۱۸ دلیل اهمیت برنامه ریزی روزانه زندگی و مدیریت زمان

اهمیت برنامه ریزی روزانه زندگی و مدیریت زمان و برنامه روزانه

همه ما می‌دانیم که کودکان برای یادگیری اصول سازمان‌دهی و نظم در زندگی‌، نیاز به یک برنامه روزانه دارند. زمانی که ما کم‌سن و سال‌تر بودیم می‌بایست در زمان معینی می‌خوابیدیم، از خواب بلند می‌شدیم، غذا می‌خوردیم، تکالیف خود را انجام می‌دادیم، حمام می‌رفتیم و حتی با دوستان‌مان در ساعت مشخصی بازی می‌کردیم. اما بعد از بزرگ شدن چطور؟ اکثر افراد بزرگسال برنامه روزانه‌ای برای خود تنظیم نمی‌کنند و کارهای خود را در روز بدون برنامه قبلی و نظم انجام می‌دهند. این دسته از افراد وقتی از خواب بیدار می‌شوند، هیچ ایده‌ای برای کارهایی که در روز باید انجام بدهند، ندارند؛ چراکه پیش از این فکر برنامه مرتبی که ملزم به رعایت آن باشند، نکرده‌اند. همین موضوع نیز موجب می‌شود که تعداد زیادی از مردم دچار استرس، اضطراب و گیجی بشوند، نتوانند از تمام پتانسیل‌های خود استفاده کنند و به اهداف مدنظر خود نیز نرسند. راه حل در برنامه ریزی روزانه کارآمد است که بیشترین سوددهی را برای ما داشته باشد، برنامه‌ای که به ما کمک کند تا روزی موثرتر داشته باشیم، اوضاع تحت کنترل‌مان باشد و به بیشترین سطح از توانایی‌های خود دست پیدا کنیم.

بسیاری از مردم پایبندی به برنامه روزانه را کاری کسل‌کننده، خفقان‌آور و انعطاف‌ناپذیر می‌دانند. این افراد با رفتاری بولهوسانه و دمدمی زندگی می‌کنند و بر این باور هستند که چنین رفتاری آن‌ها را آزاد نگه ‌می‌دارد. بر خلاف این باور، طراحی یک برنامه روزانه و رعایت آن، می‌تواند مسیری رو به آزادی، خلاقیت، شادی و بهره‌برداری از تمام پتانسیل‌های درونی ما باشد. در زیر دلایل اهمیت برنامه ریزی روزانه را با هم مرور می‌کنیم:

۱. بازده ما را افزایش می‌دهد

با داشتن برنامه روزانه، زمان مورد نیاز برای تصمیم‌گیری در هر روز کاهش می‌یابد و با دانستن کارهایی که باید صورت بگیرند، نیازی به تفکر و تصمیم‌گیری‌های متعدد در ساعات مختلف نیست. وقتی ما کاری را به پایان می‌بریم، از کار بعدی خود بدون آن که نیازی به فکر کردن باشد، آگاه هستیم. بدین‌ ترتیب کارهای ما نظم بیشتری می‌گیرند و در نتیجه، بازده ما نیز افزایش پیدا می‌کند.

۲. نیاز ما را به طرح‌ریزی روزانه کاهش می‌دهد

هنگامی که ما به‌دقت برنامه روزانه‌ای برای خود تهیه و تنظیم کنیم، دیگر به طرح‌ریزی، تقسیم‌‌بندی و تنظیم فعالیت‌های‌مان در هر صبح نیازی نخواهیم داشت. بدین‌ ترتیب هر روز صبح، هنگام بیدار شدن از خواب می‌توانیم بدون صرف وقت برای طرح‌ریزی و تفکر، مستقیم به سراغ انجام کارها برویم.

۳. به زندگی شما ساختار می‌بخشد

برنامه روزانه به زندگی شما ساختار و ترتیب منطقی می‌دهد و چارچوبی ارائه می‌کند که در محدوده آن می‌توانیم زندگی کنیم و فعالیت‌های روزانه‌مان را هدایت کنیم . در مدت زمانی کوتاه ما با کارهایی که هر روز باید انجام دهیم، احساس راحتی می‌کنیم.

۴. زمان، گرانبهاترین منبع زندگی را ذخیره می‌کند

زمان ارزشمندترین دارایی است که در اختیار داریم؛ زیرا اگر از دست برود، دیگر قابل بازیابی نیست. با پیروی کردن از برنامه روزانه، ما می‌توانیم زمان زیادی را که صرف طرح‌ریزی، تصمیم‌گیری و آماده‌سازی می‌شد، آزاد کنیم. برنامه از پیش‌ تعیین شده به ما فرصتی می‌دهد تا از زمان خود موثرتر بهره ببریم.

۵. باعث شکل‌گیری عادت‌های خوب می‌شود

راز شکل‌گیری عادت‌های خوب در تکرار است. طراحی و تنظیم یک برنامه روزانه شخصی کارآمد، ما را ترغیب می‌کند تا عادتی خوب را با تکرار مکرر یک کار در خود ایجاد کنیم. مانند زدن مسواک در صبح، پایبندی و رعایت برنامه به ما فرصتی می‌دهد تا عادت‌های سالمی را که با اهداف ما سازگاری دارند، پرورش دهیم.

۶. عادت‌های بد را حذف می‌کند

همان‌طور که در راستای بهره‌برداری از تمام پتانسیل‌های‌مان، برنامه روزانه کمک می‌کند تا عادت‌های خوب را پرورش دهیم، عادت‌های بد نیز ریشه‌کن می‌شوند. در این روند می‌توانیم به‌آرامی عادت‌های خوب را جایگزین عادت‌های بد کنیم.

۷. به ما کمک می‌کند تا در زمینه‌های مشخص متبحرتر شویم

با داشتن برنامه روزانه و تکرار یک کار مشخص به‌طور مرتب، در انجام آن فعالیت هر روز بهتر و بهتر می‌شوید. تکرار کلید اصلی برای استاد شدن در هر کاری است. به زمینه‌ای فکر کنید که در آن مهارت دارید، آیا پیشرفت شما در آن به‌دلیل انجام مکرر آن فعالیت نبوده است؟ تمرین نتیجه هر کاری را به بهترین شکل ممکن درمی‌آورد.

۸. کمک می‌کند تا مهم‌ترین کارهای‌مان را صورت دهیم

برنامه‌ریزی دقیق و پیروی کامل از آن کمک می‌کند تا مهم‌ترین کارها را در اولین فرصت‌ها انجام دهیم. در این حالت هیچ جایی برای فراموشی یا سهل‌انگاری نیست. چراکه در برنامه‌ روزانه، زمان انجام پراهمیت‌ترین کارها را از پیش تعیین کرده‌ایم و تا هنگامی که به برنامه خود پایبند باشیم، به‌جای رسیدگی به کارهای ناچیز و کم‌ارزش، اول کارهای اصلی را به اتمام می‌رسانیم.

۹. موجب می‌شود تا کارها را اولویت‌بندی کنیم

یکی از نکات جالب در مورد تنظیم و طراحی برنامه روزانه آن است که ما را وادار می‌کند تا درباره اهمیت کارهای‌مان تصمیم بگیریم و اولویت‌بندی کنیم. به‌جای تصمیم‌گیری‌های هر روزه، با داشتن برنامه‌ای دقیق، ما از پیش می‌دانیم که چه کارهایی را با چه ترتیبی انجام دهیم. به‌عنوان مثال، با بررسی انگیزه‌ها و احساسات خود و همچنین درون‌نگری، ممکن است به این نتیجه برسید که ذهن‌آگاهی و تندرستی یکی از اهداف مهم شما هستند. بنابراین مدیتیشن و تمرینات ورزشی را به‌عنوان یکی از اولویت‌ها باید در برنامه روزانه خود جای دهید.

۱۰. نیاز ما را به عزم و اراده کاهش می‌دهد

زدن مسواک در هر صبح نیاز چندانی به عزم و اراده ندارد؛ زیرا این کار برای اکثر ما به‌صورت یک روتین روزانه درآمده است. به ندرت پیش می‌آید که ما به زدن یا نزدن مسواک فکر کنیم، بلکه خیلی ساده آن را انجام می‌دهیم. این موضوع برای کارهای دیگری که به‌صورت روتین درمی‌آیند صدق می‌کند؛ به آن‌ها فکر نمی‌کنیم، بلکه خیلی ساده آن را انجام می‌دهیم.

۱۱. طفره‌ و تعویق را کاهش می‌دهد

زمانی که شما برنامه کارهای خود را تنظیم می‌کنید، احتمال طفره رفتن و به تعویق انداختن انجام را نیز کاهش می‌دهید. در واقع انجام کارهای روتین با سیستم ما عجین می‌شوند و اغلب آن‌ها را به‌صورت نیمه‌هشیارانه صورت می‌دهیم. همه ما به‌خوبی می‌دانیم که طفره و تعویق تنها موجب هدر رفتن زمان می‌شوند و داشتن برنامه، می‌تواند راه حل خوبی برای جلوگیری از آن باشد.

۱۲. موجب ایجاد نیروی فزاینده می‌شود

با انجام کاری به‌صورت مکرر، نیرو فزاینده‌ای در ما خلق می‌شود که مقاومت را آسان‌تر می‌کند. به‌همین دلیل نیز با رفتن به باشگاه به‌صورت مرتب، تمرین‌های ورزشی نیز آسان‌تر می‌شوند. نیروی فزاینده فاکتور مهمی در حصول موفقیت است و برنامه روزانه، راهکاری مناسب برای ایجاد آن.

۱۳. موجب ایجاد اعتماد به نفس می‌شود

پیروی و پایبندی به برنامه روزانه موجب ایجاد اعتماد به نفس می‌شود و حس شگرفی از رضایت را به ما انتقال می‌دهد. این احساس به ما سوخت لازم برای دنبال کردن برنامه روزانه و فرصتی بیشتر برای بهره‌بردای از فواید آن را می‌دهد. علاوه بر این، کمبود اعتماد به نفس یکی از عمده‌ترین دلایلی است که تلاش برای تغییر و بهبود را برای افراد مشکل می‌کند.

بیشتر بخوانید:  25 راهکار موثر و عملی برای افزایش اعتماد به نفس

۱۴. موجب صرفه‌جویی در پول می‌شود

هنگامی که ما از یک برنامه روزانه پیروی می‌کنیم و تعدادی از کارهای مشخص را به‌طور مرتب بارها انجام می‌دهیم، پول بیشتری پس‌انداز می‌شود. به‌عنوان مثال اگر گرفتن آب میوه و سبزیجات یکی کارهای برنامه روزانه شما باشد، می‌توانید با خرید عمده میوه و سبزی، در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید. این موضوع برای بسیاری از موارد دیگر صدق می‌کند، مثلا در مورد عضویت‌ بلندمدت در باشگاه ورزشی.

۱۵. به کاهش استرس و افزایش آرامش کمک می‌کند

همیشه در زندگی اتفاقات و عواملی هستند که در محدوده کنترل ما قرار ندارند. و این حقیقتی است که می‌بایست آن را بپذیریم. در عین حال بسیاری از چیزها هستند که قادر به کنترل آن‌ها هستیم، به‌خصوص اگر از یک برنامه روزانه شخصی پیروی کنیم. با تنظیم و طراحی برنامه، حجم زیادی از استرس از بین می‌رود؛ زیرا دیگر نیازی به فکر و نگرانی برای کارهایی که باید صورت بگیرد، نیست. با تعیین پیشاپیش اولویت‌ها و زمان‌بندی کارها، صرفا می‌بایست آن‌ها را انجام دهیم و به‌جای نگرانی و درگیری فکری، احساس آرامش و آسودگی را تجربه کنیم.

بیشتر بخوانید:  تنفس صحیح راهی برای درمان استرس و اضطراب های روزمره

۱۶. زمان بیشتری برای ما می‌خرد

برخلاف تصور اغلب مردم، دنبال کردن برنامه‌ای که کارهای مکرر را اولویت‌بندی می‌کند، زمان بیشتری برای ما می‌خرد. تمام جنبه‌های زندگی ما نیازی به برنامه‌ریزی یا تبدیل شدن به یک روتین را ندارد. باید زمان‌هایی را در روز به آرامش، استراحت و «انجام ندادن هیچ کاری» اختصاص داد و پیروی از برنامه روزانه، چنین زمانی را در اختیار شما می‌گذارد. همان‌طور که پیشتر گفتیم، انجام کارها به‌صورت روتین، مهارت و میزان بازده‌مان را افزایش می‌دهد. این موضوع بدین معنا است که ما زمان کمتری را برای انجام کارها نیاز خواهیم داشت و زمان بیشتری برای استراحت به‌دست می‌آوریم.

۱۷. به شما در رسیدن به اهداف‌تان کمک می‌کند

اگر به آرزوها و اهداف‌مان در طول زندگی برسیم، به‌ندرت اتفاق می‌افتد که دستیابی به همه آن‌ها در یک زمان ممکن باشد. افراد موفق با انجام مکرر کارهای یکسان، به اهداف خود دست پیدا می‌کنند. یک ورزشکار با انجام تمرینات روزانه به اهداف ورزشی خود می‌رسد. یک هنرمند در کار خود با تکرار زیاد ماهر می‌شود. تنظیم و پیروی از روتینی که با اهداف شما سازگاری دارند، مطمئن‌ترین عامل برای تضمین موفقیت است.

۱۸. ما را در مسیر موفقیت نگه می‌دارد

یکی از نشانه‌های شکست در دستیابی به اهداف، تنبلی کردن در پیروی از برنامه روزانه است. به‌‌همین دلیل نیز بررسی عملکرد خود در دنبال کردن برنامه روزانه، یکی از بهترین راه‌های برآورد میزان پیشرفت محسوب می‌شود. در مواقع کوتاهی و تنبلی، می‌توانیم با سازگار کردن دوباره خود با برنامه روزانه، به مسیر درست دستیابی به اهداف خود برگردیم.

اگر تصمیم دارید که در روزهای تعطیل طبق برنامه خود عمل نکنید یا روتین متفاوتی برای یکی دو روز از هفته خود داشته باشید، اشکالی پیش نمیاد. همچنین می‌توانید همان‌طور که پیشتر گفتیم، زمان‌هایی را برای استراحت کنار بگذارید. نکته اصلی در آن است که چنین تصمیمی را به‌صورت آگاهانه و با رعایت تمامی جوانب بگیرید. چراکه داشتن روتین تنها به معنای انتخاب آگاهانه سبک مشخصی از زندگی از طریق تکرارهای سازنده است. و همین موضوع یکی از عوامل اصلی موفقیت و شادی است.

هر کدام از ما انسانی متفاوت با نیازها، آرزوها، اهداف و منابع گوناگون هستیم. به‌همین دلیل داشتن برنامه روزانه شخصی که ما را در رسیدن به اهداف خودمان یاری می‌کنند، از اهمیت زیادی برخودار است. پاداشی که از چنین تصمیمی می‌گیریم، قطعا ارزش تلاش را خواهد داشت. امروز روز جدیدی است و هرگز برای شروع یک برنامه روزانه دیر نیست.

بیشتر بخوانید:  آثار فوق‌العاده‌ی داشتن روتین و نظم در زندگی که شما را شگفت‌زده می‌کند
این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

صنم وفقی

صنم وفقی

مترجم و دوستدار ادبیات

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید

error: