پنج راهکار ساده برای انجام مدیتیشن

مدیتیشن

امروزه مدیتیشن بیش از هر زمان دیگه‌ای در بین افراد مختلف رواج پیدا کرده. این خبر خیلی خوبه چون مدیتیشن به سلامت جسم و ذهن انسان‌ها کمک میکنه و باعث رشد معنوی افراد میشه. انجام مدیتیشن روزانه آرامش ذهن رو به ارمغان میاره و باعث کاهش شدت استرس میشه. در واقع مدیتیشن به افراد کمک میکنه تا حس بینظیر اتصال به کائنات رو تجربه کنند. و به نوعی باعث میشه فرد به دنیای خارج از خودش علاقه کمتری نشون بده. مدیتیشن را از کجا شروع کنیم؟

فراموش نکنید که روش‌های زیادی برای انجام مدیتیشن وجود داره. چرا؟ چون هر فرد رفتار و کاراکتری خاص خودش داره. بنابراین شما هم باید روشی از مدیتیشن رو انتخاب کنید که با انجام اون کاملا راحت باشید. فقط در این صورت مدیتشین تبدیل به تجربه‌ای لذت بخش خواهد شد. در ادامه با ۵ روش مراقبه و مدیتشین آشنا خواهیم شد.

مدیتیشن

۱- تنفس

توجه به دم و بازدم، ساده ترین روش برای شروع مدیتیشن به شمار میره. تنفس تاثیر بسیار زیادی در حیات ما انسان ها داره، بنابراین وقتی به نفس کشیدن خودمون توجه می‌کنیم حسی از آرامش در ما بیدار میشه.

مدیتیشن با این روش خیلی ساده است. مکانی مناسب رو انتخاب کنید و راحت بنشینید. از بینی نفس بکشید و از دهان هوا رو خارج کنید. به تمام پروسه نفس کشیدن توجه کنید. اینکه چطور اکسیژن تازه از بینی وارد مغز و سپس در کل بدن پخش می‌شود و بعد از چند ثانیه از طریق دهان خارج می‌شود.

در حین انجام مدیتیشن فکرهای مختلفی در ذهن ظاهر خواهد ‌شد. نگران نباشید، این کاملا طبیعیه. تنها کاری که باید در مقابل این افکار انجام بدیم، اینه که به اونها توجه نکنیم. پس هر وقت که فکری به ذهن شما رسید به اون توجه نکنید و تمام تمرکز خودتون رو به دم و بازدم خودتون معطوف کنید.

بیشتر بخوانید:  نکاتی برای تبدیل مدیتیشن به یکی از عادات روزانه

۲- نگاه کردن

نگاه کردن یکی دیگه از روش‌های ساده مدیتیشن است. وقتی در انجام مدیتیشن به چیزی نگاه می کنیم، در واقع از قدرت بینایی برای ساکت کردن ذهنِ شلوغ خودمون استفاده می‌کنیم. اما در انجام مدیتیشن به چه چیزی نگاه کنیم؟ شعله‌ شمع بهترین گزینه است.

راحت و آسوده روبروی شعله شمع بنشینید. به آرامی از طریق بینی نفس بکشید و از دهان هوا را خارج کنید. به دم و بازدم توجه کنید و همزمان به شعله شمع نگاه کنید. این روش از مدیتیشن باعث ایجاد تمرکز در ذهن‌ میشه.

تصور چاکرا

۳- تصور

امکان استفاده از قدرت تصور برای انجام مدیتیشن نیز وجود دارد. چه چیزی رو می‌تونیم تصور کنیم؟ تصور چاکراها بهترین انتخابه.

  • راحت و آسوده بنشینید. چشمان خود را ببندید. از بینی نفس بکشید. تصور کنید این انرژی تازه‌ به مغز وارد میشه و چاکرای هفتم رو بیدار میکنه.
  • در تنفس بعدی دوباره تصور کنید این انرژی بینظر از بینی وارد میشه و چاکرای ششم یا چشم سوم رو بیدار میکنه.
  • دوباره در نفس بعدی تصور کنید این انرژی تازه چاکرای پنجم رو بیدار میکنه.
  • این پروسه رو از چاکرای هفتم شروع کنید و تا چاکرای اول ادامه بدهید. و دوباره بلعکس  از چاکرای اول تا هفتم انجام دهید.

برای کسب بهترین نتیجه، رنگ بخصوص و محل قرارگیری هر چاکرا رو تصور کنید.

بیشتر بخوانید:  آهنگ مدیتیشن و مراقبه: صدای دریا، دلفین و نهنگ

۴- تکرار مانترا

مانترا یا ذکر یکی از روش‌های قدیمی برای انجام مدیتیشن بوده و هست. تکرار یک مانترا به فرد کمک میکنه تا آروم و ریلکس بشه.  یک مانترای مناسب رو انتخاب کنید. روی صندلی یا زمین بنشینید و به تنفس خودتون توجه کنید. سپس مانترای مورد نظر رو به آرامی زمزمه کنید یا در ذهن تکرار کنید.

شاید براتون سوال به وجود بیاد که چه کلمه‌ای رو به عنوان مانترا باید انتخاب کنم. فرقی نمیکنه که شما چه کلمه‌ای انتخاب می‌کنید. اما مهمترین نکته انتخاب کلمه‌ایست که باهاش کاملا راحت باشید. مثلا من خودم از کلمه‌ی اُم استفاده می‌کنم. اُم یک واژه عرفانی در زبان سانسکریت است و در دین هندوئیسم استفاده می‌شود.

تسبیح مالا

۵- استفاده از تسبیح مالا

در انجام مدیتیشن استفاده از تسبیح یا دانه‌های مالا میتونه به شما کمک کنه. در حین مدیتیشن، زمانی که به شعله شمع نگاه می‌کنید یا در حال تکرار مانترا هستید،  دانه‌های تسبیح مالا رو لمس کنید و یکی یکی با انگشتان آنها رو رد کنید.

استفاده از تسبیح مالا در مدیتیشن ضروری نیست. همونطوری که خودتون میدونید، روش‌های زیادی برای انجام مدیتیشن وجود داره. و تسبیح مالا یکی از این روش‌هاست. اگه مایل باشید، می‌تونید این تسبیح رو بخرید و در انجام مدیتیشن از اون استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:  باز کردن چاکرا با خوردن غذا


منبع: Mind Body Green

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبا توزنده‌جانی

مجتبا توزنده‌جانی

ایده‌پرداز و بلاگر. عاشقِ نوشتن، موسیقی، خونه و طراحی داخلی

نظر خودتون رو بنویسید