کتاب 52 تغییر

راهنمای انتخاب رنگ در دکوراسیون

رنگ اتاق

رنگ دیوار هر کدام از اتاق‌های منزل، نشانگر شخصیت اعضای خانواده است. شاید به رنگ دیوار اتاق خیلی اهمیت ندیم اما بهتر است بدانیم تک تک رنگ‌های بکار رفته در منزل، روی شکل گیری شخصیت ما تاثیر فراوانی دارد. حتی رنگ‌های موجود می‌تواند حس و حال فرد را نیز تغییر دهد.

تاثیرگذاری رنگ‌ها روی شخصیت افراد، به عوامل مختلفی  مثل: سن، جنسیت، زمینه‌ی قومی و حتی آب و هوا بستگی داره. اما اکثر افراد نسبت به تم‌های مختلف رنگی واکنش یکسانی دارند.

برای داشتن یه دکوراسیون جذاب و دوست داشتنی نیازی نیست از رنگ‌های مد هر سال استفاده کنیم. وقتی دکور یه خونه زیبا میشه که رنگ‌های بکار رفته در آن نشان دهنده‌ی شخصیت اعضای خانواده باشه.  از این رو انتخاب ترکیب رنگ‌ها برای استفاده در دکوراسیون منزل، یکی از مهم‌ترین کارهاست. قبل از شروع باید از رنگ‌های اصلی شناختی کلی داشته باشیم. سپس کار هیجان انگیز شروع میشه و شما باید در مورد ترکیب رنگی تصمیم بگیرید.

رنگ‌ها این قدرت رو دارند که روی مبلمان خانه تاثیرگذار باشند. یک ترکیب رنگی خوب به تمام وسایل خونه کمک میکند تا بیشتر توجه‌ها رو جلب کنند. اما یه ترکیب رنگی نامناسب باعث میشه وسایل جوری که باید به نظر مخاطب نرسند.

رنگ‌ها تصمیم می‌گیرند که فضای کلی خونه چطور به نظر برسه. مثلا با استفاده از رنگ‌های روشن میتونیم یک اتاق کوچک رو بزرگ‌تر نشون بدیم. البته اصلا نیازی نیست ساعت‌ها در مورد رنگ مطالعه و اطلاعات فراوانی کسب کنیم. فقط کافیه از هر رنگ شناختی کلی داشته باشیم و از بعضی قوانین بصری پیروی کنیم.

به خانه‌ی ایده‌ آل خود فکر کنید

خانه‌ی ایده آل شما چه شکلی‌ست؟ از چه رنگ‌هایی در آن استفاده شده؟ دوست دارید خانه‌تان چه حس و حالی داشته باشد؟ از چه رنگ‌هایی باید استفاده کنید تا به این حس و حال بخصوص برسید؟

اگر نتوانستید جواب این سوال‌ها رو پیدا کنید یا اگه ذهن‌تون در مورد استفاده از رنگ در دکوراسیون منزل مبهم باشه پس بهتره در اینترنت بیشتر جستجو کنید و نمونه‌های بیشتری رو ببینید.

قبل از انتخاب نهایی رنگ‌ها باید به وضع موجود خونه هم توجه کنید. مثلا پوشش کف خونه چطوریه؟ سرامیک، پارکت یا کلا با فرش و موکت پوشیده شده.

 به رنگ دیگر وسایل نیز توجه کنید. رنگ‌های جدیدی که انتخاب خواهید کرد باید با رنگ وسایل کنونی منزل همخوانی داشته باشه. مثلا رنگ مبلمان، پرده، بوفه و دراور و …

توجه داشته باشید که در دکوراسیون منزل باید سه یا چهار رنگ غالب استفاده شود. وقتی رنگ‌های غالب زیادی در دکوراسیون استفاده بشه، خونه به‌هم ریخته و نامنظم جلوه میکند.

با دقت انتخاب کنید

فراموش نکنید که هر رنگ تاثیری بخصوص روی ذهن افراد میذاره. بنابراین با دقت زیادی به انتخاب رنگ‌ها بپردازید. گاهی اوقات ممکنه از یه رنگ خوشمون بیاد اما وقتی در مقادیر زیادی از اون استفاده می‌کنیم، دیگه شاید تاثیر قبلی رو برامون نداشته باشه.

رنگ اتاق و تاثیر آن

رنگ‌ها به سه دسته تقسیم میشه: فعال، غیرفعال و خنثی.

رنگ‌های فعال: رنگ‌های روشن‌تر به عنوان رنگ فعال شناخته می‌شوند. به این رنگ‌ها فعال می‌گویند چون باعث ایجاد هیجان و انرژی میشه. رنگ‌های فعال با صفاتی همچون: شور و اشتیاق، قدرت و اعتماد به نفس تعریف می‌شوند. قرمز، نارنجی و زرد از این دسته هستند.

رنگ‌های غیرفعال: رنگ‌های غیرفعال کم‌رنگ‌تر از‌ رنگ‌های فعال هستند. این رنگ‌ها تاثیری آرام‌بخش دارند و باعث ایجاد تمرکز می‌شوند. آبی، سبز و بنفش نیز به عنوان رنگ‌های غیرفعال شناخته می‌شوند.

رنگ هر اتاق رو با توجه به خواسته‌ها و سلیقه خودتون انتخاب کنید. به سلیقه‌ی خودتون اعتماد داشته باشید و مطمئن باشید نتیجه‌ی نهایی خوب از آب درخواهد آمد.

قوانین بصری برای انتخاب رنگ در دکوراسیون

به عنوان یک قاعده‌ی کلی؛ سقفی که رنگ روشن داره سبک‌تر و بالاتر بنظر میرسه. در نقطه‌ی مقابل سقفی که رنگ تیره داره سنگین‌تر و پایین‌تر خودش رو نشون میده. سقف‌هایی که از لحاظ بصری پایین‌تر بنظر می‌رسند، حالتی از صمیمت و راحتی به افراد القا می‌کنند.

یک قانون کلی دیگه در مورد رنگ در دکوراسیون وجود داره: دیوارهایی که رنگ روشن دارند اتاق رو بزرگ‌تر نشان می‌دهند و دیوار اتاق‌هایی که رنگ تیره دارند، باعث کوچک بنظر رسیدن اتاق می‌شوند.

دو قانون کلی بالا به شما کمک خواهد کرد که راحت‌تر برای رنگ دکوراسیون منزل خودتون تصمیم بگیرید.

رنگ در دکوراسیون

دایره‌ی رنگ‌ها

زمانی که برای تغییر دکوراسیون تصمیم می‌گیریم، ممکنه انتخاب رنگ برامون خیلی سخت بشه و در دنیای متنوع رنگ‌ها نتونیم رنگ مورد علاقه خودمون رو انتخاب کنیم. برای تصمیم گیری راحت در مورد انتخاب رنگ، میشه از دایره‌ی رنگ‌ها استفاده کرد. در این دایره، رنگ‌ها به دو قسمت تشکیل شدند: رنگ‌های سرد و رنگ‌های گرم.

به دایره‌ی رنگ نگاه کنید و رنگ‌های موجود در دکوراسیون منزل‌تون رو در آن پیدا کنید. سپس رنگ‌ جدیدی که قصد استفاده از اون رو دارید  پیدا کنید و پس از قرار دادن کنار یکدیگر در ذهن خودتون تصور کنید که ترکیب کلی چطور میشه.

مثلا پرده‌ی خونه من تم آبی روشن داره. با خودم تصور می‌کنم اگه دیوار رو نارنجی رنگ کنم چطور میشه؟ ترکیب کلی نارنجی و آبی خوب از آب درمیاد؟ حس و حال کلی فضا چطور میشه؟ نارنجی یه رنگ گرمه اما آبی یه رنگ سرد… مطرح کردن چنین سوال‌های کوتاه و کاربردی به شما کمک میکنه که بهترین رنگ رو برای منزل‌تون انتخاب کنید.

رنگ دیوارها و تمام وسایل خونه جزئی از خود خونه به حساب میاد. و ما با تمام اجزای خونه‌مون در حال زندگی هستیم. پس به رنگ‌های موجود در منزل خیلی توجه کنید. رنگی رو انتخاب کنید که برای تمام اعضای خانواده دوست داشتنی باشه و حس و حال شما رو هم تغییر بده.

بیشتر بخوانید: ۱۶ راهکار برای دعوت از رنگ زرد به دکوراسیون

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مجتبی توزنده‌جانی

مجتبی توزنده‌جانی

کارشناس ارشد معماری، ایده‌پرداز و بلاگر. شیفته‌ی زندگی و طبیعت

درون را در فضای مجازی دنبال کنید

نظر خودتون رو بنویسید

error: