کتاب 52 تغییر

به محض بیدار شدن، موبایل‌تان را چک نکنید + 8 روش برای ترک این عادت

شما هم مثل من درگیر این بوده‌اید که چگونه هر صبح بلافاصله بعد از باز کردن چشم‌ها گوشی‌تان را چک نکنید؟ من به دنبال روشی برای شکستن این الگوی تکرار شونده گشتم. چک کردن گوشی در اول صبح، زندگی‌تان را تا پایان روز دچار محدودیت‌هایی می‌کند. برای مثال اغلب بلافاصله  وارد چرخه‌ی مقایسه زندگی خودتان با چیزهایی که از زندگی دیگران می‌بینید می‌شوید. بیایید این تله را بیشتر بشناسیم تا راه حلی برای رهایی از آن بیابیم.

60 درصد افراد اولین کاری که به محض بیدار شدن انجام می‌دهند، چک کردن موبایل‌شان است. مثل خود من، درست صبح امروز. بیدار شدم و با اشتیاق سر جای‌ام چرخیدم تا گوشی‌ام را بردارم. صفحات را مدام به بالا و پایین کشیدم و نوتیفیکیشن‌هایی که بالای صفحه بهم چشمک می‌زدند را چک کردم.

این تصویر من است: با چشمانی که به زور باز نگه داشته‌ام، برای سی دقیقه‌ی آینده، خیره به ردیف بیهوده‌ای از رنگ‌ها و نورها.

نوشتن این‌ها برای خودم هم ترسناک است. دوست داشتم درگیر این موضوع نبودم اما من هم مثل خیلی از شما، وابسته به دوپامینی که گوشی‌های هوشمند درون‌مان ایجاد می‌کنند شده‌ام.

استفاده از گوشی در اول صبح، تعیین می‌کند که باقی روز را چگونه خواهید گذراند.

وقتی بیدار می‌شویم و گوشی را به دست می‌گیریم تا نگاهی به لیست نوتیفیکیشن‌ها بیاندازیم، این ذهنیت را در ما ایجاد می‌کند که انگار بیدار شده‌ایم تا به تمام آنچه که از دیروز از دست داده‌ایم رسیدگی کنیم.

تریستان هریس ( رفتار شناس گوگل دیزاین)

چک کردن گوشی به عنوان اولین کار در صبح به این معناست که به خواست خودتان، روزتان را بر پایه زندگی کسی دیگر آغاز کنید. بر پایه اینکه چه کسی کدام تصویر را لایک می‌کند، یا چه کسی ایمیلی برای پیشنهاد کاری برای‌تان می‌فرستد.

در حقیقت انگار صفحه گوشی‌ تمام احتمالات و امکاناتی که روزتان می‌تواند با آن‌ها شروع شود را محدود می‌کند تنها به آنچه که در آن می‌بینید. ارزش روزتان خلاصه می‌شود در لایکی که عکس‌تان گرفته، یک ایمیل و یا صرفا یک آپدیت.

بیشتر بخوانید: 7 روش عملی برای ترک اعتیاد به اینترنت که همین الان می‌توانید امتحان کنید

هر صبح اما مثل شروعی تازه است با گزینه‌های بی‌پایانی برای اینکه تصمیم بگیرید ساعات پیش‌رو را چگونه می‌توانید بگذرانید.

اما با شروع کردن روز به خیره شدن به گوشی‌تان، وارد حالتی می‌شوید که «وضعیت واکنشی» نام دارد. وضعیتی که باقی روزتان را با پریدن از این صفحه به صفحه دیگر، فقط صرف واکنش گرفتن از شما می‌کند به جای اینکه کمک کند برنامه‌ای برای ساختن هر چه بهتر روزتان بکنید.

سریع‌ترین راه برای پیشرفت در زندگی این نیست که کارهای بیشتری انجام دهیم؛ بلکه دست کشیدن از انجام کارهایی‌ست که ما را عقب نگه می‌دارد.

بنیامین هاردی، کتاب «چگونه آگاهانه آینده‌ی خود را خلق کنیم»

آغاز روز با رسیدگی به مسائل دیروز

شروع کردن صبح با چک کردن گوشی یعنی بررسی اتفاقات دیروزتان. به جای تمرکز کردن بر آنچه که پیش‌رو دارید، کاری می‌کنید که حضور ذهن‌تان  در لحظه حال، درگیر مسائل روزی که گذشته شود.

اگر روزتان را آنگونه که باید بر اساس برنامه‌ها‌ی تان و با حسی نو آغاز کنید، قطعا قدمی رو به جلو برای رسیدن به اهداف و خواسته‌ها‌یتان خواهید برداشت.

بیشتر بخوانید: زندگی خود را پاکسازی کنید: ۶ راهکار برای ریست کردن زندگی و شروع دوباره

آغاز روز با مقایسه کردن

شبکه‌های اجتماعی برای من درست مانند بازی ای از مقایسه‌های پی در پی است که راه فراری از آن نیست. من در این بازی همیشه می‌بازم.

صدها عکس خوش آب و رنگ می‌بینم از زندگی‌هایی بی‌نقص و با زندگی خودم مقایسه‌شان می‌کنم. در حالی که هنوز نیمه خواب روی تختم هستم، عکس‌هایی می‌بینم از صخره‌نوردی برخی، جشن‌ نامزدی بعضی دیگر و یا مهمانی‌های شام خانوادگی خیلی‌های دیگر.

شروع کردن روزم با موبایل این ذهنیت مقایسه‌ای را به من می‌دهد که مدام باید تقلا کنم که ارزش و اعتبارم را به دیگران ثابت کنم.

اما باید روز را جور دیگری آغاز کنید: از این رقابت مقایسه کردن دست بکشید . نیازی نیست که زندگی مهیج‌تری نسبت به دیگران داشته باشید.

باید هدف و اشتیاق اصلی‌تان در زندگی را پیدا کنید و شروع به کار کردن روی برنامه‌ها و اهدافی کنید که آینده شما، اینکه شما دقیقا که هستید و جایگاه‌‌تان در جامعه کجاست را شکل خواهند داد.

بیشتر بخوانید: ۱۱ راهکار برای آغاز روزی زیبا و موثر

8 روش برای ترک عادت چک کردن گوشی پس از بیدار شدن

1- یک ساعت زنگ‌دار بخرید

من به شخصه می‌دانم اگر با گوشی برای بیدار شدنم آلارم بگذارم، وسوسه خواهم شد چرخیدن در شبکه‌های اجتماعی مختلف را ادامه دهم. برای همین یک ساعت ارزان خریدم که بتوانم برای صبح‌ها کوک‌اش کنم تا دیگر در دست داشتن گوشی وسوسه‌ام نکند.

2- گوشی‌تان را دور از تخت به شارژ بزنید

اگر گوشی‌تان را درست کنار تخت شارژ می‌کنید، به راحتی ترغیب خواهید شد که برای چک کردن به سراغش بروید. «زود یه نگاه همینطوری میندازم فقط» چیزی که من همیشه به خودم می‌گویم. برای غلبه این موضوع، گوشی را هنگام شارژ شدن روی میزی درست آن‌ طرف اتاق می‌گذارم.

3- مراقبه کردن را شروع کنید

با مراقبه کردن تنها برای چند دقیقه در ابتدای روز، ذهن‌تان را آرام، اضطراب را دور و باقی روز را هدف‌مندتر دنبال کنید.

بیشتر بخوانید: 4 تاثیر شگفت انگیز مدیتیشن که زندگی شما را متحول می‌کند

4- یک صبحانه‌ی معرکه درست کنید

من عاشق آشپزی‌ام. پس چیزی برایم هیجان‌انگیزتر از این نیست که شب قبل خواب به یک صبحانه‌ی جانانه فکر کنم و فردا با ذوق درست کردن آن بیدار شوم. امتحانش کنید. صبح‌ها کمی زودتر بیدار شوید تا صبحانه‌ای حاضر کنید که ارزش خیلی بیشتری از یک لقمه‌ی ‌سریع وبا عجله داشته باشد.

5- بخوانید

روز را با یاد گرفتن چیزی جدید شروع کنید. یک کتاب یا روزنامه جالب پیدا کنید و اطلاعات جدید کسب کنید. اگر خیلی اهل مطالعه نیستید هم جای نگرانی نیست! حتما نباید یک خوره ی کتاب باشید. با روزی 10 دقیقه شروع کنید و خواهید دید که چه تاثیر خوبی روی باقی روزتان خواهد داشت.

6- بنویسید

اگر می‌خواهید عادت نوشتن را از سر بگیرید، زمانی بهتر از اول صبح نیست. فکر نکنید که موظف‌اید قبل از هشت صبح یک رمان بنویسید! با روزی ده دقیقه یا صد کلمه شروع کنید. مثلا می‌توانید بنویسید که دوست دارید امروز چگونه پیش رود، می‌خواهید چه چیزی را یاد بگیرید و یا دوست دارید در زندگی به کجا برسید.

بیشتر بخوانید: نوشتار درمانی: با استفاده از کاغذ و خودکار، به رشد شخصیت خود کمک کنید

7- پادکست گوش کنید

به معنی واقعی کلمه، برای هر موضوعی یک پادکست وجود دارد. پادکستی بر اساس موضوع مورد علاقه‌تان یدا کنید. روزتان را با یاد گرفتن و درگیر موضوعی جدید شدن آغاز کنید.

8- ورزش کنید

یک ورزش سبک و کوتاه در ابتدای صبح به بهبود تمرکزتان برای ادامه روز کمک می‌کند. من به هیچ وجه صبح‌ها نمی‌توانم ورزش کنم ولی شما اگر می‌توانید، دریغ نکنید!

تدریجا از اضطراب و عجله‌ای که دارید کاسته خواهد شد

ابتدا وقتی تصمیم گرفتم روزم را بدون چک کردن گوشی شروع کنم، بسیار کار سختی بود. احساس می‌کردم که دارم اتفاقات روز جهان را از دست می‌دهم.

در حقیقت می‌دانستم که هیچ چیزی برای از دست دادن وجود ندارد، اما ذهنم را اینگونه عادت داده بودم که انگار هر لحظه‌ای که صفحه گوشی‌ام روشن باشد، به این معنی است که اتفاقی مهم در حال رخ دادن است.

اینگونه زندگی کردن اما همیشه شما را در حالتی از اضطراب و نگرانی قرار می‌دهد.

اگر در روتین صبح‌گاهی‌تان وقفه‌‌ای بیاندازید، کم‌کم این اضطراب و هیجان بی‌مورد ناشی از نوتیفیکیشن‌ها و حجم اخبار فاقد ارزش رفع خواهد شد و خواهید توانست که تمرکز خود را وقف موضوعاتی در زندگی‌تان کنید که واقعا اهمیت دارند.

این کمک‌تان خواهد کرد که در لحظه حال زندگی کنید ، در کنار آدم‌هایی که برای‌تان مهم‌اند و برنامه‌های با ارزشی که برای آینده‌تان دارید.

بیشتر بخوانید: اهمیت داشتن عادات روزانه

آماده‌اید که روزتان را از نو بسازید؟

هر روز را با دیدی تازه به زندگی آغاز کنید. فکر نکنید که از ابتدا باید به تمام روش‌های گفته شده کاملا متعهد باشید؛ با قدم‌های کوچک شروع کنید.

این را امتحان کنید: این هفته گوشی‌تان را در آن طرف اتاق به شارژ بزنید و دنبال جایگزینی با ارزش برای بالا و پایین کشید صفحات اجتماعی بگردید.

وقتی که تمام چیزهای کوچکی که مانع پیشرفت‌تان بوده‌اند را پیدا کنید و جای‌شان را به کارهای مهم و بارزش بدهید، به مرور شخصیت‌تان رشد خواهد کرد و کسی که همیشه می‌خواستید باشید شکل خواهد گرفت.

اسیر مقدار کم دوپامینی که از چک کردن شبکه‌های اجتماعی ترشح می‌شود و بیشتر و بیشتر ازتان توجه می‌خواهد نشوید.

روزتان را آنگونه که خودتان می‌خواهید شروع کنید و حال خوب‌تان را از نو بیافرینید.


منبع: Uncoveryourpurpose

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

شبنم براتی

شبنم براتی

میخوام که تا آخر دنیا رو بگردم و ببینم و یاد بگیرم

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

1 دیدگاه

نظر خودتون رو بنویسید

error: