من تلویزیون ندارم. شما چطور؟ با مضرات تلویزیون آشنا شوید

رهایی از تلویزیون

من تلویزیون ندارم. واقعا؟ مگه میشه؟ جدی میگی؟ بله درست شنیدید.. من تلویزیون ندارم. رهایی از عادت تلویزیون تماشا کردن خیلی راحت امکان پذیره وقتی از فواید نداشتن تلویزیون باخبر بشید. برای همین در این پست قراره در مورد فواید نداشتن تلویزیون و مضرات تماشای تلویزیون صحبت کنیم.

همه‌ی افراد از تماشای تلویزیون لذت می‌برند. آدم میتونه روی مبل بشینه یا روی زمین لم بده و تنها کافیه یه دکمه رو فشار بده و با دیدن تلویزیون سرگرم بشه. اما واقعیت اینه که در زندگی چیزهای خیلی مهم‌تری وجود داره و ما میتونیم با انجام کارهای ارزشمندتری خودمون رو سرگرم کنیم و لذتی عمیق رو تجربه کنیم.

قبل از شروع، از تجربه‌ی خودم براتون میگم: حدود 4 ماهی هست که در خونه‌ام دیگه تلویزیون ندارم. زمانی که می‌خواستم تلویزیون خودمو به سمساری بفروشم خیلی از انجام این کار مطمئن نبودم و با خودم میگفتم که یه وقت از انجام این کار پشیمون نشم… اما خب حدود 4 ماه بدون تلویزیون زندگی کردم و امروز حس بسیار خوبی نسبت به این تصمیم دارم. احتمالا شما نیز در مورد ترک عادت تلویزیون تماشا کردن دو به شک هستید، برای مطمئن شدن از این تصمیم خوب، در ادامه با مضرات تلویزیون آشنا میشیم.

زمان

زمان ارزشمندترین دارایی ما انسان‌هاست. راستش رو بخواید هیچ تضمینی وجود نداره که ما 10 یا 20 یا 30 سال آینده نیز زنده باشیم. فکر کردن به مرگ خیلی تلخه، قبول دارم اما واقعا هیچ تضمینی وجود نداره که من یا شما فردا صبح زنده باشیم. ممکنه همین امشب یه اتفاق ناگوار برامون رخ بده یا شاید فردا دیگه از خواب بیدار نشیم. کسی چه میدونه؟ وقتی به مرگ فکر می‌کنیم متوجه خواهیم شد که چقدر زمان اندک و محدودی داریم، خیلی خیلی محدودتر از آنچه که همیشه فکر می‌کنیم…

افراد بالغ حدود 1.5 تا 2 ساعت در روز تلویزیون تماشا می‌کنند. یعنی در هفته چیزی حدود 10 تا 14 ساعت. البته این آمار فقط یک میانگینه و  افراد بسیار بیشتر از این‌ مشتری تلویزیون هستند.

برای رها شدن از شر تلویزیون، با خودتون فکر کنید که با 14 ساعت در هفته چه کار بهتری میتونید انجام بدید؟ به علایق خود فکر کنید یا به خاطرات بچگی‌تان سری بزنید تا یکی از علایق فراموش شده‌ی خود را پیدا کنید. مثلا شاید به ساختن چیزها علاقه داشته باشید، آثار هنری خلق کنید، به سمت یادگیری موسیقی بروید یا یک برنامه‌ی ورزشی برای خود تنظیم کنید و …

قدرت تمرکز

تلویزیون قدرت تمرکز و توجه رو از ما میگیره. اکثر اوقات به فردی تبدیل می‌شویم که همزمان چندین کار را انجام می‌دهد: لباس‌ها رو تا میزند، با گوشی کار می‌کند، مطالعه می‌کند، غذا درست می‌کند و … همزمان با تمام این کارها تلویزیون نیز تماشا می‌کنیم. اما خیلی از افراد میدونند که این سبک زندگی درست نیست. انجام چندین کار همزمان با تماشای تلویزیون قدرت تمرکز فرد رو به طرز چشمگیری کاهش میده. این کاهش تمرکز حین انجام وظایف باعث میشه:

  • چون تمرکز نداریم و حواس‌پرتی‌های مختلفی به سراغ ما میاد طبیعتا وقت بیشتری برای انجام یه کار اختصاص می‌دهیم.
  • باعث کاهش چشمگیر کیفیت نهایی کار‌ میشه. ( احتمالا در هنگام تماشای تلویزیون مشغول کار روی مقاله، متن، مطالعه و یا هر کار اختصاصی دیگری بوده‌اید و در پایان متوجه شدید که کیفیت نهایی کارتون چقدر بد از آب دراومده )

بیشتر بخوانید:  3 نکته‌ی ضروری برای افزایش تمرکز

آگاهی

داشتن آگاهی نسبت به جهان ارزشمندترین نوع از آزادی به شمار میره. تلویزیون با پخش برنامه‌های مختلف همیشه سعی می‌کند که توجه انسان‌ها را از مسائل ارزشمند پرت کند و در عوض ذهن آنها را با مسائلی بی ارزش و تهی پر کند. برنامه‌های پرزرق و برق تلویزیون باعث میشه به جهان زیبا و دنیای شگفت انگیز اطراف‌مان بی‌توجه باشیم. به معنایی دیگر تلویزیون آزادی را از تک تک انسان‌های کره‌ی زمین گرفته است.

رابطه

اگر اکثر اوقات به تنهایی مشغول تماشای تلویزیون هستید، بهتره به دنیای واقعی قدم بگذارید و با آدم‌ها ارتباط برقرار کنید. اگه به خاطر دوری از افراد تلویزیون تماشا می‌کنید، خیلی خوب میشه اگه این عادت نامناسب رو به مرور رها و به جای آن با افراد جدید دیالوگ و رابطه برقرار کنید.

بیشتر بخوانید:  10 تست رابطه برای افزایش صمیمیت با شریک زندگی خود

خلاقیت

اگه مشتری دائم تلویزیون باشیم، جای تعجبی نداره که خلاقیت ما هر روز کمتر از دیروز بشه. به یاد داشته باشید که تلویزیون توانایی خلاق بودن رو از انسان‌ها میگیره. تلویزیون همیشه سعی میکنه از انسانها موجوداتی یکسان بسازه. انسان‌هایی که شبیه هم زندگی می‌کنند، شبیه هم غذا می‌خورند، شبیه هم به تفریح می‌روند، انسان‌هایی که قدرت خلاقیت خود را از دست داده‌اند و تنها از یکدیگر تقلید می‌کنند. با رهایی از تلویزیون جریان خلاقیت دوباره در ما بیدار خواهد شد.

روش‌های رهایی از تلویزیون

برای تماشا نکردن تلویزیون چند تا راهکار وجود داره. مثلا:

  • اگه قصد دارید کلا از شر تلویزیون خلاص بشید (کاری که من مهرماه امسال اونو انجام دادم) می‌تونید هرازگاهی به خونه‌ی دوستان یا اعضای خانواده برید و به صورت دسته جمعی تلویزیون تماشا کنید. خوبی این کار اینه که تماشای تلویزیون با دیگر افراد بیشتر به ما لذت‌ میده و همچنین باعث تقویت روابط فردی میشه.
  • در اتاق خواب تلویزیون قرار ندهید.
  • مدت زمان تماشای تلویزیون رو میشه محدود کرد. مثلا روزی یک بار یا هفته‌ای یک تا دو بار. برای تماشای تلویزیون برنامه داشته باشید و از برنامه‌ی خود پیروی کنید.
  • اگه از مضرات تلویزیون مطمئن نیستید، بهتره یک هفته تلویزیون رو خاموش کنید. یا اونو از برق بکشید و جایی دور از چشم قرار بدید. یا پارچه‌ای روی تلویزیون بندازید تا مطمئن بشید یک هفته به سراغ‌ش نخواهید رفت. بعد از یک هفته تماشا نکردن تلویزیون، با لمس فواید و خوبی‌های بینظیر این کار شگفت‌زده خواهید شد.

انجام کاری ارزشمند

شما از شر تلویزیون خلاص می‌شید و یا مدت زمان استفاده از اون رو خیلی کاهش می‌دهید. حالا با این زمان اضافه چیکار میشه کرد؟

یه پاسخ کوتاه برای این سوال وجود داره: شما می‌تونید هر کاری رو که دوست دارید انجام بدید. میتونید یه چیز معنادار بسازید، می‌تونید ورزش کنید، می‌تونید روی بهبود روابط خودتون تمرکز کنید. می‌تونید به دیگران کمک کنید و ده‌ها ایده‌ی دیگر.

« آزادی » یعنی نداشتن تلویزیون، یعنی تماشا نکردن تلویزیون، یعنی مشتری برنامه‌های تلویزیون نبودن. به یاد داشته باشید که تلویزیون چه چیزهایی رو از ما می‌گیره: زمان، پول، تمرکز، آگاهی، روابط موفق و شاد و خلاقیت‌مان. اما به جای این دارایی‌های ارزشمند، تلویزیون به ما فقط سرگرمی می‌دهد، یک سرگرمی زودگذر، آرامشی سطحی که تنها چند لحظه‌ بیشتر به طول نمی‌انجامد.

مسلما تماشای تلویزیون خیلی آسون و لذت‌بخشه. اما آیا واقعا ارزشش رو داره؟ این سوال رو از خودتون بپرسید و برای رهایی از تلویزیون تصمیم بگیرید.

شما نیز با من همراه بشید، در ابتدا سعی کنید مدت زمان استفاده از تلویزیون رو کاهش دهید و بعد از مدتی چیزی به نام تلویزیون رو از زندگی خود حذف کنید. مطمئن هستم که بعد از رهایی از تلویزیون حس شادی و خوشبختی بیشتری در شما پدیدار خواهد شد.

دوست‌تون دارم…

بیشتر بخوانید:  مضرات امواج وای فای و چرا برای بهبود کیفیت خواب باید شب‌ها مودم وای فای رو خاموش کنیم؟


این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. علاقمند به طبیعت، خونه و موسیقی

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید