالش‌ها و موانعی روبرو می‌شویم؛ اما با تجهیز خود به مثبت‌اندیشی، خوش‌بینی، آرامش، رضایت و شادی، بهتر می‌توانیم اوضاع سخت را مدیریت کنیم. همچنین با شادی و مثبت‌گرایی، ذهن ما خلاقانه‌تر و سودمندتر عمل می‌کند. به همین دلیل نیز بسیاری از شرکت‌ها هزینه‌های دوره‌های شادی را برای کارکنان خود می‌پردازند.

برای سودمندی بیشتر و تبدیل به بهترین ورژن از خودمان، ما نیاز داریم تا در راه رسیدن به اهداف روی وضعیت شادی خود تمرکز کنیم. شادی نه‌ تنها جلوتر از موفقیت قرار دارد؛ بلکه روی آن نیز اثر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید:  زندگی خود را پاکسازی کنید: ۶ راهکار برای ریست کردن زندگی و شروع دوباره


منبع: Skilled at Life

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

صنم وفقی

صنم وفقی

مترجم و دوستدار ادبیات

نظر خودتون رو بنویسید