پایبندی به فهرست اهداف سال جدید با روند تغییرات کوچک

رسیدن به اهداف بزرگ زندگی و تغییرات بزرگ

اگر با ورود به سال جدید، در فکر ایجاد عادات مثبت برای خود هستید، چطور می‌توانید به بهترین وجه ممکن، تعهدات خود را به عادت‌های درازمدت تبدیل کنید؟

آغاز هر مسیری چندان سخت نیست؛ چراکه ما پر از کنجکاوی و اشتیاق هستیم و تازگی، شرایط ذهن ما را به خود مشغول می‌کند. همیشه با خود می‌گوییم، این بار، این بار با دفعات دیگر متفاوت است. این بار مسیر را دنبال خواهم کرد و به آن پایبند خواهم بود. سال جدید، من جدید!

اما طبیعت انسان به گونه‌ای است که با وجود تصمیم برای تغییر و داشتن بهترین نیت‌ها، در طول مسیر از شدت اراده کاسته می‌شود، تعهدات ما دچار لغزش می‌شوند و در نهایت سرسختی ما از بین می‌رود. این روند می‌تواند برای هر هدفی پیش بیاید؛ از برنامه غذایی جدید گرفته تا رژیم سلامتی، سرگرمی جدید، فهرست اهداف سال نو و به‌خصوص تمرین‌های مدیتیشن.

آموزش ذهن نیازمند زمان و شکیبایی است، مخصوصا اگر به دنبال تغییراتی هستیم که با ذهن و احساسات ما درگیر هستند. مدیتیشن مهارتی است که تنها با تمرین‌های کوتاه اما مکرر، در روندی آهسته اما اطمینان‌بخش و به‌صورت مداوم به بهترین شکل خود دست می‌یابد.

اما در این مسیر موانع زیادی وجود دارند و ذهنی که ما سعی در پرورش آن داریم، مقاومت می‌کند و برای سرپیچی از خواست ما انواع بهانه‌ها را می‌‌آورد؛ بهانه‌‌هایی مانند خستگی، تنبلی، بی‌صبری و بی‌تابی که تنها بخش کوچکی از فهرست بلندبالای آن هستند.

چگونگی آغاز کردن کاری جدید مشکل اصلی نیست. ما به‌‌خوبی می‌توانیم نشستن، مدیتیشن کردن، شکل صحیح دم و بازدم، دویدن یا حتی بالا بردن وزنه را یاد بگیریم. به معنایی دیگر داشتن مهارت کافی به ندرت مشکل اصلی ما در روند تغییر است. در مقابل، چیزی که ما نهایتا به آن نیاز داریم، احساس برانگیختگی است. بنابراین شاید داشتن دیدگاهی شفاف نسبت به دلیل تصمیم‌مان برای تغییر، بتواند فرصت بهتری در دنبال کردن اهداف به ما بدهد.

تحقیقات نشان داده است که ترکیب انگیزش صحیح با فعالیت سی ثانیه‌ای و عادت‌های اساسی می‌تواند روال همیشگی و روزمره‌ای را برای تغییرات ایجاد کند که احتمال پایبندی به آن بیشتر است.

انگیزه صحیح به ارزش‌های شخصی شما وابسته است. به‌عنوان مثال انگیزه صحیح مدیتیشن برای یک فرد می‌تواند رهایی از استرس و داشتن رفتاری صبورانه‌تر با خانواده‌اش باشد. فعالیت سی‌ ثانیه‌ای هر چیزی را شامل می‌شود که با آن خود را برای شروع کار جدید ترغیب می‌کنید.

به‌عنوان مثال فعالیت سی ثانیه‌ای مدیتیشن برای یک فرد می‌تواند سی ثانیه تنفس آگاهانه پیش از آغاز مدیتیشن باشد. و عادت‌های اساسی همان کارهای همیشگی هستند که تا به امروز به‌عنوان بخشی از برنامه‌های روزمره خود انجام داده‌اید و اکنون می‌توانید عادت جدید را در پس یا پیش از یکی از آن‌ها قرار دهید. به‌عنوان مثال انجام کار جدید پس از زدن مسواک.

شکل‌دهی عادت جدید تنها با انجام آن به‌صورت مداوم، به یک شکل و در شرایطی یکسان، در طول روزهای متمادی ممکن می‌شود. چرا‌ که تحت این شرایط، ذهن عادت و عمل جدید را به‌صورت ناخودآگاه به برنامه روزمره ما پیوند می‌دهد و آن را جزیی از روتین همیشگی ما قلمداد می‌کند. به این ترتیب می‌توانید با روند افزایشی تغییرات کوچک، تغییراتی بزرگ را خلق کنید.

اگر بتوانید جا‌های خالی عبارت زیر را پر کنید، برای آغاز تغییر بزرگ آماده هستید:
پس از … (عادت اساسی)، من به … (فعالیت سی ثانیه‌ای) خواهم پرداخت که مرا در دستیابی به… (هدفم) کمک می‌کند؛ چراکه … (انگیزش صحیح).

بیشتر بخوانید:  چطور سر صحبت را باز کنیم؟ 8 راهکار برای باز کردن سر صحبت

منبع: HeadSpace

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

صنم وفقی

صنم وفقی

مترجم و دوستدار ادبیات

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید

error: