آثار فوق‌العاده‌ی داشتن روتین و نظم در زندگی که شما را شگفت‌زده می‌کند

داشتن روتین در زندگی

وقتی صحبت از روتین در زندگی میشه خیلی‌ها اخماشون توو هم میشه چرا که بیشتر افراد باور دارند زندگی روتین جزو خسته‌کننده‌ترین کارهاست. هیچ کس هیچوقت نمیگه از این لذت میبره که با آلارم بی‌وقفه‌ی ساعت از خواب بیدار بشه، یه صبحونه‌ی معمولی و همیشگی بخوره و از زل زدن به صفحه مانیتور در محل کار خسته نشه.

اما در سال‌های اخیر محققان دریافته‌اند که داشتن روتین در زندگی می‌تواند فواید متعدد روانی داشته باشد، از جمله تسکین اختلال دو قطبی، درمان بی‌خوابی و بیش فعالی.

در ادامه درباره‌ی تاثیرات و فواید داشتن روتین در زندگی بیشتر خواهید خواند.

1- داشتن روتین و نظم باعث تسکین افسردگی و استرس می‌شود

دکتر «استیو اورما» که در درمان بی‌خوابی، افسردگی و استرس تخصص دارد، در این باره می‌گوید:

«به وجود آوردن یک روتین و نظم مشخص بخش بزرگی از فرآیند درمان بیماران محسوب می‌شود. شما برای کنترل اضطراب نیاز دارید تا به صورت مداوم بررسی کنید که درباره‌ی چه چیزی نگرانید و سپس آن موضوع را شناسایی کنید. هنگامی که با تمرین‌های فیزیکی در حال ساختن یک روتین و نظم جدید هستیم، بسیار حیاتی‌ست که کاری مشابه برای سلامت ذهن خودمان هم انجام دهیم. یک روش موثر برای سلامت ذهن، برنامه ریزی و در نظر گرفتن زمان‌هایی برای فکر کردن است، فکر کردن در مورد هر کدوم از مشکلات و نگرانی‌هایی که باعث سنگینی ما می‌شوند به جای آنکه باعث رهایی و خلق چیز تازه‌ای در زندگی ما شوند.»

به همین دلیل است که نوشتن یادداشت روزانه برای افرادی که با اضطراب درگیر هستند، بسیار مفید و کاربردی است.

دکتر اورما اضافه می‌کند: «روتین در زندگی همچنین به درمان استرس کمک می‌کند. به وجود آوردن یک برنامه‌ی زمانی برای انجام کارهای روزمره، وظایف کاری، قرارها، تمرین ورزشی، پرداخت قبض و قسط‌ها و تمام چیزهایی که نیاز به انجام آن‌ها دارید. این کارها را در برنامه‌ای زمانبندی شده انجام دهید و سپس در طول یک بازه‌ی زمانی تبدیل به عادات طبیعی شما می‌شوند. به این صورت خیلی راحت‌ کارها را به انجام می‌رسانید، زیرا حالا تبدیل به یک عادت شده‌اند.

«من همیشه از کاغذهای اداری و کاری ترس داشتم، اما بعد از مدتی این ترس رو به این صورت برطرف کردم: شروع به در نظر گرفتن 20 دقیقه در روز برای کنترل وظایفم در زندگی کردم به جای اینکه کارهای مهم رو به حال خودشون رها کنم تا پس از مدتی تبدیل به کوهی بزرگ شوند که حتی 1 ماه هم زمان کمی برای به انجام رساندشان باشد. حالا بهتر می‌خوابم و از روزهایم لذت بیشتری می‌برم.»

2- داشتن روتین در زندگی به شما کمک می‌کند تا از خوب انجام شدن کارها اطمینان حاصل کنید

«مارتی نمکو» مربی زندگی و نویسنده، یکی دیگر از آثار تسکین دهنده‌ی روتین در زندگی را بیان می‌کند:

«داشتن یک نظم خاص یعنی چیزی که شما می‌دانید به خوبی از پس انجامش برمی‌آیید و در سخت‌ترین شرایط هم احساس راحتی و آرامش می‌کنید. زندگی مدرن به طور فزاینده‌ای با غیرقابل پیش بینی بودن تعریف می‌شود که همین باعث تشدید استرس شده و در این بین روتین می‌تواند یک قلاب برای به چنگ انداختن پیش‌بینی پذیر بودن باشد.»

3-  روتین باعث ایجاد خلاقیت و بهره‌وری بیشتر می‌شود

وقتی به زندگی‌ آدم‌های معروفی همچون فروید، بتهوون و جورجیا اوکیف نگاه می‌کنیم متوجه نظم و انضباط آن‌ها در طول زندگی‌شان می‌شویم تا بهترین استفاده رو از زندگی‌شون داشته باشند. روتین سلاح مخفی تمام این افراد بوده است. در ادامه بخشی از گفتگوی «هاروکی موراکامی» نویسنده معروف جهانی را با نشریه پاریس ریویو در همین رابطه می‌خونیم:

« وقتی در حالتی به خصوص برای نوشتن یک رمان هستم، ساعت 4 صبح از خواب بیدار میشم و برای 5 تا 6 ساعت کار میکنم. بعدازظهر هم حدود 10 کیلومتر به دویدن می پردازم و حدود 1500 متر هم شنا می‌کنم (گاهی وقت‌ها هم هر دوی این‌ها با هم) سپس کمی مطالعه می‌کنم و کمی هم به موسیقی گوش میدم. ساعت 9 شب هم به تختخواب می‌روم. من در تمام این روزها بدون اینکه تنوعی به برنامه‌ام بدم این نظم رو حفظ می‌کنم. تکرار به خودی خود یک امر بسیار مهم به شمار میره؛ یه جورایی یه شکل از هیپنوتیزمه. من خودم رو هیپنوتیزم می‌کنم تا به حالتی عمیق‌تر در ذهنم برسم.»

این یک مثال قابل لمس و شاید هم کمی ترسناک باشه، بسته به اینکه شما نسبت به شنا کردن چه احساسی داشته باشید. البته شما نیازی به بیدار شدن راس ساعت 4 صبح ندارید تا به نتایج دلخواه برسید.

نکته‌ی مهم روتین برای افراد خلاق، منظم و قاعده داشتن است: اگر بتونید عمل یا چیزی رو بیابید و سپس اون رو به فرآیندی تبدیل کنید که هیچ فکر بخصوصی نیاز نداشته باشه، در چنین موقعیتی ذهن خودتون رو برای مواجه با چیزهای مهم‌تر رها کرده‌اید.

بیشتر بخوانید:  10 عادت خوب برای تجربه‌ی یک صبح زیبا

4- روتین باعث ایجاد زمان مورد نیاز برای کارهای مهم زندگیتان می‌شود

یک تاثیر حیاتی دیگر داشتن روتین در زندگی این است که: به شما اجازه می‌دهد تا زمان بیشتری در طول روز داشته باشید تا به علاقه و اشتیاق‌های خودتان برسید. زمانی که با نظم زندگی کنید دیگر چیزهایی که حواستان را از پروژه‌ی هنری، ادبی یا کار کردن روی نقشه ی کسب و کارتان پرت کنند وجود نخواهند داشت.

تمرین روزانه‌ی نظم شبیه به عوض کردن قواعد بازی برای خلاقیت بیشتر است. در مقایسه با دیگر راهکارها این موضوع باعث نفوذ هرچه بیشتر پروژه‌های در دست اجرا به ذهن ناخودآگاه ما می‌شود. تحقیقات علمی نشان می‌دهد که ذهن ناخودآگاه ما بسیار قدرتمند و تاثیرگذار است و به ما در تصمیم‌گیری‌های بهتر یاری می‌رساند.

مارتی نمکو در این باره می‌گوید: «داشتن یک نظم مشخص کمک می‌کند تا از انجام درست کارها مطمئن باشید. برای مثال اگر در روتین شما دوش روزانه وجود دارد، به مرور شما این کار را بهتر انجام خواهید داد. به طور کلی با تمرین روزانه اتفاقی جادویی رخ خواهد داد.»

و اگر یکی از چیزهایی که مایل هستید در برنامه روزانه‌ی خود بگنجانید مدیتیشن روزانه است، بهتر است بدانید که مدیتیشن تمام آثار نظم در زندگی مانند افزایش خلاقیت و درمان استرس و اضطراب را تقویت می‌کند.

چطور یک روتین خوب و موثر در زندگی بسازیم؟

دکتر اورما در این زمینه چند راهنمایی دارد: « همراه یک خودکار و کاغذ سفید پشت میز بنشینید و هر کاری را که هر روز در طول یک هفته انجام می‌دهید  بنویسید. به این توجه کنید بهتر است انجام چه کاری را قطع کنید یا کاهش دهید. سپس به کارهایی توجه کنید که در روتین معمول زندگی شما جای دارند، کارهایی که در یک ساعت مشخص در روز یا در طول هفته انجام می‌دهید.

نوع روتینی که برای خودتان در نظر می‌گیرید باید با نوع سبک زندگی شما همخوانی داشته باشد. اگه شما از اون دسته آدم‌ها هستد که دوست دارید تا دیروقت بیدار بمونید مطمئنا روتین سحرخیزی برای شما کار نمیکند.»

وقتی که شروع به داشتن روتین جدیدی می‌کنید کمی به آن زمان دهید تا به مرور به عنوان طبیعت دوم خود، آن را شناسایی کنید. هر زمان هم که متوجه شدید چیزی در این بین به خوبی کار نمی‌کند، هرگز از تغییر آن نترسید.

دکتر روانشناس «جیم تیلور» که در زمینه‌ی تاثیر روتین روی ورزشکاران در حین تمرینات ورزشی تخصص دارد در این باره می‌گوید: « این نکته می‌تواند حائز اهمیت باشد که بهتر است روتین‌های موجود را به صورت دوره‌ای تغییر داد تا چیزها تازه و تحریک کننده باقی بمانند.»

بیشتر بخوانید:  چگونه نیروی درونی خود را فعال کنیم؟ 5 روش ویژه برای فعال سازی انرژی چی و افزایش انرژی درونی

منبع: Headspace

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مرتضی روشن

مرتضی روشن

نویسنده‌ی خلاق | دیجیتال کیوریتور | مترجم و گوینده

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید

error: