5 اشتباه متداول در تغییر دکوراسیون که احتمالا از آن خبر ندارید

تغییر دکوراسیون

یه دکوراسیون خوب، فضای خونه رو به محیطی جذاب، دلنشین و زنده تبدیل می‌کنه. جالبه بدونید حتی طراحان حرفه‌ای دکوراسیون  نیز مرتکب اشتباه می‌شوند و شاید خودشون هم خبر نداشته باشند. پس دور از انتظار نیست که من و شما نیز در دکوراسیون منزل خود دچار اشتباه شویم.

در ادامه با اشتباهات متداول در دکوراسیون منزل آشنا خواهیم شد.

1- سِت کردن تمامی وسایل

بیشتر افراد فکر می‌کنند که در محیط داخلی خونه، باید همه چیز با هم مطابقت داشته باشه ( یا به اصطلاح سِت باشه )‌ از پرده تا قالی، از ملافه‌ی تخت‌خواب تا روبالشتی‌ها، از رنگ مبلمان تا آباژور و …

داشتن یه تم رنگی در محیط اتاق خواب یا فضای نشیمن، چندان هم بد به‌ نظر نمی‌رسه و اکثر اوقات جلوه‌ایی زیبا به اتاق می‌بخشه. اما برای یه نگاه مدرن، پذیرش اینکه همه چیز در اتاق در یک محدوده رنگی باشه سخته. دلیل‌ش روشنه: چون همه چیز دسته بندی و به نوعی محدود شده.

نگاه مدرن در دکوراسیون نمیخواد خودش رو محدود کنه برای همین به دسته بندی اعتقاد چندانی نداره.

از این به بعد میشه تمرکز کمتری روی سِت کردن وسایل گذاشت و به جای آن به هر رنگ اجازه داد تا نقش منحصربفرد خودش رو در محیط خونه ایفا کنه.

البته وقتی بعضی رنگ‌ها و وسایل کنار هم قرار می‌گیرند، ترکیب خوبی رو به وجود نمی‌آورند. اما به هر حال فراموش نکنیم که بهترین دکوراسیون‌، به مخاطبان خودش مقداری از اتفاقات غیرمنتظره نیز هدیه میده.

اشتباهات متداول در دکوراسیون

2- توجه فقط روی رنگ به جای بافت

بافت یکی از چیزهایی‌ست که محیط اتاق را به فضایی زنده تبدیل می‌کند، اما بیشتر اوقات بافت در دکوراسیون منزل نادیده گرفته میشه.

قراردادن وسایلی که دارای بافت هستند، باعث دگرگونی حس و حال معمولی اتاق خواهد شد. وسایلی همانند روتختی و قالی نقش برجسته، روکش پارچه‌ای مبل، قطعه‌ای تزئینی و آنتیک و …

بیشتر بخوانید:  با تاثیر هر رنگ در دکوراسیون آشنا شوید

3- عدم توجه به مقیاس و بزرگی اشیا

عدم توجه به مقیاس و اندازه اشیا، یکی از اشتباهات متداول در دکوراسیون به شمار میره.

وقتی که به تناسب اشیا فکر‌ می‌کنید، خود به‌خود به رابطه و نسبت وسایل به یکدیگر نیز توجه خواهید کرد. قانون دو سوم در دکوراسیون به تناسب اشیا مربوط است. قانون دو سوم می‌گوید برای چیدمان تابلو و اثر هنری‌ بالای یک وسیله دیگر همانند ( مبل، تخت‌خواب و دِراور)، تابلو باید دو سوم عرض وسیله زیرین خود را دارا باشد.

این قانون مثال خوبی‌ست و به ما یادآوری میکنه که اشیا به هم مربوط هستند و به یکدیگر اهمیت می‌بخشند.

تغییر دکوراسیون منزل

4- قرار دادن وسایل بیش از حد در اتاق

در مرحله‌ی تغییر دکوراسیون، این وسوسه به سراغ‌مان می‌آید که خونه‌مون رو با وسایل زیاد پر کنیم و هر گوشه‌ای از خونه وسیله‌ای قرار بدیم.

مراقب باشید؛ این یکی از اشتباهاتی‌ست که شاید در تغییر دکوراسیون مرتکب شوید. شاید با خود بگویید تمام وسایلی که دارم دوست‌داشتنی هستند و در محیط خونه‌ام خوب جای گرفته‌اند.

البته که تمامی این وسایل خوب و عالی هستند اما خونه نیاز به نفس کشیدن هم داره. برای بهتر دیده شدن و درخشیدن وسایل منزل، باید فضایی را خالی گذاشت و این فرصت را به اشیا داد که به مخاطب خود عرض اندام کنند.

مزیت دوم اینه: خونه شلوغ به نظر نمیرسه. بهتره به یاد داشته باشیم که محیط خانه برای راحتی و آرامش ماست و نه نمایشگاه وسایل.

5- عدم توجه به تصاویر منزل

گاهی اوقات باید به اتاق نگاه کنیم و این سوال رو بپرسیم: «این اتاق واقعا به چیزی نیاز داره؟»

ممکنه در اتاق عناصر سنگین زیادی وجود داشته باشه، پس به چیزی سبک و سیّال نیاز پیدا میشه تا بین آنها تعادل برقرار شود. یا مثلا نیاز به مقداری تضاد و کنتراست یا بافت و متریال باشد.

توجه به تصاویر منزل، یکی از روش‌هایی است که به شما نشان خواهد داد که اتاق‌تان به چه چیزی نیاز دارد و یا چطور می‌توان همه وسایل را به هم پیوند داد.

روش پیشنهادی: از فضای مورد نظر خود عکس بگیرید و به آن نگاه کنید. این روش شگفت انگیز به شما جزئیاتی رو نشان میده که احتمالا با چشم نادیده گرفته بودید.

بیشتر بخوانید:  رهایی از استرس و اضطراب با نفس کشیدن


 منبع: apartmenttherapy


این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. علاقمند به طبیعت، خونه و موسیقی

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید