بهار را به محیط کار خود بیاورید: با پنج تغییر تازه و کاربردی

تغییر در محیط کار

هرچه از آغاز بهار میگذرد؛ کشوی لباس، تفریحات روزانه و حتی محیط‌های زندگی تغییر شکل می‌دهند و شکلی بهاری پیدا می‌کنند. اما در مورد محیط کار خود چطور؟ همه‌ی ما به طور متوسط  روزانه ۸ ساعت در محیط کار خود به سر می‌بریم. پس بهتر است بدانید میز کار شما حق دارد با تغییر فصل، تغییر کند.

ممکن است کمی بیهوده به نظر برسد که بهار را به محل کار خود بیاورید. اما تحقیقات نشان می‌دهد که بی‌نظمی در محیط کار باعث تاثیر منفی روی عملکرد حرفه‌ای شما خواهد شد. در این رابطه موسسه عصب‌شناسی پرینستون متوجه شد وجود اختلال بصری در محیط کار بر توانایی تمرکز افراد تاثیری منفی می‌گذارد.

وقتی بالاخره هوای بیرون آفتابی می‌شود، به اندازه کافی تمرکز روی نوشتن گزارشات و آماده کردن متن‌های جلسات کاری سخت می‌شود. پس چرا بهار را به داخل محیط کار خود نیاوریم؟

وقت آن رسیده وقتی در دقتر کار خود قدم می‌گذارید همگام با بهار شوید، با پنج تغییر تازه و کاربردی که در ادامه خواهید خواند.

۱- نور روز

تحقیقات علمی نشان می‌دهد که نور طبیعی روز با هوشیاری بیشتر، حالت بهتر و عمکلرد شناختی موثرتر کاملا در ارتباط است. ما چگونه می‌توانیم از نور طبیعی بیشتر بهره ببریم؟ بهتر است پرده‌ها را کنار بکشید و پنجره‌ها را ساعاتی از روز باز کنید تا نور آفتاب و نسیم بهاری را به محیط کار خود دعوت کنید.

اگر محیط کاری شما نور طبیعی زیادی ندارد، از لامپ‌هایی که نوری شبیه نور طبیعی روز دارند استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید از یک لامپ رومیزی گوشه میز کار خود یا چراغ مطالعه استفاده کنید. قطعا به شما حس در ساحل بودن دست نخواهد داد اما به عنوان یک انتخاب دوم گزینه‌ی خوبی‌ست.

۲- محیط منظم و مرتب

قطعا اختلال و بی‌نظمی در محیطی که از آن کسب درآمد می‌کنیم حالتی ناخوشایند است. بهار فرصت مناسبی‌ست تا محیط کار خود را پالایش و فضای روی میز کار خود را مرتب و سازماندهی کنیم.

به فضای بالای قفسه‌ و کمدها و روی میز کار که ممکن است از خودکار و گیره‌های کاغذ بلااستفاده انباشته شده باشد توجه کنیم و کاری درجهت افزایش نظم موجود انجام دهیم. برای این منظور استفاده از استندهای رومیزی برای ساماندهی وسایل کار انتخاب مناسبی می‌باشد.

۳- عطر موفقیت

درست شبیه یک فضای تمیز و مرتب، یک عطر دلنشین نیز فضای کار را فوق‌العاده خواهد کرد. تحقیقات علمی ثابت کرده‌‌اند که استشمام عطر مورد علاقه‌تان علاوه بر زنده کردن خاطرات، ذهن شما را در حالتی مثبت و با انگیزه قرار می دهد.

تصور کنید که در مکان ایده‌آل خودتان حضور دارید وقتی که آب و هوا در بهترین حالت خودش است. آیا چنین مکانی بوی انواع تو‌ت‌های رسیده و آبدار، مزارع معطر اسطوخودوس، بوی گل و گیاه یا باران می‌دهد؟ برای معطر ساختن محیط کار خود نیز می‌توانید از انواع عود و اسانس‌های طبیعی یا شمع‌های معطر استفاده کنید.

۴- تمیزکننده‌های طبیعی

من به شخصه همیشه به مواد تمیزکننده حساسیت داشتم اما با توجه به تحقیقات انجام شده تمیز بودن محیط کار یک شرط اساسی برای برای افزایش کارایی است. خوشبختانه امروزه می‌توان تمیزکنند‌ه‌ و اسپری‌های طبیعی و دوستدار محیط زیست و سلامتی در بازار پیدا کرد که هیچگونه حساسیت تنفسی و پوستی برای ما ایجاد نمی‌کنند.

۵- استفاده از گیاهان

بهتر است که قسمتی از محیط کار خود را به یک یا چند گیاه اختصاص دهید. طبق تحقیقی که در سال ۱۹۸۹ توسط ناسا انجام شده است گیاهان باعث افزایش کیفیت و تصفیه‌ی هوای فضای داخلی می‌شوند و همین موضوع تاثیرات مثبتی بر عملکرد ما در محیط کار می‌گذارد.

اگر تجربه‌ی کافی در مورد پرورش گل و گیاه ندارید می‌توانید از گیاهان مقاوم‌ و کم توقع استفاده کنید. اگر فضای کافی در اختیار دارید به مرور می‌توانید از گیاهان خود قلمه بگیرید و همیشه بهار را در محیط خود داشته باشید.

بیشتر بخوانید:  اهمیت سلامت روان در محیط کار


منبع: Verily Mag

این مطلب رو با دوستان خودتون به اشتراک بذارید

نویسنده و مترجم

مرتضا توزنده‌جانی

مرتضا توزنده‌جانی

نویسنده و گوینده. علاقمند به طبیعت، مدیتیشن و دیدن

نظر خودتون رو بنویسید