چگونه با نظر منفی دیگران کنار بیاییم؟

نظر منفی دیگران

چطور میشه با نظر منفی دیگران کنار اومد؟ باید چطور رفتار کنیم تا نظر دیگران روی ما بی اثر بشه؟ چرا گاهی اوقات نظر دیگران برامون خیلی مهمه؟ در ادامه پاسخ سادگورو عارف هندی به این سوالات را می‌خوانیم.

سادگورو: حقیقت اینه که آدم‌ها در مورد هر چیزی نظری دارند. همیشه در حال نظر دادن هستند و  نظر خودشون رو به شما ابراز می‌کنند. حالا چرا باید این نظرات برای شما یا هر شخص دیگه‌ای مهم باشه؟

وقتی در حال انجام  کاری هستیم و در مورد اون کار مطمئن نباشیم، نظر افراد برای ما اهمیت پیدا می‌کنه. در مقابل این نظرات چه میشه کرد؟ به جای جنگیدن با دیدگاه افراد، باید با خودمون رو راست باشیم. در مورد کارهایی که انجام میدهیم باید ذهنیتی روشن و واضح داشته باشیم.

 مثلا از خودت بپرس چرا داری این کار رو انجام میدی. و دلیل واقعی انجام اون کار رو برای خودت پیدا کن. وقتی به جواب چنین سوالی برسی، ذهنت در مورد انجام اون کار روشن میشه. زمانی‌ که ذهنی روشن داشته باشیم، خود به خود نظرات مختلف برای ما بی اهمیت جلوه خواهد کرد.

یادتون باشه که افراد در مورد شما همیشه نظر میدهند، البته این حق اون‌هاست و نیازی نیست این حق رو ازشون بگیرید. وقتی در جامعه و کنار دیگر انسان‌ها زندگی می‌کنیم، یک ترس همیشگی رو با خودمون حمل می‌کنیم؛ ترس از نظر دیگران. ترسیدن از اینکه دیگران راجع به من چه فکری می‌کنند.

 نگرانی در مورد نظر دیگران بخشی از زندگی اجتماعی ما انسان‌هاست. بله این بخشی از زندگی اجتماعی ماست. دوباره فکر کنید… با هرکسی که مواجه میشیم نظری در موردمون میده. البته امروزه بخاطر پررنگ شدن نقش فشای مجازی این نگرانی خیلی بیشتر شده.

بیشتر بخوانید:  عدم درک درست از انرژی درونی

زمانی در گذشته انسان فقط با نظرات سه چهار نفر افراد دور و بر خودش مواجه می‌شد، اما امروزه این تعداد به صدها و هزاران نفر رسیده. مثلا پروفایل شبکه‌های اجتماعی خودتون رو در اینستاگرام یا تلگرام فرض کنید. دوستان شما در چند ثانیه نظر خودشون رو براتون مینویسند. تا اینجا هیچ ایرادی در کار نیست و این حق طبیعی اونهاست. اما تنها بخش غیر منطقی اینجاست که ما نظر تمامی افراد رو به خودمون بگیریم، و روزهای متوالی به خاطر نظر شخصی ناراحت و افسرده باشیم.

اما با این سیل از نظرات مختلف چه کاری میشه کرد؟ بهترین و مهم‌ترین  راهکار این میتونه باشه: وضوح و روشنی رو به زندگی خود دعوت کنید. این احساس روشنی باید در تمام کارها و علت انجام تک تک آن‌ها متبلور بشه. اگه حسی از روشنی به زندگی شما وارد بشه، تمامی نظرات افراد بی اهمیت جلوه میکنه و دیگه شما رو آزار نمیده.

مطمئن باشید که شما فردی بینظیر هستید، فقط کافیه بهترین ضربه رو به توپ بزنید. اون‌موقع خواهید دید که تمامی نظرات تغییر خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:  چگونه با ترس از قضاوت دیگران کنار بیاییم؟

منبع: Isha Sadhguru

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. شیفته‌ی زندگی و طبیعت

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

1 دیدگاه

نظر خودتون رو بنویسید

error: