10 عادت خوب برای تجربه‌ی یک صبح زیبا

صبح زیبا

زندگی انسان در گذر زمان خیلی تغییر کرده. امروزه انسان‌ها فشار روانی و استرس زیادی رو هر روزه تحمل می‌کنند. بین این همه استرس، خیلی آسون از اهمیت صبح غافل میشیم. بیشتر اوقات ما انسان‌ها در نگرانی‌هایمان غرق می‌شویم و در چنین وضعیتی تجربه‌ی یک صبح زیبا دیگه نمیتونه معنایی برامون داشته باشه.

احتمالا خیلی از ما اینجوری صبح خودمون رو شروع می‌کنیم: تا آخرین لحظه‌ی ممکن در رختخواب می‌مونیم. بعدش بلند میشیم و صبحانه‌ می‌خوریم و خیلی وقت‌ها هم صبحانه نمیخوریم. به سرعت آماده میشیم و از خونه میزنیم بیرون… با سرعت تمام تاکسی می‌گیریم یا سوار ماشین خودمون میشیم. یا به سمت بی آر تی و مترو می‌ریم. و سرانجام به احتمال زیاد با تاخیر به محل کار یا کلاس دانشگاه میرسیم.

این توصیف به زندگی خیلی از ما شباهت داره. باید با خودمون فکر کنیم که شروع یه روز جدید با این روش خوبه یا نه؟ به نظر من که اصلا خوب نیست. شاید قبل از این، نحوه‌ی شروع یه روز جدید برامون مهم نبوده، اما از الان به بعد، شروع یک صبح زیبا باید در اولویت قرار بگیره.

اگه بتونیم هر روز یک صبح زیبا رو تجربه کنیم‌، به نوعی در بهترین حالت خودمان قرار می‌گیریم. بهترین حالت برای رسیدن به موفقیت، رضایت و شادی. اگر در مورد رسیدن به اهداف خود جدی هستید، باید به سمت موفقیت پیش بروید. در این بین مراقبت از ذهن‌ به اندازه‌ی بدن‌مان مهم است.

در ادامه با هم 10 راهکار ساده رو مرور می‌کنیم. این عادات خوب به ما کمک می‌کند تا یک صبح زیبا رو تجربه کنیم.

1- هر شب در زمان مشخصی بخوابید

اولین قدم اینه که خودمون رو مقید کنیم که هر شب در یک ساعت مشخص بخوابیم، نه دیرتر و نه زودتر. البته گفتن این حرف خیلی آسون‌تر از انجام دادن‌ش میتونه باشه.

راستش رو بخواید ما نسل جوان همیشه با خواب و بیداری مشکل داشتیم. یکی از دلایل مهم‌ش اینه که ارتباط زیادی با وسایل الکترونیکی داریم. به خاطر استفاده‌ی بیش از حد از این وسایل، طبیعیه که روند خواب و بیداری ما با مشکل مواجه بشه.

اما خب راهکار چیه؟ باید منطقی باشید و به سلامت بدن و ذهن خودتون بیشتر بها دهید. مثلا برای خودتون یه قانون بذارید که دیگه نیم ساعت قبل از خواب از گوشی و وسایل الکترونیکی دیگه استفاده نکنید. در طول شبانه روز، بدن شما به شش تا هشت ساعت خواب نیاز دارد. بعد از داشتن خواب کافی، صبح‌ها راحت‌تر و با انرژی بیشتری بیدار می‌شوید.

بیشتر بخوانید:  ارتباط بی خوابی با صفحه نمایش‌های دیجیتال

2- آلارم صبحگاهی رو 15 دقیقه زودتر کوک کنید

هر دو، سه روز یک بار، 15 دقیقه آلارم گوشی خودتون رو زودتر کوک کنید. با این تغییرات تدریجی، به مرور به فردی سحرخیز تبدیل خواهید شد. بهترین ویژگی این تغییرات تدریجی اینه که به عادات پایدار و مستمر تبدیل میشه. وقتی 15 دقیقه زودتر از خواب بیدار ‌شوید، به صورت خودکار احساس خواهید کرد که به فرد جدیدی تبدیل شده‌اید.

با کمی زود بیدار شدن از خواب فرصت بیشتری پیدا می‌کنیم. در این زمان اضافه می‌تونیم برای خودمون یک صبحانه‌ی مغذی آماده کنیم، دوش آب سرد بگیریم و با خیال راحت آماده شویم و به موقع به سرکار یا کلاس درس برسیم.

بیشتر بخوانید:  تکنیک‌هایی برای صبح زود بیدار شدن و سحرخیزی

3- از گوشی استفاده نکنید

احتمالا خیلی از ما اینطوری صبح رو شروع میکنیم: «هنوز چشم‌هامون کاملا باز نشده، رمز گوشی رو میزنیم و به سراغ اینستاگرام میریم. با ذهن خواب آلود چند تا پست رو لایک می‌کنیم و بعدش احتمالا به تلگرام سر میزنیم. پست‌های چند تا کانال رو نگاه می‌کنیم، اخبار رو دنبال می‌کنیم و …»

راستش رو بخواهید این اصلا روش خوبی برای شروع صبح نیست. فراموش نکنیم که صبح‌ها زمان بسیار خاصی میتونه برامون باشه. صبح‌ها سروصدای کمتری به گوش میرسه. کسی بهمون زنگ نمیزنه. درگیر اضطراب و نگرانی نیستم و …  پس بیایید از این مدت زمان بینظیر استفاده کنیم و زمان ارزشمند صبحگاهی رو به شبکه‌های مجازی اختصاص ندیم.

برای خودتون یه قانون بذارید: مثلا مقید باشید که تا ساعت 10 صبح به سراغ شبکه‌های مجازی نمی‌روید و به جای گذراندن وقت در فضای مجازی، از زمان خودتون برای انجام کارهای با ارزش‌تری استفاده کنید. البته در باقی روز این فرصت رو دارید تا با خیال راحت به شبکه‌های اجتماعی سر بزنید.

تجربه‌ی خودم رو براتون میگم: یکی دو هفته‌یی هست که برای خودم قانون گذاشتم که تا قبل از 12 ظهر به شبکه‌های مجازی سر نزنم. اول‌ش براتون شاید سخت باشه اما به مرور متوجه خواهید شد که کارهای ارزشمندتری برای انجام دادن وجود داره. اگه فکر می‌کنید اینکار براتون خیلی سخته، می‌تونید از اپلیکیشن‌های محدود‌کننده‌ی گوشی استفاده کنید. این اپلیکیشن‌ها شرایطی فراهم می‌کنند که در ساعاتی که خودتان مشخص می‌کنید برخی از برنامه‌های گوشی قفل شوند.

4- شبیه بچه‌ مدرسه‌ای‌ها، بعد از بیدار شدن تخت خود را مرتب کنید

شاید مامان شما در دوران بچگی کمی سخت‌گیر بوده و قبل از رفتن به مدرسه، همیشه به شما میگفته که تخت‌خواب خودتون رو مرتب کنید. مرتب کردن تخت‌خواب اصلا چه ربطی به یک صبح زیبا و شگفت انگیز داره؟ بعد از بیدار شدن از خواب وقتی تخت‌خواب خودمون رو مرتب می‌کنیم، به نوعی داریم نشون میدیم که برای شروع یه روز خوب و یه صبح شگفت انگیز کاملا آماده‌ایم.

5- متن‌های انگیزشی

بعضی از روزا بعد از بیدار شدن از خواب کمی کسل هستیم و بی انگیزه. در چنین حالتی به مقداری انگیزه نیاز داریم. یا به کسی که بهمون انگیزه بده تا با قدرت بیشتری به سمت اهداف خودمون بریم.  برای همین یکی از عادات خوب اینه که بعد از بیدار شدن، یه نوشته‌ی انگیزشی رو بخونید. خوندن چند تا جمله‌ی کوتاه وقت زیادی از ما نمیگیره اما شاید تاثیر زیادی در شروع یه صبح زیبا داشته باشه.

6- نوشیدن آب

نوشیدن یک لیوان آب بعد از بیدار شدن از خواب، خیلی مهمه. قبل از نوشیدن یک لیوان چای یا قهوه، اول یک لیوان آب تازه و هم‌دمای اتاق بنوشید. نوشیدن آب به ذهن و بدن ما کمک میکنه تا زودتر هوشیاری خودش رو به دست بیاره. آب ولرم با آبلیموی تازه، یکی از بهترین انتخاب‌هاست. نوشیدن آب و آبلیمو به متابولیسم بدن کمک میکنه تا زودتر کار خودش رو شروع کنه، دهان و گلو رو پاکسازی میکنه و همچنین به شما انرژی اضافی‌ می‌دهد.

7- با خود حرف بزنید

هر از چند گاهی بد نیست جلوی آینه بریم و کمی با خودمون حرف بزنیم. شاید کار احمقانه‌ای به نظر برسه اما امتحان‌ش کنید. مثلا به خودتون بگید: «سلام خوشگله. چه روز قشنگی… مگه نه؟ مطمئنم که امروز یه عالمه اتفاق خوب در انتظارته. چون لیاقت‌ش رو داری.»

خنده دار به نظر میرسه. نه؟ اما بعضی وقت‌ها دنیا به مکانی ترسناک برامون تبدیل میشه. در چنین زمان‌هایی باید به خودمون یادآوری کنیم که تنها نیستیم و اوضاع اونقدرها هم بد نیست.

بیشتر بخوانید:  چطور با خود صحبت می‌کنید؟

8- ورزش

هیچ شکی نسبت به فواید بیشمار ورزش صبحگاهی وجود نداره. بعضی از افراد صبح‌ها پیاده‌روی یا به دویدن می‌پردازند. اما اگه اصلا ورزش صبحگاهی رو تجربه نکردید فقط کافیه صبح‌ها کمی زودتر از خواب بیدار بشید و یک ورزش مختصر داشته باشید. مثلا 2 دقیقه حرکت شنا یا 20 حرکت پروانه‌ای. اگه ترجیح می‌دهید که در خانه ورزش کنید، هر تمرین مختصری که میزان ضربان قلب شما رو کمی بالاتر ببره و خون با سرعت بیشتری در بدن پخش بشه، خوب و مفید میتونه باشه.

9- عشق و محبت

ابراز عشق و علاقه در صبح، یعنی شروع یه روز عالی و شگفت انگیز. اگه با خانواده زندگی می‌کنید، مامان‌تون رو صدا بزنید و بغل‌ش کنید. یا همسرتون رو ببوسید. یا اگه با حیوان خانگی‌تون زندگی می‌کنید، اون رو نوازش کنید. هیچی بهتر از این پیدا نمیشه، اینکه بتونیم روز جدید رو با عشق و محبت شروع کنیم و تاثیر شگفت‌انگیزش رو در تمام روز با خودمون داشته باشیم.

10- اهداف خود را فراموش نکنید

هر روز صبح اهداف خودتون رو به خاطر آورید و به کارهای مورد نیاز برای رسیدن به آنها فکر کنید. اولویت اصلی شما چیست؟ باید چه کاری رو انجام بدید تا یه قدم به هدف مورد نظر نزدیک‌تر بشید؟ زمانی که سرتان را روی بالش می‌گذارید، رسیدن به چه چیزی شما رو شگفت زده می‌کنه؟

بدون تعارف به این سوال‌ها جواب بدید و در طول روز سعی کنید که جواب‌های خودتون رو عملی کنید.

بیشتر بخوانید:  آهنگ صبحگاهی برای شروع یک صبح دل‌ انگیز و پر نشاط

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. شیفته‌ی زندگی و طبیعت

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید

error: